Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ryki

3 kwietnia 2020 r.
12:02

Dęblin kupił 5 tysięcy maseczek dla swoich mieszkańców. Rozdają je na miejskim targowisku

74 0 A A
(fot. Archiwum / zdjęcie ilustracyjne)

Pierwsza partia maseczek ochronnych wielokrotnego użytku dotarła już do Urzędu Miasta w Dęblinie. Udostępniono je pracownikom medycznym, strażakom oraz osobom pracującym w Ośrodku Pomocy Społecznej. Kolejne od dzisiaj rozdawane są na miejskim targowisku. Od poniedziałku będzie można je dostać w Ratuszu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Władze Dęblina poinformowały o zakupie 5 tysięcy maseczek dla mieszkańców miasta. W tym tygodniu otrzymali je pracownicy SP ZOZ, OPS-u oraz strażacy OSP Masów. W zakupione środki ochrony wyposażeni zostaną również funkcjonariusze policji z dęblińskiego komisariatu oraz żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej. Pozostałe maski otrzymają osoby najbardziej narażone na zakażenie. Nieodpłatnie, już od czwartku otrzymują je właściciele i sprzedawcy osiedlowych sklepów spożywczych.

Radni kupili materiał, mieszkańcy pomagają w szyciu

Dzisiaj, a także w sobotę i niedzielę maseczki rozdawane są na targowisku miejskim przy ul. Niepodległości 9 (pobierać mogą je wszyscy sprzedający i kupujący). Najbardziej narażeni i potrzebujący będą mogli otrzymać je także w przyszłym tygodniu. Od poniedziałku władze Dęblina zapraszają po ich odbiór do siedziby Urzędu Miasta, gdzie ulokowany zostanie specjalny punkt ich dystrybucji.

Liczba dostępnych maseczek nie skończy się na sumie 5 tysięcy. Władze miasta poinformowały o możliwości zakupu kolejnych partii u producenta, ale do pomocy włączają się także lokalne firmy. Dęblińscy radni sfinansowali zakup materiału, który pozwoli na uszycie 8,5 tysiąca kolejnych maseczek. Wycinaniem bezpłatnie zajmie się firma AKKO, Moniki Królik. Do pomocy w szyciu (w czynie społecznym) zgłosiło się 18 osób. Wszyscy, którzy chcą pomóc, mogą zgłaszać się do przewodniczącego miejskiej rady, Leopolda Świetlińskiego (nr 661 330 331), koordynatora akcji.

Lokalne szwalnie na pełnej mocy

Produkcję masek na zasadach komercyjnych w tym tygodniu zaczynają także lokalne szwalnie. W powiecie ryckim jest ich koło dziesięciu. Jedną z nich jest dębliński Kalnex. Maski w pierwszej kolejności trafiają do aptek działających na terenie całego miasta, ale zamówienia na dziesiątki tysięcy sztuk spływają z całego regionu.

- Robimy, co możemy, żeby jak najszybciej realizować wszystkie zamówienia. Mamy ich obecnie tak dużo, że musieliśmy zatrudnić dodatkowe osoby. Zwołujemy także naszych byłych pracowników. Produkcję zaczynają także moi koledzy, właściciele pozostałych szwalni z całego powiatu ryckiego - mówi Zbigniew Kalbarczyk, współwłaściciel dęblińskiego Kalnexu, który obecnie jest w stanie szyć do 5 tys. masek na dobę.

Niewykorzystane możliwości 

Zdaniem przedsiębiorcy, braków na rynku nie byłoby, gdyby potencjał lokalnych szwalni wykorzystały władze państwowe. - Przez lekką zimę i brak zamówień, większość szwalni z naszego powiatu wstrzymała działalność, a pracowników odesłała do domów. Maski zamawiano w tym czasie z zagranicy, a nasze możliwości były niewykorzystywane. Dopiero teraz wszyscy zaczynamy działać, ale jest to w moim przekonaniu o miesiąc za późno - ocenia Zbigniew Kalbarczyk.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Profesor Zbigniew Pater nadal na czele Politechniki Lubelskiej

Dotychczasowy rektor będzie kierował Politechniką Lubelską przez kolejne cztery lata. Profesor Zbigniew Pater starający się o reelekcję był jedynym kandydatem na rektora kadencji 2024-2028.

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku
galeria

Bliżej po paszport. Otwarto punkt w Świdniku

Mieszkańcy Świdnika nie muszą już jeździć po paszport do Lublina. W urzędzie miasta otwarto terenowe biuro paszportowe.

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień
27 czerwca 2024, 16:00

Znamy kolejnych artystów tegorocznych Innych Brzmień

Amerykański wirtuoz gitary – Yonatan Gat, ultra żywiołowi Meksykanie z Sonido Gallo Negro, zjawiskowa Halina Rice i dark rockowy Kanadyjczyk Alex Henry Foster, to kolejni artyści tegorocznego festiwalu Wschód Kultury – Inne Brzmienia, który odbędzie się w Lublinie w dniach 27-30 czerwca.

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce
Zdjęcia/Wideo
galeria

Aliplast pochwalił się największą klejoną instalacją fotowoltaiczną w Polsce

Ma moc 2,5 MW i mieści się na 40 tys.m2 dachu lubelskiego zakładu Aliplast, wiodącego w Europie projektanta i producenta systemów aluminiowych dla budownictwa. Mowa o klejonej instalacji fotowoltaicznej na Felinie, największej tego typu w Polsce!

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego
19 kwietnia 2024, 19:00

Koncertowy jubileusz Krzysztofa „Jarego” Jaryczewskiego

To już 45 lat odkąd po raz pierwszy na scenie wystąpił Krzysztof „Jary” Jaryczewski. Ten legendarny wokalista już 19 kwietnia (piątek) w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin zagra swoje największe przeboje, które w latach 80 znała cała Polska. Wokalista wystąpi z zespołem Jary Oddział Zamknięty.

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Nielegalne papierosy trafią do utylizacji

Blisko 23 tys. sztuk nielegalnych papierosów zabezpieczyli janowscy policjanci. Natomiast funkcjonariusze NOSG udaremnili przemyt ponad 35 tys. paczek. Ich wartość rynkowa to 625 tys. zł.

Enej w Zgrzycie
21 kwietnia 2024, 20:00

Enej w Zgrzycie

Tegoroczna wiosna dla grupy Enej jest wyjątkowa z dwóch powodów. Pierwszy jest taki, że zespół wydał kolejną płytę („Vesna”, przyp. aut.), a drugi, że zespół ruszył w trasę klubową po Polsce, w ramach której w najbliższą niedzielę zagra w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Spartakiada w Bychawie
galeria

Spartakiada w Bychawie

We wtorek, na terenie Liceum Ogólnokształcącego w ZS im. ks. A. Kwiatkowskiego w Bychawie, odbyła się "Spartakiada" sportowo-obronna klas wojskowych z regionu.

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Apteczna kontrabanda i carskie odznaczenia

Na granicy z Ukrainą i Białorusią nigdy nie jest nudno. Celnicy co rusz trafiają na niezwykłą kontrabandę, a pomysłowość przemytników potrafi zadziwić nawet doświadczonych funkcjonariuszy Służby Celnej czy Straży Granicznej.

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zmiana trasy dwóch autobusów. Ale tylko na jakiś czas

Zarząd Transportu Miejskiego poinformował o niedzielnych zmianach w kursowaniu autobusów. Powodem są zawody biegowe.

Studencie, zostań dawcą szpiku

Studencie, zostań dawcą szpiku

Trwa wiosenna edycja projektu Helpers’ Generation. Do akcji, we współpracy z Fundacją DKMS włączyły się trzy lubelskie uczelnie.

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata
Wybory 2024

Przed drugą turą w Zamościu. Niby debata, ale bez jednego kandydata

Rafał Zwolak nie przyjął propozycji Andrzeja Wnuka i nie stawił się we wtorek w samo południe na Rynku Wielkim, aby wziąć udział w otwartej dla mieszkańców debacie. Więc urzędujący prezydent sam odpowiadał na pytania przygotowane przez jego sztab.

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Stal Kraśnik ma nowego trenera

Po porażce ze Startem Krasnystaw w Kraśniku zdecydowali się na zmianę trenera. Kamila Dydo zastąpił Kamil Witkowski, który jeszcze niedawno prowadził trzecioligowe Karpaty Krosno.

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

KOWR o wynikach audytu: Kilkanaście lat zajmie odbudowa renomy polskiej hodowli koni

Nie będzie już wyprzedaży cennych koni za wszelką cenę – zapowiada kierownictwo KOWR. Ale ośrodek, który nadzoruje stadniny, nie nastawia się też na spektakularne wyniki finansowe aukcji Pride of Poland. – Ważniejsza jest obecne odbudowa renomy polskiej hodowli, a to może potrwać kilkanaście lat – przyznaje Henryk Smolarz, dyrektor KOWR.

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Ostatnia chwila na zgłoszenie swojego pomysłu ws. ogrodów społecznych

Tylko do 21 kwietnia potrwają konsultacje społeczne miejskiego projektu zakładania przez mieszkanki i mieszkańców Lublina wspólnych ogrodów społecznych.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium