Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

7 grudnia 2018 r.
20:43

Uczniowie z Lublina będą musieli jeździć do szkoły poza miasto? To jeden z efektów reformy edukacji

0 46 A A

Blisko 11 tys. dzieci dojeżdża każdego dnia do lubelskich szkół z innych miast i wsi województwa. Od września kierunek może być odwrotny – uczniowie z Lublina będą jeździli do szkół w innych miastach. To jeden z efektów reformy edukacji

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w lubelskich szkołach obecnie uczy się 10987 dzieci mieszkających poza granicami miasta. Stawia nas to na trzecim miejscu ogólnopolskiej listy. Najwięcej, bo ponad 22 tys. uczniów dojeżdża do szkół w Warszawie, a blisko 14 tys. – w Krakowie. Mniej niż do Lublina dojeżdża do poznańskich placówek (10195). A np. do Gorzowa Wielkopolskiego jeździ zaledwie 2552 uczniów.

W szkołach ponadgimnazjalnych w Lublinie uczy się aż 7957 młodych ludzi z gmin ościennych: Wólki, Konopnicy, Niemiec, Głuska i Jastkowa.

– Aż 54,2 proc. uczniów lubelskich szkół średnich to młodzież spoza miasta – przyznaje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, szefowa Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

Jest to możliwe, bo po zakończeniu szkoły podstawowej rejonizacja już nie obowiązuje. Mieszkańcy Lublina nie mają pierwszeństwa w naborze do miejskich liceów czy techników. W walce o miejsce w klasach biorą udział wszyscy chętni, a jedynymi kryteriami przyjęcia są oceny na świadectwie i wyniki egzaminu gimnazjalnego.

Wkrótce może stać się to kością niezgody między mieszkańcami stolicy województwa, a innych jego części. Wszystko za sprawą reformy edukacji i przyszłorocznej rekrutacji. Za kilka miesięcy o miejsce w szkołach będą walczyli absolwenci wygaszanych gimnazjów i nowych ośmioletnich podstawówek.

Dziś w 136 klasach średnich szkół prowadzonych przez miasto uczą się 2883 osoby. W przyszłym roku może to być już ponad 6 tys. osób. Urzędnicy podkreślają, że miejsca znajdą się dla wszystkich - m.in. dzięki zwiększeniu liczby klas pierwszych.

– Jesteśmy gotowi na zdublowaną rekrutację – zapewnia Ewa Dumkiewicz-Sprawka. – Wszyscy zainteresowani znajdą miejsce w wybranym typie szkół: liceum, technikum czy szkole branżowej. Nie oznacza to jednak, że dostaną się do szkoły wymarzonej – przyznaje.

– Nauczyciele próbują nas uspokoić, ale nerwy są wielkie. Moje dziecko na miejsce w renomowanym liceum nie miałoby szansy. Ale obawiam się, że nie znajdzie go nawet w najmniej prestiżowej szkole – martwi się pani Marta, mama ucznia Szkoły Podstawowej nr 45. – Dlatego moje dziecko spróbuje się dostać do szkoły niepublicznej. Jeśli to się nie uda to może ogólniak w Zamościu? To dobra szkoła, a mamy tam rodzinę więc może mieszkać u bliskich.

Portal OKO.press zauważa, że stworzenie „uczniów wędrujących” z dużych miast do małych może być planem ministerialnym. W projekcie podziału subwencji oświatowej zwiększone zostały nakłady na szkoły w mniejszych ośrodkach miejskich. Resort zakłada też, że w szkołach powiatu ziemskiego nastąpi wzrost uczniów wyższy niż wynikający ze zdublowanej rekrutacji.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 46

