Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Dom

17 września 2016 r.
13:08

Masz lokatorów? Płać podatek za wynajem mieszkania

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio

Coraz więcej osób decyduje się na wynajem mieszkania studentom. Niestety nie każdy ma świadomość, że tego typu dochody należy opodatkować. Z roku na rok „skarbówka” notuje większa liczba rejestracji umów najmu? Jakie są stawki opodatkowania, na jaki rodzaj zdecydować się, jakie są kary z omijanie prawa?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Wrzesień to szczyt sezonu wynajmu mieszkań i pokoi przez studentów. Izba Skarbowa przypomina o konieczności zgłaszania tego faktu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego.
Podatnik ma dwie możliwości wynajmu – zwykły i okazjonalny.

– Najbezpieczniejszą formą wynajmu, z punktu widzenia właściciela lokalu, jest instytucja tzw. najmu okazjonalnego. Wiąże się ona z dodatkowymi kosztami i formalnościami, ale gwarantuje łatwiejszą eksmisję byłego najemcy, gdyż nie mają tu zastosowania przepisy wstrzymujące eksmisję lokatorów do czasu znalezienia dla nich zastępczego lokalu mieszkalnego – mówi Marta Szpakowska, rzecznik prasowy Izby Skarbowej w Lublinie.

Do umowy najmu okazjonalnego należy załączyć: *oświadczenie najemcy (w formie aktu notarialnego) o dobrowolnym poddaniu się egzekucji i zobowiązaniu do opróżnienia i wydania używanego lokalu w terminie wskazanym w żądaniu wynajmującego, * wskazanie przez najemcę innego lokalu, w którym będzie mógł zamieszkać, jeśli dojdzie do egzekucji i opróżnienia lokalu, * oświadczenie właściciela lub osoby posiadającej tytuł prawny do wskazanego przez najemcę lokalu mieszkalnego, wyrażające zgodę na zamieszkanie u niego najemcy oraz osób z nim zamieszkujących, w przypadku ich eksmisji z wynajmowanego mieszkania.

Umowę, zawierającą powyższe załączniki, należy zgłosić do właściwego naczelnika urzędu skarbowego (znaczenie ma miejsce zamieszkanie właściciela, a nie położenie wynajmowanego lokalu) w terminie 14 dni od dnia rozpoczęcia najmu.

Każdy musi płacić

Bez względu na rodzaj zawartej umowy najmu (najem okazjonalny czy zwykła umowa najmu), każdy jest zobowiązany do jej opodatkowania. Dochody (przychody) te możemy opodatkować na ogólnych zasadach według skali podatkowej (18 proc. lub 32 proc. w zależności od progów dochodowych) bądź w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wybierając opodatkowanie na ogólnych zasadach, podatek płacimy od dochodu, czyli różnicy pomiędzy faktycznie osiągniętym przychodem z najmu, a kosztami jego uzyskania (np. koszty remontów lokalu bądź jego ubezpieczenie). – Zobowiązani jesteśmy wtedy do obliczania miesięcznej zaliczki na podatek i jej wpłacania do urzędu skarbowego w terminie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni, bez obowiązku składania deklaracji – dodaje Marta Szpakowska.

Zeznanie podatkowe o wysokości osiągniętego dochodu (lub poniesionej straty) musimy złożyć dopiero po zakończeniu roku podatkowego, w terminie do 30 kwietnia roku następnego na druku PIT-36. W zeznaniu tym wykazujemy również inne osiągnięte przez nas dochody opodatkowane według skali podatkowej (np. ze stosunku pracy, z emerytury, z działalności gospodarczej, itp.).

Jeśli zdecydujemy się na opodatkowanie przychodu z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych musimy złożyć właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenie o wyborze tej formy opodatkowania do 20 stycznia roku podatkowego.

Jeżeli jednak rozpoczynamy najem w trakcie roku podatkowego – nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnęliśmy pierwszy przychód z najmu, albo do końca roku podatkowego, jeśli pierwszy taki przychód osiągnęliśmy w grudniu roku podatkowego.

Przy opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podatek płacimy od otrzymanego przychodu (nie ma możliwości obniżenia go o np. koszty remontu) według stałej stawki 8,5 proc. Ryczałt obowiązani jesteśmy obliczać i wpłacać co miesiąc (lub co kwartał przy spełnieniu określonych warunków) w terminie do dnia 20 następnego miesiąca (lub do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony), a za miesiąc grudzień (lub ostatni kwartał) – w terminie złożenia zeznania.

Zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu składamy również dopiero po zakończeniu roku podatkowego, ale w terminie do 31 stycznia roku następnego na druku PIT-28. – Zaznaczyć należy, że przychody opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym nie łączą się z innymi dochodami, a więc jeśli osiągnęliśmy oprócz przychodów z najmu inne przychody, np. ze stosunku pracy musimy je odrębnie rozliczyć na właściwym druku (np. PIT-37) w terminie do 30 kwietnia roku następnego – dodaje rzecznik Izby Skarbowej.

Coraz więcej rejestracji

Coraz więcej osób składa zeznania PIT-28 i rozlicza się z przychodu osiąganego z najmu.
– W 2015 roku podatnicy złożyli prawie 19 tys. takich zeznań, podczas gdy w 2011 roku było ich niewiele ponad 12 tys. Wierzymy, że ten znaczący wzrost ma związek z większą świadomością mieszkańców naszego województwa o konieczności zgłaszania najmu i jego opodatkowania, a nie z dużą liczbą donosów, które wpływają do urzędów skarbowych, informujących, że wynajmowane są lokale mieszkalne bez opodatkowania – dodaje Magdalena Wierzejska, starszy inspektor w Izbie Skarbowej w Lublinie.

Niezmieniona jest liczba składanych zeznań PIT-36 – zarówno w 2015 roku, jak i w 2011 roku liczba ta wyniosła powyżej 5 tys.

Kary są surowe

Nie warto zatajać przychodów z najmu, gdyż wykrycie takiego procederu przez urzędy skarbowe wiąże się z negatywnymi konsekwencjami dla wynajmujących. – W zależności od wysokości zaległości podatkowej mamy do czynienia albo z wykroczeniem skarbowym, jeżeli zaległość podatkowa nie przekracza 5-krotności najniższego wynagrodzenia. Jeżeli zaległość podatkowa przekracza kwotę 5-krotności najniższego wynagrodzenia, wówczas jest to przestępstwo skarbowe – dodaje Magdalena Wierzejska, starszy inspektor w lubelskiej Izbie Skarbowej.

W przypadku wykroczenia skarbowego osoba wynajmująca powinna liczyć się z postępowaniem karno-skarbowym prowadzonym we właściwym urzędzie skarbowym. Naczelnik Urzędu Skarbowego może w takim przypadku nałożyć mandat karny za niezgłoszenie osiągania przychodów z najmu, niezapłacenie podatku oraz niezłożenie zeznania w terminie. Mandat karny nakładany jest w wysokości od 1/10 najniższego wynagrodzenia do nawet jego 2-krotności.

Podkreślenia wymaga fakt, że każdy taki przypadek jest rozpatrywany indywidualnie przez Naczelnika Urzędu Skarbowego. – Jeśli zaległość podatkowa jest znaczna i mamy już do czynienia z przestępstwem skarbowym to taka sprawa kierowana jest do sądu i to sąd określa wysokość kary – dodaje Magdalena Wierzejska.

Zasady ogólne opodatkowania wynajmu lokalu

Skala podatkowa – 18 proc. lub 32 proc.,
zaliczki wpłacane miesięcznie do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni,
zaliczka za ostatni miesiąc płatna do 20 stycznia następnego roku podatkowego (nie wpłacamy zaliczki za ostatni miesiąc, jeśli do 20 stycznia roku następnego złożymy zeznanie roczne),
zeznanie roczne (PIT-36) składane do 30 kwietnia roku następnego;
dochód z wynajmu łączy się z innymi dochodami.

Ryczałt

Opodatkowanie przychodu według jednej stawki – 8,5 proc.,
ryczałt obliczany i wpłacany miesięcznie (lub kwartalnie) do 20 dnia każdego miesiąca za miesiąc poprzedni (lub do dnia 20 następnego miesiąca po upływie kwartału za który ryczałt ma być opłacony), ryczałt za grudzień (za ostatni kwartał) wpłacany w terminie złożenia zeznania,
zeznanie o wysokości uzyskanego przychodu (PIT-28) składane do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, nie łączy się z innymi dochodami.

Pozostałe informacje

21 lat w Unii
galeria

21 lat w Unii

1 maja obchodzimy 21. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji przed budynkiem LUW przy ul. Spokojnej w Lublinie nastąpiło uroczyste podniesienie na maszty flag oraz odegranie hymnów Polski i UE.

W sobotę 24 maja wieczorem centrum miasta Puławy zamieni się w rajdowy odcinek specjalny
Puławy

Zbliża się Rajd Nadwiślański. Ściganie wraca na ulice Puław

W sobotę i niedzielę, 24 i 25 maja, odbędzie się Rajd Nadwiślański. Jeden z odcinków specjalnych, tak jak przed laty, poprowadzony zostanie ulicami Puław. Na kibiców czekać będzie również strefa artystyczno-gastronomiczno-piknikowa.

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium