Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

10 lutego 2009 r.
21:06
Edytuj ten wpis

Długi lubelskich lokatorów sięgają milionów złotych

0 2 A A

Nie płacisz za mieszkanie? Spółdzielnia odetnie Ci ciepłą wodę, zablokuje dostęp do kablówki, wreszcie skieruje sprawę do sądu. Twoje mieszkanie może zostać zlicytowane, a sam trafisz na bruk. Takich scenariuszy jest coraz więcej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Lublin

- U nas rekordzista ma 40 tys. zł zaległości - mówi Janusz Szacoń, prezes Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej "Motor” w Lublinie - W innym przypadku dług sięgał 60 tys. zł. Zakończyło się eksmisją do lokalu socjalnego. Takich spraw, które ciągną się latami, jest jednak mniej niż parę lat temu. Coraz sprawniej odzyskujemy zaległości.

W "Motorze” z opłatami za mieszkanie zalega 10 proc. mieszkańców. Większość z nich nie płaci przez 2-3 miesiące. Dopiero po tym okresie mogą się spodziewać pierwszych monitów. Kiedy mija pół roku, sprawa trafia do sądu. Zgodnie z prawem, dopiero po takim czasie można uzyskać wyrok. Z reguły postępowanie kończy się ugodą. Rzadko dochodzi do eksmisji, nawet jeśli jest odpowiedni wyrok.

- Mieliśmy ludzi, którzy witali komornika z dowodem wpłaty. Wtedy uznajemy sprawę za załatwioną - dodaje Szacoń - Niestety, mamy teraz kilka przypadków, gdzie konieczna będzie licytacja mieszkania z lokatorami. Jednak nikt nie zostanie na bruku - dłużnicy wynajmują te lokale osobom trzecim.

Podobne metody stosuje Spółdzielnia Mieszkaniowa "Czuby”. Tu jednak wystarczy 3 tys. zaległości, by sprawa trafiła do sądu. W tym roku przeprowadzono już pierwsze licytacje. Na kupno mieszkań z lokatorami nie było chętnych. W ściganiu dłużników spółdzielnia jest bardzo rygorystyczna. Jej członkowie zalegają z opłatami na blisko milion złotych.

W jednej z największych lubelskich spółdzielni - LSM, długi mieszkańców wynoszą 2,8 mln zł. Najbardziej sumienni są mieszkańcy os. Prusa. Najwięcej dłużników jest na os. Słowackiego.

- Problemy z płatnościami ma maksymalnie 8 procent naszych członków - mówi Andrzej Mazurek, zastępca prezesa LSM ds. ekonomicznych. - Mamy pod tym względem jeden z najlepszych wskaźników w regionie.

Dłużnicy na LSM śpią spokojnie przez pierwsze trzy miesiące. Dopiero wtedy spółdzielnia wysyła pierwsze upomnienia. Jeśli sprawa nie zakończy się ugodą, trafia do sądu. Eksmisji jest niewiele. W ubiegłym tygodniu przeprowadzono pierwszą od dwóch lat. W tym przypadku dług narastał od 1997 roku.

- Przed licytacją mieszkań się bronimy, bo to najgorsze wyjście dla obu stron - dodaje Mazurek. - Człowiek traci mieszkanie, trzeba jeszcze opłacić komornika. Niepokojące jest, że pojawia się coraz więcej chętnych na kupno mieszkania z licytacji, nawet z lokatorami. Jeśli eksmitujemy, to tylko do lokali socjalnych.
W najlepszej sytuacji jest Spółdzielnia Budowlano-Mieszkaniowa "Unia”.

Większość jej członków ma mieszkania spółdzielcze własnościowe lub z odrębnym prawem własności. Do tej pory nie było tu żadnych wywłaszczeń.

- Najczęściej ludzie zalegają z opłatami za ostatni miesiąc. To niewielkie kwoty - mówi Anna Neć z zarządu spółdzielni.

Zdaniem zarządu, sytuacja zmienia się na lepsze, bo mieszkańcy są teraz na bieżąco informowani o stanie swojego konta.

Biała Podlaska

Zaległości w Bialskiej Spółdzielni Mieszkaniowej "Zgoda” przekraczają 900 tys. zł. To o ponad 120 tys. zł mniej niż w 2007 roku. Większość dłużników spóźnia się z opłatami miesiąc, dwa. Takich osób jest blisko tysiąc. Statystyczny członek BSM "Zgoda” jest zadłużony na 140 zł. To blisko połowa przeciętnej opłaty za mieszkanie.

Spółdzielcy korzystają z dodatków mieszkaniowych, ale z roku na rok pieniędzy jest mniej. W ubiegłym roku fundusze na ten cel okrojono o blisko 300 tys. zł. Spółdzielnia nie kieruje pozwów przeciw dłużnikom, zaczyna od rozmów.
Najczęściej strony podpisują ugodę i dług jest rozkładany na raty.

Nie wszyscy jednak godzą się na polubowne załatwienie sprawy. Tacy dłużnicy muszą się liczyć z odcięciem ciepłej wody. W ubiegłym roku dotknęło to 17 rodzin.
Gdy brak wody nie skłonił lokatora do uregulowania długu, spółdzielnia wyłącza mu dostęp do podstawowego pakietu telewizji kablowej.

Dopiero w ostateczności kierowany jest pozew do sądu. W ubiegłym roku było 27 takich spraw. Żadnej eksmisji nie było.

Puławy

W Puławskiej Spółdzielni Mieszkaniowej długi lokatorów wynoszą łącznie ok. 1,5 mln złotych.

- To bardzo dużo. Gdybyśmy mieli te pieniądze, moglibyśmy np. wyremontować wszystkie nasze place zabaw. Ale w porównaniu z podobnymi wielkością spółdzielniami ta kwota nie jest aż tak wysoka - mówi Wacław Strzelec, prezes PSM.

W tej chwili na eksmisję czeka ok. 40 osób z zasądzonymi już wyrokami. Kłopot w tym, że eksmisja jest możliwa tylko wtedy, kiedy spółdzielnia znajdzie jakiś lokal zastępczy… Czyli - w wielu przypadkach - nie wchodzi w grę.

- Najbardziej uczciwą grupą są emeryci, którym przecież wcale się nie przelewa. Oni najpierw płacą czynsz i inne rachunki, a z tego, co im zostaje, planują pozostałe wydatki - dodaje Strzelec.

Zamość

Członkowie zamojskiej SM im. Waleriana Łukasińskiego na koniec zeszłego roku byli jej winni ok. 1 mln 100 tys. zł. Na sumę tę złożyły się jedno- czy dwumiesięczne zaległości, ale ponad 250 spółdzielców (na 4 tys. 319 lokali mieszkalnych) zalega z czynszem sporo ponad 3 tys. zł. Najbardziej opornymi w spłacie długów zajmują się sądy i komornicy. Jeśli to nie pomaga - dochodzi do eksmisji.

- W zeszłym roku zostały przeprowadzone cztery. Miasto zapewniło eksmitowanym mieszkania socjalne - informuje Jerzy Nizioł, prezes spółdzielni. Dodaje, że w sądzie jest ok. 25 spraw o egzekucję należności, a kilkunastoma przypadkami już zajmują się komornicy.

Zobowiązania spółdzielców z SM im. Jana Zamoyskiego w Zamościu na 31 grudnia ub. roku wyniosły 2 mln 871 tys. 40 zł i 5 groszy.

- 640 lokatorów nie płaciło czynszu od jednego do trzech miesięcy - informuje Maria Kamińska, specjalista ds. windykacji w tej spółdzielni.

Ale mnóstwo jest też takich spółdzielców, którzy czynszu nie płacą znacznie dłużej. Co spółdzielnia z nimi robi? Przede wszystkim ponagla i wzywa na rozmowy, w efekcie bywa że dochodzi do zawarcia porozumień (40 przypadków) i spłaty długów (30 osób spłaciło zaległe czynsze, a 15 zaległe kredyty).

Ale w 38 przypadkach o nakaz zapłaty spółdzielnia musiała dopominać się przed sądem, zaś 6 spraw w 2008 roku dotyczyło orzeczenia o eksmisji. W tej chwili 12 dłużników oczekuje na lokal socjalny od miasta.

Marek Pietrzela, (pab) (ak)

Komentarze 2

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
zuzia / 11 lutego 2009 o 13:49
0
A ja żałuje że ciągle w LSM nie ma możliwości internetowego śledzenia i kontroli konta swojego mieszkania. Byłby to duży ukłon w kierunku młodych mieszkańców osiedli których jest coraz wiecej.
Avatar
poddany cara / 11 lutego 2009 o 13:39
0
Ale, żeby tak, lokator mógł regulować, np. ilość wynoszonych śmieci, czy ilość ogrzewania mieszkania, np. kiedy go nie ma, lub nie wszystkie pomieszczenia potrzebuje ogrzewać lub gdy po prostu, go nie stać, bo nie ma pieniędzy, to już spółdzielnia nie widzi rozwiązania. Każe płacić za wszystko. Jak spółdzielca nie korzysta, a mimo to spółdzielca, płaci za usługę z której nie korzysta, to zyskuje prezes spółdzileni i ma większe pobory i premie - proste! Czy mieszkasz i korzystasz czy nie - płać. Komuna w czystej postaci. Wszystkie jest wspólne, a na tym bajzlem prezes trzyma swoją owłosioną łapę! Dotyczy to też, przymusowego płacenia za śmieci, za wodę, która gdzieś ginie i administacja, mimo że rozbudowana do absurdalnych rozmiarów, nie może dojść gdzie ta woda ginie! Jest też wiele innych składników czynszu, z których lokator nie korzysta, a musi za to płacić. Różne, też są stawki vat, np. inne na wodę, inne na ubezpieczenie, zero lub brak vat-u jest np. w podatkach miejskich. Wszystkie te składniki zarząd spółdzielni wrzuca do jednej stawki 22%, mimo że sam dostaje f-ry vat w stawkach jakie są obowiązujące w danej branży, np. zero lub 7%. Maja z tego, w skali spółdzielni niesamowite nadwyżki, kosztem nieszczęsnych członków. Pasą brzuchy zarządy spółdzielni z ich prezesami na czele, gdzie nie liczy się prawda a króluje obłuda i fałszywa rzeczywistość. Dlaczego, nie otrzymujemy, w przysyłanych, czynszach, dokładnie, za co i w jakiej stwce płacimy czynsz. Np. tak jak to robi elektrownia. Komuna podobna minęła, powinni spółdzielcy otrzymywać rachunki czynszowe, w których jest dokładnie za co i za ile płacę. Powinno to być transparentne i przejrzyste, a jest mętna woda, w której najlepiej czują się, te szumowiny z zarządów spółdzielni !
Ale, żeby tak, lokator mógł regulować, np. ilość wynoszonych śmieci, czy ilość ogrzewania mieszkania, np. kiedy go nie ma, lub nie wszystkie pomieszczenia potrzebuje ogrzewać lub gdy po prostu, go nie stać, bo nie ma pieniędzy, to już spółdzielnia nie widzi rozwiązania. Każe płacić za wszystko. Jak spółdzielca nie korzysta, a mimo to spółdzielca, płaci za usługę z której nie korzysta, to zyskuje prezes spółdzileni i ma większe pobory i premie - proste! Czy mieszkasz i korzystasz czy nie - płać. Komuna w czystej postaci. Wszystkie jest w... rozwiń
Avatar
zuzia / 11 lutego 2009 o 13:49
0
A ja żałuje że ciągle w LSM nie ma możliwości internetowego śledzenia i kontroli konta swojego mieszkania. Byłby to duży ukłon w kierunku młodych mieszkańców osiedli których jest coraz wiecej.
Avatar
poddany cara / 11 lutego 2009 o 13:39
0
Ale, żeby tak, lokator mógł regulować, np. ilość wynoszonych śmieci, czy ilość ogrzewania mieszkania, np. kiedy go nie ma, lub nie wszystkie pomieszczenia potrzebuje ogrzewać lub gdy po prostu, go nie stać, bo nie ma pieniędzy, to już spółdzielnia nie widzi rozwiązania. Każe płacić za wszystko. Jak spółdzielca nie korzysta, a mimo to spółdzielca, płaci za usługę z której nie korzysta, to zyskuje prezes spółdzileni i ma większe pobory i premie - proste! Czy mieszkasz i korzystasz czy nie - płać. Komuna w czystej postaci. Wszystkie jest wspólne, a na tym bajzlem prezes trzyma swoją owłosioną łapę! Dotyczy to też, przymusowego płacenia za śmieci, za wodę, która gdzieś ginie i administacja, mimo że rozbudowana do absurdalnych rozmiarów, nie może dojść gdzie ta woda ginie! Jest też wiele innych składników czynszu, z których lokator nie korzysta, a musi za to płacić. Różne, też są stawki vat, np. inne na wodę, inne na ubezpieczenie, zero lub brak vat-u jest np. w podatkach miejskich. Wszystkie te składniki zarząd spółdzielni wrzuca do jednej stawki 22%, mimo że sam dostaje f-ry vat w stawkach jakie są obowiązujące w danej branży, np. zero lub 7%. Maja z tego, w skali spółdzielni niesamowite nadwyżki, kosztem nieszczęsnych członków. Pasą brzuchy zarządy spółdzielni z ich prezesami na czele, gdzie nie liczy się prawda a króluje obłuda i fałszywa rzeczywistość. Dlaczego, nie otrzymujemy, w przysyłanych, czynszach, dokładnie, za co i w jakiej stwce płacimy czynsz. Np. tak jak to robi elektrownia. Komuna podobna minęła, powinni spółdzielcy otrzymywać rachunki czynszowe, w których jest dokładnie za co i za ile płacę. Powinno to być transparentne i przejrzyste, a jest mętna woda, w której najlepiej czują się, te szumowiny z zarządów spółdzielni !
Ale, żeby tak, lokator mógł regulować, np. ilość wynoszonych śmieci, czy ilość ogrzewania mieszkania, np. kiedy go nie ma, lub nie wszystkie pomieszczenia potrzebuje ogrzewać lub gdy po prostu, go nie stać, bo nie ma pieniędzy, to już spółdzielnia nie widzi rozwiązania. Każe płacić za wszystko. Jak spółdzielca nie korzysta, a mimo to spółdzielca, płaci za usługę z której nie korzysta, to zyskuje prezes spółdzileni i ma większe pobory i premie - proste! Czy mieszkasz i korzystasz czy nie - płać. Komuna w czystej postaci. Wszystkie jest w... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 2

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu

Zderzenie aut. 11-letnia dziewczynka w szpitalu 0 1

11-letnia dziewczynka trafiła do szpitala po tym jak w auto w którym jechała uderzył inny samochód/

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami
film

Big Brother w bloku socjalnym? Naszpikowali budynek kamerami 1 6

- Czy w ruinie, gdzie dykta zastępuje szyby, a dziury w ścianach mają wielkość pięści, montowanie kamer to najpilniejsza potrzeba? - pytają oburzeni mieszkańcy bloku socjalnego w Płocku.

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia]
galeria

Nowy pokaz fontanny na placu Litewskim "Anioły lubelskie" [zdjęcia] 16 2

W piątek można było premierowo zobaczyć nowe widowisko „Anioły lubelskie” w fontannie na pl. Litewskim.

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter

Rafał Wójcik (Górnik Łęczna): Pokażemy charakter 1 3

Rozmowa Z Rafałem Wójcikiem, trenerem Górnika Łęczna

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki?

Drogowe inwestycje w woj. lubelskim. Gdzie powstają nowe odcinki? 6 10

Drogi są jak tętnice: dziurawe i pozapychane szybko prowadzą do zawału. Czy grozi nam wizyta u auto-kardiologa? Chyba nie, bo w naszym regionie inwestycje są realizowane na każdej kategorii dróg: od krajowych do gminnych. Wciąż jednak daleko nam do Śląska czy Wielkopolski, gdzie infrastruktura drogowa jest już na poziomie europejskim.

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia
zdjęcia
galeria

PZLA 94 Mistrzostwa Polski w Lublinie. Podsumowanie pierwszego dnia 7 1

Pierwszy dzień rozgrywanych w Lublinie MP przyniósł wiele niezapomnianych emocji. Brąz wywalczyła Joanna Bemowska i Arkadiusz Rogowski, srebro Paweł Fajdek, a złoto Dominik Kopeć

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny

Pikietuje przed urzędem z niepełnosprawnym synem. Burmistrz: Sprawa ma charakter polityczny 0 7

Jerzy Rębek burmistrz Radzynia Podlaskiego uważa że pikieta Marii Kosidło ma podtekst polityczny.

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka
31 sierpnia 2018, 20:00

Zatańcz z Lublinem: zespół Rokiczanka 10 0

Co Gdzie Kiedy. 31 sierpnia o godz. 20 w Parku Bronowickim, w ramach cyklu Zatańcz z Lublinem, wystąpi zespół Rokiczanka. To okazja do wspólnej zabawy przy wspaniałej muzyce sprzed lat.

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali

Obniżki pensji dla samorządowców o 20 proc.? To fikcja. Niektórzy nawet zyskali 2 17

O 1/5 miały zmniejszyć się wynagrodzenia samorządowców w związku ustawą przyjętą przez PiS. Tymczasem w wielu przypadkach obniżki były wręcz symboliczne. A niektórzy nawet zyskali na zmianie.

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota!
galeria

94 PZLA MP. Paweł Fajdek 12 centymetrów od złota! 4 1

Wojciech Nowicki z Podlasia Białystok wywalczył złoty medal w konkursie rzutu młotem w Lublinie i wyprzedził Pawła Fajdka. Zawodnikowi Agrosu Zamość do złota zabrakło zaledwie 12 centymetrów. Trzecie miejsca zajął natomiast inny zawodnik Agrosu Arkadiusz Rogowski

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem!
galeria

94 PZLA MP. Dominik Kopeć ze złotym medalem! 1 1

Zawodnik Agrosu Zamość nie miał sobie równych i mimo ciężkich warunków na bieżni ze znakomitym wynikiem zdobył pierwsze miejsce na zawodach w Lublinie

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe
28 lipca 2018, 20:00

Potańcówka w klimacie lat 20-60 w Teatralnej Cafe 7 1

Co Gdzie Kiedy. Retro-potańcówka dla miłośników klimatu lat 20-60 odbędzie się 28 lipca o godz. 20 w Teatralnej Cafe (ul. Peowiaków 1). Uczestnicy będą mogli bawić się przy dobrej muzyce do godz. 2 nad ranem.

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać

Obcokrajowcom podoba się w Polsce. Coraz mniej z nich chce wyjeżdżać 0 7

Coraz więcej obcokrajowców chce pozostać w Polsce na dłużej - mówi w rozmowie z PAP Jakub Dudziak z Urzędu do Spraw Cudzoziemców. Z danych urzędu wynika, że w pierwszym półroczu tego roku liczba cudzoziemców z zezwoleniami na pobyt zwiększyła się o 25 tys. W połowie tego roku takie zezwolenia posiadało łącznie 350 tys. osób.

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę

Koniec śmieciówek w szkołach? Od 1 września zatrudnienie tylko na umowę o pracę 27 9

Od 1 września nauczyciele, wychowawcy, bibliotekarze, logopedzi czy psychologowie będą musieli być zatrudniani na umowę o pracę. Osoby prowadzące działalność gospodarczą nie będą też mogły pracować w prywatnych przedszkolach czy poradniach.

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte
galeria

94 PZLA Mistrzostwa Polski w lekkiej atletyce oficjalnie otwarte 5 0

o godzinie 17 na stadionie w Lublinie przy komplecie publiczności nastąpiło uroczyste otwarcie imprezy, która potrwa w naszym mieście aż do niedzieli

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.