Wynajmuję pokój z kuchnią w prywatnej kamienicy, jestem na rencie. Słyszałam, że państwo dopłaca do czynszu.
Mimo siedmiu lat obowiązywania Ustawy o dodatkach mieszkaniowych, wiedza o możliwości korzystania z tej formy pomocy jest dość dziurawa. Dodatek jest dopłatą do kosztów utrzymania mieszkania lub domu i może go otrzymać każdy, nawet właściciel domku jednorodzinnego, jeśli jego sytuacja materialna go do tego uprawnia.
Gdziekolwiek mieszkasz, prawo masz
• najemcy mieszkań komunalnych, zakładowych, prywatnych,
• członkowie spółdzielni z mieszkań lokatorskich i własnościowych,
• właściciele mieszkań lub domów jednorodzinnych,
• osoby, które płacą odszkodowanie za zajmowanie lokalu bez tytułu prawnego, jeśli przysługuje im prawo do lokalu zamiennego lub socjalnego.
Nie dla bogatych
• dla osoby mieszkającej samotnie (gospodarstwo jednoosobowe) - 175 proc. kwoty najniższej emerytury (obecnie 1045,55 zł),
• w gospodarstwie wieloosobowym (rodzina złożona co najmniej z dwu osób, w tym także np. z konkubentem) - 125 proc. kwoty najniższej emerytury (746,82 zł).
Prawdziwość danych weryfikuje pracownik socjalny poprzez wywiad środowiskowy. Może on zażądać od wszystkich członków rodziny oświadczenia o stanie majątkowym, złożonego pod rygorem odpowiedzialności karnej. Ustalenia wywiadu środowiskowego mogą być podstawą odmowy przyznania dodatku.
Dodatek nie na pałace
Podstawowa powierzchnia normatywna
• dla jednej osoby - 35 mkw.
• dla dwóch osób - 40 mkw.
• dla trzech osób - 45 mkw.
• dla sześciu osób - 70 mkw.
Każdemu następnemu lokatorowi przysługuje zwiększenie metrażu o 5 mkw. Np. 8-osobowa rodzina zachowuje prawo do dodatku mieszkając na
80 mkw.
Jak wyliczyć wdowi grosz
Dodatek jest mniejszy od normatywnych wydatków o określony procent dochodów gospodarstwa. Dla osoby samotnej jest to 15 proc. (20 proc.), dla 2-4 osób - 12 proc. (15 proc.), a dla 5 i więcej - 10 proc. (12 proc.) Liczby w nawiasach odnoszą się do przypadków, gdy średni miesięczny dochód w gospodarstwie jednoosobowym mieści się w przedziale 150-175 proc. kwoty najniższej emerytury (obecnie 896,19-1045,56 zł), a w gospodarstwie wieloosobowym 100-125 proc. tej kwoty (597,46-746,83 zł).
Poza tym, zawsze porównuje się ponoszone wydatki z wydatkami najemców mieszkań komunalnych należących do gminy, w której zainteresowany stara się o dodatek.
Na rękę lub na rachunek
Tylko właściciele domów jednorodzinnych otrzymują dodatek bezpośrednio do rąk. Przyznane innym wnioskodawcom pieniądze wpływają na konto administracji domu. Resztę należności za czynsz wpłaca lokator. Jest wręcz mobilizowany do ich uiszczania pod rygorem wstrzymania dodatku. Wystarczy nie zapłacić reszty czynszu tylko za 3 miesiące!
Na mieszkania bez c.o. i ciepłej wody przysługuje ryczałt opałowy, wypłacany do ręki lokatora. Jest on składnikiem dodatku mieszkaniowego. Ryczałt wynosi:
• z tytułu braku c.o. - 5 kWh x 41 gr/mkw. powierzchni mieszkania,
• z tytułu braku ciepłej wody - 20 kWh x 41 gr/os.,
• z tytułu braku gazu - 10 kWh x 41 gr na pierwszą osobę, każda następna: 2 kWh x 41 gr.
Ostateczne stawki zależą od cen c.o., ciepłej wody i gazu w miejscowości, w której mieszka osoba starająca się o dodatek.
Zależnie od ustaleń gminy, pokrycie ryczałtu opałowego może się wahać od 50 do 90 proc.
Grażyna Zioło
Liczba wniosków o przyznanie dodatków mieszkaniowych utrzymuje się na poziomie 19 tys. Wzrostu można się spodziewać po podwyżce stawek czynszów komunalnych. Ich ilość ogranicza weryfikacja dokonywana w trakcie wywiadów środowiskowych, eliminująca np. tych, którzy mają dochód większy
od deklarowanego, tych, którzy wyjechali, czy też zamieszkujących lokal w mniejszej liczbie osób niż podali we wniosku.
Najwyższe dopłaty są w zasobach komunalnych, bo należności uwzględniane w dodatku (stawka bazowa czynszu 5,07 zł/mkw.) są wyższe niż np. w mieszkaniach spółdzielczych. Dodam, że właściciele kamienic prywatnych, podwyższający czynsz swoim lokatorom, nie mogą liczyć na rekompensowanie go dodatkami mieszkaniowymi. Nie wyjdziemy ponad stawkę komunalną.