Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

19 sierpnia 2020 r.
18:14

Ile kosztuje wynajem mieszkania w Lublinie? Nie jest najdrożej, ale pensje też są niewysokie

Autor: Zdjęcie autora oprac. sko
1 5 A A

Najwięcej za wynajęcie średniej wielkości mieszkania trzeba zapłacić w Warszawie. W Lublinie jest taniej, ale i zarobki są tu niższe. Rząd planuje pomóc finansowo wynajmującym cztery kąty.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z raportu Expandera i Rentier.io „Najem mieszkań, sierpień 2020” wynika, że najdrożej jest w Warszawie (54 zł za mkw.), najtaniej w Toruniu (30 zł za mkw.). Stawki najmu nie poszły w górę, ale zatrzymały się na poziomie zbliżonym do tego z początku roku.

Lublin nie taki tani

Lublin znajduje się bliżej końca tabeli. Tutaj za wynajęcie mieszkania o powierzchni 50 metrów kwadratowych trzeba średnio zapłacić 1 885 złotych.

Taniej jest w Poznaniu (1 850 zł), Białymstoku (1 650 zł), Łodzi (1 750 zł), Bydgoszczy (1 622 zł) i wspomnianym Toruniu.

– Patrząc na te kwoty warto jednak pamiętać, że poziom dochodów w poszczególnych miastach jest bardzo różny. Po uwzględnieniu tego faktu najdroższy jest najem w Białymstoku. Po jego opłaceniu, parze o przeciętnych dochodach zostaje na życie 4 672 zł – wyliczają autorzy raportu. – Z kolei w najlepszej sytuacji są najmujący w Katowicach, Gdańsku, Warszawie i Krakowie. Tam po opłaceniu kosztu najmu na życie zostaje ponad 7000 zł.

Ile płacą w Warszawie, a ile w Toruniu

– W długim terminie kluczowa nie jest wysokość kosztu najmu, ale to ile pieniędzy zostaje na życie po jego opłaceniu – podkreśla Expander i Rentier.io.

I tak w Warszawie za wynajęcie 50 metrowego mieszkania trzeba zapłacić ok. 2 700 zł, a w Toruniu tylko ok. 1 500 zł. Para najemców o przeciętnych dochodach w Warszawie zarobi łącznie ok. 9 800 zł netto, a w Toruniu tylko ok. 7300 zł netto.

– To znacząco zmienia postrzeganie wysokich stawek w stolicy – zaznaczono w raporcie. – W tym ujęciu widać wyraźnie, że wspomniany Toruń, mimo niskich stawek najmu, wypada słabo. Naszej przykładowej parze na życie zostaje tam 5 844 zł, a więc poniżej średniej dla badanych miast. Niski koszt najmu jest oczywiście zaletą, ale tylko dla osób o niskich dochodach np. tych, którzy dopiero wchodzą na rynek pracy. Pensja minimalna jest bowiem taka sama w całej Polsce.

Gorzej tylko w Białymstoku

Z przedstawionych danych wynika, że w Lublinie – uwzględniając dwie średnie pensje i koszt wynajęcia mieszkania – na życie co miesiąc zostaje 5 440 złotych.

To słabo, bo w najlepszych w zestawieniu Katowicach jest to 7 550 zł, w Gdańsku 7339 zł, w Warszawie 7 090 zł a Krakowie 7 000 zł.
Lublin jest w gronie miast, gdzie sytuacja dla wynajmujących wygląda najgorzej. Mniej na życie parze zostaje tylko w Białymstoku - 4672 zł.

Pytanie jednak, jak w najbliższym czasie będzie wyglądał rynek wynajmu mieszkań. Expander i Rentier.io przyznają, że to niewiadoma i wszyscy czekają na to co przyniesie druga fala pandemii.

Od dłuższego czasu rząd obiecuje pomoc osobom, które finansowo ucierpiały w powodu wirusa, a które wynajmują swoje mieszkania. Mowa jest o różnych rozwiązaniach, a jednym z nich są rządowe dopłaty do czynszów.

Ale pomysłów na pomoc w branży mieszkaniowej jest więcej.

Pomysły na pomoc

– Już od pewnego czasu, słyszymy o dwóch pakietach mieszkaniowych (społecznym i komercyjnym), które przygotowuje rząd. Media najwięcej uwagi poświęcają dopłatom dla najemców na czas koronawirusa oraz zapowiadanej uldze w PIT dla osób kupujących nowe mieszkania lub budujących domy – komentuje Leszek Markiewicz z portalu NieruchomosciSzybko.pl.

Inne pomysły znajdują się nieco w cieniu medialnego zainteresowania. Taka sytuacja dotyczy m.in. uruchomienia w Polsce społecznych agencji najmu określanymi w skrócie jako SAN.

– Zwolennicy społecznych agencji najmu mogą argumentować, że podobne instytucje dość prężnie działają między innymi na terenie Francji, Belgii oraz Wielkiej Brytanii. Warto jednak pamiętać, że w każdym kraju realia panujące na rynku najmu są nieco inne. Jeżeli chodzi o SAN-y w Polsce, to na razie działają one na małą skalę. Ich popularyzacją od 2015 r. zajmuje się fundacja Habitat for Humanity. W ramach działania tej fundacji Warszawa na początku 2018 roku utworzyła społeczną agencję najmu (SAN) i udostępniła dla niej kilkanaście lokali, które obecnie są wynajmowane niezamożnym osobom – tłumaczy Markiewicz.

SAN-y w Polsce

Problemem mogą okazać się przepisy, które utrudniają w Polsce działanie SAN-ów. Chociaż rząd wprowadził odpowiednie zmiany prawne w ramach pakietu mieszkaniowego.

– Wspomniane podmioty przez kolejne 10 lat mają uzyskać około 2000 mieszkań wynajmowanych niezamożnych osobom. Dla porównania, liczba gminnych lokali aktualnie wynosi około 840 000 – wylicza Magdalena Markiewicz, ekspert portalu NieruchomosciSzybko.pl.

W ramach swoich założeń do nowej ustawy, rząd przewiduje utworzenie do 2030 r. około 45 społecznych agencji najmu. Organizacje mają działać m.in. na podstawie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Jak to działa

SAN-y mają oferować osobom prywatnym oraz innym właścicielom lokali gwarancję wynajmu mieszkań przez długi czas oraz zapłaty czynszu w razie problemów finansowych wynajmujące.

– Ze względu na takie korzyści dla właściciela, SAN-y będą chciały wynająć mieszkanie nieco taniej w stosunku do stawek rynkowych. Doświadczenia z krajów Europy Zachodniej wskazują, że obniżka czynszu dla społecznych agencji najmu wynosi nawet 20 proc. – opisuje portal.

A Magdalena Markiewicz dodaje: – Planowane przepisy wskazują, że SAN będzie mógł wynająć niezamożnej osobie lokum za co najwyżej 110 proc. stawki ustalonej z właścicielem mieszkania. Niewielka nadwyżka finansowa ma pokryć koszty działalności agencji i zapewnić jej płynność finansową.

Co z dłużnikami?

Jest jeszcze jeden problem – kwestia ewentualnej eksmisji. Skoro SAN-y mają być przeznaczone dla osób niezamożnych, to zawsze istnieje ryzyko, że nie będą one mogły – w jakimś momencie – zapłacić czynszu.

– Zgodnie z projektowaną ustawą, SAN-y będą mogły wypowiadać najemcom umowy z powodu zaległości czynszowych lub złego zachowania na tych samych zasadach co pozostali wynajmujący – tłumaczą eksperci.

– Rodzi się jednak pytanie, czy takie organizacje ze względów społecznych i wizerunkowych będą chciały szybko pozbywać się niewypłacalnych lokatorów – podkreśla Magdalena Markiewicz.

Nowe prawo ma dać lokatorom SAN-ów prawo do wnioskowania o rozłożenie zaległości czynszowych na raty. Jeżeli wiele osób skorzysta z takiej możliwości, to płynność finansowa społecznej agencji najmu może zostać zachwiana.

– Warto wspomnieć o jeszcze jednej ciekawej kwestii. Mianowicie po wypowiedzeniu umowy podnajemcy przez SAN, zaległości czynszowe takiej osoby prywatnej staną się długami wobec gminy. SAN otrzyma natomiast od samorządu odpowiednie wyrównanie – czytamy w artykule.

– Trzeba zadać sobie pytanie, czy samorządowcy będą zadowoleni z takiego obowiązku płacenia za nierzetelnych podnajemców społecznej agencji najmu. Może się zatem okazać, że gminy też nie będą chciały współpracować z SAN-am – komentuje Markiewicz.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 5

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Oka / 19 sierpnia 2020 r. o 19:03
+28
Skąd wzieliście te dane statystyczne,że parze zostaje ponad 4000tyś.na mieśiąc.
Avatar
semirebi / 19 sierpnia 2020 r. o 19:46
+22
Średnia pensja.. Ile znacie osób co zarabiają chociaż 3000zł. Przecietna osoba zarabia 2500 netto. Nie ma wtedy mowy o jakimkolwiek wynajmie mieszkania. Jedyny sen ma to tylko wtedy kiedy zamieszka się z kimś, np partnerem/partnerką.. ale jest na prawdę masa singli po 30tce.. Zwyczajnie nie stać ich na wynajem mieszkania. Nie znam też nikogo kto mieszkając od urodzenia w lublinie wyprowadziłby się od rodziców inaczej niż związek/ślub i decyzja o wspólnym zamieszkaniu.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 sierpnia 2020 r. o 19:25
+3
Skąd wzieliście te dane statystyczne,że parze zostaje ponad 4000tyś.na mieśiąc.
 Słuszna uwaga - w rzeczywistości typowego mieszkańca z dewelo-gett tę kwotę należałoby podzielić co najmniej przez 2. Nalezy pamiętać, że instytucje d/s naganiania na apartamĘty (jak te cytowane w artykule), które praktycznie zmonopolizowały rynek informacji w przedmiocie, posługują się zestawami danych starannie dobranych do realizacji ich misji obuwania jelonków. Dodać można, że ta misja będzie coraz trudniejsza do spełnienia, bo byznes "pewnych" zarobków z wynajmu leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek powstanie, zwłaszcza w miastach-wydmuszkach typu Detroit nad Bystrzycą.
 Słuszna uwaga - w rzeczywistości typowego mieszkańca z dewelo-gett tę kwotę należałoby podzielić co najmniej przez 2. Nalezy pamiętać, że instytucje d/s naganiania na apartamĘty (jak te cytowane w artykule), które praktycznie zmonopolizowały rynek informacji w przedmiocie, posługują się zestawami danych starannie dobranych do realizacji ich misji obuwania jelonków. Dodać można, że ta misja będzie coraz trudniejsza do spełnienia, bo byznes "pewnych" zarobków z wynajmu leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykol... rozwiń
Avatar
olol / 20 sierpnia 2020 r. o 04:38
0
W Lublinie za byle klitkę 24 m kw. wołają 1400 zł - a to jeszcze bez opłat i czynszu.
Avatar
Mariolubelski / 19 sierpnia 2020 r. o 19:39
-18
Z GUS? Lepiej słuchać mądrych ludzi opierających się na danych, niż sfrustrowanych, że ich nie stać, opierających się na własnej frustracji. Gdyby frustraci mieli rację to Lublin już 10 lat temu by zaorano, tymczasem zarobki sukcesywnie rosną. Ja wolę mieć 1200 miesięcznie z wynajmu niż 0 na lokacie, ale co kto lubi.
Avatar
olol / 20 sierpnia 2020 r. o 04:38
0
W Lublinie za byle klitkę 24 m kw. wołają 1400 zł - a to jeszcze bez opłat i czynszu.
Avatar
semirebi / 19 sierpnia 2020 r. o 19:46
+22
Średnia pensja.. Ile znacie osób co zarabiają chociaż 3000zł. Przecietna osoba zarabia 2500 netto. Nie ma wtedy mowy o jakimkolwiek wynajmie mieszkania. Jedyny sen ma to tylko wtedy kiedy zamieszka się z kimś, np partnerem/partnerką.. ale jest na prawdę masa singli po 30tce.. Zwyczajnie nie stać ich na wynajem mieszkania. Nie znam też nikogo kto mieszkając od urodzenia w lublinie wyprowadziłby się od rodziców inaczej niż związek/ślub i decyzja o wspólnym zamieszkaniu.
Avatar
Mariolubelski / 19 sierpnia 2020 r. o 19:39
-18
Z GUS? Lepiej słuchać mądrych ludzi opierających się na danych, niż sfrustrowanych, że ich nie stać, opierających się na własnej frustracji. Gdyby frustraci mieli rację to Lublin już 10 lat temu by zaorano, tymczasem zarobki sukcesywnie rosną. Ja wolę mieć 1200 miesięcznie z wynajmu niż 0 na lokacie, ale co kto lubi.
Avatar
kronikidewelorozwoju / 19 sierpnia 2020 r. o 19:25
+3
Skąd wzieliście te dane statystyczne,że parze zostaje ponad 4000tyś.na mieśiąc.
 Słuszna uwaga - w rzeczywistości typowego mieszkańca z dewelo-gett tę kwotę należałoby podzielić co najmniej przez 2. Nalezy pamiętać, że instytucje d/s naganiania na apartamĘty (jak te cytowane w artykule), które praktycznie zmonopolizowały rynek informacji w przedmiocie, posługują się zestawami danych starannie dobranych do realizacji ich misji obuwania jelonków. Dodać można, że ta misja będzie coraz trudniejsza do spełnienia, bo byznes "pewnych" zarobków z wynajmu leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykolwiek powstanie, zwłaszcza w miastach-wydmuszkach typu Detroit nad Bystrzycą.
 Słuszna uwaga - w rzeczywistości typowego mieszkańca z dewelo-gett tę kwotę należałoby podzielić co najmniej przez 2. Nalezy pamiętać, że instytucje d/s naganiania na apartamĘty (jak te cytowane w artykule), które praktycznie zmonopolizowały rynek informacji w przedmiocie, posługują się zestawami danych starannie dobranych do realizacji ich misji obuwania jelonków. Dodać można, że ta misja będzie coraz trudniejsza do spełnienia, bo byznes "pewnych" zarobków z wynajmu leży na łopatkach i nic nie wskazuje, że kiedykol... rozwiń
Avatar
Oka / 19 sierpnia 2020 r. o 19:03
+28
Skąd wzieliście te dane statystyczne,że parze zostaje ponad 4000tyś.na mieśiąc.
Zobacz wszystkie komentarze 5

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku
zdjęcia
galeria

A więc, wojna. Pociag na ulicy Olejnej to nie jedyne zaskoczenie Open City w tym roku

Można łatwo przewidzieć, że to instalacja grupy Hutkasmachnaa Studio dostanie „lajki” i skradnie serce internautom. Właśnie, serce. To ważny motyw prac z tegorocznej edycji festiwalu Open City. Idźcie poszukać ich w Lublinie.

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona
zdjęcia
galeria

Dworzec w Białej Podlaskiej ma patrona

Imię Zesłańców Sybiru nadano w piątek zabytkowemu dworcowi kolejowemu w Białej Podlaskiej. To szósty dworzec w Polsce mający swojego patrona.

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Nowy obrońca Motoru w tej rundzie już nie zagra!

Kiepskie wieści dla Marka Saganowskiego i kibiców Motoru. Victor Massaia, który niedawno dołączył do drużyny z Lublina na jednym z treningów doznał poważnej kontuzji kolana. Uraz wyklucza Brazylijczyka przynajmniej na kilka miesięcy – poinformowali w piątek żółto-biało-niebiescy.

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Radni PiS chcą specjalnie uczcić prymasa Wyszyńskiego

Miejscy radni PiS apelują o ustanowienie w Lublinie roku 2022 „Rokiem Błogosławionego Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia”. W piątek złożyli oficjalny projekt uchwały w tej sprawie. Liczą na to, że samorząd miasta znajdzie też pieniądze na organizację obchodów.

MKS FunFloor Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzecia wygrana z rzędu
galeria

MKS FunFloor Perła Lublin – Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzecia wygrana z rzędu

Trzeci mecz nowego sezonu i trzecie zwycięstwo. W piątkowy wieczór MKS FunFloor Perła pokonał w hali Globus Młyny Stoisław Koszalin 23:18. Trzeba jednak przyznać, że pierwsza połowa była lepsza w wykonaniu lublinianek. W drugiej gospodynie rzuciły tylko osiem bramek.

„Rząd pod sąd”. Tak skandowali antyszczepionkowcy w Lublinie
zdjęcia, wideo
galeria

„Rząd pod sąd”. Tak skandowali antyszczepionkowcy w Lublinie

Spacer wolnych ludzi – tak swoją manifestację nazwały osoby sprzeciwiające się szczepieniom i negujące pandemię. Na plac Zamkowy przyszło ich niewielu.

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 27:36. Pełna rehabilitacja

Zagłębie Lubin – Azoty Puławy 27:36. Pełna rehabilitacja

Po niespodziewanej porażce u siebie z rywalem z Kalisza w piątek Azoty spisały się znacznie lepiej w Lubinie. W efekcie, puławianie pokonali tamtejsze Zagłębie 36:27.

Lublin. Można pojechać zabytkiem przez miasto

Lublin. Można pojechać zabytkiem przez miasto

W niedzielę piknik komunikacyjny pod Zamkiem, a w sobotę przejażdżki zabytkowymi pojazdami. To atrakcje zaplanowane na ten weekend w Lublinie w ramach Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu.

Polski Cukier Pszczółka Start w niedzielę zmierzy się z Kingiem Szczecin. Czy przyjdą lepsze czasy?

Polski Cukier Pszczółka Start w niedzielę zmierzy się z Kingiem Szczecin. Czy przyjdą lepsze czasy?

W niedzielę o godz. 17.30 Polski Cukier Pszczółka Start zmierzy się z Kingiem Szczecin. Transmisję przeprowadzi Polsat Sport Extra, a podopieczni Davida Dedka chcą wreszcie zacząć wygrywać

Pierwsza dama na otwarciu DPS-u w Żyrzynie [zdjęcia]
galeria

Pierwsza dama na otwarciu DPS-u w Żyrzynie [zdjęcia]

Agata Kornhauser-Duda, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, wzięła udział w dzisiejszej uroczystości symbolicznego otwarcia działającego od ponad roku Domu Pomocy Społecznej w Żyrzynie. Pracownicy placówki otrzymali dyplomy uznania od wojewody i starosty puławskiej.

Dlaczego warto brać udział w kursach i szkoleniach kosmetycznych?

Dlaczego warto brać udział w kursach i szkoleniach kosmetycznych?

Kosmetologia oraz medycyna estetyczna to dziedziny, które intensywnie się rozwijają. Na rynku pojawiają się wciąż nowe technologie, zabiegi i preparaty. Aby świadczyć usługi na jak najwyższym poziomie konieczne jest ciągłe samodoskonalenie i zdobywanie nowych umiejętności. Możliwości jest wiele. Jakie kursy cieszą się dużym zainteresowaniem? Dla kogo przeznaczony jest zawodowy kurs kosmetyczny?

Jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami?

Jak skutecznie zabezpieczyć ściany przed uszkodzeniami?

Ściany i narożniki to miejsca, które narażone są na różnego typu uszkodzenia mechaniczne. Jest tak zwłaszcza w przypadku obiektów, w których przebywa znaczna liczba osób oraz transportowane są sprzęty o dużych rozmiarach i wadze. Wśród takich miejsc niewątpliwie znajdują się szpitale, urzędy, szkoły, ale również magazyny.

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Dlaczego warto wybrać kostkę granitową?

Kostka granitowa wykonana jest kamienia naturalnego. Jest to jeden z wielu powodów, dla których od setek lat pozostaje jednym z ulubionych materiałów projektantów i inwestorów. Kostka granitowa to rozwiązanie, które dobrze się prezentuje zarówno w tradycyjnych jak i nowoczesnych aranżacjach.

Górnik Łęczna jedzie do Warszawy na mecz z mistrzem Polski

Górnik Łęczna jedzie do Warszawy na mecz z mistrzem Polski

Górnik Łęczna po domowym zwycięstwie nad Wisłą Płock w niedzielny wieczór zmierzy się na wyjeździe z broniącą mistrzowskiego tytułu Legią Warszawa i jeśli wygra… przeskoczy stołeczny zespół w tabeli. Początek zawodów o godz. 17.30

Poseł Pawłowska znów zmieni barwy? Z lewicy jeszcze bardziej na prawo

Poseł Pawłowska znów zmieni barwy? Z lewicy jeszcze bardziej na prawo

Monika Pawłowska ma odejść z Porozumienia Jarosława Gowina. Posłanka, która do Sejmu weszła z listy Lewicy, znów chce należeć do Zjednoczonej Prawicy.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.