Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

9 listopada 2009 r.
21:48
Edytuj ten wpis

Lubelska replika Żydowskich Motywów (program)

0 0 A A

Około 20 obrazów będzie można zobaczyć od 9 do 11 listopada w ramach lubelskiej repliki Festiwalu Filmowego "Żydowskie Motywy”.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Festiwal został zainicjowany kilka lat temu przez warszawskie Stowarzyszenie "Żydowskie Motywy” i każdego roku przyciąga liczną publiczność zainteresowaną tematyką żydowską oraz dobrą, często egzotyczną, kinematografią.

Replikę, organizowana przez Stowarzyszenie "Homo Faber”, otworzy w poniedziałek o 17 projekcja filmu "Ochotnicy”.

Na szczególną uwagę zasługuje dokument "Dowódca Edelman”, prezentujący życie i działalność zmarłego niedawno polskiego patrioty żydowskiego pochodzenia Marka Edelmana (środa, godz. 16).

Pokazy odbędą się w siedzibie Homo Faber, ul. Krakowskie Przedmieście 39. Wstęp wolny.

Program

Poniedziałek 9.11
17.00

Ochotnicy
Izrael, 2008
reżyseria: Mooly Landesman
dokumentalny, 54 min.
Jest to opowieść o młodzieńczej niewinności i spotkaniu młodych ludzi z różnych kultur. To saga tocząca się po ścieżkach życia. Stawia szereg pytań o sens przybycia do obcego kraju, o przynależność, o tożsamość. W latach 60-tych Zbiorowe Komuny – kibuce, oferowały młodym ludziom z Europy Ziemię Obiecaną. Utopijny socjalizm, słońce, swobodny seks i alkohol. Wszystko to w zamian za jedynie trochę codziennej pracy. "Kac” po tej imprezie dał o sobie znać lata później, gdy pojawiły się pierwsze pary. W Angelice, niemieckiej ochotniczce, córce byłego oficera Wermachtu i dziedziczce 1200-letniej dynastii, narasta konflikt.

Taniec Rosenzweiga
Izrael 2008
reżyseria: Keren Hakak
krótkometrażowy, 15 min.
Awigdor jest stepującym tancerzem. W 1939 roku taniec uratował mu życie. Dziś ma 88 lat i mieszka w domu spokojnej starości. Gdy Awigdor tańczy na parkiecie swojego pokoju, śmieje się, dopóki starcza mu tchu i resztkami sił zmusza zmęczone stopy do wykonania jeszcze kilku kroków. Dla Awigdora taniec to nie hobby ani terapia. To jego sposób na życie.

Szczęśliwi Żydzi
Polska 2008
reżyseria: Jonathan Rozenbaum
dokumentalny, 6 min.
Marzec 1968 roku w szczególny sposób zapisał się w powojennej historii Polski. Na skutek antysemickiej kampanii, rozpętanej przez komunistyczne władze, tysiące polskich Żydów zostało zmuszonych do opuszczenia kraju, w którym się urodzili. Wśród nich był ojciec reżysera filmu, któremu przez wiele lat nie pozwalano powrócić. Rozenbaum, wykorzystując materiały archiwalne, opowiada historię swojej rodziny w sposób osobisty, a zarazem przewrotny i zabawny. Punktem wyjścia jest spotkanie emigrantów z 1968 roku, do którego dochodzi w izraelskim mieście Aszkelon, gdzie reżyser bawił się z rodzicami jako dziecko i gdzie zdobył pierwsze doświadczenia z… alkoholem. Film został nakręcony podczas warsztatów dokumentalnych, zatytułowanych "Marzec 1968. Pożegnania i powroty” zorganizowanych jako część Roku Polskiego w Izraelu 2008-2009.

Wszystko płynie
Polska 2007
reżyseria: Edyta Turczanik
animacja, 8 min.
"Żadna rzecz, żadne żywe stworzenie czy martwy przedmiot nie stoi w jednym miejscu, ale prowadzi swój powstający, wzrastający, rozkwitający i więdnący byt. Istota - to jest to, co realne, zarówno pozytywne jak negatywne we wszystkich przejawach, a naszą świętą powinnością i zadaniem jest skonkretyzowanie, usprawiedliwienie każdego pulsowania egzystencji, tak jak to czujemy i widzimy – bądź cieleśnie, bądź też duchowo (…)” – fragm. manifestu grupy Jung Idysz, autorem, którego jest najprawdopodobniej Mojżesz Broderson.

W drodze
Izrael 2008
reżyseria: Avida Livny
dokumentalny,74 min.
Outsiderzy Ehud Banai i Yossi Elephant utworzyli zespół rockowy, którego pozostali członkowie (Jean-Jacques Goldberg, Gil Smetana i Noam Zide Halevy) nie znaleźli dla siebie miejsca w izraelskiej kulturze ani społeczeństwie. Banai zdecydował się nazwać kapelę "Uchodźcy”. Ten zespół przedstawia bezgraniczne umiłowanie muzyki i profesjonalizm, przyjaźń i rywalizację, lecz przede wszystkim autentyczną, nowatorską izraelską muzykę rockową, która zgromadziła entuzjastyczną publiczność i dała początek najwspanialszym karierom izraelskiego rocka.

Szaron
Izrael 2008
reżyseria: Dror Moreh
dokumentalny, 90 min.
W grudniu 2003 roku premier Ariel Szaron publicznie ogłosił plan wycofania się ze Strefy Gazy. Pomimo zjadliwej krytyki ze strony członków własnej partii, nakazał zrównać z ziemią 21 żydowskich osiedli. Ojciec ruchu osiedleńczego, generał odpowiedzialny za masakry w Sabrze i Szatili, stał się mężem stanu, który poświęcił się pracy na rzecz procesu pokojowego na Bliskim Wschodzie – w pełni świadomie i konsekwentnie zniszczył dzieło swego życia. Kim był Ariel Szaron? Jak doszło do podjęcia historycznej decyzji, która doprowadziła do wysiedlenia osadników z Gazy i Samarii, otwierając drogę do zawarcia pokoju? Od 4 stycznia 2006 roku Szaron, który doznał udaru, bierze udział w innej walce – o życie. W latach poprzedzających chorobę reżyser Dror Moreh towarzyszył przywódcy z kamerą, próbując dotrzeć do sedna zagadki, jaką stał się Szaron w ostatnich latach.

Wtorek 10.11
17.00

I będziesz kochał
Izrael, 2008
reżyseria: Chaim Elbaum
krótkometrażowy, 28 min.
Ohad, który bierze udział w "Hesder”, specjalnym programie dla ortodoksyjnych żołnierzy Izraelskich Sił Zbrojnych, doświadcza głębokiego osamotnienia, skrywając przed innymi, że jest gejem. Kiedy zadzwonił do religijnego telefonu zaufania z prośbą o pomoc, usłyszał, że czterdzieści dni postu i skruchy wyplenią z niego homoseksualne skłonności. Ohad stosuje się do porady i po zaleconym okresie wstrzemięźliwości nabiera przekonania, że jest "wyleczony”. Gdy chłopak Ohada, Nir, wraca z wojska, Ohad czuje, że nie może już dłużej unikać stawiania trudnych pytań dotyczących jego samego oraz jego relacji z Bogiem.

3:59
Izrael, 2008
reżyseria: Guy Yoffe
krótkometrażowy, 22 min.
Czasami, gdy obudzisz się z koszmaru, zaciera się różnica między snem a jawą. Postaci przelatują przed oczami, twarze i dźwięki są zmienione, ogarnia cię strach. Ufasz tylko temu, co odnajdujesz w pamięci. Próbując wkroczyć w nową rzeczywistość po okresie długiej rehabilitacji, Li'or jest uwięziony właśnie w tej chwili. Strzępki wspomnień, obrazy i głosy z minionej operacji wojskowej prześladują go i doprowadzają do obłędu. Musi znaleźć rozwiązanie zagadki, która tkwi mu w głowie: co naprawdę wydarzyło się tamtej nocy? Li'orowi, desperacko walczącemu o odzyskanie utraconej tożsamości, zacierają się granice między dobrem i złem, prawdą i kłamstwem, rzeczywistością i ułudą. Zmagania Li'ora stają się niebezpieczne dla jego przyjaciół…i dla niego samego…

Serce Amosa Kleina
Izrael/Francja/Holandia/Dania, 2008
reżyseria: Michal and Uri Kranot
animowany, 15 min.
Film ukazuje dzieje Amosa Kleina, od końca do początku, nawiązując do punktów zwrotnych w izraelskiej kulturze i historii. Postać Amosa Kleina, choć fikcyjna, stanowi archetyp osoby skorumpowanej przez władzę. Jako dziecko musi podporządkować się rygorom wojskowego drylu, dorastając traci swoje słabości, a wraz z nimi i współczujące serce. Działania i wybory podejmowane przez Amosa Kleina określają nie tylko jego charakter, ale też społeczeństwo, które go ukształtowało. Ten film jest alegorią utraty niewinności i umiejętności współodczuwania.

Palestyński niewolnik mojego ojca
Szwecja/Izrael, 2007
reżyseria: Nathanel Goldman Amirav, Uri Appenzeller
dokumentalny, 52 min.
"Palestyński niewolnik mojego ojca” to bardzo osobisty i prywatny dokument o tym, jak konflikt izraelsko-palestyński wkracza w prozaiczne sytuacje codziennego życia. Młody żydowski filmowiec, Nataniel, zamieszkał na rok u ojca w Jerozolimie, by studiować sztukę filmową na Uniwersytecie Hebrajskim. Jego ojciec jest izraelskim profesorem nauk politycznych i weteranem działań na rzecz pokoju. W czasie pobytu u niego Nataniel poznaje Morada, młodego robotnika z Zachodniego Brzegu, który nielegalnie pracuje w ogrodzie ojca. Między młodzieńcami zawiązuje się przyjaźń. Młody filmowiec sprzecza się z ojcem o przeciwstawianie przezeń spraw osobistych i kwestii politycznych. Namawia go, by pomógł Moradowi. Ale sytuacja polityczna nie pozwala na wyjście z ról okupanta i okupowanego. Film pokazuje emocjonalne i moralne sedno konfliktu, zachowując bardzo osobisty i realistyczny punkt widzenia.

Nazwij mnie
Izrael 2008
reżyseria: M. Sigalit Marx Arditi
dokumentalny, 60 min.
Są dwie rzeczy, których nie możemy sobie wybrać: rodziców oraz imienia, jakie nam nadali. Nie każdy lubi swoje imię, ale czy jego zmiana da nam również nową tożsamość? Może to, jak się nazywamy naprawdę ma wpływ na nasze życie? Reżyser Sigi Marx-Arditi ma kłopot ze swoim pierwszym imieniem, rodzaj delikatnej obsesji, trapiącej ją od czasu służby wojskowej. Wyrusza w podróż do źródeł swego imienia, aby przekonać się, czemu tak dużą wagę przykładamy do tego, jak się nazywamy, a także czy istnieje jakiś związek między czyimś imieniem, a przebiegiem jego życia i przeznaczeniem. Podczas tej wyprawy spotyka osoby, które zmieniły lub chciałyby zmienić imię, aby odmienić i polepszyć swoje życie.

Przystanek Dłużek
Polska 2008
reżyseria: Irit Shamgar
dokument, 53 min.
Izraelska dziennikarka Irit Shamgar przyjeżdża latem 2007 roku do Polski, by spotkać ludzi, którzy znali jej ojca i poznać miejsca z nim związane. Spędza lato na Mazurach, nad jeziorem Dłużek, w letnim domu Ireny Holland, żony ojca. Spotyka przyjaciół wypędzonych z Polski w roku 1968, którzy przyjechali tu na wakacje ze Szwecji, Holandii i USA. Dłużek to dla nich wyjątkowe, magiczne miejsce. W latach 60 ubiegłego wieku grupa przyjaciół, warszawskich dziennikarzy, kupiła tu domy, by wspólnie spędzać wakacje. Byli tu również latem roku 1968 już jako "bezpartyjni, bezrobotni”. Do tej kategorii należał również ojciec reżyserki, znany dziennikarz Stanisław Brodzki. Ten kameralny, bardzo osobisty film opowiada o losach ludzi, dla których Marzec 1968 stał się osobistą tragedią. Niektórzy z nich wyjechali wtedy, inni zostali, ale wciąż pamiętają. Czas, który leczy rany, w tym wypadku okazał się bezsilny.

Motywy odeskie
Ukraina/USA, 2008
reżyseria: Dmitrij Chawin
dokumentalny, 26 min.
Mieszkańcy ukraińskiej Odessy znani są ze swej ekscentryczności, ironicznego poczucia humoru i wyjątkowego dialektu. "Odeskie motywy” zgłębiają kulturę miasta poprzez spotkania z jego obecnymi mieszkańcami. Rzeźnik ze sławnego targu Priwoz, historyk, bibliotekarze, ocaleni z Holokaustu, kolekcjoner sztuki, poeta, muzyk i dzieci ze szkoły opowiadają nam o swoim życiu w tym mieście.

Środa 11.11
16.00

Dowódca Edelman
Polska 2008
reżyseria: Artur Więcek "Baron”
dokumentalny, 58 min.
Marek Edelman przed wojną jest działaczem żydowskiego Bundu, a w roku 1943 staje się jednym z przywódców powstania w getcie warszawskim, w rok później walczy też w powstaniu warszawskim. Po wojnie nie wyjeżdża z Polski – zostaje tu jako świadek Holocaustu, ale też po to, aby walczyć o prawa człowieka. W roku 1980 współtworzy Solidarność, a w stanie wojennym jest internowany. W wolnej Polsce nie przestaje działać: walczy na rzecz przestrzegania praw człowieka na całym świecie, przyczyniając się m.in. do interwencji NATO w Kosowie… Film "Dowódca Edelman” to filmowy portret Edelmana we wnętrzu, który z perspektyw swego fotela wytycza granice przyzwoitości. A świat poza nim goni coraz szybciej i szybciej…

Cejwin
Izrael, 2008
reżyseria: Larry Frisch
krótkometrażowy, 11 min.
Reżyser Larry Frisch odnalazł film z 1930 roku przedstawiający jego dziecięce przeżycia na żydowsko-syjonistycznym obozie letnim pionierów w New Jersey, w Stanach Zjednoczonych. Pracując nad tym historycznym ale i bardzo osobistym wspomnieniem Frisch zmontował materiał, a następnie został narratorem tego wzruszającego hołdu dla wydarzeń sprzed lat.

Święto świateł
Wielka Brytania, 2008
reżyseria: Mihaal Danziger
krótkometrażowy, 10 min.
Dramatyczna opowieść o tradycjach i stosunkach rodzinnych. "Święto świateł” ukazuje młodą angielską Żydówkę, która oddaliła się od ojca po ślubie z Niemcem. To historia zderzania się tożsamości i wartości w łonie rodziny.

Maria i Anna
Polska 2008
reżyseria: Jacek Knopp
krótkometrażowy, 28 min.
Historia Marii Dworzeckiej, która została uratowana przez polskie małżeństwo z Tykocina, jest jedną z wielu, które można postrzegać jako metafizyczne, ponieważ z racjonalnego punktu widzenia ta historia mogła się wcale nie wydarzyć. Nastąpił jednak ciąg niezwykłych zdarzeń, intrygujących i stanowiących materiał dla tego filmu. Jednakże to, co najbardziej interesuje reżysera, to powojenne losy bohaterki, która postanowiła zrobić coś niezwykłego i dać szansę bezbronnemu dziecku. Adoptowała polskie dziecko, sześcioletnią Anię z domu dziecka i dała jej możliwość lepszego życia.

Francja – Izrael, trudna miłość
Francja/Izrael, 2007
reżyseria: Gérard Benhamou
dokumentalny, 60 min.
To przenikliwe spojrzenie na wzloty i upadki we wzajemnych stosunkach między dwoma narodami obejmuje takie zagadnienia, jak nielegalna emigracja z wybrzeży Francji do rodzącego się Izraela, okres "miodowego miesiąca” 1956 roku podczas Kampanii Sueskiej, Wojna Sześciodniowa 1967 roku, rządy De Gaulle'a, wojna libańska w 1982 roku, deportacja Jasera Arafata z Bejrutu, okres rządów Ariela Szarona oraz wycofanie się ze Strefy Gazy w 2005 roku. Film został nakręcony w okresie bardzo trudnym dla obu narodów, podczas sporów o kształt i charakter stosunków dyplomatycznych oraz coraz powszechniejszych wystąpień fundamentalistów islamskich we Francji. Film zawiera wyjątkowe materiały filmowe i wywiady z osobami, które uczestniczyły w tych wydarzeniach i miały ogromny wpływ na przyszłość Izraela.

Jerozolima. The East Side Story
Palestyńskie Władze Narodowe, 2008
reżyseria: Mohammed Alatar
dokumentalny, 57 min.
Ostatnim zwrotem historii jest izraelska okupacja. W 1948 roku Izraelczycy opanowali zachodnią część miasta; w 1967 roku pod ich władzę dostała się część wschodnia. Od tamtej pory Izrael prowadzi politykę judaizacji miasta, próbując osiągnąć "żydowską dominację demograficzną”. Częścią tej polityki są próby usunięcia z Jerozolimy palestyńskich muzułmanów i chrześcijan, zaprzeczanie ich obecności, historii i związków z tą ziemią. Ten film dokumentalny zabiera nas w podróż demaskującą dążenie Izraela do przejęcia wyłącznej władzy nad miastem i jego mieszkańcami. Podejmuje też temat przyszłości metropolii: Jerozolima jest kluczem do osiągnięcia pokoju, bez Jerozolimy nie będzie pokoju dla nikogo. Film zawiera wywiady z palestyńskimi i izraelskimi przywódcami, działaczami na rzecz praw człowieka i analitykami życia politycznego.

Animacje
Izrael/Rosja. 2007/2008
Różni reżyserzy
Animacje krotkometrażowe, 68 min.

Komentarze 0

Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.
Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 19 listopada 2018 0 0

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi

Black Friday 2018. Jakie promocje na nas czekają? Jak nie wpaść w pułapkę? Ekspert radzi 22 1

Już w tym tygodniu wielkie święto łowców okazji, czyli Black Friday (Czarny Piątek). Kto nie zdąży zrobić zakupów będzie miał drugą szansę już trzy dni później – w Cyber Monday. Sprawdziliśmy, czy rzeczywiście warto w tym czasie wybrać się na zakupy i co zrobić, by w ferworze zakupów nie dokonać niewłaściwych wyborów.

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia]
galeria

Targi Lublin zamieniły się w zagrodę ze zwierzętami [zdjęcia] 0 1

W weekend Targi Lublin zmieniły się w zagrodę z kucykami, krowami i koziołkami. Gośćmi specjalnymi wydarzenia „Rewia Zwierzaki z Zagrody” były Alpaki. 

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy

Kontrowersyjne słowa profesora z KUL o Żydach. Uczelnia odcina się od poglądów wykładowcy 0 15

Był apel, jest reakcja. Polska Rada Chrześcijan i Żydów krytykuje publiczne wypowiedzi wykładowcy KUL ks. prof. Tadeusza Guza dotyczące żydowskich mordów rytualnych i prosi o „stosowną interwencję” przełożonych duchownego. Władze KUL i Archidiecezji Lubelskiej odcinają się od poglądów wykładowcy. Podkreślają, że są one nieprawdziwe i niedopuszczalne.

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości

Włodawa: 100 dawców na 100. lecie niepodległości 0 0

Miejscowi krwiodawcy postanowili włączyć się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji 7 grudnia organizują akcję poboru krwi pod hasłem „100 dawców na 100. lecie niepodległości”.

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia]
galeria

Ten szpital wygląda, jak luksusowy hotel. Ikardia w nowej siedzibie [zdjęcia] 75 1

Szpital Kardiologii Inwazyjnej "Ikardia" ma nową siedzibę, która w piątek został oficjalnie otwarta przy ul. Górskiego 9 w Nałęczowie

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti
6 grudnia 2018, 20:00

Linkin Park Night - Phedora w Graffiti 1 0

Co Gdzie Kiedy. Już 6 grudnia o godz. 20 na scenie klubu Graffiti wystąpi zespół Phedora. Po koncercie odbędzie się tradycyjna klubowa rockoteka.

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka

Nowa zastępczyni prezydenta Krzysztofa Żuka 3 45

To już pewne, chociaż nadal nieoficjalne: Beata Stepaniuk-Kuśmierzak zostanie nowym zastępcą prezydenta Lublina ds. kultury, sportu i relacji zewnętrznych.

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera 0 6

Orion Niedrzwica spędzi zimę w fotelu lidera. Podopieczni Jacka Paździora muszą jednak pamiętać, że to jeszcze nie gwarantuje awansu do czwartej ligi

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk?

Sejmik. "Prezesowi się nie odmawia". Kto miał decydujący wpływ na obsadę stanowisk? 3 16

Czy wskazanie Jarosława Stawiarskiego jako kandydata na nowego marszałka to porażka szefa PiS w Lubelskim? W partii trwa dyskusja o tym, czyje wpływy na obsadę nowego zarządu województwa lubelskiego okazały się silniejsze w Warszawie

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek

Unia Hrubieszów najlepsza na półmetku rozgrywek 3 1

Runda jesienna w zamojskiej klasie okręgowej dobiegła końca. Po 15 kolejkach najwięcej powodów do zadowolenia mają w Hrubieszowie, Różańcu i Zawadzie, a ekipy z Bełżca i Sitna wiosną czeka niezwykle ciężka batalia o utrzymanie

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek"
film

Zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek" 0 1

W wieku 92 lat zmarł Andrzej Wiczyński ps. "Antek". Dowodził plutonem w trakcie Powstania Warszawskiego, był jeńcem niemieckich obozów

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia]
galeria

Targi ślubne w Lublinie. Biżuteria, suknie i pokazy mody [zdjęcia] 14 4

Wernisaż Ślubny odbył się w hotelu In Between w Lublinie. W hotelowych wnętrzach czekały firmy, które specjalizują się w perfekcyjnej organizacji najważniejszego dnia w życiu. Na liście wystawców były salony sukien ślubnych i mody męskiej, projektanci papeterii, biżuterii oraz jubilerzy, floryści, fryzjerzy, fotografowie, cukiernicy i wielu innych.

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia]
galeria

Nagrody im. prof. Z. Hołdy wręczone niepełnosprawnym, którzy protestowali w Sejmie [zdjęcia] 1 19

Laureatami VII Nagrody im. Prof. Zbigniewa Hołdy w 2018 roku zostali Adrian Glinka i Jakub Hartwich, którzy przez 40 dni protestowali w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej.

Skoki narciarskie. Kamil Stoch tuż za podium w Wiśle
film

Skoki narciarskie. Kamil Stoch tuż za podium w Wiśle 0 1

Nasz skoczek był drugi po pierwszej serii i miał sporą szansę na wygraną, ale w finałowej odsłonie spadł na czwarte miejsce. Zawody dość niespodziewanie wygrał Jewgienij Klimov z Rosji.

Kalendarz
listopad 2018
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.