Przez dach może uciekać z domu nawet 25 proc. ciepła. Powinniśmy więc zadbać o jego odpowiednie ocieplenie. Czym się kierować przy wyborze materiału do tego celu? Które parametry techniczne są najważniejsze?
Wybierając odpowiedni materiał do izolacji poddasza, spotkamy się z być może obco brzmiącymi pojęciami, takimi jak lambda czy też opór cieplny. Co one oznaczają? Lambda jest współczynnikiem przenikania ciepła, który pozwala obliczyć ciepło przenikające przez przegrodę.
Im niższa wartość współczynnika, czyli wspomnianej lambdy, tym lepszy poziom izolacji. Z kolei opór cieplny to nic innego jak stosunek grubości warstwy materiału do współczynnika przewodnictwa cieplnego danej warstwy materiału - im wyższy opór cieplny, tym lepsza izolacja.
– Znając opór cieplny materiałów możemy ocenić które rozwiązanie ma najlepsze parametry izolacyjne – wyjaśnia Robert Męcik z firmy Kadri. – Pamiętajmy jednak, że tak samo ważna jak współczynnik lambda jest szczelność izolacji – nieszczelna izolacja nigdy nie spełni swojej funkcji niezależnie od parametrów izolacyjnych – dodaje.
Pamiętaj o szczelności
Mostki termiczne to miejsca, przez które może uciekać ciepło jeśli izolacja poddasza nie będzie szczelna. Dlatego właśnie szczelność jest, obok lambdy, najważniejszym kryterium przy wyborze materiału izolacyjnego. Dach pełen jest spadów i powierzchni trudno dostępnych, stąd istotna jest także technologia wykonywania izolacji dachu, która zagwarantuje dotarcie do każdego milimetra poddasza i ocieplenie go. Warto rozważyć technologie natryskowe, dzięki którym można dotrzeć do każdej powierzchni, do której trudno byłoby się dostać ze styropianem czy wełną.
– Szczelny materiał izolacyjny zapewni nam odpowiednie ocieplenie poddasza i wyeliminuje mostki termicznej, a także je odpowiednio wyciszy. Dzięki temu nie będziemy słyszeć każdej kropli deszczu, uderzającej o dach podczas ulewy, mogąc cieszyć się ciszą – zapewnia Męcik. – Pamiętajmy też, że izolacja poddasza wykonywana jest bezpośrednio na więźbie dachowej, dlatego należy zwrócić uwagę także na to, by materiał izolacyjny nie obciążał konstrukcji dachu.
Im grubiej tym lepiej?
Zdarza się, że wybierając materiał izolacyjny myślimy, że im więcej tego materiału będzie, tym lepiej. Tymczasem materiał materiałowi nierówny, a grubość izolacji nie świadczy o jakości ocieplenia.
– To nie grubość izolacji świadczy o tym jak materiał zabezpieczy nasze poddasze przed utratą ciepła. Często cieńszy materiał sprawdzi się nieporównywalnie lepiej, mając lepsze parametry techniczne i lepszy współczynnik przenikania ciepła. Istotne jest także, że im cieńsza warstwa materiału, tym więcej mamy miejsca na poddaszu, mogąc zyskać nawet 10 cm dodatkowej powierzchni użytkowej – ocenia Męcik.
Budowa domu niesie ze sobą ogromne koszty, dlatego też na każdym kroku szukamy oszczędności. Nie na wszystkim jednak warto oszczędzać. Przykładem może być izolacja. To inwestycja długoterminowa, a oszczędności ciepła w przyszłości zależą od tego jaką podejmiemy decyzję wybierając rodzaj izolacji. Może się okazać, że materiał nieco droższy, posiada dużo lepsze parametry i będzie gwarantował wyższą oszczędność energii, a tym samym znacznie obniży nasze rachunki za ogrzewanie. Za przykład może posłużyć tu piana systemowa, której cena jest nieco wyższa, jednak dzięki której można zaoszczędzić do 50 proc. kosztów ogrzewania. Patrzmy zatem zawsze na inwestycje w izolacje nie z perspektywy budowy domu, a długoterminowo, widząc korzyści, jakie będziemy odczuwać przez długie lata.