Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

7 grudnia 2018 r.
20:43

Uczniowie z Lublina będą musieli jeździć do szkoły poza miasto? To jeden z efektów reformy edukacji

0 46 A A

Blisko 11 tys. dzieci dojeżdża każdego dnia do lubelskich szkół z innych miast i wsi województwa. Od września kierunek może być odwrotny – uczniowie z Lublina będą jeździli do szkół w innych miastach. To jeden z efektów reformy edukacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lubelskich szkołach obecnie uczy się 10987 dzieci mieszkających poza granicami miasta. Stawia nas to na trzecim miejscu ogólnopolskiej listy. Najwięcej, bo ponad 22 tys. uczniów dojeżdża do szkół w Warszawie, a blisko 14 tys. – w Krakowie. Mniej niż do Lublina dojeżdża do poznańskich placówek (10195). A np. do Gorzowa Wielkopolskiego jeździ zaledwie 2552 uczniów.

W szkołach ponadgimnazjalnych w Lublinie uczy się aż 7957 młodych ludzi z gmin ościennych: Wólki, Konopnicy, Niemiec, Głuska i Jastkowa.

– Aż 54,2 proc. uczniów lubelskich szkół średnich to młodzież spoza miasta – przyznaje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, szefowa Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

Jest to możliwe, bo po zakończeniu szkoły podstawowej rejonizacja już nie obowiązuje. Mieszkańcy Lublina nie mają pierwszeństwa w naborze do miejskich liceów czy techników. W walce o miejsce w klasach biorą udział wszyscy chętni, a jedynymi kryteriami przyjęcia są oceny na świadectwie i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Wkrótce może stać się to kością niezgody między mieszkańcami stolicy województwa, a innych jego części. Wszystko za sprawą reformy edukacji i przyszłorocznej rekrutacji. Za kilka miesięcy o miejsce w szkołach będą walczyli absolwenci wygaszanych gimnazjów i nowych ośmioletnich podstawówek.

Dziś w 136 klasach średnich szkół prowadzonych przez miasto uczą się 2883 osoby. W przyszłym roku może to być już ponad 6 tys. osób. Urzędnicy podkreślają, że miejsca znajdą się dla wszystkich - m.in. dzięki zwiększeniu liczby klas pierwszych.

– Jesteśmy gotowi na zdublowaną rekrutację – zapewnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka. – Wszyscy zainteresowani znajdą miejsce w wybranym typie szkół: liceum, technikum czy szkole branżowej. Nie oznacza to jednak, że dostaną się do szkoły wymarzonej – przyznaje.

– Nauczyciele próbują nas uspokoić, ale nerwy są wielkie. Moje dziecko na miejsce w renomowanym liceum nie miałoby szansy. Ale obawiam się, że nie znajdzie go nawet w najmniej prestiżowej szkole – martwi się pani Marta, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45. – Dlatego moje dziecko spróbuje się dostać do szkoły niepublicznej. Jeśli to się nie uda to może ogólniak w Zamościu? To dobra szkoła, a mamy tam rodzinę więc może mieszkać u bliskich.

Portal OKO.press zauważa, że stworzenie „uczniów wędrujących” z dużych miast do małych może być planem ministerialnym. W projekcie podziału subwencji oświatowej zwiększone zostały nakłady na szkoły w mniejszych ośrodkach miejskich. Resort zakłada też, że w szkołach powiatu ziemskiego nastąpi wzrost uczniów wyższy niż wynikający ze zdublowanej rekrutacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anonim / 8 grudnia 2018 r. o 02:19
+26
Jak ktoś ma słabe oceny to powinien pójść do szkoły branzowej zamiast do liceum czy technikum.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 r. o 20:48
+12
Sami piszecie, że nie ma rejonizacji to po co przywołujecie szczucie portalu oko preSS Komitetu Obrony Dochodów?
Avatar
LLE / 8 grudnia 2018 r. o 02:03
+10
Co zrobisz, jak pół województwa chce się uczyć w szkołach w Lublinie, a szkoły  w  takim Świdniku, Lubartowie , Opolu Lubelskim czy Łęcznej świecą pustkami.
Avatar
Lubliner Sztyme / 7 grudnia 2018 r. o 23:04
+10
W roku szkolnym 2018/2019 wzrosła liczby nauczycieli i etatów nauczycielskich ... a  lewacka komitywa p0-psl pali głupa...
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 r. o 21:14
+10
No i co ze wsi to mogą dzieci dojeżdżać do miasta a odwrotnie to Paniska nie mogą bo winny PIS, mieszczuchom w *** się poprzewracało
Avatar
Maciek / 8 grudnia 2018 r. o 02:23
+9
Wszyscy się zmieszczą. Klasy w wielu liceach, jak choćby na Farbiarskiej świecą pustkami. A jak jakiś prowincjiusz nie dostanie się do dobrego liceum w Lublinie i będzie miał do wyboru kiepską szkołę w Lublinie, albo szkołę u siebie, to wybierze szkołę u siebie. I zwolnią się miejsca dla rodowitych lublinian.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 01:23
+9
Nie chodziłem do renomowanej szkoły średniej, a skończyłem studia obroniłem tytuł naukowy dr - więc moja rada jest prosta. Nie szkoła a chęci dziecka się liczą.
Avatar
zorro / 7 grudnia 2018 r. o 20:51
+9
ale o ssooo chodzi Der Dziennik Wschodni, wiele osób uczy się poza miejscem zamieszkania
Avatar
and / 8 grudnia 2018 r. o 12:57
+5
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończyła o wiele trudniejsze studia niż obecnie. Dzisiaj wszyscy chcą szybko, łatwo i przyjemnie tylko kto ma za to płacić, coś się w człowieku telepie jak słyszę, że większość budżetu mojej Łęcznej pochłania utrzymanie szkół szczególnie gdy okoliczne rolnictwo nie płaci ŻADNYCH podatków (gruntowe w porównaniu do dochodowego to śmiech) a korzysta ze wszystkiego. Może czas zmniejszyć ilość drogich w utrzymaniu budynków szkół wykorzystywanych tylko kilka godzin dziennie, ograniczyć liczbę tzw kadry i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na prawdziwe szkolnictwo zawodowe oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Chyba, że nadal chcemy być dostarczycielami taniej, wykształconej za nasze pieniądze siły roboczej dla zachodu europy.
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończy... rozwiń
Avatar
Leszek / 8 grudnia 2018 r. o 02:00
+5
No i co z tego kiedyś też tak było, nie radziłeś sobie w szkole  w Lublinie to szedłeś do Milejowa, Poniatowej, Łęcznej  czy Bełżyc albo robiłeś w Lublinie popołudniówkę.
Avatar
weredyk / 10 grudnia 2018 r. o 13:12
+1
DW jak to DW szczuje jak zwykle.
Avatar
Aga / 9 grudnia 2018 r. o 08:35
+4
W niektórych przypadkach uczeń dojedzie szybciej do szkoły podmiejskiej niż do tej położonej w mieście. Korki w Lublinie są coraz gorsze. Np. znam przypadki gdzie dzieci z Czechowa uczęszczają do szkoły podstawowej w Jakubowicach, czy te z Wrotkowa do szkoły w Zemborzycach. Moim zdaniem miejsca w szkole renomowanej nie ma co żałować. Nie wszystkie starają się, by zapewnić gruntowne wykształcenie uczniom, tylko zdarza się, że nauczyciele oczekują, że uczniowie sami opracują materiał, albo najlepiej to niech z marszu umieją jak na olimpiadę. (Pamiętam zajecia z fizyki prowadzone sposobem akademickim z użyciem rachunku różniczkowego, którego nikt uczniom klas I nie wyjaśniał, więc wszyscy uczyli się zeszytu jota w jotę na pamięć). Uczeń zdolny, ale na warunki renomowanej szkoły przeciętny będzie się czuł niczym Kopciuszek i może się załamać psychicznie. To bardzo niekorzystna sytuacja właśnie w tym kluczowym momencie, kiedy trzeba odkryć swoje powołanie życiowe i wszechstronnie rozwijać a nie marnować czas na porównywanie się z nielicznymi wybitnymi jednostkami.
W niektórych przypadkach uczeń dojedzie szybciej do szkoły podmiejskiej niż do tej położonej w mieście. Korki w Lublinie są coraz gorsze. Np. znam przypadki gdzie dzieci z Czechowa uczęszczają do szkoły podstawowej w Jakubowicach, czy te z Wrotkowa do szkoły w Zemborzycach. Moim zdaniem miejsca w szkole renomowanej nie ma co żałować. Nie wszystkie starają się, by zapewnić gruntowne wykształcenie uczniom, tylko zdarza się, że nauczyciele oczekują, że uczniowie sami opracują materiał, albo najlepiej to niech z marszu umieją jak na olimpiadę. ... rozwiń
Avatar
powiatowy / 8 grudnia 2018 r. o 21:13
+2
Mieszkańcy Lublina mają ZE SWOICH PODATKÓW utrzymywać szkoły dla młodzieży ze wsi i okolicznej prowincji a młodzież z Lublina ma rezygnować ze swoich planów i marzeń, na których realizację w podatkach lokalnych od lat łożą ich rodzice. Skandal! Powinny być dodatkowe punkty przy rekrutacji dla młodzieży, której rodzice płacą w Lublinie podatki. Jak kupuję samochód, to chcę z niego korzystać a nie oddaję komuś obcemu!
 Takim, że w wielu podlubelskich gminach jak choćby  Konopnica, Głusk, Borzechów, Zakrzew, Krzczonów  czy  Jastków nie ma żadnej szkoły średniej.
 Takim, że w wielu podlubelskich gminach jak choćby  Konopnica, Głusk, Borzechów, Zakrzew, Krzczonów  czy  Jastków nie ma żadnej szkoły średniej. rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 15:44
+3
Mieszkańcy Lublina mają ZE SWOICH PODATKÓW utrzymywać szkoły dla młodzieży ze wsi i okolicznej prowincji a młodzież z Lublina ma rezygnować ze swoich planów i marzeń, na których realizację w podatkach lokalnych od lat łożą ich rodzice. Skandal! Powinny być dodatkowe punkty przy rekrutacji dla młodzieży, której rodzice płacą w Lublinie podatki. Jak kupuję samochód, to chcę z niego korzystać a nie oddaję komuś obcemu!
Avatar
and / 8 grudnia 2018 r. o 12:57
+5
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończyła o wiele trudniejsze studia niż obecnie. Dzisiaj wszyscy chcą szybko, łatwo i przyjemnie tylko kto ma za to płacić, coś się w człowieku telepie jak słyszę, że większość budżetu mojej Łęcznej pochłania utrzymanie szkół szczególnie gdy okoliczne rolnictwo nie płaci ŻADNYCH podatków (gruntowe w porównaniu do dochodowego to śmiech) a korzysta ze wszystkiego. Może czas zmniejszyć ilość drogich w utrzymaniu budynków szkół wykorzystywanych tylko kilka godzin dziennie, ograniczyć liczbę tzw kadry i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na prawdziwe szkolnictwo zawodowe oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Chyba, że nadal chcemy być dostarczycielami taniej, wykształconej za nasze pieniądze siły roboczej dla zachodu europy.
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończy... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 09:53
+4
I bardzo dobrze. Takie jest życie niech się uczą od początku, że na studia też pójdą lepiej, awans dostaną lepsi itd. A jak nie nadają się do liceów i techników, a później na studia to nich idą do szkół branżowych. Tacy fachowcy też są potrzebni.
Avatar
racja / 8 grudnia 2018 r. o 09:00
+4
Łgarstwo, nie dziennikarstwo! PO i PSL likwidowali szkoły, dzieci były włóczone po całym powiecie, bo "piniędzy nie było". Rozwalili szkolnictwo. Niech milczą wszyscy, którzy nie znają się na oświacie! Niech przestaną łgać!
 
Avatar
Amebo / 8 grudnia 2018 r. o 08:36
+4
Mośkom wszystko przeszkadza co nasze a nie nasi. Śmieci w górę wina PiS. Energia elektryczna w górę wina PiS itp.
Avatar
..... / 8 grudnia 2018 r. o 02:37
+4
A Żuk był przeciwnu utworzeniu LO Zapory na Lipowej...
Avatar
Maciek / 8 grudnia 2018 r. o 02:23
+9
Wszyscy się zmieszczą. Klasy w wielu liceach, jak choćby na Farbiarskiej świecą pustkami. A jak jakiś prowincjiusz nie dostanie się do dobrego liceum w Lublinie i będzie miał do wyboru kiepską szkołę w Lublinie, albo szkołę u siebie, to wybierze szkołę u siebie. I zwolnią się miejsca dla rodowitych lublinian.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Koronawirus. Zaszczepieni już mogą po przyjeździe do Anglii robić tańsze testy

Koronawirus. Zaszczepieni już mogą po przyjeździe do Anglii robić tańsze testy

Od niedzieli rano w pełni zaszczepieni podróżni przyjeżdżający do Anglii z krajów spoza tzw. czerwonej listy mogą już wykonywać po przyjeździe szybkie testy antygenowe na obecność koronawirusa zamiast droższych testów typu PCR.

Złodziej rowerów zatrzymany. Policjanci odzyskali skradzione rzeczy
zdjęcia
galeria

Złodziej rowerów zatrzymany. Policjanci odzyskali skradzione rzeczy

Nawet 10 lat za kratami grozi 25-latkowi, zatrzymanemu w związku z kradzieżami rowerów i elektronarzędzi w Radzyniu Podlaskim. Mężczyzna będzie odpowiadać bowiem przed sądem w warunkach recydywy.

Biegacze nad Zalewem Zemborzyckim. Wystartował 5. Półmaraton Lubelski
zdjęcia
galeria

Biegacze nad Zalewem Zemborzyckim. Wystartował 5. Półmaraton Lubelski

Biegacze wystartowali rano w 5. Półmaratonie Lubelskim na dystansie 21,0975 km. Zarówno start jak też meta zostały zlokalizowane nad Zalewem Zembrzyckim (Centrum Rozrywki American Spot, to dawny ośrodek Marina).

18-letni kierowca dachował. Strażacy uwolnili z rozbitego auta dwie nastolatki

18-letni kierowca dachował. Strażacy uwolnili z rozbitego auta dwie nastolatki

Prawdopodobnie nadmierna prędkość była powodem wypadku drogowego, do którego doszło w Hutkowie (powiat zamojski). 18-letni kierowca stracił panowanie nad autem, uderzył w drzewo, po czym auto dachowało. Fordem jechały jeszcze dwie pasażerki w wieku 17 i 18 lat.

Koronawirus. Lubelskie na drugim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń
niedziela, 24.10.2021

Koronawirus. Lubelskie na drugim miejscu pod względem liczby nowych zakażeń

Ponad 4,7 tysiąca nowych, potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem. W ciągu ostatniej doby zmarło 13 osób chorych na COVID-19 – poinformowało w niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia. Wśród ofiar śmiertelnych jest jedna osoba z województwa lubelskiego. Nie miała chorób współistniejących.

Sztukmistrze wystąpią w Puławach. Spektakl "Gradient"
27 października 2021, 18:00

Sztukmistrze wystąpią w Puławach. Spektakl "Gradient"

W ramach projektu Teatr Polska Fundacja Sztukmistrze zaprezentuje w Puławach widowisko "Gradient". Wydarzenie odbędzie się 27 października o godz. 18 w Domu Chemika (ul. Wojska Polskiego 4).

Gminny Dzień Seniora w Nałęczowie
19 października 2021, 11:00

Gminny Dzień Seniora w Nałęczowie

Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkie osoby starsze z terenu Gminy Nałęczów (emerytów, rencistów, inwalidów, osoby samotne) do świętowania Gminnego Dnia Seniora. Wydarzenie odbędzie się 27 października o godz. 11.

Agnieszka Czyżewska-Jacquement: Zadaniem reportażysty jest budowanie mostów między ludźmi
Magazyn

Agnieszka Czyżewska-Jacquement: Zadaniem reportażysty jest budowanie mostów między ludźmi

Jej reportaż „Duszy coraz mniej” to opowiedziana szeptem historia chłopca ofiary zaprzyjaźnionego z rodziną księdza. Jury w trakcie dyskusji i głosowania doceniło przede wszystkim odważny, a za razem pełen szacunku sposób narracji, który nigdy nie przekracza granic intymności bohatera oraz doskonałe metaforyczne operowanie dźwiękiem. – Rozmowa z Agnieszką Czyżewską-Jacquemet z Polskiego Radia Lublin, zdobywczynią Prix Europa Special Commandation 2021 za reportaż „Duszy coraz mniej”.

Biała Podlaska: "Czwórka" uczy już 100 lat. Jubileusz szkoły

Biała Podlaska: "Czwórka" uczy już 100 lat. Jubileusz szkoły

Szkoła Podstawowa nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Białej Podlaskiej świętuje jubileusz 100-lecia. To jedna z najstarszych bialskich podstawówek.

Mieszkańcy podpuławskiej gminy takiego scenariusza nie przewidzieli. Chodzi o wodę

Mieszkańcy podpuławskiej gminy takiego scenariusza nie przewidzieli. Chodzi o wodę

Mieszkańcy gminy Końskowola mogą być zdezorientowani. Puławska spółka obsługująca wodociągi powiadomiła ich, że kończy swoją działalność na ich terenie i nie będzie przyjmowała wpłat. Pieniędzy oczekuje natomiast od gminy. Ta płacić nie ma zamiaru. Wodny pat trwa.

Marek Saganowski (Motor Lublin): Chcemy przeprosić kibiców czynami, a nie gadaniem

Marek Saganowski (Motor Lublin): Chcemy przeprosić kibiców czynami, a nie gadaniem

Znowu rozczarowanie w Lublinie. W sobotę Motor zremisował już po raz piąty z rzędu. Punkt w starciu z ostatnim w tabeli Sokołem Ostróda chluby piłkarzom jednak nie przynosi. Jak spotkanie ocenia trener żółto-biało-niebieskich Marek Saganowski?

Wisła Puławy – Śląsk II Wrocław 0:1. Znowu huśtawka nastrojów

Wisła Puławy – Śląsk II Wrocław 0:1. Znowu huśtawka nastrojów

Po świetnym występie przeciwko wiceliderowi z Chorzowa kibice w Puławach spodziewali się dobrego występu swoich pupili w starciu z niżej notowanym Śląskiem II Wrocław. Niestety, po raz kolejny potwierdziło się, że Wisła woli grać z mocnymi rywalami. Podopieczni Mariusza Pawlaka nie dopisali do swojego konta nawet „oczka”, a rywale zwycięską bramkę zdobyli w 90 minucie.

Wybory w PO. Kto będzie rządzić w regionie, a kto w Lublinie?

Wybory w PO. Kto będzie rządzić w regionie, a kto w Lublinie?

W sobotę krajowe i lokalne władze wybierali członkowie Platformy Obywatelskiej. Szefem partyjnych struktur w województwie lubelskim został były poseł Stanisław Żmijan, który wyraźnie pokonał dwóch innych kandydatów: Grzegorza Nowakowskiego i Piotra Górskiego.

Powiślak Końskowola – Motor II Lublin 2:3. Lubią grać na ryzyku

Powiślak Końskowola – Motor II Lublin 2:3. Lubią grać na ryzyku

Ciekawy mecz w Końskowoli. Tamtejszy Powiślak jako pierwszy stracił bramkę w starciu z rezerwami Motoru. Do przerwy gospodarze skromną stratę zamienili jednak na prowadzenie 2:1. Po zmianie stron nie utrzymali za to korzystnego wyniku. Dwa gole zdobyli lublinianie i to oni cieszyli się z kompletu punktów po wygranej 3:2.

Lublin: Uwaga, zawodnicy biegną!

Lublin: Uwaga, zawodnicy biegną!

W niedzielę skrajem miasta przebiegnie 5. Półmaraton Lubelski.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium