Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

15 lipca 2008 r.
16:27
Edytuj ten wpis

Komu należy się pomoc z państwowej kieszeni

Autor: Zdjęcie autora Ewa Dziedzic

Wynajmuję pokój z kuchnią w prywatnej kamienicy, jestem na rencie. Słyszałam, że państwo dopłaca do czynszu.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Komu i na jakich zasadach? - pyta pani Maria z Lublina.

Mimo siedmiu lat obowiązywania Ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wiedza o możliwości korzystania z tej formy pomocy jest dość dziurawa. Dodatek jest dopłatą do kosztów utrzymania mieszkania lub domu i może go otrzymać każdy, nawet właściciel domku jednorodzinnego, jeśli jego sytuacja materialna go do tego uprawnia.

Gdziekolwiek mieszkasz, prawo masz

Dodatek mieszkaniowy nie jest przyznawany uznaniowo. Wystąpić o niego może osoba z tytułem prawnym do lokalu i spełniająca warunki Ustawy o dodatkach mieszkaniowych. A więc:
• najemcy mieszkań komunalnych, zakładowych, prywatnych,
• członkowie spółdzielni z mieszkań lokatorskich i własnościowych,
• właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych,
• osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, jeśli przysługuje im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.

Nie dla bogatych

O dodatek można wystąpić, jeśli średni dochód na jedną osobę w gospodarstwie domowym nie przekracza:
• dla osoby mieszkającej samotnie (gospodarstwo jednoosobowe) - 175 proc. kwoty najniższej emerytury (obecnie 1045,55 zł),
• w gospodarstwie wieloosobowym (rodzina złożona co najmniej z dwu osób, w tym także np. z konkubentem) - 125 proc. kwoty najniższej emerytury (746,82 zł).
Prawdziwość danych weryfikuje pracownik socjalny poprzez wywiad środowiskowy. Może on zażądać od wszystkich członków rodziny oświadczenia o stanie majątkowym, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ustalenia wywiadu środowiskowego mogą być podstawą odmowy przyznania dodatku.

Dodatek nie na pałace

Prawo do dodatku mieszkaniowego przysługuje, jeśli powierzchnia mieszkania zajmowanego przez osobę starającą się o wsparcie nie przekracza określonych normatywów. Możliwa jest 30-procentowa tolerancja (lub o 50 proc., jeśli powierzchnia pokojów i kuchni w całym mieszkaniu nie przekracza 60 proc.).

Podstawowa powierzchnia normatywna
• dla jednej osoby - 35 mkw.
• dla dwóch osób - 40 mkw.
• dla trzech osób - 45 mkw.
• dla sześciu osób - 70 mkw.

Każdemu następnemu lokatorowi przysługuje zwiększenie metrażu o 5 mkw. Np. 8-osobowa rodzina zachowuje prawo do dodatku mieszkając na
80 mkw.

Jak wyliczyć wdowi grosz

Dodatek jedynie pomniejsza czynsze (u najemców), koszty eksploatacji i remontów (spółdzielnie mieszkaniowe), koszty zarządzania we wspólnotach itp. Przy obliczeniach uwzględnia się opłaty za ciepło, wodę i wywóz nieczystości. Górną granicę dodatku mieszkaniowego stanowi pułap 70 proc. faktycznie ponoszonych kosztów.

Dodatek jest mniejszy od normatywnych wydatków o określony procent dochodów gospodarstwa. Dla osoby samotnej jest to 15 proc. (20 proc.), dla 2-4 osób - 12 proc. (15 proc.), a dla 5 i więcej - 10 proc. (12 proc.) Liczby w nawiasach odnoszą się do przypadków, gdy średni miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym mieści się w przedziale 150-175 proc. kwoty najniższej emerytury (obecnie 896,19-1045,56 zł), a w gospodarstwie wieloosobowym 100-125 proc. tej kwoty (597,46-746,83 zł).

Poza tym, zawsze porównuje się ponoszone wydatki z wydatkami najemców mieszkań komunalnych należących do gminy, w której zainteresowany stara się o dodatek.

Na rękę lub na rachunek

Dodatek mieszkaniowy nie przysługuje z urzędu. Na wniosek osoby uprawnionej do dodatku przyznaje go wójt, burmistrz lub prezydent miasta, w drodze decyzji administracyjnej, która powinna być wydana w ciągu miesiąca od dnia złożenia wniosku. Dodatek przyznaje się na pół roku, licząc od pierwszego dnia miesiąca następującego po dniu złożenia wniosku. Jeśli ma być wypłacany nadal, starania trzeba powtórzyć.

Tylko właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek bezpośrednio do rąk. Przyznane innym wnioskodawcom pieniądze wpływają na konto administracji domu. Resztę należności za czynsz wpłaca lokator. Jest wręcz mobilizowany do ich uiszczania pod rygorem wstrzymania dodatku. Wystarczy nie zapłacić reszty czynszu tylko za 3 miesiące!

Na mieszkania bez c.o. i ciepłej wody przysługuje ryczałt opałowy, wypłacany do ręki lokatora. Jest on składnikiem dodatku mieszkaniowego. Ryczałt wynosi:
• z tytułu braku c.o. - 5 kWh x 41 gr/mkw. powierzchni mieszkania,
• z tytułu braku ciepłej wody - 20 kWh x 41 gr/os.,
• z tytułu braku gazu - 10 kWh x 41 gr na pierwszą osobę, każda następna: 2 kWh x 41 gr.

Ostateczne stawki zależą od cen c.o., ciepłej wody i gazu w miejscowości, w której mieszka osoba starająca się o dodatek.

Zależnie od ustaleń gminy, pokrycie ryczałtu opałowego może się wahać od 50 do 90 proc.

Grażyna Zioło

kierownik Wydziału Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miasta Lublin

Liczba wniosków o przyznanie dodatków mieszkaniowych utrzymuje się na poziomie 19 tys. Wzrostu można się spodziewać po podwyżce stawek czynszów komunalnych. Ich ilość ogranicza weryfikacja dokonywana w trakcie wywiadów środowiskowych, eliminująca np. tych, którzy mają dochód większy
od deklarowanego, tych, którzy wyjechali, czy też zamieszkujących lokal w mniejszej liczbie osób niż podali we wniosku.

Najwyższe dopłaty są w zasobach komunalnych, bo należności uwzględniane w dodatku (stawka bazowa czynszu 5,07 zł/mkw.) są wyższe niż np. w mieszkaniach spółdzielczych. Dodam, że właściciele kamienic prywatnych, podwyższający czynsz swoim lokatorom, nie mogą liczyć na rekompensowanie go dodatkami mieszkaniowymi. Nie wyjdziemy ponad stawkę komunalną.

Pozostałe informacje

Nazwisko nowego dyrektora CKF Stylowy w Zamościu powinniśmy poznać przed końcem wakacji

Będzie w kim wybierać. Siedmioro chętnych do kierowania kinem

Aż tylu kandydatów zgłosiło się do konkursu na stanowisko dyrektora Centrum Kultury Filmowej w Zamościu. Rozstrzygnięcie powinno nastąpić przed końcem wakacji.

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Motor Lublin kontra Arka Gdynia. Kibicu, po meczu wróć autobusem

Przed nami początek sezonu 2025/2026. W pierwszym meczu piłkarze Motoru Lublin przed swoimi kibicami zmierzą się z Arką Gdynia. Po spotkaniu do domu będzie można wrócić autobusem.

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie
19 lipca 2025, 19:30

Nogi same rwą się do tańca. Przed nami potańcówka w Skansenie

W zeszłym roku potańcówki w Skansenie były prawdziwym hitem. W tym roku organizatorzy również zapraszają na taneczny parkiet.

Ministrowie spraw zagranicznych Polski – Radosław Sikorski (w środku), Litwy – Kęstutis Budrys (z prawej strony) i Ukrainy – Andrij Sybiha podczas konferencji prasowej po spotkaniu z okazji obchodów 5. rocznicy powołania Trójkąta Lubelskiego
galeria

Sikorski: Trójkąt Lubelski udziela i będzie udzielał wsparcia bohatersko walczącej Ukrainie

Szef MSZ Radosław Sikorski podkreślił w środę w Lublinie, że Polska zapewniła Ukrainie już 45 pakietów różnego rodzaju uzbrojenia i amunicji. – Pracujemy nad kolejnymi dostawami – dodał minister.

Plażowicze nad Zalewem Zemborzyckim w pierwszych latach jego istnienia
STARE ZDJĘCIA
galeria

Zalew Zemborzycki ma już 51 lat. Wspomnienia z budowy i wielkiego otwarcia

Plany jego powstania pojawiły się już kilkanaście lat po II wojnie światowej, ale wtedy inne inwestycje miały pierwszeństwo. Jednak po wielkiej powodzi w latach 60. wrócono do nich. Ostatecznie budowę Zalewu Zemborzyckiego ukończono w lipcu 1974 roku i dziś to "lubelskie morze" kończy 51 lat.

Hrubieszów, liczący obecnie ponad 17 tys. mieszkańców to najdalej wysunięte na wschód miasto Polski. Jest położony nad Huczwą, dopływem Bugu, w odległości zaledwie 5 km od granicy z Ukrainą

Trzy lata na wydanie 80 mln. W mieście wiele się zmieni i sporo przybędzie

Łatwiej chyba powiedzieć, czego w Hrubieszowie nie będzie za trzy lata, niż wymienić długą listę przedsięwzięć zaplanowanych do realizacji z funduszy szwajcarskich. Projekt miasta został tak wysoko oceniony, że samorząd będzie miał do wydania ponad 80 mln zł.

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Oficjalnie. Jan Urban selekcjonerem reprezentacji Polski

Koniec oczekiwania na nowego selekcjonera. W środę Polski Związek Piłki Nożnej oficjalnie potwierdził, że naszą kadrę narodową poprowadzi Jan Urban

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca
22 sierpnia 2025, 0:00

Festiwal Re:tradycja - Jarmark Jagielloński. Trzy dni pełne tańca

To jeden z największych festiwali kultury tradycyjnej w Polsce. W dniach od 22 do 24 sierpnia będą koncerty, warsztaty taneczne i muzyczne i wystawy z dziełami sztuki ludowej z różnych krajów. 19 edycja Festiwalu Re:tradycja - Jarmark Jagielloński będzie odsłoną związana z tańcem tradycyjnym.

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium