Ubiegły rok był jednym z ciekawszych na rynku mieszkaniowym. Wszystko, dzięki zmianom związanym m.in. z wprowadzeniem specustawy mieszkaniowej oraz przepisów o przekształceniu użytkowania wieczystego we własność. Czy to wszystko wpłynęło jednak na decyzje osób szukających własnego „M”.
Portal RynekPierwotny.pl sprawdził preferencje osób, poszukujących nowego mieszkania. Okazało się, że w ubiegłym roku zdecydowanie największym zainteresowaniem w całym kraju cieszyły się w dalszym ciągu lokale dwu – i trzypokojowe.
– „Dwójki” w dalszym ciągu zdecydowanie królują w preferencjach amatorów rodzimych mieszkań deweloperskich, osiągając w skali całego kraju udział w sprzedaży na poziomie 42,6 proc. – mówi Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.
W przypadku Lublina dwie trzecie zapytań dotyczyło właśnie popularnych „dwójek” i „trójek”. Sporym zainteresowaniem cieszyły lokale 4-pokojowe, o które pytało ok. 20 proc. szukających. Na samym końcu znalazły się kawalerki, o które pytała tylko jedna na dziesięć osób.
Jeszcze ciekawiej sytuacja wygląda, kiedy spojrzymy na najbardziej popularny metraż nieruchomości. W Lublinie niemal w podobnym stopniu pytano o lokale z przedziału 35-50 mkw. oraz 50-65 mkw. W obu przypadkach procent zapytań wyniósł blisko 30 proc. Może to świadczyć o tym, iż dla większości szukających jest to optymalna przestrzeń do życia. Dość wyraźnie również w lubelskim zestawieniu zaznaczyła się pozycja mieszkań o metrażu 65-80 mkw. o które użytkownicy pytali niemal dwa razy częściej niż o mieszkania w przedziale 25-35 mkw.
Portal RynekPierwotny.pl opublikował również zestawienie projektów deweloperskich, cieszących się największym zainteresowaniem wśród poszukujących mieszkań. W ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku wyróżniały się projekty zlokalizowane w centrum Lublina: „Racławickie 28A” lub „Głęboka 18”. Decydowały o tym właśnie lokalizacja oraz liczne i łatwo dostępne obiekty handlowe. Wyróżniono także inwestycje znajdujące się na obrzeżach miasta takie jak: „Koncertowa Dolina”, „Osiedle 4 Pory Roku” czy „Szafirowa”. W tym przypadku o zainteresowaniu z pewnością zadecydowały takie aspekty jak: bliskość terenów zielonych, dobry dojazd do centrum miasta czy ciekawy projekt architektoniczny.
Inwestycji, które przykuwają uwagę jest o wiele więcej.
- Miasto zmienia się na naszych oczach, a wraz z budową nowych mieszkań powstaje coraz nowocześniejsza infrastruktura miejska – wyjaśnia Paweł Cienkiera z Wydziału Strategii i Przedsiębiorczości lubelskiego ratusza. - W parze z zabudową następuje rewitalizacja oraz tworzenie nowych terenów zieleni, jak chociażby otwarty w 2018 r. park przy ul. Zawilcowej o pow. 14 ha.
Obecnie, w Lublinie deweloperzy oferują ponad 1300 mieszkań i domów, a średnia cena wynosi 5970 zł za metr kwadratowy.