Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

31 października 2018 r.
21:43

Wielu nauczycieli wciąż jest zmuszanych do pracy za darmo. Będzie kontrola inspekcji pracy

399 38 A A
(fot. Archiwum)

Kontrolerzy Państwowej Inspekcji Pracy zapukają do szkół żeby sprawdzić, czy dyrektorzy nie wykorzystują nauczycieli do nieodpłatnych, a przymusowych prac. To, że wciąż się tak dzieje jest tajemnicą poliszynela.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dwa lata temu zlikwidowano tzw. godziny karciane, czyli dwie dodatkowe godziny pracy, które nauczyciele mogli przeznaczyć m.in. na zajęcia dodatkowe. Za ten czas pedagodzy nie otrzymywali wynagrodzenia. W 2016 r. przepis został na ich wniosek zlikwidowany, ale w praktyce sytuacja się nie zmieniła.

Wielu pedagogów wciąż jest zmuszanych do pracy za darmo. Taką możliwość daje nieprecyzyjny zapis w prawie mówiący o tym, że w ramach 40-godzinnego tygodnia pracy poza pensum nauczyciel może wykonywać „inne zajęcia i czynności wynikające z zadań statutowych szkoły, w tym zajęcia opiekuńcze i wychowawcze uwzględniające potrzeby i zainteresowania uczniów”.

– Rzeczywiście dostajemy takie zgłoszenia od nauczycieli – przyznaje Adam Sosnowski, prezes Okręgu Lubelskiego ZNP. – Dokładnej skali problemu jednak nie znamy, bo wiele osób unika rozmów na ten temat. Nie chcą zadzierać z pracodawcą. Jeśli dyrektor prosi ich o zrobienie czegoś to robią. I jeśli nie jest to problem nagminny to tylko zaciskają usta. Prawdopodobnie to bardzo podobna sytuacja, do tej która występuje w innych branżach. Szefowi się nie odmawia.

Lubelski oddział ZNP zaczyna właśnie badanie skali zjawiska. W ciągu najbliższych dni zwróci się do nauczycieli z pytaniem, czy są wykorzystywani do darmowej pracy.

Z ankiety przeprowadzonej pod koniec ubiegłego roku przez ZNP wśród dyrektorów 2460 przedszkoli, 4221 szkół podstawowych i 1389 ponadgimnazjalnych w całej Polsce wynika, że problem ten może dotyczyć nawet połowy placówek. Zwykle dyrektorzy „proszą” nauczycieli o nieodpłatne prowadzenie m.in. zajęć wyrównawczych i kół zainteresowań.

To niezgodne z prawem. Dlatego w przyszłym roku do szkół mogą zapukać kontrolerzy. – W 2019 r. zaplanowany został temat dotyczący przestrzegania przepisów w zakresie prawnej ochrony pracy w placówkach edukacji – przyznaje Danuta Rutkowska, rzecznik prasowy Głównego Inspektora Pracy. – Ale najpierw program działania musi zaakceptować Rada Ochrony Pracy w Sejmie na posiedzeniu w grudniu. Należy się jednak spodziewać, że kontrole zostaną przeprowadzone przez wszystkie okręgowe inspektoraty pracy.

Komentarze 38

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Informatyk / 31 października 2018 o 23:21
+33
Niech popytają informatyków. Oni nie tylko uczą, ale naprawiają sprzęty, wymieniają tusze, serwisują wszystko w szkole, muszą zajmować się logistyką, zakupami programów, sprzętu części, prowadzą strony, portale spolecznosciowe, zajmują się administrowaniem edziennikami, projektują dyplomy, zaproszenia, plakaty, zajmują się systemami SIO, o przesiadywaniu u dyrektora i w sekretariacie i odwalanie roboty za nich to norma, druki świadectw, dbaniem aby wszystko było zgodne z Rodo, pracowanie w przestarzałych pracowniach i starych budżetowych sprzętach, które czesto trzeba zabierać do domu, żeby coś naprawić, bo przecież w szkole lekcje i pracownie zajęte... O nerwach i presji, żeby wszystko funkcjonowało nawet nie wspomnę. Oczywiście wszystko w ramach pensum, które powinno być tylko związane z nauczaniem. Tak jest w 80% szkół. Tylko w 10% szkoły mają kogoś na etacie od tej roboty lub serwisują firmy zewnętrzne. Powinien być wymog podpisywania umów. Nawet kontroli nikt nie powie prawdy, bo długo nie popracuje...
Niech popytają informatyków. Oni nie tylko uczą, ale naprawiają sprzęty, wymieniają tusze, serwisują wszystko w szkole, muszą zajmować się logistyką, zakupami programów, sprzętu części, prowadzą strony, portale spolecznosciowe, zajmują się administrowaniem edziennikami, projektują dyplomy, zaproszenia, plakaty, zajmują się systemami SIO, o przesiadywaniu u dyrektora i w sekretariacie i odwalanie roboty za nich to norma, druki świadectw, dbaniem aby wszystko było zgodne z Rodo, pracowanie w przestarzałych pracowniach i starych budżetowych spr... rozwiń
Avatar
Gość / 1 listopada 2018 o 08:06
+24
To najbardziej krzywdzona grupa zawodowa w Polsce.
Avatar
Gość / 31 października 2018 o 22:56
+15
Odkąd pamiętam wszystkie opcje polityczne i związkowe próbują obliczyć tygodniowy czas pracy nauczyciela i ni chu.. z z tego nie wychodzi. Więc dyrektor zawsze będzie "na prawie", bo nauczyciel nie udowodni, że przekroczył 40-godzinny tydzień pracy.
Avatar
Xdx / 1 listopada 2018 o 16:22
+12
Stwierdzam: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Więc osoby, które nie pracują w oświacie a znają się na pracy nauczyciela tylko w oparciu o teksty przeczytane w necie nie powinny się w ogóle wypowiadać. Jak komuś zazdrość tych dni wolnych których jest aż tyle w roku to zawsze może zatrudniać się w szkole. Wymagania to dyplom studiów wyższych i wykształcenie pedagogiczne. Jako stażysta na wejściu dostanie 2417 zł brutto i umowa na rok. Po dwóch latach stażu kolejny stopień awansu i aż 60 zł brutto podwyżki. Oczywiście są dodatki np motywacyjny w kwocie 100 zł brutto. Polecam pracę w szkole i wręcz zachęcam do podjęcia tam zatrudnienia: wakacje, ferie zimowe, przerwy świateczne. Polecam 
Stwierdzam: wszędzie dobrze gdzie nas nie ma. Więc osoby, które nie pracują w oświacie a znają się na pracy nauczyciela tylko w oparciu o teksty przeczytane w necie nie powinny się w ogóle wypowiadać. Jak komuś zazdrość tych dni wolnych których jest aż tyle w roku to zawsze może zatrudniać się w szkole. Wymagania to dyplom studiów wyższych i wykształcenie pedagogiczne. Jako stażysta na wejściu dostanie 2417 zł brutto i umowa na rok. Po dwóch latach stażu kolejny stopień awansu i aż 60 zł brutto podwyżki. Oczywiście są dodatki np motywacyjny ... rozwiń
Avatar
Belfer / 1 listopada 2018 o 20:55
+11
Zmuszanie do zajeć dydaktycznych wykraczających poza pensum. Potwierdzam i czekam na kontrolę Inspekcji Pracy
Avatar
Gość / 1 listopada 2018 o 23:28
+9
Niech sprawdzą czy ktoś placi za bieganie z pocztami sztandarowymi 11 listopada 3 maja nawet 4 nadgodzin nie płacą panowie dyrektorowie
Avatar
tubylec / 1 listopada 2018 o 10:40
+8
Pokażcie belfra z imienia i nazwiska z jakiej szkoły państwowej który prowadzi 8 godzin(60 min) lekcji dziennie. Następnie niech taki nauczyciel poda wszystkie dni wolne które ma w roku szkolnym, a potem poda ile zarabia za rok pracy. Wynik podzielmy przez ilość rzeczywistego czasu przepracowanego i otrzymamy stawkę godzinową jedną z największych wśród zawodów w Polsce. Grupy zawodowe lekarze, pielęgniarki, nauczycieli ciągle wymuszają podwyżki egoistycznie nie zważając na inne grupy zawodowe które zarabiają najniższą krajową. Jeżeli mają tak zle to czemu nie chcą zmienić pracy tylko ciągle narzekają. Odpowiedz jest prosta mają bardzo dobrze płatną pracę  i do tego dużo wolnego czasu. Oczywiście jestem za tym żeby wszyscy pracujący  zarabiali tyle żeby na nic im nie brakowało.
 Przyjmując takie wyobrażenie o pracy porównajmy czasy pracy: Piłkarz - średnio 4 minuty kopania piłki i 86 minut spaceru z przebieżką nas meczu raz w tygodniu Strażak, policjant, ratownik medyczny, pogotowie gazowe i inne - jak ma fart to może całą dobę palcem nie kiwnąć. W teatrze to w zasadzie weekendowa robota Skoczek narciarski i lekkoatleci - czas pracy zamyka się w kilku minutach tygodniowo i to sezonie Piosenkarze, muzycy podobnie itd... Zabawnie jest czytać wypowiedzi dyskutantów, którzy nie mają pojęcia o czym mówią. Absurd goni absurd, ale to dobry materiał na zajęcia edukacyjne. P.S. W żadnym cywilizowanym kraju nawet w zakładach pracy o ruchu ciągłym nikt nie pracuje bez przerwy przez pełne 8 godzin.
 Przyjmując takie wyobrażenie o pracy porównajmy czasy pracy: Piłkarz - średnio 4 minuty kopania piłki i 86 minut spaceru z przebieżką nas meczu raz w tygodniu Strażak, policjant, ratownik medyczny, pogotowie gazowe i inne - jak ma fart to może całą dobę palcem nie kiwnąć. W teatrze to w zasadzie weekendowa robota Skoczek narciarski i lekkoatleci - czas pracy zamyka się w kilku minutach tygodniowo i to sezonie Piosenkarze, muzycy podobnie itd... Zabawnie jest czytać wypowiedzi dyskutantów, którzy nie mają pojęcia o ... rozwiń
Avatar
poliszynel znienacek / 31 października 2018 o 23:51
+7
W 2011 roku w SP14 przy Sławinkowskiej do kończenia nieszczęsnej inwentaryzacji szkolnego mienia w zimowe weekendy do szkoły NIEODPŁATNIE przychodzili i po krzesłach skakali: będąca oficjalnie na urlopie (w ciąży) kierowniczka gospodarcza i piszący te słowa jej ówczesny zastępca (umowa na zastępstwo, mający w domu półroczne dziecko). Dyrektorem szkoły był wyjątkowo wyjątkowy cwaniak, którego ilekroć wspomnę budzi we mnie wyłącznie abominację.
Avatar
Bibliotekarz / 2 listopada 2018 o 19:40
+5
Proszę zajrzeć do bibliotek szkolnych. Wystarczy zobaczyć dziennik biblioteki i liczbę edukacji czytelniczej. I wszystko jasne!
Avatar
Gość / 4 listopada 2018 o 13:11
+4
A ciekawe kto zaplaci za dojazd do ucznia na nauczanie indywidualne. Najczesniej pokrywamy koszt biletu sami bo szkola nie ma srodkow na zakup biletow. O czasie poswieconym na dojazd nie wspomne.. kolejna darmowa godzina na rzecz szkoly.
Avatar
Michał / 6 listopada 2018 o 16:35
0
Ale według Pani Minister Zalewskiej w oświacie wszystko dobrze. I podwyżki były przecież. I znowu będzie w styczniu kolejne 5 procent. A i w szkołach podstawowych nie ma tłoku w związku z reformą. Tak. DOBRA PROPAGANDA działa. Tylko dlaczego tak grupa zawodowa jest tak śmiesznie opłacana i zmuszana do tworzenia papierologii. Za kilka lat nie będzie chętnych do tego zawodu skoro dyskonty płacą lepiej. Cyrk.
Avatar
Gość / 4 listopada 2018 o 13:11
+4
A ciekawe kto zaplaci za dojazd do ucznia na nauczanie indywidualne. Najczesniej pokrywamy koszt biletu sami bo szkola nie ma srodkow na zakup biletow. O czasie poswieconym na dojazd nie wspomne.. kolejna darmowa godzina na rzecz szkoly.
Avatar
nauczyciel / 3 listopada 2018 o 18:10
+3
Przyjdź człowieku do szkoły i tylko postój na korytrzu w czasie przerwy to zobaczysz jak pracują nauczyciele nie mówiąc o tym, że jeszcze muszą czegoś nauczyć.
Avatar
nauczyciel z powiatu krasnostawskiego / 3 listopada 2018 o 17:01
+3
Jestem nauczycielem i również czekam na taką kontrolę, może wreszcie ktoś zrobi z tym porządek.
Avatar
ONA / 3 listopada 2018 o 16:46
+4
Dodatek stażowy 20%??? Dodatek liczy się od lat pracy! Czyli za każdy rok 1 %. Jaki z tego wniosek? Dodatek stażowy w wysokości 20% dostaje się po 20 latach pracy.
Avatar
Bibliotekarz / 2 listopada 2018 o 19:40
+5
Proszę zajrzeć do bibliotek szkolnych. Wystarczy zobaczyć dziennik biblioteki i liczbę edukacji czytelniczej. I wszystko jasne!
Avatar
jo / 2 listopada 2018 o 18:23
+3
Nie każdy jest powołany do otwarcia własnej działalności gospodarczej. Gdyby nie nauczyciele, nie potrafiłby Pan dziąłąlnosci gospodarczej załozyc. Więc przestań Pan uderzać w nauczycieli, bo i ten zawód ktoś musi wykonywac.
Avatar
KrysiaZGazowni / 2 listopada 2018 o 09:17
0
Informatyk 23:21 masz racje, jesli dojde do wladzy skoncze z drukowaniem w szkolach, beda gotowe formularze rozsylane do poszczegolnych placowek (rozwozace firmy nie wybierze przetarg tylko algorytm). Dosc marnotrawstwa czasu nauczycieli, informatykow, surowcow i czasu. (uderza piescia w stol)
Avatar
Gość / 1 listopada 2018 o 23:28
+9
Niech sprawdzą czy ktoś placi za bieganie z pocztami sztandarowymi 11 listopada 3 maja nawet 4 nadgodzin nie płacą panowie dyrektorowie
Avatar
Gość / 1 listopada 2018 o 22:29
+3
Nauczyciele pracują często w soboty i w niedzielę bez prawa do dnia wolnego w zamian. Zawody, wywiadówki, pikniki rodzinne organizowane przez szkołę to norma. Ciekawe czy ktoś zapłaci za pracę nauczycielom przy organizowaniuniu obchodów 11 listopada.
Zobacz wszystkie komentarze 38

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Upili 2-latka wódką. Tłumaczą, że to był żart
film

Upili 2-latka wódką. Tłumaczą, że to był żart 0 0

Początkowo wydawało się, że to nieszczęśliwy wypadek, gdy 2-letni chłopiec ze wsi Podjezioro w gminie Kamieńsk we wtorek trafił do szpitala mając w organizmie 1,8 promila alkoholu.

Tak się zmienia Dom Chemika w Puławach. Postęp prac [zdjęcia]
galeria

Tak się zmienia Dom Chemika w Puławach. Postęp prac [zdjęcia] 0 0

Trwają intensywne prace w ramach przebudowy Domu Chemika. Jak informuje Termochem, zakończono już wymianę górnego dachu - nad salą widowiskową. Za kilka miesięcy zobaczymy natomiast nowy symbol budynku - zadaszoną kolumnadę od strony Placu Chopina.

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej

Rotarianie wspierają uczniów I LO w Białej Podlaskiej 0 3

Klub rotarian z Białej Podlaskiej przekazał I LO im. J.I. Kraszewskiego pieniądze na zakup anglojęzycznej literatury.

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie

Urząd Miasta Puławy ma konta w Getin Banku. Zmian na razie nie będzie 0 4

Czy pieniądze ulokowane na kontach w Getin Banku są bezpieczne? W ostatnim miesiącu coraz częściej słychać o kłopotach finansowych wszystkich spółek należących do Leszka Czarneckiego. Ich akcje tanieją, a klienci zaczynają obawiać się o to, czy bank zachowa wypłacalność. Klienci mogą liczyć co prawda na państwowe gwarancje depozytów do wysokości 100 tys. euro, ale niektórzy z nich na swoich rachunkach i lokatach mają zgromadzone znacznie większe środki.

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA)
galeria

TBV Start Lublin – AZS Koszalin 81:59. Kwadrans i po meczu (ZDJĘCIA) 0 0

Właśnie na taki mecz liczyli w piątek kibice TBV Startu. Ekipa z Lublina rozbiła w hali Globus AZS Koszalin 81:59. Mecz był rozstrzygnięty w zasadzie po... kwadransie.

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek

Nowy burmistrz Łęcznej: Rewitalizacja to nasz kierunek 0 3

Trzy pytania do Leszka Włodarskiego, burmistrza-elekta Łęcznej.

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo

Honkery z Lublina pojechały do Nigerii. ABW odkryła jak prezes spółki omijał polskie prawo 2 5

Były szef firmy Honker odpowie za nielegalny handel sprzętem wojskowym. Zbigniew T. wysyłał do Nigerii samochody, bez niezbędnej koncesji. Specjalistyczny osprzęt kazał ukrywać przed celnikami – ustaliła prokuratura.

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby

Jak ograniczyć zużycie wody w domu? Sprawdzone sposoby 0 0

Rachunki za wodę i ścieki można obniżyć stosując oszczędne baterie i spłuczki oraz uszczelniając cieknące krany. Dużo też zyskamy, gdy będziemy korzystać z prysznica zamiast wanny. W sumie 3-osobowa rodzina może zaoszczędzić rocznie prawie 1 400 zł.

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel
18 listopada 2018, 10:00

Targi Wernisaż Ślubny w In Between Hotel 0 0

Planujesz ślub i wesele? Szukasz inspiracji? Szukaj ich u profesjonalistów. Odwiedź w niedzielę, 18 listopada, targi Wernisaż Ślubny w hotelu In Between Hotel (Panieńszczyzna 15, k. Jastkowa).

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo]
film

Senator PiS z Białej Podlaskiej: Leszek Czarnecki jest niewiarygodny [wideo] 3 12

Senator PiS Grzegorz Bierecki stwierdził, że Leszek Czarnecki jest osobą niewiarygodną, gdyż znajduje się w trudnej sytuacji prawnej i finansowej. Zasugerował również, że po przesłuchaniu przez prokuraturę może mieć problemy z prawem.

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo]
film

Beata Kozidrak i Andrzej Pietras wspominają początki Bajmu [wideo] 11 5

Historia Bajmu rozpoczęła się w domu kultury w Lublinie.

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny
film

Zamordował 14-letniego syna swojej konkubiny 0 1

Zatrzymano 49-letniego Zbigniewa P., oskarżonego o zabójstwo 14-latka w Gogolewie w Wielkopolsce. Chłopiec był synem jego konkubiny. Mężczyzna po usłyszeniu zarzutów przyznał się do winy.

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka?

Planują S12 od obwodnicy Puław do Radomia. Którędy będzie biegła nowa ekspresówka? 32 11

Projektanci pracują nad wyborem optymalnego przebiegu drogi ekspresowej S12 od obwodnicy Puław do Radomia. W spotkaniach informacyjnych dotyczących tego, którędy wytyczona zostanie nowa trasa, uczestniczą mieszkańcy gminy Puławy oraz lokalne władze.

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym
18 listopada 2018, 9:00

Wrak Atak No 15 "Dobra Zmiana". Tym razem na torze w Łuszczowie Pierwszym 0 2

W niedzielę 18 listopada, wraki wrócą na tor. Tym razem impreza pod nazwą „Wrak Atak Lublin No 15 „Dobra zmiana” odbędzie się nie na Majdanku, lecz w Łuszczowie Pierwszym, trasa na Kijany.

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami
galeria

"Mój synek był na granicy śmierci". Rodzice wcześniaków dzielą się swoimi przeżyciami 37 2

– Mój synek był na granicy śmierci. Urodził się w 28. tygodniu. Lekarze m.in. ze względu na problemy neurologiczne dawali mu godzinę życia. To, że przeżył i jest w takiej formie to prawdziwy cud – mówi Andrzej Bródka z Uścimowa, tata Jasia, który urodził się w szpitalu przy ul. Staszica w Lublinie we wrześniu ubiegłego roku. – Przyjeżdżałem do szpitala dzień w dzień, przez 83 dni, bo tyle czasu synek musiał spędzić w inkubatorze. To był bardzo trudny czas, ale wiadomo, ze tata musi być wsparciem, tym bardziej, że żona też musiała zostać w szpitalu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.