Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Chełm

25 lutego 2010 r.
14:36
Edytuj ten wpis

Wieża w Stołpiu będzie miała nowego gospodarza?

0 18 A A

Jeśli zabytkową wieżę przejmie gmina Chełma to mozna się spodziewać kolejnych zmian. Obiekt w końcu zostanie zadaszony, a u podnóża wieży wyrośnie, zbliżone do wczesnośredniowiecznego oryginału, podgrodzie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Obecnie właścicielem wieży jest Skarb Państwa, a dotychczasowym administratorem Starostwo Powiatowe w Chełmie. Jak na ironię przez lata władało nią więc ogniwo samorządu terytorialnego, które ma najmniej pieniędzy.

Starosta Kazimierz Stocki nie ukrywał, że nie stać go było na zagospodarowanie wieży. Przyznawał też, że nie miałby nic przeciwko temu, gdyby zabytek zechciał przejąć ktoś, kto miałby pieniądze i pomysł na jej utrzymanie. – Nie odżegnuję się jednak od pomocy na miarę moich możliwości – zaznaczał.

Nie było tajemnicą, że gmina Chełm od dawna ostrzyła sobie zęby na stojącą na jej terenie wieżę. W końcu wójt Wiesław Kociuba oficjalnie wystąpił do starosty o przekazanie zabytku gminie. O swoich zamiarach powiadomił także służby ochrony zabytków.

"Gmina Chełm jest w stanie podjąć działania zmierzające do szerokiego udostępnienia i uaktywnienia dydaktyczno-turystycznego tego zabytku i miejsca. Dostrzegam realne możliwości rekonstrukcji stołpijskiego zespołu wieżowego, ze szczególnym uwzględnieniem odbudowy źródlisk i stawu u podnóża nasypu w kierunku doliny rzeki Garki” – czytamy w piśmie wójta do starosty.

Starosta Stocki przychylił się do prośby. W tej sytuacji to, czy wieża przejdzie na własność gminy zależy już tylko od stanowiska wojewody lubelskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

– Starosta zwrócił się do mnie z wnioskiem o zgodę na dokonanie darowizny w postaci zabytkowej wieży wraz z działką na rzecz gminy Chełm – przyznaje Stanisława Rudnik, kierownik chełmskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Środowiska w Lublinie. – Oczywiście zgodzę się, gdyż uważam, że gmina poradzi sobie z zabezpieczeniem, utrzymaniem i zagospodarowaniem wieży.

Znaczenie dla przyszłości wieży będzie miała wydana właśnie książka prof. Andrzeja Buko pt.: "Stołpie. Tajemnice kamiennej wieży”. Autor zebrał w nim wyniki 100-letnich badań tego tajemniczego obiektu oraz hipotezy na temat czasu jego powstania i funkcji.

– Nas najbardziej zainteresowała przedstawiona przez prof. Buko próba rekonstrukcji stołpijskiego zespołu wieżowego wraz z przylegającą do wieży drewnianą zabudową – mówi Paweł Ciechan z Urzędu Gminy Chełm. – Można by pokusić się o odtworzenie nakreślonej przez niego wizji.

Skąd wziać pieniądze

Gmina ma pomysły na pozyskanie pieniędzy z funduszów unijnych oraz za pośrednictwem Euroregionu Bug. Ostatnio otrzymała też ofertę współpracy z miejscowości Chust na zakarpackiej Ukrainie. Tamtejsi gospodarze mają na swoim terenie ruiny zamczyska i chcą je zrekonstruować. Uważają, że wspólnie z władzami gminy Chełm i podobnym partnerem z Białorusi mogliby wystąpić o unijne wsparcie swoich zamierzeń w ramach transgranicznego programu Polska-Białoruś-Ukraina. Chełmianie są za.

Komentarze 18

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 11:33
0
Obecny wójt bardzo dużo zrobił, nie ma co narzekać.W Uhrze piękna szkoła, boiska, chodniki... W gminie petent jest załatwiany w sposób kompetentny i sympatycznie. Dajcie spokój, jest kryzys a w gminie cos sie robi.
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 11:13
0
a ja tam sie ciesze dobry pomysl super sprawa ze wkoncu ktos sie czyms zainteresowal nie narzekajcie cos slabo widzicie duzo sie dzieje w gminie wrocilem po 5 latach i coż zmiany totalne normalna droga boisko po dordze, świetlicę budują, internet dziala i prosze o ogromnym zaskoczeniu moi rodzicie zapisali sie na solary ja jestem miele zaskoczony az zal wyjezdzać nie ma jak Polska
Avatar
k&k / 27 lutego 2010 o 21:21
0
no i na co to wójtowi było, jeszcze dobrze się nie zaczęło, a już krytykują ... chyba się boją, że się udo czy cóś??
Avatar
bysio / 27 lutego 2010 o 21:13
0
a ja dam szansę nowemu właścicielowi ... za rok wrócę do tematu i ocenię efekty, bo ani ja ani mój 76 letni dziadek nie pamiętamy żeby ktokolwiek i kiedykolwiek chciał coś przy tej wieży zrobić .
Avatar
muniek / 27 lutego 2010 o 19:45
0
filozof napisał:
Taka nasza Polska cała .... jest chętny do roboty, chce szukać kasy, ma chęci i pomysły, znalazł takich co chcą pomóc ... a tu już go rozliczają, argumenty ni pies ni wydra, może dotychczasowy gospodarz nie dotykał tematu bo zamiast mu pomagać to by mu tą robotę życzliwie utrudniali ... skąd u ludzi taka deprecha i zawiść ... nałóg, choroba czy pasja ??? ot nasze przywary.

dobrymi checiami i piekło wybrukowali.
Avatar
filozof / 27 lutego 2010 o 18:13
0
Taka nasza Polska cała .... jest chętny do roboty, chce szukać kasy, ma chęci i pomysły, znalazł takich co chcą pomóc ... a tu już go rozliczają, argumenty ni pies ni wydra, może dotychczasowy gospodarz nie dotykał tematu bo zamiast mu pomagać to by mu tą robotę życzliwie utrudniali ... skąd u ludzi taka deprecha i zawiść ... nałóg, choroba czy pasja ??? ot nasze przywary.
Avatar
ziomal / 27 lutego 2010 o 18:02
0
Knajpa koło wieży to jest pomysł !!!, taka w drzewianej chałupie i chleb ze skwarkami, pieczone prosie, gorzała w glinianych kubkach, a do stołu podają dziewki tylko w samych przepaskach ...
Avatar
lulko / 27 lutego 2010 o 17:57
0
... "chwasty na internecie"? ... kolego zmień dilera bo coś ci towar nie służy ...
Avatar
ninek / 27 lutego 2010 o 16:19
0
ninka napisał:
Konserwator zabytków trzyma łapę i ten obiekt poloży w gruz.A wójt no cóż ma temat na wybory tak jak i internet czy boiska na których już chwasty rosną.Pózniej powie że radni nie pozwolili


Myślę że to najlepsze podejście do sprawy "na pewno się nie uda, a wszystko jest robione tylko by się wyborcom przypodobać, po co robić boiska skoro na nich porosną chwasty, bo mi sie nie chce na nie wyjść, czy internet skoro nie wszyscy mogą z niego skorzystać - bo nie obejmuje całej gminy w 100% - lepiej posiedzieć przy monitorku i ponarzekać jaki ten świat kulawy i nas nie rozumie - kiedy my jesteśmy tacy chętni do działania"


Myślę że to najlepsze podejście do sprawy "na pewno się nie uda, a wszystko jest robione tylko by się wyborcom przypodobać, po co robić boiska skoro na nich porosną chwasty, bo mi sie nie chce na nie wyjść, czy internet skoro nie wszyscy mogą z niego skorzystać - bo nie obejmuje całej gminy w 100% - lepiej posiedzieć przy monitorku i ponarzekać jaki ten świat kulawy i nas nie rozumie - kiedy my jesteśmy tacy chętni do działania" rozwiń
Avatar
ninka / 27 lutego 2010 o 14:20
0
Konserwator zabytków trzyma łapę i ten obiekt poloży w gruz.A wójt no cóż ma temat na wybory tak jak i internet czy boiska na których już chwasty rosną.Pózniej powie że radni nie pozwolili
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 11:33
0
Obecny wójt bardzo dużo zrobił, nie ma co narzekać.W Uhrze piękna szkoła, boiska, chodniki... W gminie petent jest załatwiany w sposób kompetentny i sympatycznie. Dajcie spokój, jest kryzys a w gminie cos sie robi.
Avatar
Gość / 28 lutego 2010 o 11:13
0
a ja tam sie ciesze dobry pomysl super sprawa ze wkoncu ktos sie czyms zainteresowal nie narzekajcie cos slabo widzicie duzo sie dzieje w gminie wrocilem po 5 latach i coż zmiany totalne normalna droga boisko po dordze, świetlicę budują, internet dziala i prosze o ogromnym zaskoczeniu moi rodzicie zapisali sie na solary ja jestem miele zaskoczony az zal wyjezdzać nie ma jak Polska
Avatar
k&k / 27 lutego 2010 o 21:21
0
no i na co to wójtowi było, jeszcze dobrze się nie zaczęło, a już krytykują ... chyba się boją, że się udo czy cóś??
Avatar
bysio / 27 lutego 2010 o 21:13
0
a ja dam szansę nowemu właścicielowi ... za rok wrócę do tematu i ocenię efekty, bo ani ja ani mój 76 letni dziadek nie pamiętamy żeby ktokolwiek i kiedykolwiek chciał coś przy tej wieży zrobić .
Avatar
muniek / 27 lutego 2010 o 19:45
0
filozof napisał:
Taka nasza Polska cała .... jest chętny do roboty, chce szukać kasy, ma chęci i pomysły, znalazł takich co chcą pomóc ... a tu już go rozliczają, argumenty ni pies ni wydra, może dotychczasowy gospodarz nie dotykał tematu bo zamiast mu pomagać to by mu tą robotę życzliwie utrudniali ... skąd u ludzi taka deprecha i zawiść ... nałóg, choroba czy pasja ??? ot nasze przywary.

dobrymi checiami i piekło wybrukowali.
Avatar
filozof / 27 lutego 2010 o 18:13
0
Taka nasza Polska cała .... jest chętny do roboty, chce szukać kasy, ma chęci i pomysły, znalazł takich co chcą pomóc ... a tu już go rozliczają, argumenty ni pies ni wydra, może dotychczasowy gospodarz nie dotykał tematu bo zamiast mu pomagać to by mu tą robotę życzliwie utrudniali ... skąd u ludzi taka deprecha i zawiść ... nałóg, choroba czy pasja ??? ot nasze przywary.
Avatar
ziomal / 27 lutego 2010 o 18:02
0
Knajpa koło wieży to jest pomysł !!!, taka w drzewianej chałupie i chleb ze skwarkami, pieczone prosie, gorzała w glinianych kubkach, a do stołu podają dziewki tylko w samych przepaskach ...
Avatar
lulko / 27 lutego 2010 o 17:57
0
... "chwasty na internecie"? ... kolego zmień dilera bo coś ci towar nie służy ...
Avatar
ninek / 27 lutego 2010 o 16:19
0
ninka napisał:
Konserwator zabytków trzyma łapę i ten obiekt poloży w gruz.A wójt no cóż ma temat na wybory tak jak i internet czy boiska na których już chwasty rosną.Pózniej powie że radni nie pozwolili


Myślę że to najlepsze podejście do sprawy "na pewno się nie uda, a wszystko jest robione tylko by się wyborcom przypodobać, po co robić boiska skoro na nich porosną chwasty, bo mi sie nie chce na nie wyjść, czy internet skoro nie wszyscy mogą z niego skorzystać - bo nie obejmuje całej gminy w 100% - lepiej posiedzieć przy monitorku i ponarzekać jaki ten świat kulawy i nas nie rozumie - kiedy my jesteśmy tacy chętni do działania"


Myślę że to najlepsze podejście do sprawy "na pewno się nie uda, a wszystko jest robione tylko by się wyborcom przypodobać, po co robić boiska skoro na nich porosną chwasty, bo mi sie nie chce na nie wyjść, czy internet skoro nie wszyscy mogą z niego skorzystać - bo nie obejmuje całej gminy w 100% - lepiej posiedzieć przy monitorku i ponarzekać jaki ten świat kulawy i nas nie rozumie - kiedy my jesteśmy tacy chętni do działania" rozwiń
Avatar
ninka / 27 lutego 2010 o 14:20
0
Konserwator zabytków trzyma łapę i ten obiekt poloży w gruz.A wójt no cóż ma temat na wybory tak jak i internet czy boiska na których już chwasty rosną.Pózniej powie że radni nie pozwolili
Zobacz wszystkie komentarze 18

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje

Wisła zbyt wysoka. Prom z Kazimierza Dolnego do Janowca nie kursuje 0 0

Z powodu wysokiego stanu Wisły nie działa przeprawa promowa z Kazimierza Dolnego do Janowca.

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze
Zdjęcia
galeria

Święcenie samochodów w lubelskich kościołach. Żeby kierowcy zawsze używali ich mądrze 0 6

Na samochody dla misjonarzy zbierano w niedzielę pieniądze w lubelskich kościołach, a obok nich można było poświęcić swój pojazd. Tak zaczął się 18. Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa.

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo]
film

Polscy strażacy pomagają Szwedom gasić pożary lasów. Niesamowita reakcja mieszkańców [wideo] 120 8

W związku z pożarami lasów w środkowej części Szwecji, polski rząd podjął decyzję o udzieleniu wsparcia. W sobotę ze Świnoujścia wyruszyła grupa prawie 140 strażaków, którzy mają pomóc szwedzkim ratownikom. Do Szwecji pojechał również 44 wozy ratowniczo-gaśnicze.

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin
27 lipca 2018, 19:00

Cheap Tobacco wystąpi w Radiu Lublin 1 0

Co Gdzie Kiedy. Radio Lublin (ul. Obrońców Pokoju 2) zaprasza na koncert formacji Cheap Tobacco. Wydarzenie odbędzie się 27 lipca o godz. 19.

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia]
galeria

Przedsmak Carnavalu Sztumistrzów. Po Lublinie krąży już Cyrk Podwórkowy [zdjęcia] 1 1

Po lubelskich dzielnicach krąży już Cyrk Podwórkowy, który co roku jest oznaką zbliżającego się Carnavalu Sztukmistrzów.

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper
galeria

Nowa galeria handlowa w woj. lubelskim. Pieniądze zainwestuje belgijski deweloper 16 7

Nie jedna, a dwie firmy zbudują razem pierwszą w Chełmie dużą galerię handlową. Prace budowlane mają się rozpocząć jeszcze w tym roku.

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze
27 lipca 2018, 20:00

Ten Typ Mes wystąpi w Plenerze 1 0

Co Gdzie Kiedy. 27 lipca o godz. 20 w klubie Plener (Park Ludowy) wystąpi popularny raper i wokalista Ten Typ Mes. Artysta rozkręci soundsystemową imprezę z udziałem producenta Stasiaka oraz DJ'ów Black Belta Grega i Raz Dwa.

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy
galeria
film

Łączy ich wspólna praca w policji. Oto najlepsze w woj. lubelskim psy służbowe i ich przewodnicy 7 2

W piątek zakończyły się wojewódzkie eliminacje do XVIII finału Kynologicznych Mistrzostw Policji Sułkowice 2018. Zwyciężył pies IBAR i jego przewodnik st. sierż. Artur Lipski z KMP w Zamościu.

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada
film

Poseł mówi o pobiciu demonstrantów w Warszawie. Policja odpowiada 0 3

Poseł Nowoczesnej Piotr Misiło zapowiada złożenie zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez policję podczas piątkowej demonstracji przed Sejmem.

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach
galeria

74 lata temu zlikwidowano niemiecki obóz koncentracyjny Majdanek. Pamięć o ofiarach 11 3

W niedzielę minęły 74 lata od ostatecznej likwidacji niemieckiego obozu koncentracyjnego Majdanek, który działał przez blisko trzy lata.

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury
25 lipca 2018, 21:00

Miasto movie analogowo: Terminator w Warsztatach Kultury 3 0

Co Gdzie Kiedy. Przed nami ostatnie lipcowe spotkanie w ramach cyklu Miasto movie analogowo w Warsztatach Kultury (ul. Grodzka 5a). W środę, 25 lipca o godz. 21 w tamtejszej Próbie Cafe wyświetlony zostanie kultowy Terminator.

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie

94 PZLA MP. Złoto Pauliny Guby na zakończenie zmagań w Lublinie 0 0

Zawodniczka AZS UMCS Lublin Paulina Guba bez najmniejszych problemów wywalczyła złoty medal w pchnięciu kulą. Lubelska zawodniczka uzyskała rezultat 18.82 i nad drugą w klasyfikacji zawodniczką miała blisko dwa metry

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela

Czyj to pies? Policjanci szukają właściciela 3 3

W czerwcu w lesie w miejscowości Rokitno (pow. bialski) przypadkowy świadek zauważył błąkające się w rejonie leśnej ścieżki zwierzę.

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej

Sejm zdecydował. 2019 rokiem Unii Lubelskiej 0 6

Sejm w piątek przyjął uchwałę o ustanowieniu patronów 2019 roku. Jednym z uhonorowanych w ten sposób wydarzeń jest Unia Lubelska. W przyszłym roku przypada 450. rocznica jej zawarcia.

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego

94 PZLA MP. Srebro Karoliny Kołeczek i Piotra Tarkowskiego 0 0

Karolina Kołeczek z AZS UMCS Lublin i Piotr Tarkowski z AZS AWF Biała Podlaska wywalczyli srebrne medale w swoich konkurencjach podczas trzeciego dnia mistrzostw Polski w lekkiej atletyce rozgrywanych w Lublinie

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!