Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

14 kwietnia 2019 r.
17:17

Egzamin ósmoklasisty - polski. Arkusze CKE, odpowiedzi z 2019

0 8 A A

Egzamin ósmoklasisty już w poniedziałek. Pierwsi uczniowie nowej, zreformowanej szkoły podstawowej, rozpoczną trzydniowy maraton egzaminacyjny

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

 Przed nimi sprawdzian wiedzy z języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tle strajk nauczycieli i zacięta walka o przyjęcie do wybranej szkoły średniej.

W związku z wygaszaniem gimnazjów dwa lata temu, uczniowie szóstych klas szkół podstawowych zostali w swoich szkołach na kolejne dwa lata. Nowy system edukacji przywrócił ośmioletnią naukę zakończoną pisemnym egzaminem. Przez następne trzy lata uczniowie zmierzyć będą musieli się z trzema egzaminami. Od 2022 r. obowiązkowy będzie też dodatkowy przedmiot do wyboru: biologia, chemia, fizyka, geografia lub historia.

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie będzie można go jednak nie zdać. Wynik będzie jednak bardzo ważny, bo brany będzie pod uwagę w rekrutacji i przełoży się na możliwość dostania się do wybranego liceum, technikum lub szkoły branżowej.

- Wszystko, co organizowane jest po raz pierwszy jest trudniejsze, bo nieznane – mówi Szymon, ósmoklasista ze Szkoły Podstawowej nr 19 w Lublinie. – Zrobiłem dużo próbnych testów m.in. z języka polskiego i mam nadzieję, że dam radę. Tata mnie pociesza, że skoro egzamin jest po raz pierwszy to pytania będą łatwiejsze.

W tle egzaminu wciąż trwa strajk nauczycieli. Ubiegłotygodniowy egzamin gimnazjalistów udowodnił jednak, że testy odbywają się bez problemów. Tak ma być i tym razem.

- Mimo trwającej akcji protestacyjnej egzamin uczniów klas ósmych odbędzie się według planu. Uczniowie klas ósmych przychodzą w stroju galowym. Zabierają ze sobą ważną legitymację szkolną i dwa czarne długopisy. Przypominam również o zakazie wnoszenia do sal urządzeń elektronicznych takich jak: telefony komórkowe, tablety, dyktafony, smartwatch itp. – informuje Ewa Barszcz, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 16 im. Fryderyka Chopina w Lublinie.

- Pragnę uspokoić rodziców i uczniów klas ósmych, że dołożymy wszelkich starań aby egzamin odbył się bez zakłóceń – podkreśla Marek Krukowski, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 51 im. Jana Pawła II w Lublinie. Żeby pomóc uczniom przygotować się do egzaminów niestrajkujący nauczyciele szkole przez trzy ostatnie dni prowadzili zajęcia fakultatywne.

- Strajk nauczycieli miał te plusy, że córka przez ostatni tydzień siedziała w domu i przez całe dni powtarzała – opowiada Elżbieta Majewska, mama ósmoklasistki. – Gdyby musiała chodzić do szkoły prawdopodobnie nie miałaby czasu na tak intensywną naukę. Dzięki temu mamy nadzieję, że egzamin pójdzie jej jak z nut.

Arkusze i odpowiedzi. Przecieki?

W sieci pojawiają się informacje o pewniakach i przeciekach, za które trzeba zapłacić, np. wysłać SMS-a, by dostać "arkusze" jeszcze przed egzaminem. Lepiej nie tracić na to czasu i pieniędzy. To zwykłe oszustwo. Najczęściej wysyłane są arkusze i tematy z ubiegłych lat.

Oficjalne arkusze CKE, klucze odpowiedzi i przykładowe rozwiązania będziemy publikować w poniedziałek na naszej stronie. Znajdziecie je też w naszym sewisie Edukacja.

Harmonogram:

15 kwietnia 2019 (poniedziałek)
język polski – godz. 9.00 (120 minut)

16 kwietnia 2019 (wtorek)
matematyka – godz. 9.00 (100 minut)

17 kwietnia 2019 (środa)
język obcy nowożytny – godz. 9.00 (90 minut)

Harmonogram egzaminu ósmoklasisty – termin dodatkowy:

3 czerwca 2019 (poniedziałek)
język polski – godz. 11.00

4 czerwca 2019 (wtorek)
matematyka – godz. 11.00

5 czerwca 2019
język obcy nowożytny – godz. 11.00

Próbny egzamin ósmoklasisty

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium