Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

3 kwietnia 2019 r.
20:33

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasisty 2019. Nauczyciele okazali się zbędni

0 34 A A
Dotychczas uczniów piszących prace pilnować musiał tzw. zespół nadzorujący złożony z nauczycieli. Teraz w jego składzie może być osoba z kwalifikacjami pedagogicznymi, ale nie pracująca w szkole
Dotychczas uczniów piszących prace pilnować musiał tzw. zespół nadzorujący złożony z nauczycieli. Teraz w jego składzie może być osoba z kwalifikacjami pedagogicznymi, ale nie pracująca w szkole

Egzamin gimnazjalny i ósmoklasistów odbędzie się mimo strajku nauczycieli, bo nadzorować będą mogły go wszystkie osoby posiadające kwalifikacje pedagogiczne. Dotychczas porządku na sali pilnować mogli tylko czynni nauczyciele.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele żądający podniesienia swojego wynagrodzenia wyznaczyli na 8 kwietnia termin rozpoczęcia strajku w polskiej oświacie. Zaledwie dwa dni po tym, jak odejdą od tablic, rozpocząć ma się egzamin gimnazjalny, a tydzień później – egzamin ósmoklasisty.
Związkowcy z oświaty liczyli na to, że taki termin pomoże im w rokowaniach płacowych, bo rządowi ze względu na egzaminy zależeć będzie na szybkim zakończeniu protestu.

Dotychczas uczniów piszących prace pilnować musiał tzw. zespół nadzorujący. W jego skład wchodzić musiał jeden nauczyciel pracujący w szkole, w której przeprowadzany był egzamin i jeden spoza niej. Jeśli na sali z zadaniami zmagałoby się ponad 25 uczniów, pojawić musiałby się kolejny pedagog. Jednak teraz nie musi tak być.

– W sytuacji, gdy nie będzie możliwości powołania zespołu egzaminacyjnego oraz zespołów nadzorujących spośród nauczycieli zatrudnionych w szkole, w której przeprowadzany jest egzamin, skład tych zespołów może zostać uzupełniony przez innych nauczycieli spoza danej szkoły, w tym osoby, które mają kwalifikacje nauczycielskie, a nie pracują w żadnej szkole czy placówce – informuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. – Drugą zmianą wprowadzaną w przepisach jest zwiększenie liczby uczniów przypadających na kolejnego nauczyciela wchodzącego w skład zespołu nadzorującego.

MEN podkreśla, że takie rozwiązania umożliwią dyrektorom szkół większą elastyczność w powoływaniu zespołów egzaminacyjnych.

Dyrektorzy z woj. lubelskiego o sprawie rozmawiać nie chcą.

– Wciąż trwają negocjacje płacowe i strajk nie jest niczym pewnym – usłyszeliśmy w jednej z zamojskich podstawówek. – O konkretach będzie można rozmawiać dopiero w poniedziałek.

– Po rozmowach z nauczycielami wiem, że będę miał wystarczającą ich liczbę, żeby przeprowadzić egzamin – mówi z kolei dyrektor jednej z lubelskich szkół. – Nawet jeśli w trakcie egzaminów będzie trwał strajk, nie wszyscy nauczyciele będą brali w nim udział. Dobrze jednak, że ministerstwo zmieniło rozporządzenie. Dla wielu szkół to może być duża pomoc.

e-Wydanie

Komentarze 34

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2019 o 21:45
+17
...Skoro tak to mogą śmiało strajkować i argument o czyjejkolwiek krzywdzie upada................nieprawdaż?????
Avatar
Ciekawy / 3 kwietnia 2019 o 21:40
+11
ciekawe czy nauczyciele mający dzieci przystępujące w czasie "strajku" do egzaminów rownież strajkują, czy może jednak się powstrzymali ... :)
Avatar
Radek / 4 kwietnia 2019 o 05:57
+10
Zawód nauczyciela powinien być szanowany, nauczyciel powinien szanować swój zawód. Trudny i odpowiedzialny jeśli traktuje się go poważnie. Rodzice też powinni w poważny ( nie " z góry") sposób traktować szkołę. Obawiam się, że pan Broniarz i ZNP powodują, że patrzy się na nich" bykiem". Środowisko specyficzne, skłócone, do tego potrzeba odpowiedniej postawy dyrektorów.
Avatar
Znawca / 3 kwietnia 2019 o 23:06
+7
A w Kijowie za darmo rozdają samochody!
Avatar
kad / 4 kwietnia 2019 o 06:17
+6
W naszym województwie ceny korepetycji zaczynają się od 80 zl?? Chyba pomylił/a pan/i Lublin z Warszawą... :) Poza tym, najwięcej do powiedzenia o zawodzie nauczyciela mają ci, co nie mają o tym bladego pojecia. Ale przeciez trzeba dać upust swojej frustracji w internecie, prawda? Polak nie byłby prawdziwym Polakiem gdyby przynajmniej raz dziennie nikogo nie obrazil. Równowaga musi być! ;)))
 Co, gul chodzi, że się brało za mało?!? :P      Rozumiem, że jako światli i prawi  obywatele, nauczyciele w 100% odprowadzają podatek od dochodu osiagnietego z korepetycji do US. Jeżeli nie, to wara Wam od jakichkolwiek podwyżek.
 Co, gul chodzi, że się brało za mało?!? :P      Rozumiem, że jako światli i prawi  obywatele, nauczyciele w 100% odprowadzają podatek od dochodu osiagnietego z korepetycji do US. Jeżeli nie, to wara Wam od jakichkolwiek podwyżek. rozwiń
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2019 o 21:21
+6
A propos Wietnamu. W tamtym roku moja znajoma razem z innymi nauczycielami była we Francji tydzień za 1000 Zeta bo tyle dopłacała resztę dopłacało kuratorium Nie chodzi o woj Lubelskie
Avatar
Lolek / 4 kwietnia 2019 o 08:10
+5
W naszym województwie ceny korepetycji zaczynają się od 80 zl?? Chyba pomylił/a pan/i Lublin z Warszawą... :) Poza tym, najwięcej do powiedzenia o zawodzie nauczyciela mają ci, co nie mają o tym bladego pojecia. Ale przeciez trzeba dać upust swojej frustracji w internecie, prawda? Polak nie byłby prawdziwym Polakiem gdyby przynajmniej raz dziennie nikogo nie obrazil. Równowaga musi być! ;)))
 A ile godzina korepetycji z matematyki w Lublinie?  Oczywiscie z nauczycielem nie ze studentem z Politechniki
Avatar
Kama / 3 kwietnia 2019 o 22:34
+5
Przerzucenie odpowiedzialności przez rząd na dyrektorów szkół, jaki myślący dyrektor zgodzi się na to, by egzaminy prowadzili ludzie z łapanki, bez badań lekarskich, zaświadczeń o niekaralności, zaświadczeń o odbyciu szkolenia bhp, pierwszej pomocy itp ? Bedą w pierwszym rzędzie odpowiadać dyrektorzy szkół, gdyby coś się stało
Avatar
Gość / 3 kwietnia 2019 o 20:37
+5
Proponuję nauczycielom strajkować w wakacje.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 11:00
+4
Postkomunistyczni nauczyciele ZNP  żądają teraz 30% podwyżki podbijając wcześniejsze żądania w trakcie negocjacji, a Rodzice muszą dzieci języków uczyć w prywatnych szkołach i wysyłać dzieci na prywatne korepetycje by dziecko miało szansę rekrutacji na lepszą uczelnię.
Avatar
Dora / 7 kwietnia 2019 o 07:59
-1
Lub takich mamy nauczycieli 
Avatar
kobita / 5 kwietnia 2019 o 21:48
+3
Jestem nauczycielem od 40 lat i nie mam samochodu, ponad 5 km dojeżdżam rowerem, a zimą piechota. Tak się dorobiłam. emerytur za 3lata dostanę 2300 (tak mi wyliczyli ).
Avatar
Belfer / 5 kwietnia 2019 o 16:10
+3
Jestem nauczycielem i jak czytam te komentarze, to jeszcze bardziej jestem za strajkiem, a dobrem cudzych dzieci, swoich nie nakarmię. A tych, którzy wylewają na nas pomyje, zapraszam w poniedziałek do klas. Macie szansę nas zastąpić.! Strajk przeciwko kłamstwom, które propaguje rząd w TVP!
Avatar
bee / 4 kwietnia 2019 o 19:17
0
Kiedy bylem uczniem szkoly sredniej a byly to lata szescdziesiate i do szkoly podjezdzali uczniowei dobrymi motocyklami czy nawet syrenkami i trabantami.Natomiast nauczyciele najwyzej rowerami pomimo,ze byli naukowcami z tytulami doktorow czy docentow.Siedzacy ze mna kolega jezdzil Junakiem co w tamtych czasach byl to luksus i zazdrosc tych co nie mieli nawet w gronie pedagogow.Niestety szpan byl ukarany a kolega powtarzal ostatnie dwie klasy z duza iloscia ocen negatywnych choc byl dobrym uczniem.Obok domu mojej corki jest zespol szkol a przed szkola parkingi pelne samochodow roznych marek.Wyglada,ze zyje im sie o wiele lepiej a narzekac to potrafia jezykiem pedagogicznym a najlepiej przekonala sie zona pracujac na stanowisku glownej ksiegowej 30 lat w zespole szkol zawodowych i srednich.
Kiedy bylem uczniem szkoly sredniej a byly to lata szescdziesiate i do szkoly podjezdzali uczniowei dobrymi motocyklami czy nawet syrenkami i trabantami.Natomiast nauczyciele najwyzej rowerami pomimo,ze byli naukowcami z tytulami doktorow czy docentow.Siedzacy ze mna kolega jezdzil Junakiem co w tamtych czasach byl to luksus i zazdrosc tych co nie mieli nawet w gronie pedagogow.Niestety szpan byl ukarany a kolega powtarzal ostatnie dwie klasy z duza iloscia ocen negatywnych choc byl dobrym uczniem.Obok domu mojej corki jest zespol szkol a pr... rozwiń
Avatar
rodzic / 4 kwietnia 2019 o 19:15
-2
Kto wa trzyma w zawodzie nauczyciela idżcie pracowac do firm prywatnych tam zarobicie wiecej,napewno.
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 19:02
+1
Skoro nauczyciele mają tak źle w szkołach państwowych to dlaczego nie zatrudniają się w prywatnych? Tam są wyższe zarobki. Moje 4 znajome nauczycielki uczyły w prywatnych i wytrzymywały pół roku, rok. Gdy znowu przyjęto je do państwowych odetchnęły z ulgą. W prywatnej szkole dzieci na korepetycje nie chodziły bo rodzice składali skargę na nauczyciela, że nie potrafi uczyć. W państwowych chyba nie ma klasy, w której paru uczniów nie chodzi na korepetycje i ich rodzice płacą dodatkowo za coś czego powinny nauczyć się w szkole. Owszem, są takie przypadki, że ucznia nie da się nauczyć, ale to pojedyncze przypadki, a nie większość klasy.
Skoro nauczyciele mają tak źle w szkołach państwowych to dlaczego nie zatrudniają się w prywatnych? Tam są wyższe zarobki. Moje 4 znajome nauczycielki uczyły w prywatnych i wytrzymywały pół roku, rok. Gdy znowu przyjęto je do państwowych odetchnęły z ulgą. W prywatnej szkole dzieci na korepetycje nie chodziły bo rodzice składali skargę na nauczyciela, że nie potrafi uczyć. W państwowych chyba nie ma klasy, w której paru uczniów nie chodzi na korepetycje i ich rodzice płacą dodatkowo za coś czego powinny nauczyć się w szkole. Owszem, są takie... rozwiń
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 19:00
+2
takie głupie redaktóry za masło są zbędni z dziennika co może papier toaletowy ambitnie zastąpić
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 11:00
+4
Postkomunistyczni nauczyciele ZNP  żądają teraz 30% podwyżki podbijając wcześniejsze żądania w trakcie negocjacji, a Rodzice muszą dzieci języków uczyć w prywatnych szkołach i wysyłać dzieci na prywatne korepetycje by dziecko miało szansę rekrutacji na lepszą uczelnię.
Avatar
Ggg / 4 kwietnia 2019 o 10:46
+1
I bardzo dobre rozwiązanie, a po egzaminach nauczyciele powinni nie dostać żadnej podwyżki, a jeszcze odliczenia za dni w których nie pracowali. Egzaminy i tak się odbędą, a Broniarz i ZPN zostaną z niczym. Brawo dla Beaty Szydlo że nie poddaje się presji Pana Broniarza. Po egzaminach będą błagać o 300 zł podwyżki, bo nic nie ugraja
Avatar
Gość / 4 kwietnia 2019 o 08:13
-5
Jeśli opozycja myśli, że poprzez walkę z rządem o wysokie wynagrodzenia (już chodzi im o 10 tysięcy zł) zyskuje wyborców to się myli. Miałem głosować przeciwko PiS-owi, ale obserwując sytuację na "froncie" doszedłem do wniosku, że ci walczący niby dla "dobra dzieci" są naszymi wrogami. Używają dzieci jako zakładników. Jestem przeciwko krzywdzeniu naszych dzieci. Głosuję na PiS.
Zobacz wszystkie komentarze 34

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie szkoły wyższe w rankingu 2000 najlepszych uczelni na świecie

Lubelskie szkoły wyższe w rankingu 2000 najlepszych uczelni na świecie 4 4

Trzy lubelskie uczelnie – UMCS, Uniwersytet Medyczny i Uniwersytet Przyrodniczy – znalazły się w rankingu 2000 najlepszych uczelni na świecie. Zestawienie sporządziła międzynarodowa organizacja The Centre of World University Rankings. Znalazło się w nim 37 szkół wyższych z Polski.

Wózki sklepowe na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych. Biedronka wyjaśnia
Alarm 24

Wózki sklepowe na miejscu parkingowym dla niepełnosprawnych. Biedronka wyjaśnia 3 6

Naszą czytelniczkę zdziwił widok na parkingu przy markecie Biedronka w Międzyrzecu Podlaskim. Na parkingowym miejscu dla niepełnosprawnych stoi bowiem wiata z wózkami sklepowymi.

Porozrzucane banknoty leżały na jednej z ulic na lubelskim Czechowie

Porozrzucane banknoty leżały na jednej z ulic na lubelskim Czechowie 6 5

Sporej ilości gotówka została znaleziona 9 sierpnia na lubelskim Czechowie.

"Obecni posłowie, którzy mogą robić wiele dla naszej ziemi robią niewiele, albo nic". Koalicja Obywatelska zaczęła zbiórkę podpisów

"Obecni posłowie, którzy mogą robić wiele dla naszej ziemi robią niewiele, albo nic". Koalicja Obywatelska zaczęła zbiórkę podpisów 22 44

Liderzy listy Koalicji Obywatelskiej z Lublina rozpoczynają zbieranie podpisów pod swoimi listami. Mówią też o swoim programie – z pakietem demokratycznym zawartym w „szóstce Schetyny”.

Lublin: Dwaj złodzieje wpadli dzięki anonimowym sygnałom od mieszkańców
galeria

Lublin: Dwaj złodzieje wpadli dzięki anonimowym sygnałom od mieszkańców 7 6

Dzięki anonimowym informacjom lubelscy policjanci zatrzymali dwóch sprawców kradzieży.

Było dużo pomysłów na współpracę turystyczną gmin. Ale przez kilka miesięcy nikt nic nie zrobił

Było dużo pomysłów na współpracę turystyczną gmin. Ale przez kilka miesięcy nikt nic nie zrobił 2 14

Wspólne informatory, bilety, wzajemne polecanie atrakcji turystycznych, tworzenie nowych szlaków, budowa nowej infrastruktury – to część pomysłów, jakie już w maju zgłosili samorządowcy z Puław i Kazimierza Dolnego. Niestety, na dyskusji się skończyło.

Padwa Zamość stawia na rozwój

Padwa Zamość stawia na rozwój 0 0

Już w czwartek MKS Padwa Zamość rozegra pierwszy mecz kontrolny. Nowym zawodnikiem został rozgrywający Hubert Obydź

Monika Mielnicka z nagrodą. Aktorkę spod Białej Podlaskiej zobaczymy w kolejnym sezonie "M jak miłość"

Monika Mielnicka z nagrodą. Aktorkę spod Białej Podlaskiej zobaczymy w kolejnym sezonie "M jak miłość" 7 0

Monika Mielnicka, młoda aktorka spod Białej Podlaskiej została doceniona na Międzynarodowym Bałtyckim Festiwalu Filmów Krótkometrażowych „Open Place 2019” na Łotwie.

Policjanci z alkomatem na konferencji IPN. Instytut jednak nie wyda komunikatu

Policjanci z alkomatem na konferencji IPN. Instytut jednak nie wyda komunikatu 0 16

- W tej sprawie nie wydamy żadnego komunikatu - usłyszeliśmy w warszawskiej centrali Instytutu Pamięci Narodowej. Chodzi o czerwcową sesję wyjazdową w Krasnobrodzie zakończoną interwencją policji i badaniem alkomatem szefa lubelskiego oddziału IPN.

Biała Podlaska: Uczniowie na wakacjach, a w szkołach remonty

Biała Podlaska: Uczniowie na wakacjach, a w szkołach remonty 17 4

Uczniowie na wakacjach, a w szkołach trwają prace remontowe. Biała Podlaska przeznaczyła na ten cel 1,8 mln zł.

Zaginął 14-letni Bartosz Wołowik. Trwają poszukiwania

Zaginął 14-letni Bartosz Wołowik. Trwają poszukiwania 11 4

Zaginął 14-letni Bartosz Wołowik z Białej Podlaskiej

Zmiany w radzie przy Muzeum Czartoryskich w Puławach

Zmiany w radzie przy Muzeum Czartoryskich w Puławach 0 3

Ireneusz Rzepkowski i Ewa Wójcik zrezygnowali z dalszego zasiadania w radzie puławskiego Muzeum Czartoryskich. Zgodnie z decyzją nowych władz zastąpią je dwie nowe osoby: Bożena Krygier i Marzanna Pakuła. Nowych przedstawicieli w poniedziałek zaakceptowała komisja kultury i promocji.

Siedmiokrotnie zmieniał nazwisko. Wreszcie udało się go złapać

Siedmiokrotnie zmieniał nazwisko. Wreszcie udało się go złapać 0 0

Siedmiokrotnie zmieniał swoją tożsamość, aby uniknąć aresztu. Jednak funkcjonariuszom ze Straży Granicznej udało się go złapać.

Gruzińsko-ukraiński zaciąg w Budowlanych Lublin

Gruzińsko-ukraiński zaciąg w Budowlanych Lublin 0 0

Budowlani dopinają kadrę na nowy sezon. Pierwszy ligowy mecz lublinianie rozegrają w Sochaczewie z Orkanem i pokaże go Polsat Sport Fight

Dieta od NFZ. Fundusz ułoży ci dietę i podpowie, jak jeść zdrowo

Dieta od NFZ. Fundusz ułoży ci dietę i podpowie, jak jeść zdrowo 13 6

Bezpłatny dostęp do szczegółowo rozpisanych diet dostosowanych m.in. do płci, wieku, wagi, poziomu aktywności fizycznej. Do tego lista zakupów i opcja zmiany posiłków. W serwisie Narodowego Funduszu Zdrowia zarejestrowało się już blisko 170 tysięcy osób

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.