Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kino

21 listopada 2011 r.
12:31
Edytuj ten wpis

"Wymyk” reż. Greg Zglinski (recenzja)

0 0 A A
"Wymyk” reż. Greg Zglinski
\"Wymyk” reż. Greg Zglinski

Jeden z bardziej chwalonych filmów. Jedna z ważniejszych ról Roberta Więckiewicza. Jedna z nieprzyjemnie życiowych opowieści. Jeden z tych filmów, które mogą budzić niedosyt.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Recenzenci nie szczędzą pochwał dla filmu pisząc, że jest przejmujący, że zawiera brawurowe sceny, że to filozoficzna przypowieść o braciach jak Kain i Abel. Że dawno w polskim kinie niczego takiego nie było…

Historia jest prosta: w rodzinie jest dwóch synów. Starszy (Więckiewicz) i ulubieniec rodziców, młodszy (Simlat). Starszy przejmuje firmę po ojcu. Pracuje też z nim młodszy brat, który wrócił z USA. Od pierwszej do ostatniej sceny, bracia są w opozycji. Nawet gdy jeden z nich właściwie nie żyje.

Sytuacją, która jest osią całego dramatu jest tragiczna w efekcie bójka w podmiejskiej kolejce. Obaj bracia jadą do urzędu skarbowego i po drodze dochodzi do życiowej dla obu katastrofy.

Choć suspens nie jest w tym filmie istotny – nie będę wnikać w szczegóły dramatycznych wydarzeń, bo chyba nie o nie chodzi. W filmie nie ma fizycznej przemocy pokazanej dosłownie, każda gra komputerowa dla nastolatków jest gorsza. Reżyser nie epatuje krwią, gwałtem.

Tu chodzi o przemoc psychiczną na poziomie rodziny. O złe emocje, które trawią ludzi latami. O złe wspomnienia i urazy. O, niemal jak z greckich tragedii, napięcia i podstawowe pytania o winę, karę, odkupienie, przebaczenie.

To wszystko rzutuje na postępowanie bohaterów. Na dodatek historia opowiadana jest tak prosto jak tylko można, żadnych formalnych udziwnień, mieszania w narracji, kolorowania świata. Aktorzy pokazywani w takich zbliżeniach, że każdy błysk w oku i zmarszczka są ważne.

Z pewnością dumania nad lękiem, złymi emocjami tkwiącymi w rodzinach jest ważne. Możliwe, że na tle innych polskich produkcji mamy do czynienia z moralitetem, głębokim i ważnym ludzko obrazem.

Ale chłód i dystans narracji trochę przeszkadza. Bohaterowie i ich ból, poczucie zmarnowanego życia i fakt, że nikt tam nie jest szczęśliwy – to wszystko jest jakoś daleko. Nie wiem czy za dwa dni albo za dwa miesiące będę myślała sobie o "Wymyku”, że jakiś obraz będzie mnie prześladował albo postać.

Widzowie są różni. Ci, którzy lubią bolące filmy niech idą. Nawet dla samego Więckiewicza można. Ale na totalne zatracenie się w filmowym świecie raczej niech nie liczą.

PS. W tekstach i rozmowach o filmie najczęściej tytuł tłumaczony jest, jako wymknięcie się czegoś. Wymyk, to chwila, która spowolniła reakcję bohatera i wszystko wymknęło mu się spod kontroli. I najczęściej tytułowym wymykiem ma być TA CHWILA w wagonie kolejki.

Tymczasem Słownik Języka Polskiego "wymyk” tłumaczy jako: ćwiczenie gimnastyczne na drążku polegające na obrocie wokół osi ciała… Hmmmm. Bo słownikowe wyjaśnienie bardziej pasuje do filmowego świata.

agdy

Pozostałe informacje

Mateusz Stolarski do tej pory poprowadził Motor w dziewięciu meczach

Co z przyszłością Mateusza Stolarskiego w Motorze Lublin? „Rozmowy się rozpoczęły”

Przed Motorem ważny mecz z Podbeskidziem Bielsko-Biała. Jeżeli lublinianie wygrają, to przynajmniej w jednym barażu o awans wystąpią przed własną publicznością. Trener Mateusz Stolarski przyznał, że na finiszu sezonu rozpoczęły się też rozmowy na temat jego przyszłości w klubie.

To jedyny miejski kosz na śmieci w okolicy ulic Jantarowej i Berylowej. Z reguły jest wypełniony po brzegi, a czysta okolica jest zasługą samodyscypliny mieszkańców.
LUBLIN

Dużo ludzi, dużo śmieci, a kosz... tylko jeden

Niedaleko duża szkoła, ulubione miejsce spacerów wielu mieszkańców. Jednak na dwóch ulicach w dzielnicy Węglin Południowy jest… zaledwie jeden miejski kosz na śmieci. Chodzi o ruchliwe ulice osiedlowe Jantarową i Berylową.

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie
24 maja 2024, 20:00

Stonerowy piątek w Rider’s Pubie

W piątkowy wieczór na scenie lubelskiego Rider’s Pub wybrzmią brudne, stoner-rockowe dźwięki. Wystąpią: Neon Mud, MIAM, Wielki Mrok oraz Optical Sun. Początek o 20:00.

Magda Balsam rzuciła w środę osiem bramek

Rzuty karne w Lubinie, brązowy medal MKS FunFloor Lublin

MKS FunFloor Lublin przegrał po rzutach karnych z KGHM MKS Zagłębie Lubin i zakończył sezon na trzecim miejscu.

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego
CO PO MATURZE
galeria

Poznaj uczelnię i kierunki. Dni Otwartych Możliwości Uniwersytetu Medycznego

Reanimacja, wkłucia w żyłę, symulowany poród i badanie USG. Chcesz studiować na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie? Sprawdź, co oferuje uczelnia.

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Puchar Polski: Avia Świdnik i Orlęta Spomlek wygrały okręgowe finały

Trzecioligowcy nie bez problemów, ale jednak rozprawili się z niżej notowanymi rywalami i wygrali swojego finały okręgowego Pucharu Polski. Avia w Opolu Lubelskim pokonała Opolanina 2:1. Z kolei Orlęta Spomlek okazały się lepsze od Huraganu Międzyrzec Podlaski dopiero po dogrywce (4:2).

Laurę Miškiniene w barwach Arki, podczas meczu w Lublinie

Polski Cukier AZS UMCS Lublin ogłosił drugi transfer

Polski Cukier AZS UMCS w środę ogłosił nazwisko drugiej zawodniczki, która przenosi się do Lublina. Tym razem chodzi o podkoszową z Litwy – Laurę Miškiniene, która ostatnio reprezentowała barwy VBW Arki Gdynia. W Polsce występuje już od sześciu lat.

Spektakl „Pocałunek łez” (Teatr Fatum)
galeria

Studencka Wiosna Teatralna: Trzy dni pełne amatorskiego teatru studenckiego

Od dziś do piątku (24 maja 2024): w ACKiM UMCS Chatka Żaka w Lublinie występują studenckie teatry z całego kraju walczące o Grand Prix XII Ogólnopolskiego Festiwalu Studencka Wiosna Teatralna.

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Bazarek: emisja nr 400 i specjalne spotkanie

Emisje odcinków słuchowiska są w niedzielę, ale spotkanie twórców i słuchaczy zaplanowano na sobotę. 25 maja w Teatrze Starym wydarzenie organizowane z okazji emisji 400. odcinka słuchowiska „Bazarek”.

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji
Wideo i zdjęcia z operacji
galeria
film

Robot Da Vinci w Lublinie ma już za sobą 500 operacji

Operuję robotem od 13 lat i w tej chwili widzę, że bardzo trudno jest wykonać zabieg bez tego narzędzia – mówi dr n. med. Jerzy Draus, chirurg, który szkoli personel medyczny w zakresie chirurgii robotycznej. W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym w Lublinie wykonano już pół tysiąca operacji z pomocą robota da Vinci.

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

Kto zagra na puławskim "Truskawkobraniu"?

W pierwszą niedzielę lipca na stadionie w Górze Puławskiej odbędzie się festyn pod hasłem "Truskawkobranie". Organizatorzy imprezy finalizują rozmowy z gwiazdą wieczoru: zespołem założonym przez znanego aktora.

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Umowa na budowę podpisana. Za blisko 95 milionów powstanie piłkarska perełka

Przed niespełna dwoma tygodniami rozstrzygnięto przetarg na budowę Lubelskiego Centrum Piłki Nożnej, a dzisiaj (22 maja) prezydent Chełma Jakub Banaszek podpisał umowę z wykonawcą. Za blisko 95 milionów w Chełmie powstanie piłkarska perełka.

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Łódź w centrum Hrubieszowa. Interweniowała policja

Wczoraj w centrum Hrubieszowa ulicami miasta jechał Chevrolet, który ciągnął na przyczepie potężną łódź motorową. Policjanci zatrzymali więc kierowcę do kontroli.

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena
25 maja 2024, 16:00

Ostatnie spektakle przed wakacjami, czyli koniec sezonu w Teatrze Andersena

Koniec sezonu w Teatrze Andersena coraz bliżej. To ostatni moment, żeby odwiedzić teatr przed wakacjami. A jakie spektakle możemy jeszcze zobaczyć?

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

Średniowieczna ostroga i podkowa oraz starożytne ciosło na hrubieszowskiej ziemi

O tym, że w naszym regionie możemy znaleźć relikty z dawnych epok nie trzeba nikogo przekonywać. Do konserwatora zabytków trafiły kolejne artefakty.

Kalendarz
maj 2024
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
Co Gdzie Kiedy - aplikacja mobilna