Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

20 maja 2020 r.
13:20

Ceny mieszkań w kryzysie. Łatwiej o wzrosty niż spadki

0 8 A A
(fot. Maciej Kaczanowski/archiwum)

Przeceny na rynkach mieszkaniowych nie są zbyt częste i zbyt dotkliwe – pokazują to m.in. zagraniczne statystyki. W dłuższym terminie ceny nieruchomości rosną też szybciej niż inflacja.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Podczas najdłuższego w historii okresu, w którym rosły cen nieruchomości w USA przeciętny dom zdrożał ponad 40-krotnie – wynika z danych indeksu (lata 1933-2006). Dla porównania najdłuższa hossa na rynku brytyjskim podniosła wycenę przeciętnego domu ponad 30-krotnie – z 1853 funtów w 1954 roku do 62782 funtów w 1989 roku – wynika z danych Nationwide.

- Co więcej – nie zdarzyło się nigdy, aby fala przecen sprowadziła nominalne wyceny domów i mieszkań poniżej poziomu sprzed hossy – zwraca uwagę Bartosz Turek, analityk HRE Investments.

Ostatni kryzys finansowy obniżył wyceny domów w USA o 27 proc. (w latach 2006-2012), ale przez wiele lat wcześniej (1933-2006) doszło do bezprecedensowej ponad 40-krotnej podwyżki wycen domów za Oceanem.

- W Wielkiej Brytanii najmocniej ceny domów spadły w latach 1989-1993. Mieliśmy wtedy do czynienia z 20-proc. przeceną. Dla porządku warto dodać, że wcześniej w latach 1954 – 1989 wycena przeciętnego domu wzrosła ponad 30-krotnie.

W Polsce niestety nie ma danych sięgających aż tak daleko w przeszłość. Z pomocą mogą przyjść wyliczenia NBP, z których wynika, że w latach 2007-2012 ceny mieszkań w największych miastach spadły przeciętnie o 17,8 proc. Wcześniej jednak w ciągu zaledwie roku wzrosły o prawie 60 proc.

- Wiemy, że ówczesna hossa trwała jeszcze co najmniej na dwa lata przed tym okresem, który bank centralny objął swoim badaniem. Nawet dane GUS dla całego kraju sugerują w latach 2004-2008 prawie trzykrotny wzrost cen mieszkań. Oczywiście w dużych miastach dochodziło wtedy do bardziej dynamicznych zmian – dodaje Bartosz Turek.

Dlaczego przeceny nieruchomości nie są aż tak spektakularne jak poprzedzające je wzrosty? Powodów takiej sytuacji jest sporo. Może to być wynik czynników psychologicznych.

- Po prostu właściciele przyzwyczajają się do wysokich wycen i część z nich w czasach gorszej koniunktury rezygnuje ze sprzedaży, aby w ten sposób nie zrealizować straty. Do tego nie możemy zapomnieć o wpływającym na wzrosty cen rozwoju miast i ich infrastruktury – ocenia Bartosz Turek.

Niemniej ważna wydaje się jednak inflacja, która podnosi ogólny poziom cen w gospodarce, przekłada się też na wzrost płac i między innymi koszty budowy nowych nieruchomości.

Strategia „kup i trzymaj”

I choć ceny mieszkań i domów potrafią spadać, to robią to niechętnie. Statystyczny potencjał spadków na rynku nieruchomości jest kilka razy niższy niż wahania, na które przygotować się muszą na przykład gracze giełdowi. Trudno się więc dziwić, że nieruchomości są postrzegane jako bezpieczna przystań na kapitału.

- Z długoterminowych badań wynika, że wartość nieruchomości mieszkalnej powinna rosnąć szybciej niż inflacja – dodaje Bartosz Turek. - Kupując dom lub mieszkanie na wiele lat możemy mieć nadzieję, że jego wartość będzie rosła średnio o 1-2 pkt. proc ponad inflację. Dla porównania w przypadku giełdy oczekiwana stopa zwrotu w dłuższym terminie powinna pokonać inflację o 2-3 pkt. proc.

Oczywiście nie ma nic za darmo. W przypadku giełdy okresy bessy są nawet kilka razy bardziej dotkliwe niż kryzysy dla rynku nieruchomości. Z drugiej strony w przypadku domów i mieszkań mamy do czynienia z mniejszą płynnością – podczas gdy na pieniądze ze sprzedanych akcji trzeba czekać kilka dni, to w przypadku nieruchomości sprzedaż może trwać miesiącami. Nieruchomości wiążą się też ze sporymi kosztami transakcyjnymi – stąd np. zakup mieszkań z przeznaczeniem na wynajem powinien być postrzegany jako inwestycja długoterminowa.

Przeciętny okres trwania przecen na rynku mieszkaniowym jest aż 3-4 razy krótszy niż ten, w którym właściciele mogli się cieszyć z tego, że ich majątek zyskuje na wartości. Tyle mówi nam przynajmniej historia rynków nieruchomości. Co przyniesie najbliższa przyszłość

- Spodziewamy się w Polsce stabilizacji cen mieszkań w perspektywie najbliższego roku z możliwością kilkuprocentowych odchyleń zarówno w dół jak i w górę – prognozuje Bartosz Turek. - Przeceny są możliwe jeśli górę weźmie kryzys, a koronawirus zostanie z nami na dłużej przez co banki mocniej zakręcą kurki z kredytami, wzrośnie bezrobocie i jeszcze mocniej spadnie optymizm Polaków.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 8

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Berretto / 20 maja 2020 r. o 14:48
+11
"Eksperci" z HRE Investments dwoją i troją, by zapchać swoimi materiałami marketingowymi wszystkie media drukowane i nie tylko. Widać, że deweloperzy płacą duże pieniądze, by skłonić ostatnich frajerów z kasą do kupienia od nich gorącego kartofla, jakim jest teraz "apartament". Jak to jednak mówią: fizyki pan nie oszukasz, nie bądź pan głąb. Sprzedaż mieszkań leży i kwiczy, banki podnoszą procent udziału własnego, marżę i inne warunki udzielenia kredytu. Przyszłość jest niepewna, więc dewy myślą, że skoro na lokatach Polaków są jeszcze jakieś pieniądze, to trzeba je wyssać, zanim źródełko wyschnie. Stąd właśnie te rozpaczliwe reklamówki, zwane dla niepoznaki artykułami.
"Eksperci" z HRE Investments dwoją i troją, by zapchać swoimi materiałami marketingowymi wszystkie media drukowane i nie tylko. Widać, że deweloperzy płacą duże pieniądze, by skłonić ostatnich frajerów z kasą do kupienia od nich gorącego kartofla, jakim jest teraz "apartament". Jak to jednak mówią: fizyki pan nie oszukasz, nie bądź pan głąb. Sprzedaż mieszkań leży i kwiczy, banki podnoszą procent udziału własnego, marżę i inne warunki udzielenia kredytu. Przyszłość jest niepewna, więc dewy myślą, że skoro na lokatach Pola... rozwiń
Avatar
Berretto / 20 maja 2020 r. o 16:02
+8
Mario pisze. "A ja bardzo chętnie odkupię nawet kilka "apartamentów". No to chłopie nie krępuj się. Nie musisz "odkupywać", bo na rynku pierwotnym jest teraz mnóstwo pustych lokali. Walisz do dewa jak w dym i wychodzisz z aktami własności.... a potem budzisz się z tego mokrego snu, bo nie masz pracy, pieniędzy i nikt ci nie da kredytu :)))
Avatar
kronikidewelorozwoju / 20 maja 2020 r. o 16:13
+4
Nadzwyczajna aktywność pierwszego naganiacza RP świadczy o tym, że cwaniactwo żerujące na wciskaniu jelonkom marzeń o "pewnych zarobkach" z wynajmu zaczyna wpadać w panikę. Ten tekst jak i szereg podobnych agitek pojawił się w większości polskojęzycznych mediów - szkoda że DW też publikuje wypociny tych naganiaczy, ale ich efekt będzie i tak zerowy, bo nawet jelonki zaczynają się orientować, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
LBN / 20 maja 2020 r. o 13:43
+3
Przecież ceny nieruchomości nie spadają jak kamień tak jak gielda. Na początku zanikają transakcje co już się dzieje. Można w Lublinie już kupić gotowe stojące nowe mieszkania. Nikt tego nie kupuje. Ale bardziej niż spadki jest teraz prawdopodobne dogonienie realnych cen inflacją wiec jak ktoś kupuje za gotówkę i dla siebie to nie ma co liczyć na lepszy okres. Natomiast inwestycyjnie czy na kredyt to już slaby pomysł.
Avatar
kronikiekoszurii / 20 maja 2020 r. o 17:09
-1
O, wypuścili już psychola od "dewelocwaniaków" z psychiatryka? Jemu się wydaje, że ktoś to jego bredzenie o deweloperce i rynku nieruchomości traktuje poważnie, tak jakby miał o tym zielone pojęcie. Za wszystkim zawsze stoją deweloperzy, wielki kapitał, Soros, Żydzi i uchodźcy. Biedny człowiek z manią.
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 16:41
-2
O moje kredyty możesz się nie martwić. :D A już na pewno nie potrzebuje porad od trolujących po forach szmondaków, którzy nie mogą się pogodzić z tym, że ceny nieruchomości wciąż trzymają się mocno :) Lepiej się przyznaj, którym typem trolla jesteś - mieszkający z mamusią i jedzący chlebek z pasztetem zbierając od 15 lat na wyprowadzkę, czy landlord zniechęcający innych do kupowania swoich mieszkań, bo żyje z haraczu od jelonków, którzy mu bulą czynsz? Uważaj, bo jak mama z piwnicy wygoni to znowu pielucha będzie pełna. :)
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 15:29
-6
A ja bardzo chętnie odkupię nawet kilka "apartamentów". W czasach nadchodzącej hiperinflacji podsyconej masową produkcją pustego pieniądza przez banki centralne, jedynym gorącym kartoflem jest złotówka i tylko ostatni frajer trzymałby na koncie papierki. Za 10 lat za te same papierki ludzie kupią o połowę mniej, a nieruchomość nie dość, że zyska na wartości to jeszcze da zarobić na najmie. Grunt to nie słuchać trolliszcz piszących komentarze na forach, że nie kupować tylko czekać w nieskończoność.
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 14:05
-10
Lepiej i kupować inwestycyjnie za oszczędności niż trzymać pieniądze na lokatach z oprocentowaniem aktualnie pokroju 0.01%. Inflacja tak zwiększyła koszty budowy, że obecne ceny mieszkań za jakiś czas będzie się wspominać z nostalgią jako niskie. Kto kupił nieruchomość w Lublinie, ten niezależnie od momentu zakupu jest obecnie do przodu nie tylko o wzrost wartości ale jeszcze czynsz najmu.
Avatar
kronikiekoszurii / 20 maja 2020 r. o 17:09
-1
O, wypuścili już psychola od "dewelocwaniaków" z psychiatryka? Jemu się wydaje, że ktoś to jego bredzenie o deweloperce i rynku nieruchomości traktuje poważnie, tak jakby miał o tym zielone pojęcie. Za wszystkim zawsze stoją deweloperzy, wielki kapitał, Soros, Żydzi i uchodźcy. Biedny człowiek z manią.
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 16:41
-2
O moje kredyty możesz się nie martwić. :D A już na pewno nie potrzebuje porad od trolujących po forach szmondaków, którzy nie mogą się pogodzić z tym, że ceny nieruchomości wciąż trzymają się mocno :) Lepiej się przyznaj, którym typem trolla jesteś - mieszkający z mamusią i jedzący chlebek z pasztetem zbierając od 15 lat na wyprowadzkę, czy landlord zniechęcający innych do kupowania swoich mieszkań, bo żyje z haraczu od jelonków, którzy mu bulą czynsz? Uważaj, bo jak mama z piwnicy wygoni to znowu pielucha będzie pełna. :)
Avatar
kronikidewelorozwoju / 20 maja 2020 r. o 16:13
+4
Nadzwyczajna aktywność pierwszego naganiacza RP świadczy o tym, że cwaniactwo żerujące na wciskaniu jelonkom marzeń o "pewnych zarobkach" z wynajmu zaczyna wpadać w panikę. Ten tekst jak i szereg podobnych agitek pojawił się w większości polskojęzycznych mediów - szkoda że DW też publikuje wypociny tych naganiaczy, ale ich efekt będzie i tak zerowy, bo nawet jelonki zaczynają się orientować, że dewelorozwój skończył się w marcu 2020.
Avatar
Berretto / 20 maja 2020 r. o 16:02
+8
Mario pisze. "A ja bardzo chętnie odkupię nawet kilka "apartamentów". No to chłopie nie krępuj się. Nie musisz "odkupywać", bo na rynku pierwotnym jest teraz mnóstwo pustych lokali. Walisz do dewa jak w dym i wychodzisz z aktami własności.... a potem budzisz się z tego mokrego snu, bo nie masz pracy, pieniędzy i nikt ci nie da kredytu :)))
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 15:29
-6
A ja bardzo chętnie odkupię nawet kilka "apartamentów". W czasach nadchodzącej hiperinflacji podsyconej masową produkcją pustego pieniądza przez banki centralne, jedynym gorącym kartoflem jest złotówka i tylko ostatni frajer trzymałby na koncie papierki. Za 10 lat za te same papierki ludzie kupią o połowę mniej, a nieruchomość nie dość, że zyska na wartości to jeszcze da zarobić na najmie. Grunt to nie słuchać trolliszcz piszących komentarze na forach, że nie kupować tylko czekać w nieskończoność.
Avatar
Berretto / 20 maja 2020 r. o 14:48
+11
"Eksperci" z HRE Investments dwoją i troją, by zapchać swoimi materiałami marketingowymi wszystkie media drukowane i nie tylko. Widać, że deweloperzy płacą duże pieniądze, by skłonić ostatnich frajerów z kasą do kupienia od nich gorącego kartofla, jakim jest teraz "apartament". Jak to jednak mówią: fizyki pan nie oszukasz, nie bądź pan głąb. Sprzedaż mieszkań leży i kwiczy, banki podnoszą procent udziału własnego, marżę i inne warunki udzielenia kredytu. Przyszłość jest niepewna, więc dewy myślą, że skoro na lokatach Polaków są jeszcze jakieś pieniądze, to trzeba je wyssać, zanim źródełko wyschnie. Stąd właśnie te rozpaczliwe reklamówki, zwane dla niepoznaki artykułami.
"Eksperci" z HRE Investments dwoją i troją, by zapchać swoimi materiałami marketingowymi wszystkie media drukowane i nie tylko. Widać, że deweloperzy płacą duże pieniądze, by skłonić ostatnich frajerów z kasą do kupienia od nich gorącego kartofla, jakim jest teraz "apartament". Jak to jednak mówią: fizyki pan nie oszukasz, nie bądź pan głąb. Sprzedaż mieszkań leży i kwiczy, banki podnoszą procent udziału własnego, marżę i inne warunki udzielenia kredytu. Przyszłość jest niepewna, więc dewy myślą, że skoro na lokatach Pola... rozwiń
Avatar
Mariolubelski / 20 maja 2020 r. o 14:05
-10
Lepiej i kupować inwestycyjnie za oszczędności niż trzymać pieniądze na lokatach z oprocentowaniem aktualnie pokroju 0.01%. Inflacja tak zwiększyła koszty budowy, że obecne ceny mieszkań za jakiś czas będzie się wspominać z nostalgią jako niskie. Kto kupił nieruchomość w Lublinie, ten niezależnie od momentu zakupu jest obecnie do przodu nie tylko o wzrost wartości ale jeszcze czynsz najmu.
Avatar
LBN / 20 maja 2020 r. o 13:43
+3
Przecież ceny nieruchomości nie spadają jak kamień tak jak gielda. Na początku zanikają transakcje co już się dzieje. Można w Lublinie już kupić gotowe stojące nowe mieszkania. Nikt tego nie kupuje. Ale bardziej niż spadki jest teraz prawdopodobne dogonienie realnych cen inflacją wiec jak ktoś kupuje za gotówkę i dla siebie to nie ma co liczyć na lepszy okres. Natomiast inwestycyjnie czy na kredyt to już slaby pomysł.
Zobacz wszystkie komentarze 8

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zbudują żłobek w Świdniku. "Lada dzień podpiszemy umowę z firmą z Gdańska"

Zbudują żłobek w Świdniku. "Lada dzień podpiszemy umowę z firmą z Gdańska"

Niebawem ma ruszyć budowa żłobka między ul. Kopera a Klonową w Świdniku. W placówce znajdzie się miejsce dla 125 dzieci.

Śmiertelny wypadek pod Opolem Lubelskim. Kobieta zginęła na miejscu

Śmiertelny wypadek pod Opolem Lubelskim. Kobieta zginęła na miejscu

Nie żyje 29-letnia kobieta, której samochód wypadł z drogi wojewódzkiej nr 747 na wysokości miejscowości Stare Komaszyce (pow. opolski). W rejonie wypadku są utrudnienia, a policjanci kierują ruchem.

Lublin: Kostka brukowa z jednej ulicy będzie wykorzystana na innej

Lublin: Kostka brukowa z jednej ulicy będzie wykorzystana na innej

Kostka brukowa zdjęta z przebudowywanych chodników w ul. Poniatowskiego posłuży do remontu pieszych alejek w rejonie ul. Grażyny

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Dzieciaki Rządzą

Rozpoczynamy głosowanie w konkursie Dzieciaki Rządzą

Wybieramy najlepsze zdjęcie spośród nadesłanych

Lublin: Wściekłość mieszkańców po nocnym przesadzaniu drzew. „Sami siebie wytnijcie”
Wideo
galeria
film

Lublin: Wściekłość mieszkańców po nocnym przesadzaniu drzew. „Sami siebie wytnijcie”

Gotowość do obrony drzew deklarują mieszkańcy ul. Lipowej, skąd minionej nocy zaczęto wywozić drzewa, których miejsce zajmie dodatkowy pas jezdni. Zdesperowani ludzie uniemożliwili firmie zieleniarskiej wywiezienie jednej z lip, robotnicy zdążyli wykopać 5, pozostało im jeszcze 14. Wyjaśnień w sprawie nocnej akcji ma żądać od prezydenta Lublina wiceprzewodniczący Rady Miasta

Spotkania z archeologią w Żmijowiskach
12 czerwca 2020, 10:00

Spotkania z archeologią w Żmijowiskach

W dniach 12-14 czerwca zorganizowane zostaną tegoroczne Spotkania z archeologią. Wydarzenie organizowane przez Muzeum Nadwiślańskie w Kazimierzu Dolnym odbędzie się w Grodzisku Żmijowiska. Organizatorzy zapraszają chętnych na wystawy, zwiedzanie i ciekawe prelekcje - wszystko z zachowaniem bezpieczeństwa.

Planowe zabiegi w Lublinie i regionie. Kolejne szpitale "odmrażają" przyjęcia na oddziały

Planowe zabiegi w Lublinie i regionie. Kolejne szpitale "odmrażają" przyjęcia na oddziały

Planowe zabiegi i wizyty na szerszą skalę wznawia w poniedziałek szpital wojewódzki w Chełmie. Do stanu sprzed epidemii wraca też szpital kliniczny nr 1 w Lublinie oraz już na wszystkich oddziałach szpital wojewódzki przy Kraśnickiej.

Gmina Ludwin zatrudnia słońce. Mieszkańcy zapłacą mniej za ciepłą wodę lub prąd

Gmina Ludwin zatrudnia słońce. Mieszkańcy zapłacą mniej za ciepłą wodę lub prąd

Mieszkańcy gminy będą mniej płacić za ciepłą wodę lub prąd. W prywatnych posesjach zostaną zainstalowane instalacje solarne lub fotowoltaiczne.

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Szymon Ładniak walczył na torze Automotodrom Grobnik

Lublinianin w pierwszym wyścigu zajął 9 miejsce

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych
galeria
film

Sochy. Tu 1 czerwca jest dniem zmarłych

Dla mieszkańców niewielkiej miejscowość koło Zwierzyńca 1 czerwca jest jak dzień Wszystkich Świętych. Nie ma rodziny, by nie pamiętali o kimś pochowanym na wojennym cmentarzu. Jednego dnia Niemcy zamordowali tu blisko 200 osób.

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Tylko jedna aplikacja do opłat za postój w Strefie Płatnego Parkowania w Lublinie. Kierowcy krytykują

Od dziś tylko jedna aplikacja na smartfony umożliwia opłatę za postój w Strefie Płatnego Parkowania. Wielu kierowców jest z tego niezadowolonych i twierdzą, że aplikacja nie jest praktyczna i ma fatalne oceny.

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn
Wideo
galeria
film

Pod osłoną nocy zaczęli przesadzać drzewa z ul. Lipowej w Lublinie. Mieszkańcy stanęli naprzeciwko maszyn

Po godzinie 22 mieszkańców ulicy Lipowej zaniepokoiły odgłosy maszyn. Okazało się, że właśnie o tej porze, w środku nocy, rozpoczęło się usuwanie drzew przeznaczonych do przesadzenia. Na miejscu doszło do słownych utarczek, gdy przeciwnicy operacji namawiali pracowników firmy ogrodniczej do zaniechania pracy.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 1 czerwca 2020 r.

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy
Alarm 24

Lubartów: Latarnia przy starej garbarni zagrażała kierowcom. Interweniowali strażacy

Nieczynna od dawna latarnia oświetleniowa znajdująca się przed wjazdem na teren dawnej garbarni w Chlewiskach pod Lubartowem stwarzała zagrożenie dla bezpieczeństwa osób podróżujących po drodze powiatowej.

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje
5 czerwca 2020, 19:00

Radio Lublin: koncert Damiana Ukeje

W piątek, 5 czerwca o godz. 19 w Studio im. Budki Suflera Radia Lublin odbędzie się koncert Damiana Ukeje. Wydarzenie będzie zamknięte dla publiczności, a koncert transmitowany będzie na antenie rozgłośni i w Internecie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.