Banki chętniej pożyczają pieniądze na zakup domu lub mieszkania i łagodzą też warunki, na jakich to robią.
We wrześniu, w październiku i w pierwszych dniach listopada kolejne banki przedstawiły oferty promocyjne. Są to m.in. Fortis Bank, Pekao Bank Hipoteczny, Alior Bank, Millennium, Lukas Bank, BGŻ, Polbank, BZ WBK, DnB Nord czy mBank.
Inne banki – Raiffesen Bank, Nordea, ING Bank Śląski czy Pekao – poprawiły natomiast bezterminowo atrakcyjność swoich produktów hipotecznych.
Promocje kredytów mieszkaniowych, idące w parze z większą gotowością banków do udzielania takich kredytów, świadczą o poprawie klimatu hipotecznego – twierdzą analitycy Expandera.
Kredyt bez prowizji
Warunkiem skorzystania z zerowej prowizji jest otwarcie konta w Polbanku i zakup karty kredytowej. Poza tym osoby, które zdecydują się na przelew wynagrodzenia na konto w Polbanku, mogą otrzymać marżę niższą o 1 proc.
Z początkiem listopada bank obniżył ponadto marże dla kredytów w euro i w złotych dla kredytobiorców, których wkład własny wynosi minimum 30 proc. Przykładowo dla kredytu w złotych na kwotę powyżej 300 tys. zł podstawowa marża została obniżona z 3,8 do 3,5 proc., a dla kredytu w euro z 4,3 do 4 proc.
Również w Alior Banku klienci mogą do końca roku skorzystać z promocyjnej oferty kredytów mieszkaniowych polegającej na zwolnieniu z prowizji i obniżeniu marży. Promocja kierowana jest do kredytobiorców, którzy skorzystają z jednego z pakietów ubezpieczeniowych.
Osoba, która dysponuje wkładem własnym na poziomie 20 proc. i chce zaciągnąć kredyt w złotych, może otrzymać marżę niższą nawet o 1,5 proc. (wynosi ona 1,9 proc.).
W Lukas Banku od początku września trwa promocja polegająca na obniżeniu lub zniesieniu prowizji. Bez prowizji można zaciągnąć kredyt w przypadku posiadania co najmniej 10-proc. wkładu własnego. W pozostałych przypadkach prowizja wynosi 0,9 proc. kwoty kredytu (wcześniej było to odpowiednio 1,8 oraz 2,5 proc.).
Lukas Bank zachęca też klientów szybkością załatwiania wniosków. W BGŻ obowiązuje promocja polegająca na obniżeniu opłaty przygotowawczej z 4,5 do 2 proc. W obu bankach promocja ma obowiązywać do końca listopada.
Mniejszy wkład własny
Bank zrezygnował z prowizji od klientów, którzy wykupią ubezpieczenie od utraty pracy (wcześniej 0,5 proc.), obniżył też stawki marży dla kredytów z wysokim wkładem własnym (dla kredytu w złotych powyżej 100 tys. zł z wkładem na poziomie 30–50 proc. marża została obniżona z 1,9 do 1,8 proc.).
Millennium udziela tylko kredytów w złotych.
Źródło: Expander Niezależny Doradca Finansowy