d Gminy zainteresowane budową mieszkań socjalnych mogą skorzystać z państwowej pomocy finansowej. W życie wszedł rządowy program wsparcia gminnego budownictwa socjalnego w latach 2004–2005.
– Chcemy przeznaczyć na ten cel 50 mln zł, w tym ponad 30 mln w roku bieżącym, ze środków zgromadzonych w Funduszu Dopłat – mówi Wiesław Szczepański, wiceminister w Ministerstwie Infrastruktury.
Ustawa o wspieraniu budownictwa socjalnego weszła w życie 10 lipca br., natomiast rozporządzenie ministra infrastruktury odnośnie warunków, jakie muszą spełniać wnioski i projektowane inwestycje, zostało podpisane 13 lipca br. Zgodnie z ustawą wnioski o dofinansowanie takiego budownictwa można już składać (od dnia wejścia w życie ustawy) przez 90 dni. Gmina może oczekiwać dotacji w wysokości 35 proc. wartości inwestycji. Przewidziano także wsparcie finansowe gmin z Krajowego Funduszu Pracy, przez powiatowe urzędy pracy. Burmistrz będzie mógł zatrudnić przy budowie domów socjalnych bezrobotnych ze swojej gminy i być może znajdą się wśród nich ci, którzy te mieszkania mają otrzymać.
– Zainteresowanie programem jest bardzo duże. Codziennie odbieramy telefony z zapytaniami gmin w sprawie programu. O skali zainteresowania natomiast możemy mówić za kilka tygodni , kiedy zaczną wpływać pierwsze wnioski. Jednocześnie ministerstwo przewiduje w najbliższym czasie rozpoczęcie szerokiej akcji informacyjnej na ten temat – dodaje W. Szczepański.
Wszystkie polskie gminy odczuwają dotkliwy brak mieszkań socjalnych. Tak jest też w miastach naszego województwa. W Lublinie na lokale czekają mieszkańcy ubiegający się o nie jeszcze od roku 1994. Jedyną możliwością zdobycia takiego M jest przejęcie go przez gminę po śmierci poprzedniego lokatora. W ciągu ostatnich lat w wielu miejscowościach nie było realizowane takie budownictwo.
– Nie mamy lokali socjalnych – mówi Marian Kołodyński z Miejskiego Inspektoratu Spraw Mieszkaniowych Urzędu Miejskiego w Lublinie.
Gminy mają obecnie poważny problem w związku z rozpoczęciem się sezonu na realizację trzyletnich wypowiedzeń w prywatnych kamienicach. Lokatorzy, którzy będą zmuszeni do opuszczenia dotychczasowych mieszkań, a jest ich sporo, powinni otrzymać od gmin lokale socjalne, o ile spełniają określone warunki, m.in. dochodowe. Obecnie dochód na osobę nie powinien przekraczać 421, 50 zł.
W Lublinie złożono już czeka ok. 1450 wniosków. Osoby, które otrzymały trzyletnie wypowiedzenia złożyły już 100 podań i systematycznie ich przybywa.
Jeśli lokator nie opuści mieszkania na czas, to miasto będzie musiało płacić odszkodowanie właścicielowi lokalu. Natomiast zanim zapadnie wyrok eksmisyjny właściciele będą mogli podnosić czynsz.
Możliwość budowy mieszkań socjalnych z pomocą państwa to jedna z dróg rozwiązania tego nabrzmiałego problemu. Urszula Kieller