Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

18 kwietnia 2018 r.
21:44

Egzamin gimnazjalny z matematyki. "Jestem dobrej myśli" [arkusze, odpowiedzi]

Autor: Zdjęcie autora ask
0 3 A A
– Dzisiejszy egzamin nie był trudny – mówią uczniowie Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie<br />
– Dzisiejszy egzamin nie był trudny – mówią uczniowie Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie
(fot. Wojciech Nieśpiałowski)

W czwartek drugi dzień egzaminu gimnazjalnego, a zarazem dzień, którego uczniowie boją się najbardziej, bo trzeba będzie zmierzyć się z matematyką i testem z przedmiotów przyrodniczych

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

W środę blisko 19,5 tys. uczniów w województwie lubelskim, w tym prawie 3 tys. w samym Lublinie, zmierzyło się z częścią humanistyczną egzaminu gimnazjalnego, czyli historią, wos i językiem polskim. 

– Nie było trudno. Na historii i wos bardzo dużo informacji można było odczytać z mapy i diagramu lub wywnioskować logicznie – opowiada Monika Kamińska z Prywatnego Gimnazjum im. Królowej Jadwigi w Lublinie, która wyszła z egzaminu na długo przed wyznaczonym czasem. – Jak zawsze pojawiły się pytania o reformację. Dużo było też o zaborach i I wojnie.

– Problemy mogły sprawić tylko pytania o władców Polski. Wprawdzie wiele rzeczy dało się wywnioskować z tekstu, ale daty podawać trzeba było już samodzielnie – dodaje Bartosz Sokołowski, uczeń „Jadwigi”, który liczy na to, że na egzaminie z języka polskiego padną pytania związane ze 100-leciem odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dobre humory dopisywały także po egzaminie z języka polskiego. – Oczywiście wszystko będzie wiadomo dopiero wtedy, kiedy opublikowane zostaną wyniki, ale jest dobrze – oceniał Bartłomiej Piotrowski, który jako drugi wyszedł z egzaminu w prywatnym Gimnazjum i Liceum Śródziemnomorskim im. św. Dominika Guzmana w Lublinie. – Dużo pytań dotyczyło czytania tekstu ze zrozumieniem. Pytania zamknięte były naprawdę proste. Naszym zadaniem było scharakteryzowanie też bohatera, który stawał przed największym wyborem w swoim życiu, kierując się największymi wartościami. Dla mnie wybór był prosty: opisałem Skrzetuskiego.

W czwartek przed uczniami egzamin z matematyki oraz – najbardziej obszerny – test z przedmiotów przyrodniczych.
– Po pierwszym dniu jestem dobrej myśli – komentuje Maksymilian Górczyk, uczeń gimnazjum przy ul. Długosza. – Trzy dni egzaminów zlecą bardzo szybko i będziemy mieć wreszcie upragniony spokój.

Był przeciek?

Część gimnazjalistów boi się, że egzamin z języka polskiego zostanie unieważniony. Wszystko dlatego, że na 20 minut przed otwarciem kopert na Twitterze pojawiła się informacja o treści pytania otwartego. Opublikować miała je gimnazjalistka, która wspólnie ze swoją nauczycielką otworzyła arkusze przed wyznaczonym czasem. CKE powiadomiła o „możliwości przecieku” policję. Jeśli ta ustali, w której szkole arkusz został otwarty przedwcześnie, wszyscy jej uczniowie będą musieli napisać egzamin ponownie.

Egzamin gimnazjalny - matematyka. Jak zwiększyć swoje szanse?

Statystyki są jednoznaczne - gimnazjaliści najgorzej wypadają na egzaminie z matematyki. Nic dziwnego, że drugi dzień egzaminów gimnazjalny przeraża ich najbardziej. Wiemy, jak zwiększyć swoje szanse. 

Czasu na powtórkę już nie ma. Lepiej wyjść na spacer i zapomnieć o stresie. Eksperci szkół matematycznych MathRiders Polska radzą by w trakcie samego egzaminu zastosować kilka prostych zasad, które mogą pomóc podczas rozwiązywania matematycznych zadań.

  1. Przeczytaj cały egzamin. Rozwiązywanie zadań warto rozpocząć od zapoznania się z całością arkusza. Przeanalizowanie treści pozwoli ocenić, z jakimi działami matematyki mamy do czynienia i jaka jest skala ich trudności. Być może na końcu znajdują się najłatwiejsze zadania, a jeśli skupimy się jedynie na pierwszych obliczeniach możemy ich nawet nie zdążyć przeczytać.
  2. Jeśli masz problemy z zadaniem zostaw je i wróć do niego później. Często stres powoduje, że w jednej chwili zapominamy wszystko i nie potrafimy wykonać prostych obliczeń. Dlatego warto odłożyć problematyczne zadanie. Zdarza się, że wykonując inne polecenie, umysł człowieka przypomina sobie klucz do rozwiązania tego poprzedniego.
  3. Przed rozwiązaniem zadań zamkniętych przeanalizuj podane odpowiedzi. Czasami wystarczy przyjrzeć się krytycznie odpowiedziom i spróbować dopasować właściwą. Bywa, że obliczenia mogą być bardzo czasochłonne, a dzięki przeanalizowaniu zaproponowanych rozwiązań możemy z łatwością wskazać prawidłowe.
  4. Po zapoznaniu się z treścią zadania, oszacuj prawdopodobną odpowiedź. Dzięki temu działaniu wiemy np. w jakich przedziałach liczbowych powinien znajdować się wynik. Egzamin jest sytuacją, w której dużą rolę odgrywa stres. Podczas rozwiązywania zadań, skupiamy się wyłącznie na obliczeniach, zapominając o logicznym myśleniu, przez co pojawiają się tak abstrakcyjne wyniki jak: pół osoby czy ujemny wiek człowieka.
  5. Wróć do treści zadania. Wykonując skomplikowane matematyczne obliczenia warto ponownie przeczytać treść zadania i sprawdzić, czy dobrze je zrozumieliśmy. Przeprowadzając obliczenia często działamy schematycznie, a następnie okazuje się, że polecenie było inne niż nam się początkowo wydawało. Dlatego też, dobrą praktyką jest zapisanie odpowiedzi, dzięki czemu sprawdzimy, jakie było pytanie i czy właśnie na nie znaleźliśmy rozwiązanie.

Oficjalne odpowiedzi i arkusze z matematyki (CKE) opublikujemy po egzaminie.

Egzamin gimnazjalny 2018

Pozostałe informacje

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Poszukiwania Marcina Romanowskiego. Jest list gończy

Komenda Stołeczna Policji wystąpiła do Prokuratury Krajowej z wnioskiem o wydanie listu gończego wobec byłego wiceministra sprawiedliwości Marcina Romanowskiego - poinformował w czwartek rzecznik MSWiA Jacek Dobrzyński.

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

ChKS Chełm ponownie lepszy od PZL Leonardo Avii Świdnik

W trzeciej rundzie TAURON Pucharu Polski ChKS Chełm pokonał PZL Leonardo Avię Świdnik 3:0.

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

Dlaczego warto zainwestować w folię przeciwsłoneczną na okna – 5 najważniejszych powodów

W dzisiejszych czasach rosnące koszty energii i rosnąca świadomość ekologiczna sprawiają, że firmy coraz częściej poszukują rozwiązań, które nie tylko poprawią komfort pracy, ale też pozwolą na oszczędności finansowe. Jednym z takich rozwiązań jest folia przeciwsłoneczna na okna.

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

Studenci medycyny KUL wyjadą na praktyki poza Lublin. Powiatowy szpital liczy na przyszłe kadry

KUL będzie współpracować ze szpitalem w Radzyniu Podlaskim. Studenci medycyny będą odbywać praktyki w placówce. A docelowo znajdą tam pracę.

Wojciech Stefański to jeden z kandydatów na nowego trenera Lewartu Lubartów

Kto nowym trenerem Lewartu Lubartów?

We wtorek trzecioligowiec z Lubartowa poinformował o rozstaniu z trenerem Radosławem Muszyńskim, który prowadził zespół od 27 września. Pod jego wodzą beniaminek wywalczył jednak tylko trzy punkty i działacze zdecydowali się dokonać kolejnej roszady na ławce. Kto może zastąpić popularnego „Muchę”?

Chełm nie zwalnia tempa i zapowiada kolejną sportową inwestycję. Prace mają zakończyć się w 2027 roku.

Miasto inwestuje w zapasy. Chce przyciągnąć kolejnych mistrzów

To kolejna inicjatywa chełmskiego samorządu w rozwój sportu, tym razem w zapasy. Ośrodek treningowy Cement- Gryf Chełm zyska nowy wygląd i stanie się Wschodnim Centrum Zapasów za prawie 20 mln zł. Prace mają zacząć się już w przyszłym roku.

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Kim jest Budda? Ile zarabia radny? Tego szukaliśmy w Google w 2024 roku

Google, jedna z ulubionych wyszukiwarek internautów podsumowała rok. Z raportu wynika, że Polacy szukali najczęściej informacji związanych ze sportem i polityką.

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Plac budowy przed starostwem. Powstaje nowa siedziba

Pierwsze wykopy już widać. Za nieco ponad dwa lata w tym miejscu stanie nowa siedziba starostwa powiatu bialskiego.

Motor wróci do treningów 6 stycznia

Zgrupowanie w Turcji i cztery sparingi. Znamy plan przygotowań Motoru Lublin

W środowy wieczór Motor Lublin poinformował, jak będą wyglądały przygotowania do rundy wiosennej sezonu 24/25. Żółto-biało-niebiescy w sumie rozegrają cztery mecze kontrolne, a czeka ich także zgrupowanie w tureckim Belek.

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie
NAUKA I MEDYCYNA

50 implantów jodu w walce z rakiem. To pierwsze takie zabiegi w Lublinie

Implanty z jodem zamiast tradycyjnego leczenia raka gruczołu krokowego. Nowa metoda wprowadzona przez COZL może osiągać nawet stuprocentową skuteczność.

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki
WSPARCIE
galeria

Agata Kornhauser-Duda w Puławach. Pakowała świąteczne paczki

Pomóż Dzieciom Przetrwać Zimę: w Puławach, w Szkole Podstawowej nr 2, z wolontariuszami spotkała się pierwsza dama, małżonka prezydenta Andrzeja Dudy, która objęła tę inicjatywę honorowym patronatem.

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Odkryj magię roślin egzotycznych w Twoim domu

Rośliny egzotyczne od lat przyciągają uwagę miłośników natury i aranżacji wnętrz. Ich niezwykłe kształty, intensywne kolory i egzotyczny wygląd potrafią odmienić każde wnętrze, nadając mu charakteru i unikalności.

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Dlaczego uzdatnianie wody jest tak istotne?

Woda jest jednym z najważniejszych zasobów na naszej planecie. Codziennie wykorzystujemy ją do picia, gotowania, higieny osobistej oraz wielu procesów przemysłowych. Niestety, woda, która trafia do naszych kranów, nie zawsze spełnia najwyższe standardy jakości.

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

Świetnie zaczęli, ale źle skończyli. Kolejna domowa porażka Azotów Puławy

W spotkaniu drugiej kolejki rundy rewanżowej Azoty Puławy przegrały z COROTOP Gwardią Opole 26:29. Była to trzecia domowa porażka puławian.

Kacper Stokowski (z prawej) był trzeci na 100 m stylem grzbietowym

MŚ w pływaniu: Kacper Stokowski z AZS UMCS Lublin znowu na podium

Drugi dzień mistrzostw świata na krótkim basenie i drugi medal Kacpra Stokowskiego. Zawodnik AZS UMCS Lublin w środę był trzeci na 100 metrów stylem grzbietowym.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium