Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 marca 2019 r.
8:04

Kiedy strajk nauczycieli? ZNP dziś podejmie decyzję

Autor: Zdjęcie autora ask
56 23 A A

Już dziś Związek Nauczycielstwa Polskiego podejmie decyzje o tym, kiedy pedagodzy domagający się podwyżek rozpoczną strajk. Coraz głośniej mówi się o tym, że protest może trwać „aż do skutku”. Rodzice w większości popierają żądania nauczycieli, ale mają też nadzieję, że egzaminy odbędą się w ustalonym wcześniej terminie. Tak być wcale jednak nie musi.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Nauczyciele chcą protestować, bo – jak mówią – w inny sposób nie są w stanie wywalczyć podwyżek.

– Domagamy się dodatkowego tysiąca złotych. Ministerstwo nie dość, że tych pieniędzy dać nie chce to mówi, że podwyżki już nam dało. Politycy nie słuchają, gdy pokazujemy paski wypłat, na których tego rzekomo ogromnego skoku płac nie widać – mówi Adam Sosnowski, szef ZNP na Lubelszczyźnie. – Nastroje wśród nauczycieli są złe także dlatego, że rząd znowu rozdał pieniądze na 500 plus czy na trzynastą emeryturę mówiąc, że państwo ma na to środki. Nie twierdzimy, że ta decyzja była zła. Denerwuje nas tylko to, że dla jednych grup są pieniądze, a dla nauczycieli wciąż ich nie ma.

Dlatego w spory zbiorowe z dyrektorami weszło 1057 placówek oświatowych w województwie, czyli ponad 80 proc. wszystkich. To także średni wynik w skali całego kraju. Dziś zbierze się Prezydium Zarządu Głównego ZNP, które podejmie decyzję o terminie, długości i zakresie strajku.

– Coraz powszechniej słyszy się od nauczycieli, że strajk powinien trwać aż do skutku – przyznaje Sosnowski.

Nauczyciele są natomiast bardzo podzieleni, co do tego, kiedy strajk miałby się rozpocząć. Zgadzają się, że musi być dokuczliwy. Coraz większą przychylność zyskuje termin kwietniowy podczas egzaminu gimnazjalnego i egzaminu ósmoklasistów, ale słychać też inne głosy.

– W ubiegłym tygodniu czytałem wyniki badania opinii publicznej, z których wynika, że rodzice popierają strajk nauczycieli jaki walkę o godne zarobki, ale jednocześnie nie popierają strajku w czasie egzaminów – mówi nauczycielka z Lubartowa. – Też jestem tego zdania. Oczywiście, wbrew temu co twierdzi ministerstwo, można je bez problemu zorganizować w późniejszym terminie, ale nie powinniśmy stresować uczniów, którzy będą go zdawać.

– Strajk powinien wybuchnąć jak najszybciej i trwać do skutku – uważa Ewa, nauczycielka z Lublina. – Jestem pewna, że w roku wyborczym rząd będzie chciał je wygasić jak najszybciej i nie dopuści do tego, by trwały w czasie egzaminów. Jeśli rozpoczniemy strajk jeszcze w marcu to przed egzaminami wywalczymy podwyżki.

– Najważniejsze, żeby strajk się zaczął – uważa anglista z Lublina. – Jeśli w tym roku nie zawalczymy o podwyżki to w kolejnych czterech latach, kiedy wyborów nie będzie na pewno ich nie dostaniemy.

W każdej ze szkół, w której nauczyciele weszli w spór zbiorowy zorganizowane zostanie referendum. Żeby jego wynik był ważny musi w nim wziąć udział ponad 50 proc. zatrudnionych. Mają się one skończyć do 22 marca. Potem nauczyciele będą gotowi do rozpoczęcia strajku. Jeśli w referendum opowiedzą się za takim właśnie rozwiązaniem, to na 5 dni przed rozpoczęciem strajkiem poinformują o nich dyrektorów poszczególnych szkół.

