Szczelne pokrycie dachowe ważne jest nie tylko ze względu na nasz komfort mieszkania, ale ma również wpływ na trwałość całej konstrukcji dachu.
Z tego względu ważne jest zabezpieczenie dachu przed przedostawaniem się wody do jego wewnętrznej struktury.
Kąt nachylenia dachu a szczelność konstrukcji
Na optymalną szczelność dachu wpływa też prawidłowe ułożenie membrany, stanowiącej warstwę wstępnego krycia, która uniemożliwia zawilgocenie więźby dachowej.
Montaż dachówki na bardzo stromych dachach wymaga szczególnego sposobu postępowania. Najważniejsze jest fachowe, stabilne przymocowanie dachówek za pomocą specjalnych klamer.
– Gdy mamy stromy dach, np. mansardowy, każda dachówka powinna być klamrowana, ponieważ dachówki nie dociskają rzędu spodniego swoją masą, jak dzieje się w przypadku dachów o mniejszym kącie nachylenia – radzi Krzysztof Omilian z firmy Röben.
– Gdy dachówka nie będzie odpowiednio zamocowana każdy silniejszy podmuch wiatru może spowodować oderwanie jednej lub kilku z nich, co z kolei może spowodować zniszczenie całej połaci. Przy dachach o mniejszym kącie nachylenia należy zakładać klamry po skosie na co trzecią dachówkę.
W przypadku, gdy decydujemy się na położenie dachówki ceramicznej na dachach o mniejszym nachylaniu niż 22°, musimy zastosować dodatkowe elementy zabezpieczające, takie jak papa i pełne deskowanie. Takie wykonanie konstrukcji pozwala na układanie dachówek nawet na dachu o dziesięciostopniowym kącie nachylenia, przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnej szczelności.
Jak uniknąć zawilgocenia?
Kolejnym elementem struktury dachu, gdzie należy zastosować dodatkową ochronę przed przenikaniem wody, jest kalenica, która pełni także bardzo ważną funkcję w procesie wentylacji pokrycia dachowego. Fachowa obróbka kalenicy musi więc być wykonana z uwzględnieniem optymalnej równowagi pomiędzy jej szczelnością a swobodą przepływu powietrza.
Polecanym rozwiązaniem jest tu zastosowanie taśmy uszczelniająco-wentylującej, wykonanej z nieprzepuszczającego wody materiału, ale posiadającej jednocześnie niewielkie szczeliny wspomagające wentylację.
Wentylacja a szczelność dachu
Dobra wentylacja dachu, z uwzględnieniem jego szczelności, pozwala uniknąć lub zminimalizować konieczność renowacji pokrycia dachowego. Wilgoć może bowiem doprowadzić do osłabienia konstrukcji więźby oraz zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych dachu.
Nadmiar pary wodnej stanowi zagrożenie dla stabilności więźby dachowej, jak też może doprowadzić do rozwoju pleśni i grzybów. Co więcej, warstwa izolacji cieplnej traci swe optymalne właściwości, gdy wełna mineralna nasiąknie wilgocią.
Źródło: Yasna Communications