Przez cały miesiąc inspektorzy sanepidu odwiedzać będą szkoły w całym województwie, by ważyć dziecięce tornistry i uczyć, co robić, by były lżejsze.
1 października ogłoszono Ogólnopolskim Dniem Tornistra, a przez cały miesiąc trwać ma akcja ważenia tornistrów. – Inspektorzy sanepidu odwiedzać będą szkoły, by prowadzić akcję edukacyjno-profilaktyczną dotyczącą przeciążonych tornistrów. Chcemy dotrzeć do dyrektorów szkół, nauczycieli, rodziców i uczniów, by mówić o tym, co zrobić, by tornistry odciążyć – mówi Jolanta Misiak z Kuratorium Oświaty w Lublinie.
Przeciążone tornistry to największy problem w najmłodszych klasach, kiedy spowodować mogą one wadę postawy. Lekarze podkreślają, że plecak nie może być cięższy niż 10-15 proc. wagi dziecka. Bywa jednak różnie. Badania pokazują, że 58 proc. uczniów klas I–III nosi plecak, którego waga przekracza 10 proc. masy ciała, a u 17 proc. badanych to ponad 15 proc. Tymczasem nawet 1/3 wagi tornistra to rzeczy, które nie muszą się w nim znaleźć, np. zabawki czy wielkie butelki wody mineralnej zamiast półlitrowych.
Problemem jest też noszenie podręczników. Stąd apel do nauczycieli o przemyślane zadawanie pracy domowej, które pozwoli na ograniczenie zabierania przez dzieci podręczników do domu.
– W tej chwili w każdej szkole województwa jest możliwość pozostawiania podręczników, ale w bardzo różnym stopniu – przyznaje Misiak. – Np. w Szkole Podstawowej nr 5 w Świdniku każde dziecko ma nowoczesną szafkę z szyfrowym zamkiem. W innych są to tylko półki lub szuflady.
Akcja kierowana jest też do rodziców, którzy powinni wiedzieć, że najlżejsze tornistry dostępne na rynku ważą ok. kilograma. Dodatkowe elementy, np. kółka, metalowy stelaż i wysuwana rączka, mogą zwiększyć jego wagę nawet do 5 kg.