Sonda: Czy popierasz strajk nauczycieli?

Liczba głosów: 1976
67.86%
Tak
32.14%
Nie

"To była niegrzeczna i obraźliwa wypowiedź". S. Broniarz o słowach K. Szczerskiego nt. strajku nauczycieli

Wideo: TVN 24 / x-news

Komentarze 23

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 08:55
+14
Broniaz niech się podzieli swoimi kilkunastoma tysiącami pensji.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 08:10
+14
Jaki strajk? Nie zamierzam strajkować! Przez 8 lat rządów PO ile podwyżki dostałem? Teraz ZNP obrońca nauczycieli się znalazł. "Żeby NAM się żyło lepiej" i "żeby było tak jak było" to prawdziwe hasła ZNP!
Avatar
wybory, wybory .... / 4 marca 2019 o 09:19
+12
To chyba nie jest dobry czas dla nauczycieli na strajki ... 1. Macie słabe poparcie społeczne (np wśród rodziców egzaminowanych oraz tych którzy muszą codziennie douczać dzieci w domy) 2. Dostaliście podwyżki - może nie takie jakie byście chcieli a jednak (w innych resortach też takie były) 3. ZNP i Broniarz -to najmniej wiarygodny dla społeczeństwa reprezentant interesów ciała pedagogicznego - przecież to quazi-lewicowa partia - zawsze robił wszytko anty AWS anty PiS (jak wprowadzono gimnazja protestował anty jak likwidowano też protestował) jedynie za PO siedział cicho ... Ale zbliżają się wybory do Europarlamentu to to się uruchamiamy ... Będzie płacz i zgrzytanie na egzaminach oraz dobra pożywka dla mediów - ot towarzysz Broniarz wykazuje się czujnością klasowa i rozumie mądrość etapu...
To chyba nie jest dobry czas dla nauczycieli na strajki ... 1. Macie słabe poparcie społeczne (np wśród rodziców egzaminowanych oraz tych którzy muszą codziennie douczać dzieci w domy) 2. Dostaliście podwyżki - może nie takie jakie byście chcieli a jednak (w innych resortach też takie były) 3. ZNP i Broniarz -to najmniej wiarygodny dla społeczeństwa reprezentant interesów ciała pedagogicznego - przecież to quazi-lewicowa partia - zawsze robił wszytko anty AWS anty PiS (jak wprowadzono gimnazja protestował anty jak likwidowano też protesto... rozwiń
Avatar
rodzic / 4 marca 2019 o 08:38
+12
czegoś tu nie rozumiem,jak wam nauzyciele nie pasuje ten zawod to poszli wy do innych zawodów.Wykształceni ludzie tak robią,ale wy tego nie umiecie nimoty
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 08:06
+12
Uwaga czerwona hołot w natarciu.
Avatar
STOWARZYSZENIE UMARŁYCH POETÓW / 4 marca 2019 o 08:33
+11
I TAK OTO DZIECI STAŁY SIĘ POLITYCZNYMI ZAKŁADNIKAMI - HAŃBA WAM LEWACCY ZNPwcy!!!!
Avatar
Makarena126 / 4 marca 2019 o 09:13
+10
Ktoś tu napisał, że nauczyciele należą do lepszej grupy społecznej dlatego PiS nie da im podwyżki. Skoro za taką grupę się uważali to dlaczego nie wywalczyli godnej pensji za lepszych rządów PO? Miałam zagłosować za strajkiem, ale teraz widzę, po komentarzach, że nie warto. Będzie u władzy partia nauczycieli to niech wtedy strajkują. Oni im dadzą. :) Ha ha ha to samo co przez 8 lat swych rządów. Wielkią podwyżkę 0 zł na koncie.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 09:54
+9
Czy to prawda, że pan Broniarz zarabia miesięcznie około 12.000 PLN?
Avatar
uczen / 4 marca 2019 o 08:17
+7
Idźcie strajkować i nie wracajcie. To czego uczy szkoła w 90% jest nieprzydatne w życiu. Edukacja to skostniały system który powinien byc zakończony na 3 klasie po nauczeniu podstaw czytania i pisania. Nauczycielami zostają miernoty które nie znajda lepszej pracy wiec dlaczego mieli by zarabiać powyżej średniej?? Chcesz więcej zarabiać to zmien prace albo zajmij się biznesem.  
Avatar
Gosc / 4 marca 2019 o 09:29
+5
A ja proponuje jak juz ci pseudo naucxyciele co to tak ucza ze bez korkow uczen matury nie zda przestana strajkowac do roboty ucxniowie.masowo nie przychydzic do sxkoly az do wakacji.uczcie sie od naucxycieli.
Avatar
Pycha kroczy przed upadkiem ( król Salomon). / 4 marca 2019 o 17:03
-3
Czy "nauczyciele", ci od ZNP, nie zdają sobie sprawy, że tracą resztki zaufania i szacunku u uczniów i rodziców? Dla mnie to obecnie zawód godny pogardy. Ciągle za mało? Zmienić pracę.
Avatar
WYBORY PANIE WYBORY IDA ! / 4 marca 2019 o 13:46
-4
ZNP: "Rozważane są dwa terminy strajku, obydwa dotyczą egzaminów, jeden to blokowanie egzaminów ósmoklasistów i gimnazjalnych, drugi bardziej odległy, maturalny. Do strajku dojść niestety musi." - dlaczego "MUSI" ???
Avatar
Andrzej / 4 marca 2019 o 13:23
-2
Gdzie te czasy, kiedy będąc nauczycielem, wychowawcą zarabiałem 750 zł, a żona w sklepie 1200. Nawet przemyśl nikomu nie przeszło, że można by strajkować. Po 10 latach odszedłem ze szkoły. Każdy ma prawo wyboru. Nie pasuje to do Biedronki na kasę lub rozkładać towar na półki. Niestety 90% nauczycieli nie nadaje się do innej pracy. Są niereformowalna, co idealnie pokazuje serial Ranczo...
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 11:36
+2
Lewak z ZNP inicjujący zadymę, biorący edukację dzieci na zakładnika - zarabia 12 kawałków miesięcznie. Siedzi na stołku od niepamiętnych czasów - jakieś wnioski?
Avatar
K / 4 marca 2019 o 11:17
+1
Sektor prywatny czeka, drodzy nauczyciele ale tam trzeba pracować
 Do sektoru prywatnego to polowa nauczycieli sie nie nadaje
Avatar
Jj / 4 marca 2019 o 11:16
+1
czegoś tu nie rozumiem,jak wam nauzyciele nie pasuje ten zawod to poszli wy do innych zawodów.Wykształceni ludzie tak robią,ale wy tego nie umiecie nimoty
 Nie pójdą . Raczej jeszcze rodziny wciagna. W szkole mojego dziecka. Pracuje nauczycielka ktora juz dawno powinna byc na emeryturze. Jej córka.  I corki mąż, malo rozgarniety to w-fu uczy. Taka rodzinna tradycja ten zawod.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 11:05
0
Sektor prywatny czeka, drodzy nauczyciele ale tam trzeba pracować
Avatar
uczeń / 4 marca 2019 o 10:48
-2
Idźcie strajkować i nie wracajcie. To czego uczy szkoła w 90% jest nieprzydatne w życiu. Edukacja to skostniały system który powinien byc zakończony na 3 klasie po nauczeniu podstaw czytania i pisania. Nauczycielami zostają miernoty które nie znajda lepszej pracy wiec dlaczego mieli by zarabiać powyżej średniej?? Chcesz więcej zarabiać to zmien prace albo zajmij się biznesem.  
Czyli co? Zakończyć edukację na 3 klasie, a później na produkcji do końca życia robić? A Ja miałem wspaniałych nauczycieli i od matematyki i od fizyki. Dzięki temu, że super przekazywali wiedzęi motywowali na każdym kroku, to skończyłem Polibudę i jestem programistą. Mam teraz jak pączek w budyniu, ale to trzeba było sobie wypracować. A nauczyciele w tym pomogli, za co jestem wdzięczny. Jeśli ktoś chce swój rozwój zakończyć na czytaniu i pisaniu i robić za miskę ryżu to proszę bardzo. Ale nie skazujcie całego społeczeństwa i Polski na to żeby była na poziomie Bangladeszu. Pozdrawiam
 99% programostów jest pasjonatami i samoukami. Gdyby nie chodzili do szkoły to też byli by programistami. Najlepszi programiści to tacy bez studiów. To wlaśnie skoła produkuje takich ludzi na produkcję , z dyplomami i tytulami. Szkoła zabija zdolnych ludzi i robi z nich roboty a nie przekazuje myślenia. Do dziś pamiętam jak "pani" od polskiego wyzywala kolegów od idiotów bo nie pisali gramatycznie. Teraz ci koledzy nadal robią błędy ortograficzne ale prowadzą swoje biznesy i powodzi im się wyśmienicie. Ni ekażdy ma talent do wszystkiego a szkola właśnie do tego dąży aby zrobic z ucznia omnibusa. 
 99% programostów jest pasjonatami i samoukami. Gdyby nie chodzili do szkoły to też byli by programistami. Najlepszi programiści to tacy bez studiów. To wlaśnie skoła produkuje takich ludzi na produkcję , z dyplomami i tytulami. Szkoła zabija zdolnych ludzi i robi z nich roboty a nie przekazuje myślenia. Do dziś pamiętam jak "pani" od polskiego wyzywala kolegów od idiotów bo nie pisali gramatycznie. Teraz ci koledzy nadal robią błędy ortograficzne ale prowadzą swoje biznesy i powodzi im się wyśmienicie. Ni ekażdy ma ... rozwiń
Avatar
. / 4 marca 2019 o 10:14
-7
W ideologii PiS tylko dzieci działaczy są zdolne i mają prawo się edukować nawet za granicą. Reszta gorszego sortu ma się umieć podpisać i to wystarczy. Tacy nie wyciągają rąk po władze im wystarczy zasiłek i praca fizyczna za najniższą krajową. Reforma edukacji mniej przedmiotów ścisłych więcej nowohistori i religii.
Avatar
Gość / 4 marca 2019 o 09:54
+9
Czy to prawda, że pan Broniarz zarabia miesięcznie około 12.000 PLN?
Zobacz wszystkie komentarze 23

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby

Kuchnia na Wielki Post: Najlepsze przepisy na ryby 0 2

Post i ryba, złożenie doskonałe. Mamy dobre przepisy. Zapraszamy w nostalgiczną podróż. Zaczynamy od słynnej restauracji Berensa w Kazimierzu.

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia]
galeria

Targi Pracy i Edukacji w Puławach. Praca nawet dla krasnoludów [zdjęcia] 16 4

Potrzebni są sprzedawcy, monterzy, ogrodnicy, kucharze, ślusarze, policjanci, a nawet krasnoludy. Nowych pracowników poszukują firmy z całego powiatu puławskiego. Z ofertami można było zapoznać się podczas tegorocznych Targów Pracy i Edukacji. Swoje atuty pokazywały również szkoły i uczelnie

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM
Zdjęcia
22 marca 2019, 13:00
galeria

Budujesz, remontujesz dom? Szukasz mieszkania w Lublinie? Program targów LUBDOM 2 2

Okna, drzwi, piece, bramy, kominki, materiały budowlane, podłogi, schody, meble, dekoracje, oświetlenie, dachy, pokazy fachowców, najprawdziwszy dom zbudowany w hali oraz premierowa edycja Lubelskiego Kongresu Designu i Architektury – to wszystko w ten weekend na Targach LUBDOM.

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni

Łęczna: Z nowej wieży widokowej widać wszystko jak na dłoni 0 5

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, był jednocześnie pierwszym dniem udostępnienia wieży widokowej. Obiekt znajduje się w odrestaurowanych ruinach dawnego folwarku w Parku Podzamcze.

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii

W 1983 r. uciekli samolotem ze Świdnika do Berlina. Powstał film o tej niezwykłej historii 62 4

Rozmowa z Krzysztofem Załuskim, byłym, wieloletnim dziennikarzem Dziennika Wschodniego, autorem scenariusza filmu dokumentalnego „Pokonać mur”.

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33

Lublin: Szykują duży remont SP nr 33 0 0

Dużą metamorfozę ma przejść miejska podstawówka nr 33 przy Pogodnej.

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku

Oszust na „ZUS” twierdził, że chodzi o zwrot podatku 0 0

W sobotę pojawił się w domu mieszkanki gminy Batorz, podając się za urzędnika ZUS. Twierdził, że chodzi o „zwrot podatku”. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ostrzega przed oszustem.

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury
27 kwietnia 2019, 10:00

Wiosenne Sprawunki. Targi Rzeczy Wyjątkowych w Warsztatach Kultury 0 0

Już po raz drugi lubelscy projektanci będą mieli okazję zaprezentować swoje przedmioty i usługi podczas Targów Rzeczy Wyjątkowych organizowanych przez Warsztaty Kultury. "Wiosenne sprawunki" zostaną zorganizowane w dniach 27-28 kwietnia w siedzibie Warsztatów przy ul. Grodzkiej 5a. Do 7 kwietnia trwa nabór wystawców.

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem

Pszczółka Polski Cukier AZS UMCS zaczyna maraton od meczu z Widzewem 0 2

Dwa tygodnie przerwy przed finiszem rundy zasadniczej miały ostatnio zawodniczki Pszczółki Polski Cukier AZS UMCS Lublin. Teraz czeka je maraton – w sobotę (godz. 16.30) zmierzą się z Widzewem Łódź

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka

Co się stało z 32-letnim Krzysztofem Falkowiczem? Rodzina czeka 0 0

Gdzie jest zaginiony Krzysztof Falkowicz z Lubartowa? Szeroko zakrojone działania poszukiwawcze wciąż nie dały odpowiedzi na to pytanie.

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów

Pierwszy sprawdzian Speed Car Motoru Lublin na plus. Wygrali z Unią Tarnów 181 0

Speed Car Motor Lublin nie miał żadnego problemu z pokonaniem spadkowicza z PGE Ekstraligi Unii Tarnów. W Małopolsce „Koziołki” wygrały 44:34 po 13 biegach.

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy"
Alarm 24

Samochód z wypożyczalni parkuje na lotnisku za darmo. "Wyjazd z parkingu nie był taki łatwy" 5 3

Nasz czytelnik w minioną sobotę wracał z Londynu. Przez aplikację w telefonie zarezerwował toyotę yaris z wypożyczalni Panek. Niestety, nie mógł wyjechać z parkingu, bo bilet parkingowy nie był opłacony.

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej

Zamkną część basenów Aqua Lublin. Na resztę wpuszczą taniej 0 1

W sobotę i niedzielę (23 i 24 marca) niedostępny dla klientów Aqua Lublin będzie basen olimpijski oraz część aquaparku z basenem zewnętrznym oraz wodnym placem zabaw.

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce

Motor jedzie do Oświęcimia, czyli nie ma mowy o powtórce 22 10

Przed Motorem poważny test. Żółto-biało-niebiescy w sobotę pierwszy raz w tym roku powalczą o punkty na wyjeździe. Rywalem ekipy z Lublina będzie Soła Oświęcim. Spotkanie ma zostać rozegrane pół godziny wcześniej niż planowano – o 15.30

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony
galeria

Decyzja sądu w sprawie Domu Chemika. Prezydent Puław przerażony i zaskoczony 40 37