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
anonim / 8 grudnia 2018 r. o 02:19
Jak ktoś ma słabe oceny to powinien pójść do szkoły branzowej zamiast do liceum czy technikum.
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 r. o 20:48
Sami piszecie, że nie ma rejonizacji to po co przywołujecie szczucie portalu oko preSS Komitetu Obrony Dochodów?
Avatar
LLE / 8 grudnia 2018 r. o 02:03
Co zrobisz, jak pół województwa chce się uczyć w szkołach w Lublinie, a szkoły  w  takim Świdniku, Lubartowie , Opolu Lubelskim czy Łęcznej świecą pustkami.
Avatar
Lubliner Sztyme / 7 grudnia 2018 r. o 23:04
W roku szkolnym 2018/2019 wzrosła liczby nauczycieli i etatów nauczycielskich ... a  lewacka komitywa p0-psl pali głupa...
Avatar
Gość / 7 grudnia 2018 r. o 21:14
No i co ze wsi to mogą dzieci dojeżdżać do miasta a odwrotnie to Paniska nie mogą bo winny PIS, mieszczuchom w *** się poprzewracało
Avatar
Maciek / 8 grudnia 2018 r. o 02:23
Wszyscy się zmieszczą. Klasy w wielu liceach, jak choćby na Farbiarskiej świecą pustkami. A jak jakiś prowincjiusz nie dostanie się do dobrego liceum w Lublinie i będzie miał do wyboru kiepską szkołę w Lublinie, albo szkołę u siebie, to wybierze szkołę u siebie. I zwolnią się miejsca dla rodowitych lublinian.
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 01:23
Nie chodziłem do renomowanej szkoły średniej, a skończyłem studia obroniłem tytuł naukowy dr - więc moja rada jest prosta. Nie szkoła a chęci dziecka się liczą.
Avatar
zorro / 7 grudnia 2018 r. o 20:51
ale o ssooo chodzi Der Dziennik Wschodni, wiele osób uczy się poza miejscem zamieszkania
Avatar
and / 8 grudnia 2018 r. o 12:57
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończyła o wiele trudniejsze studia niż obecnie. Dzisiaj wszyscy chcą szybko, łatwo i przyjemnie tylko kto ma za to płacić, coś się w człowieku telepie jak słyszę, że większość budżetu mojej Łęcznej pochłania utrzymanie szkół szczególnie gdy okoliczne rolnictwo nie płaci ŻADNYCH podatków (gruntowe w porównaniu do dochodowego to śmiech) a korzysta ze wszystkiego. Może czas zmniejszyć ilość drogich w utrzymaniu budynków szkół wykorzystywanych tylko kilka godzin dziennie, ograniczyć liczbę tzw kadry i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na prawdziwe szkolnictwo zawodowe oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Chyba, że nadal chcemy być dostarczycielami taniej, wykształconej za nasze pieniądze siły roboczej dla zachodu europy.
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończy... rozwiń
Avatar
Leszek / 8 grudnia 2018 r. o 02:00
No i co z tego kiedyś też tak było, nie radziłeś sobie w szkole  w Lublinie to szedłeś do Milejowa, Poniatowej, Łęcznej  czy Bełżyc albo robiłeś w Lublinie popołudniówkę.
Avatar
weredyk / 10 grudnia 2018 r. o 13:12
DW jak to DW szczuje jak zwykle.
Avatar
Aga / 9 grudnia 2018 r. o 08:35
W niektórych przypadkach uczeń dojedzie szybciej do szkoły podmiejskiej niż do tej położonej w mieście. Korki w Lublinie są coraz gorsze. Np. znam przypadki gdzie dzieci z Czechowa uczęszczają do szkoły podstawowej w Jakubowicach, czy te z Wrotkowa do szkoły w Zemborzycach. Moim zdaniem miejsca w szkole renomowanej nie ma co żałować. Nie wszystkie starają się, by zapewnić gruntowne wykształcenie uczniom, tylko zdarza się, że nauczyciele oczekują, że uczniowie sami opracują materiał, albo najlepiej to niech z marszu umieją jak na olimpiadę. (Pamiętam zajecia z fizyki prowadzone sposobem akademickim z użyciem rachunku różniczkowego, którego nikt uczniom klas I nie wyjaśniał, więc wszyscy uczyli się zeszytu jota w jotę na pamięć). Uczeń zdolny, ale na warunki renomowanej szkoły przeciętny będzie się czuł niczym Kopciuszek i może się załamać psychicznie. To bardzo niekorzystna sytuacja właśnie w tym kluczowym momencie, kiedy trzeba odkryć swoje powołanie życiowe i wszechstronnie rozwijać a nie marnować czas na porównywanie się z nielicznymi wybitnymi jednostkami.
W niektórych przypadkach uczeń dojedzie szybciej do szkoły podmiejskiej niż do tej położonej w mieście. Korki w Lublinie są coraz gorsze. Np. znam przypadki gdzie dzieci z Czechowa uczęszczają do szkoły podstawowej w Jakubowicach, czy te z Wrotkowa do szkoły w Zemborzycach. Moim zdaniem miejsca w szkole renomowanej nie ma co żałować. Nie wszystkie starają się, by zapewnić gruntowne wykształcenie uczniom, tylko zdarza się, że nauczyciele oczekują, że uczniowie sami opracują materiał, albo najlepiej to niech z marszu umieją jak na olimpiadę. ... rozwiń
Avatar
powiatowy / 8 grudnia 2018 r. o 21:13
Mieszkańcy Lublina mają ZE SWOICH PODATKÓW utrzymywać szkoły dla młodzieży ze wsi i okolicznej prowincji a młodzież z Lublina ma rezygnować ze swoich planów i marzeń, na których realizację w podatkach lokalnych od lat łożą ich rodzice. Skandal! Powinny być dodatkowe punkty przy rekrutacji dla młodzieży, której rodzice płacą w Lublinie podatki. Jak kupuję samochód, to chcę z niego korzystać a nie oddaję komuś obcemu!
 Takim, że w wielu podlubelskich gminach jak choćby  Konopnica, Głusk, Borzechów, Zakrzew, Krzczonów  czy  Jastków nie ma żadnej szkoły średniej.
 Takim, że w wielu podlubelskich gminach jak choćby  Konopnica, Głusk, Borzechów, Zakrzew, Krzczonów  czy  Jastków nie ma żadnej szkoły średniej. rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 15:44
Mieszkańcy Lublina mają ZE SWOICH PODATKÓW utrzymywać szkoły dla młodzieży ze wsi i okolicznej prowincji a młodzież z Lublina ma rezygnować ze swoich planów i marzeń, na których realizację w podatkach lokalnych od lat łożą ich rodzice. Skandal! Powinny być dodatkowe punkty przy rekrutacji dla młodzieży, której rodzice płacą w Lublinie podatki. Jak kupuję samochód, to chcę z niego korzystać a nie oddaję komuś obcemu!
Avatar
and / 8 grudnia 2018 r. o 12:57
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończyła o wiele trudniejsze studia niż obecnie. Dzisiaj wszyscy chcą szybko, łatwo i przyjemnie tylko kto ma za to płacić, coś się w człowieku telepie jak słyszę, że większość budżetu mojej Łęcznej pochłania utrzymanie szkół szczególnie gdy okoliczne rolnictwo nie płaci ŻADNYCH podatków (gruntowe w porównaniu do dochodowego to śmiech) a korzysta ze wszystkiego. Może czas zmniejszyć ilość drogich w utrzymaniu budynków szkół wykorzystywanych tylko kilka godzin dziennie, ograniczyć liczbę tzw kadry i przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na prawdziwe szkolnictwo zawodowe oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Chyba, że nadal chcemy być dostarczycielami taniej, wykształconej za nasze pieniądze siły roboczej dla zachodu europy.
Jaki to problem ? Pod koniec lat 70 w mieście większym niż Lublin musiałem w 6 i 7 klasie podstawówki dojeżdżać do innych szkół bo naszą zniszczyła zima stulecia (rozsadzona instalacja grzewcza i zalany cały ogromny budynek) a były to czasy gdy nie było komórek, wyłączano nam prąd i po ciemku wracaliśmy z buta do domu bo tramwaje też nie jeździły. Lekcje często zaczynałem po 15.00 nawet później i kończyłem ok 21.00 straszyli nas czarną Wołgą itd. Wszyscy z powodzeniem skończyliśmy podstawówkę, większość dostała się do dobrych szkół i ukończy... rozwiń
Avatar
Gość / 8 grudnia 2018 r. o 09:53
I bardzo dobrze. Takie jest życie niech się uczą od początku, że na studia też pójdą lepiej, awans dostaną lepsi itd. A jak nie nadają się do liceów i techników, a później na studia to nich idą do szkół branżowych. Tacy fachowcy też są potrzebni.
Avatar
racja / 8 grudnia 2018 r. o 09:00
Łgarstwo, nie dziennikarstwo! PO i PSL likwidowali szkoły, dzieci były włóczone po całym powiecie, bo "piniędzy nie było". Rozwalili szkolnictwo. Niech milczą wszyscy, którzy nie znają się na oświacie! Niech przestaną łgać!
 
Avatar
Amebo / 8 grudnia 2018 r. o 08:36
Mośkom wszystko przeszkadza co nasze a nie nasi. Śmieci w górę wina PiS. Energia elektryczna w górę wina PiS itp.
Avatar
..... / 8 grudnia 2018 r. o 02:37
A Żuk był przeciwnu utworzeniu LO Zapory na Lipowej...
Avatar
Maciek / 8 grudnia 2018 r. o 02:23
Wszyscy się zmieszczą. Klasy w wielu liceach, jak choćby na Farbiarskiej świecą pustkami. A jak jakiś prowincjiusz nie dostanie się do dobrego liceum w Lublinie i będzie miał do wyboru kiepską szkołę w Lublinie, albo szkołę u siebie, to wybierze szkołę u siebie. I zwolnią się miejsca dla rodowitych lublinian.
Zobacz wszystkie komentarze 46

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]
3 lutego 2023, 8:00

Repertuar kin i teatrów w Lublinie i regionie [03-05.02]

Na ekrany lubelskich kin trafi w piątek kilka premier. Wśród nich polski tytuł - "Masz ci los!". Będzie można zobaczyć także kryminał "Podejrzana" oraz przedpremierowo - nową odsłonę Asteriksa i Obeliksa.

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

Politycy zapraszają na spotkania. Pierwsze już dziś

W piątek i sobotę puławianie będą mieli okazję porozmawiać z politykami, a jednocześnie pomóc Ukrainie. Na warsztaty z robienia świec zaprasza Polska 2050. A Lewica chce rozmawiać o bieżących problemach mieszkańców.

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

Polski Cukier Start w sobotę zmierzy się u siebie z Arką Gdynia

To spotkanie można śmiało nazwać rywalizacją sąsiadów w ligowej tabeli. Chociaż obie ekipy dzielą aż trzy pozycje, to jednak należy pamiętać, że czerwono-czarni mają jeden mecz rozegrany mniej. Jeżeli więc ich w sobotę pokonają to zrównają się bilansem zwycięstw i porażek z zespołem znad Bałtyku. Początek zawodów o godz. 15.30

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia
galeria
film

Niezwykła akcja policyjnego Black Hawka. Lot na wagę życia

Płuca dla 60-letniego pacjenta oraz nerka i trzustka dla 30-letniej kobiety – to organy jakie przewieziono ze Szpitala Wojewódzkiego im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Lublinie do szpitala Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA w Warszawie. Lot policyjnym Black Hawkiem zajął 50 minut i to mimo silnych porywów wiatru, dużych turbulencji oraz chmur burzowych z intensywnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem.

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Wirtualny adres dla firmy w Warszawie - dlaczego warto?

Czym jest wirtualne biuro? Co obejmują usługi wirtualnego biura? Kto może sobie pozwolić na lokalizację swojej firmy w centrum Warszawy? W czym może wesprzeć przedsiębiorcę posiadanie wirtualnego biura? Poniżej prezentujemy garść informacji na temat usług dotyczących wirtualnych biur.

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

W jaki sposób skutecznie wypromujesz swoją firmę?

Samodzielnie podejmowane działania reklamowe zawsze wiążą się z dużym ryzykiem. Niewłaściwie określone cele oraz niedostosowanie formy do oczekiwań grupy docelowej skutkuje tym, że firma pomimo dużych nakładów finansowych nie osiąga oczekiwanych wyników. Dużo skuteczniejszym sposobem na wypromowanie swojej firmy może być zatrudnienie profesjonalnej agencji reklamowej. Z pomocą przychodzi tu agencja You’re Welcome.

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Dotacja nie przepadnie. Obiecali miastu 12 milionów

Do puławskiego Ratusza dotarła promesa na rządową dotację z „Polskiego Ładu”. Pieniądze pozwolą zbudować wyczekiwane boiska dla Szkoły Podstawowej nr 3, wyremontować cztery inne obiekty oraz wymienić ogrodzenia wokół trzech przedszkoli. Sali sportowej nie będzie.

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
3 lutego 2023, 20:00

Program TV 3-5 lutego 2023. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

W najbliższy weekend w telewizji będzie można zobaczyć m.in. widowiskowego "Bliźniaka", biografię słynnego malarza "Van Gogh. U bram wieczności" czy propozycję dla młodszych widzów - "Kung Fu Panda 2". Poniżej wybrane filmowe pozycje na weekend:

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Lubelskie szkoły przeprowadzają się. Znowu

Radni dali zielone światło dla zamiany siedzib VII Liceum Ogólnokształcącego i Szkoły Podstawowej Specjalnej nr 26. Przenosinom sprzeciwia się część rodziców uczniów podstawówki.

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Już siedem lat walczą z rakiem. Pacjentów jest coraz więcej

Ruszyli wiosną 2016 . Z roku na rok pacjentów przybywało. Po siedmiu latach Centrum Diagnostyki i Terapii Onkologicznej NU-MED w Zamościu funkcjonujące tuż przy szpitalu „papieskim” i ściśle z nim współpracujące jest w stanie zapewnić leczenie aż 1500 pacjentom rocznie. Co ważne, dla chorych terapia w tym prywatnym ośrodku jest bezpłatna, bo finansuje ją NFZ.

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi. Nie ma pieniędzy na ich naprawę

Wojsko zniszczyło drogi i pola w przygranicznych miejscowościach. Samorządy już od roku oczekują od strony rządowej rozwiązania tego problemu. Ale chętnych do podjęcia działań brakuje.

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor kontra Zagłębie Lubin. Ostatnia szansa lublinianek?

MKS FunFloor zagra dzisiaj o godz. 18 w świętej wojnie z MKS Zagłębie Lubin. Dla podopiecznych Piotra Dropka to praktycznie ostatnia szansa na włączenie się do walki o mistrzostwo Polski. Zawody pokaże TVP Sport.

Na co i kiedy miasto wyda 25 milionów?

Na co i kiedy miasto wyda 25 milionów?

W planach jest nowa siłownia, plac zabaw, sala sportowa, remont szkoły, czy też doświetlenie przejść dla pieszych. Większość przetargów w Lubartowie zostanie ogłoszona w ciągu najbliższych dwóch miesięcy.

Martwe bieliki i wilk. Prokuratura zleciła sekcję zwłok

Martwe bieliki i wilk. Prokuratura zleciła sekcję zwłok

Wciąż nie wiadomo, co było przyczyną padnięcia bielików i wilka w powiecie bialskim. Prokuratura skierowała ciała martwych zwierząt na sekcję zwłok.

Plaga pacjentów-widmo. Zapisują się na wizyty do lekarza i nie przychodzą

Plaga pacjentów-widmo. Zapisują się na wizyty do lekarza i nie przychodzą

Tysiące wizyt lekarskich nie dochodzi do skutku. Mamy dane za ubiegły rok i okazuje się, że to nie zjawisko. To jest plaga.