Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

26 października 2020 r.
6:20

Dlaczego PiS teraz zaostrza prawo aborcyjne?

39 10 A A
Sobotnia manifestacja w Lublinie
Sobotnia manifestacja w Lublinie (fot. Tomasz Tylus)

Aborcja z powodów uszkodzenia lub choroby płodu jest niezgodna z Konstytucją – orzekł zdominowany przez PiS Trybunał Konstytucyjny. Była to jedna z trzech przesłanek, dla których do tej pory można było legalnie wykonać zabieg przerwania ciąży. Politycy opozycji mówią, że decyzja nieprzypadkowo zapadła w czasie obostrzeń pandemicznych.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Według wypracowanego w 1993 roku tzw. kompromisu aborcyjnego przerwanie ciąży jest możliwe w trzech przypadkach: gdy ciąża powstała w wyniku czynu zabronionego (gwałtu), gdy zagraża życiu lub zdrowiu kobiety ciężarnej lub gdy badania prenatalne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu. W czwartek Trybunał Konstytucyjny uznał, że ostatnie z tych przesłanek jest niezgodna z Konstytucją. W uzasadnieniu wyroku wskazano, że ludzkie życie jest wartością w każdej fazie rozwoju i jako wartość, której źródłem są przepisy konstytucyjne, powinno być chronione przez ustawodawcę.

Tuż po ogłoszeniu decyzji Prawo i Sprawiedliwość zapowiedziało zmiany w programie „Za życiem”. – Dziś po wyroku TK, czas na kolejny krok. Składamy jasną deklarację polityczną. Ten program zostanie kompleksowo zrewidowany, usprawniony i poszerzony, tak, by zapewnić odpowiednią opiekę każdemu dziecku rodzącemu się z poważną chorobą czy wadami – mówiła dziennikarzom rzeczniczka partii Anita Czerwińska.

„Naturalna decyzja”

Wniosek do Trybunału Konstytucyjnego w ubiegłym roku złożyło 119 posłów z Prawa i Sprawiedliwości, Konfederacji i Kukiz’15.
– Ten wyrok był długo oczekiwany, bo wniosek do Trybunału Konstytucyjnego był składany dwa razy – przypomina poseł PiS Krzysztof Szulowski. – Trudno mówić o satysfakcji, ale moim zdaniem jest to naturalna decyzja w tej ważnej kwestii. W ten sposób sankcjonujemy prawo do życia każdego dziecka, niezależnie od jego stanu zdrowia.

– Jestem totalnie przeciwko zabijaniu Polaków, bez względu na wiek. Jeśli zaczniemy segregować naszych bliźnich, jak kiedyś Niemcy, to przestaniemy być ludźmi. Mam doświadczenie z pracy z osobami niepełnosprawnymi i żadna z nich nie chciała umrzeć. Jeśli pan poczyta rozmowy z ludźmi, którzy przeżyli aborcję, to wszyscy chcą żyć. To pokazuje, że dbanie o tych najsłabszych powinno rozpoczynać się już na początkowym etapie życia – przekonuje z kolei Jarosław Sachajko (PSL-Kukiz’15). Polityk z Zamościa przyznaje jednak, że choć podpisał się pod wnioskiem do Trybunału Konstytucyjnego, to nie jest zadowolony ze sposobu, w jaki rządzący doprowadzili do zaostrzenia przepisów antyaborcyjnych, bez wcześniejszej ochrony godnego życia osób urodzonych. – Temat został cynicznie wykorzystany zarówno przez PiS, jak i opozycję do gry politycznej. Zabrakło przeprowadzenia uczciwej debaty, która pokazałaby ludziom, iż cywilizacja śmierci na początek uderza w dzieci, później w chorych, kalekich i starych.

Protest kobiet w Lublinie. Niedziela

„Wyrok na kobiety”

Lubelscy politycy z innych ugrupowań opozycyjnych mówią wprost: „To wyrok na kobiety”. – Ciężko mi znaleźć inne słowa, które to skomentują. To odebranie im prawa do decydowania o sobie. Nie chcę używać ostrego słownictwa, ale ten wyrok przypomina mi niektóre państwa, w których kobieta jest traktowana jak rzecz, a nie jak człowiek – mówi poseł Koalicji Obywatelskiej Riad Haidar, były wieloletni ordynator oddziału neonatologii w wojewódzkim szpitalu w Białej Podlaskiej. – Z praktyki zawodowej wiem, że większość kobiet u których były przesłanki do dokonania aborcji, decyduje się urodzić. Ale chodzi o to, by miały prawo wyboru. Naszą rolą jako lekarzy nie jest namawianie, ale wytłumaczenie, co się dzieje i do czego może dojść. Wtedy świadoma osoba podejmuje decyzję według swojego punktu widzenia i uznania.

– Jeżeli uważnie oglądało się tę rozprawę, to było widać, że niektórzy sędziowie zadawali merytoryczne pytania, które podważały i wręcz ośmieszały złożony wniosek. Można się jednak było domyślać, ze taki wyrok zapadnie – komentuje posłanka Lewicy Monika Pawłowska. I powtarza słowa Haidara: – To jest wyrok na kobiety, które teraz będą zmuszone patrzeć na cierpienie swoich dzieci i mężów, same będą cierpieć. 98 proc. aborcji wykonywano ze względu na tę przesłankę, której teraz zakazano.

Według posłanki KO Joanny Muchy, PiS zdecydował się na rozstrzygnięcie w tej kwestii, bo obawia się przegranej w kolejnych wyborach. – Pandemia zmienia wszystko, bo obnaża brak elementarnych umiejętności rządzenia państwem. Dlatego Jarosław Kaczyński wie, że jeśli chce utrzymać swoją władzę, to nie będzie to władza demokratyczna, lecz dyktatorska, Postanowił zatem złamać kręgosłup tej sile społecznej, która jak dotąd jako jedyna z nim wygrała – kobietom. Wychodzi z założenia, że jeśli pokona kobiety, nikt inny nie będzie już w stanie upomnieć się o swoje prawa – przekonuje Mucha. I dodaje, że jej zdaniem trybunał zajął się tą sprawą właśnie teraz nieprzypadkowo. – Bo w czasie obostrzeń pandemicznych strona społeczna jest najsłabsza, a władza dostaje kolejne uzasadnienia do stosowania środków przemocy. Czas pandemii pokazuje nam jasno, kto nami rządzi.

Protest kobiet w Lublinie. Sobota

Niechęć i odmowa

Według danych przekazanych nam przez Ministerstwo Zdrowia, w ubiegłym roku na terenie województwa lubelskiego przeprowadzono 12 zabiegów przerwania ciąży (na 1110 w skali całego kraju). Osiem z nich było spowodowanych prawdopodobieństwem upośledzenia płodu, a cztery wynikały z zagrożenia dla życia lub zdrowia matek. W 2018 roku dokonano 11 aborcji, a rok wcześniej – sześciu. Wszystkie były związane z wynikami badań prenatalnych.

– Wiem, że w niektórych ośrodkach takie zabiegi są przeprowadzane. Często trafiają do mnie pacjentki ze wskazaniem do wykonania aborcji, ale spotykają się z bardzo dużą niechęcią i odmową. Lekarze mają jednak do tego prawo, powołując się na klauzulę sumienia – komentuje dr hab. n. med. Marek Gogacz, wojewódzki konsultant ds. położnictwa i ginekologii.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

Wielkie odliczanie do otwarcia Armii Krajowej

To już ostatnie szlify przy wyczekiwanej inwestycji. Do końca maja mieszkańcy pojadą kolejnym odcinkiem ulicy Armii Krajowej.

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Imieniny u biskupa. Z życzeniami może przyjść każdy

Biskup Marian Rojek, ordynariusz diecezji zamojsko-lubaczowskiej obchodzi w przyszłym tygodniu swoje imieniny. Okazuje się, że solenizanta może wtedy z życzeniami odwiedzić właściwie każdy.

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Pracowali nielegalnie. Gdy przyszła kontrola, schowali się w... pojemnikach na mięso

Czwórkę cudzoziemców ukrytych w pojemnikach na mięso znaleźli strażnicy graniczni, którzy prowadzili kontrole legalności zatrudnienia w jednym z powiatów na południu Polski.

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

MKS FunFloor podejmie w hali Globus MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski

Po porażce z Zagłębiem Lubin lubelskie szczypiornistki skupiają się na obronie drugiego miejsca w tabeli

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym
ZDJĘCIA
galeria

Cztery dni egzaminów. Trzeba zdać i można być radcą prawnym

80 osób w Lublinie zasiadło we wtorek do komputerów i przystąpiło do egzaminu na radcę prawnego. Przyszłych adeptów w zawodzie czekają zagadnienia z wybranych dziedzin prawa oraz etyki zawodowej.

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Miliony już na koncie miasta. Za rok mieszkańców wozić będą elektryki

Wyniki konkursu już były, teraz wielka kasa jest już na koncie miasta. W planach są nie tylko zakupy autobusów elektrycznych.

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Nagroda w konkursie IKEA? Lepiej uważać. Bo to oszustwo

Miała wygrać, a straciła. 52-latka padła ofiarą oszustów działających metodą "na nagrodę w konkursie Ikea".

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Zmarł Bogusław Smolik. "Włodawa straciła jednego ze swoich najznakomitszych obywateli"

Nie żyje Bogusław Smolik, były dyrektor, a także pracownik Włodawskiego Domu Kultury i miejscowego muzeum.

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Górnik Łęczna zaprasza na dni otwarte swojej Szkoły Mistrzostwa Sportowego

Datę dziewiątego maja powinni zapisać w swoich kalendarzach wszyscy, którzy kochają grać w piłkę i marzą o karierze sportowej. Właśnie tego dnia Górnik Łęczna organizuje dni otwarte w swoim Liceum

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

Przez wieś, jak po wyścigowym torze. Motocyklista "zarobił" mandat i punkty karne

W jednej wiosce natknął się na oznakowany radiowóz, ale minął go i pojechał dalej. W drugiej namierzyli go policjanci z wideorejestratorem. A że jechał zdecydowanie za szybko, to nie uszło mu to na sucho.

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Srebro dla lubelskich terytorialsów

Reprezentacja z 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej została wicemistrzem w biegu na orientację. Mundurowi musieli wykazać się w sprincie, sztafecie czy w odczytywaniu mapy.

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week
NASZ PATRONAT

Ostatnia chwila na skorzystanie z oferty Restaurant Week

Jeszcze tylko do środy potrwa festiwal Restaurant Week. W tym wydarzeniu na Lubelszczyźnie udział bierze 20 restauracji.

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Jerzy Żytkowski (organizator rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego): Medal jest najmniej ważny

Rozmowa z Jerzym Żytkowskim, organizatorem rozgrywek Pod koszami Dziennika Wschodniego im. Andrzeja Wawrzyckiego

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Ekologiczne meble z palet na Politechnice Lubelskiej

Studenci wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej z okazji Dnia Ziemi budowali ekologiczne ławeczki z palet. Posłużą im one w trakcie przerw.

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Umowa podpisana ponad rok temu, a remontu dworca PKP nie widać

Ponad rok temu Łuków zawarł umowę z kolejową spółką na remont nieczynnego dworca PKP. Od tego czasu nic się nie dzieje. Ale kolej ma już pewien konkret.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium