Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

6 kwietnia 2009 r.
13:07
Edytuj ten wpis

Czy to bajoro musi być wieczne?!

Autor: Zdjęcie autora Marek Kliza

Zarząd lubelskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Spółdzielca": My nie możemy tu nic zrobić...

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
- Woda przedostaje się do pomieszczeń kotłowni z instalacją gazu ziemnego. To zagrożenie życia i mienia mieszkańców - alarmuje Andrzej Okniński, mieszkaniec bloku przy ul. Bernardyńskiej 11 w Lublinie.


- Temu budynkowi nic nie grozi - uspokaja Anna Ostrowska, kierownik administracji Spółdzielni Mieszkaniowej Spółdzielca w Lublinie. To do niej należy blok przy Bernardyńskiej. Na jego tyłach stał kiedyś inny budynek.

Czytelnik: niebezpieczeństwo wisi w powietrzu

- Kilkanaście lat temu rozebrano go - opowiada Andrzej Okniński. - Pozostał zaniżony teren, w którym od tamtej pory zbiera się woda. Stoi przez cały rok, nie wysycha nawet gdy lato jest suche. Wsiąka pod budynek, zagraża fundamentowi.


Boimy się, że fundament nie wytrzyma i woda wedrze się do znajdującej się 2,5 m poniżej tego poziomu piwnicy, w której jest kotłownia z instalacją gazu ziemnego. Cały blok wyleci w powietrze - ostrzega Okniński.


Swoje obawy nasz Czytelnik zawarł w piśmie do zarządu SM Spółdzielca złożonym 8 grudnia 2008 r. "Należy w trybie natychmiastowym spowodować odprowadzenie wód opadowych z istniejącego zbiornika (sadzawki) przy budynku mieszkalnym Bernardyńska 11 (ściana nośna szczytowa elewacja zachodnia). Zagłębienie terenu powstało w wyniku (...) nie wykonania robót budowlanych do końca.


Woda przedostaje się do pomieszczeń kotłowni z instalacją gazu ziemnego, nawilgaca wyposażenie, instalacje (ogrzewanie gazowe budynku, 30 rodzin), do piwnic i fundamentów ściany nośnej szczytowej osłabiając - naruszając konstrukcję fundamentu (rozmiękczanie gruntu pod stopą i nadmiernie nawilgacając mur) w tej części budynku, co powoduje zagrożenie życia i mienia mieszkańców. Sprawa wielokrotnie była monitowana i jest znana administracji Spółdzielni" - pisał.


W tym samym dniu co w swojej spółdzielni kopię tego pisma pan Okniński złożył w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego Miasta Lublin. Z obu instytucji nie doczekał się dotąd żadnej odpowiedzi. Ani innego śladu reakcji.


- Po otrzymaniu pisma pana Oknińskiego administrator zawiadomił firmę Termikal, konserwatora kotłowni tego budynku, która natychmiast sprawdziła stan jej urządzeń. Wraz z inspektorem nadzoru budowlanego spółdzielni administrator dokonał też oceny stanu technicznego ścian i fundamentów budynku.


Podczas wizyty w spółdzielni pan Okniński został poinformowany, że woda nie zalewa pomieszczeń budynku i wyraził zgodę, by nie informować go o tym na piśmie - tłumaczy tę ciszę kierownik administracji SM Spółdzielca Anna Ostrowska.

Spółdzielnia: budynek jest bezpieczny

Problem i stan techniczny bloku przy Bernardyńskiej jest spółdzielni znany.


- Mamy ekspertyzę specjalisty od spraw budownictwa, że woda ta nie stanowi zagrożenia dla budynku - mówi Ostrowska. - Nie przesiąka, nie przedostaje się do jego wnętrza, nie nawilgaca pomieszczeń kotłowni. Ale zaraz przekażę tę sprawę prezesowi spółdzielni - obiecywała nam w miniony piątek.


W poniedziałek wraz z prezesem SM Spółdzielca Wojciechem Bartłomiejczykiem i nowym administratorem budynku Leszkiem Antoniakiem dokonali przy Bernardyńskiej 11 wizji lokalnej.
- Po pana interwencji ponownie sprawdziliśmy to pomieszczenie Budynek jest suchy. Mur oporowy wzmacnia fundament, dodatkowo uniemożliwiając przesiąkanie wody - relacjonowała nam swe spostrzeżenia pani kierownik.


- Wapienny tynk w kotłowni jest stary, jeszcze z lat 60. Na ścianie południowej rzeczywiście wierzchnia jego warstwa łuszczy się. Stary tynk zostanie skuty i uzupełniony. Naprawimy to możliwie najszybciej, choć oczywiście priorytetem zawsze będą awarie w naszych zasobach.


Ściana zachodnia, ta od której stoi woda, jest zupełnie sucha. Mamy na to dokumentację fotograficzną. Stojąca po deszczu woda w niczym nie wpływa więc na bezpieczeństwo budynku.


Wobec budynku przy Bernardyńskiej zarząd SM Spółdzielca ma swoje zamiary. Nie zawsze może je zrealizować.
- W planie remontów na ten rok wpisany jest kapitalny remont budynku polegający na dociepleniu ścian i remoncie balkonów. Mamy niestety obawy, że mieszkańcy nie wyrażą na to zgody - dodaje kierownik Ostrowska.


- W większości są to osoby starsze, których nie stać na podwyższenie opłat na fundusz remontowy. Takie stanowisko zawsze zajmuje pan Okniński, twierdząc od wielu już lat, że priorytetem jest osuszenie ścian piwnic, a nie remont elewacji bloku... Mieszkańcy będący w jego wieku wierzą mu i nie wyrażają zgody na remont.


Z tego powodu jest to budynek o najgorszym stanie technicznym w całych zasobach SM Spółdzielca, choć zarząd od wielu już lat chce go wyremontować.

Czytelnik: Dwie wywrotki ziemi i po problemie

Nasz Czytelnik ma prosty sposób na załatwienie problemu wody raz na zawsze.
- Wystarczy przywieźć dwie wywrotki ziemi, mieszkańcy budynku sami ją rozplantują, by podnieść teren.


Ale nie jest to, okazuje się, takie proste.
- Teren, na którym stoi woda, nie jest naszą własnością. Należy już do sąsiadującego z budynkiem przy Bernardyńskiej Hospicjum Dobrego Samarytanina - tłumaczy Ostrowska.


- My nie możemy tam nic zrobić. Zwrócimy się do hospicjum o zasypanie tej sadzawki, choć nawiezienie piasku mogłoby spowodować, że woda zostanie skierowana pod budynek. Odwodnienie powinno odbyć się w kierunku hospicjum, jednak istniejący mur uniemożliwia odprowadzenie wody na jego działkę.


Skierujemy pismo do władz hospicjum o wykonanie odwodnienia tego placyku zgodnie z przepisami Prawa budowlanego.

Pozostałe informacje

Tydzień z biblioteką
Wydarzenie
8 maja 2025, 10:00

Tydzień z biblioteką

Po raz dwudziesty, w dniach 8-15 maja, odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie odbywa się pod hasłem „Biblioteka. Lubię Tu Być”.

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie
galeria

Berek oficjalnie otwarty. To pierwszy żłobek w gminie

Takiej placówki w gminie Zwierzyniec nie było. Już jest i oficjalnie rozpoczął działalność pierwszy żłobek. Berek, bo tak się nazywa, powstał w Wywłoczce. Uruchomiono go dzięki dotacji z Krajowego Planu Odbudowy.

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK
11 maja 2025, 19:00

Koronacja Bolesława Chrobrego: spektakularne widowisko w CSK

Wielce emocjonująca podróż w czasie czeka na widzów spektaklu „Koronacja” – spektakularnego widowiska historycznego, opowiadającego o Bolesławie Chrobrym i jego zmaganiach o koronę królewską. Spektakl zostanie wystawiony w lubelskim CSK. Wstęp wolny!

Magdalena Biejat podczas wtorkowego spotkania wyborczego w Katowicach

Mieszkanie Karola Nawrockiego: Biejat zawiadomi prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa

Wszystko zaczęlo się od jej pytania podczas debaty. Kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat poinformowała, że złoży w prokuraturze zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Karola Nawrockiego w związku ze sprawą mieszkania w Gdańsku.

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego
galeria

Stypendia dla 285 najlepszych sporotwców z województwa lubelskiego

W Lubelskim Centrum Konferencyjnym marszałek województwa lubelskiego Jarosław Stawiarski gościł najlepszych sportowców z regionu. Na stypendia województwo przeznaczyło milion złotych.

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Noc Kultury 2025: Muzyka i koncerty (program)

Mnóstwo wydarzeń i mnóstwo pomysłów. Za miesiąc czeka nas Noc Kultury w Lublinie. A podczas niej nie zabraknie muzyki. Kto i gdzie zagra podczas 19. edycji lubelskiej Noc Kultury?

Trwa budowa S19
RAPORT
film

S19 Lublin – Lubartów w budowie, czyli miliony ton ziemi i bitumu

Codziennie rano 450 osób stawia się na budowie drogi ekspresowej Lublin – Lubartów. 150 jednostek różnego rodzaju sprzętu kopie, przesuwa, przewozi lub wierci w ziemi. Efekt końcowy tych wszystkich prac zobaczymy pod koniec 2027 roku. Na ten odcinek S19 kierowcy czekają od lat, a mieszkańcy Niemiec odliczają dni do końca tej inwestycji.

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety
galeria

Juwenalia już w ten weekend. Kto wystąpi w Lublinie? Są jeszcze ostatnie bilety

Natalia Szroeder, SOBEL, Kękę, Dżem i Lady Pank. Juwenalia Politechniki Lubelskiej startują za 3 dni. Zostały jeszcze ostanie bilety na piątek lub sobotę. Kto pierwszy, ten lepszy.

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)
galeria
film

Grand Theft Auto VI: Drugi zwiastun już jest (wideo)

Tylko na ten zwiastun czekało więcej ludzi niż na premiery innych gier w ogóle. Wreszcie jest nowy zwiastun gry Grand Theft Auto VI.

Filip Put

Filip Put: Lublin długo czekał na fazę play-off

PGE Start Lublin dzięki pokonaniu Tasomix Rosiek Stal Ostrów Wielkopolski awansował do fazy play-off. Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami koszykarzy "czerwono-czarnych"

Maturzyści z III LO im. F. D. Kniaźnina w Puławach w dobrych nastrojach po dwóch pierwszych egzaminach
matura 2025

Matematyka z matematyki: zero zaskoczeń. Licealiści pewni swego

Dzisiaj maturzyści w całym kraju mierzyli się z królową nauk. Jak egzamin z matematyki oceniają abiturienci z puławskich szkół średnich? Zdecydowana większość jest dobrej myśli. Przeważają opinie mówiące o tym, że było łatwo.

Piotr Adamczyk jako Olgierd Paderewski "Paberborn" w serialu Langer
film

Langer: serial na podstawie powieści Remigiusza Mroza ma zwiastun i datę premiery (wideo)

W roli głównej – czyli Piotra Langera wystąpił Jakub Gierszał. Partnerują mu: Julia Pietrucha, Piotr Adamczyk i Magdalena Boczarska. A wszystkich zobaczymy już maju.

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi
galeria

Matura 2025: Arkusze maturalne z matematyki i odpowiedzi

Maturzyści piszący we wtorek obowiązkowy egzamin z matematyki na poziomie podstawowym musieli wykazać się m.in. umiejętnością wykonywania działań na liczbach rzeczywistych, znajomością funkcji i ich własności oraz ciągów liczbowych.

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Pył na stanowisku pracy – sprawdź, jakie niesie ze sobą zagrożenia!

Rozwój technologii przemysłowych sprawia, że dziś coraz większą wagę przywiązuje się także do bezpieczeństwa w miejscu pracy. Wiele mówi się o szkodliwości działania pyłów przemysłowych – stanowiących jeden z nadrzędnych skutków wielu procesów przemysłowych, których długotrwała obecność w powietrzu może przyczynić się nie tylko do zmniejszenia efektywności całej produkcji czy trwałości maszyn, lecz także znacznego pogorszenia się zdrowia pracowników.

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Najpopularniejsze błędy przy używaniu złącza Camlock. Sprawdź naszą listę!

Co do zasady, Camlocki powstały do tego, aby znacząco usprawniać przesył substancji płynnych oraz gazów pomiędzy zbiornikami. Ich rola w wielu zakładach specjalistycznych jest nieoceniona, ale tylko w momencie, kiedy Kamloki używane są zgodnie ze sztuką.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium