Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

1 marca 2020 r.
16:05

Nowa matura 2022/2023. Jest się czego bać?

Nowe matury obejmą absolwentów nowych zreformowanych podstawówek, którzy naukę w liceach i technikach rozpoczęli we wrześniu
Nowe matury obejmą absolwentów nowych zreformowanych podstawówek, którzy naukę w liceach i technikach rozpoczęli we wrześniu (fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Za trzy lata o maturę będzie znacznie trudniej. Żeby zdać egzamin trzeba będzie nie tylko - tak jak teraz - przystąpić do egzaminu z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, ale zdobyć z niego co najmniej 30 procent punktów. Szacuje się, że gdyby takie warunki obowiązywały już teraz, to egzaminu dojrzałości nie zdałaby połowa uczniów techników. Problemy mieliby też niektórzy licealiści.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Obecnie maturzyści zdają cztery obowiązkowe egzaminy pisemne i dwa ustne. Te ostatnie to nie określające poziomu egzaminy z języka polskiego i z języka obcego.

Pisemnie zdać trzeba język polski, język obcy i matematykę. Wszystko na poziomie podstawowym. Obowiązkowy jest też wybrany przedmiot dodatkowy na poziomie rozszerzonym. O ile z pozostałych egzaminów - żeby je zdać - trzeba otrzymać co najmniej 30 proc., to do poziomu rozszerzonego trzeba jedynie podejść. Wkrótce ma się to zmienić...

Przedmiot rozszerzony

– Od 2023 roku o zdaniu egzaminu maturalnego oprócz przedmiotów podstawowych będzie decydowało uzyskanie minimum 30 procent z jednego przedmiotu na poziomie rozszerzonym, czego do tej pory nie wymagano – zapowiedział Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, na posiedzeniu sejmowej komisji edukacji.

A to oznacza, że nowe matury obejmą absolwentów nowych zreformowanych podstawówek, którzy naukę w liceach i technikach rozpoczęli we wrześniu.

– Matury na nowych zasadach nie zdałbym. Nie ma takiej możliwości – przyznaje Piotr, uczeń pierwszej klasy jednego z lubelskich techników. – Mam wiele szczęścia, że mnie ona ominie. Do egzaminu rozszerzonego będę musiał po prostu tylko podejść. To, czy napiszę źle czy dobrze nie ma najmniejszego znaczenia.

Żeby zdać

Uczniowie wiedzą jak działa system i wykorzystują to.

– Bądźmy szczerzy: każdy kombinuje, jak może. Uczniowie liceów przygotowują się do olbrzymiej konkurencji w bitwie o indeks wyższej uczelni. Zdają dwa, trzy przedmioty rozszerzone. Bardzo dobrze się do nich przygotowują, by mieć jak największa liczbę punktów. W technikach jest inaczej – przyznaje dyrektor jednego z bardziej obleganych lubelskich techników. – Nasi uczniowie tylko w niewielkim procencie idą na studia. Dla zdecydowanej większości nauka kończy się na maturze. Liczą się dla nich umiejętności zawodowe, a nie to, jak ten egzamin wypadnie. Ważne jest, żeby zdać.

– Do rozszerzenia się nie uczą – mówi wprost inny dyrektor. – Podchodzą, piszą i już. Ważne, żeby mieć 30 proc. z przedmiotów obowiązkowych na poziomie podstawowym. Dla wielu to i tak ogromne osiągnięcie i walka ze samym sobą. To, że do przedmiotów dodatkowych zupełnie się nie przygotowują widać po statystykach.

Małe procenty

Przykłady można mnożyć. W Technikum Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzeczu Podlaskim egzamin z WOS w ubiegłym roku zdano na średnio 9 proc.

* Informatyka: 23 proc.
* Geografia: 28 proc.
* Chemia: 17 proc.
* Matematyka: 21 proc.

W Technikum nr 2 w Kraśniku ubiegłoroczni maturzyści zdali tak:

* Matematyk: 12 proc.
* Fizyka na 15 proc.
* Informatyka: 8 proc.
* Język angielski: 28 proc.

W Technikum we Włodawie matematyka zdawana była na średnio 4 procent, biologia na 10, fizyka na, geografia na 17, historia na 23, informatyka na 24 proc.

Nie są to przy tym przykłady złych szkół. To tylko dane pokazujące ogólną tendencję. Podczas ubiegłorocznej matury w województwie lubelskim na poziomie rozszerzonym uczniowie technikum zdawali egzamin z matematyki na 18 procent, z języka hiszpańskiego na 18 proc., z biologii na 16 proc., chemii: 21, filozofii: 20, fizyki: 23, geografii: 21, historii: 22, informatyki: 26, a WOS: 13 procent.

Rodzice i uczniowie

Niewiele lepiej jest też w niektórych liceach. O ile średnie wyniki z przedmiotów dodatkowych z języka polskiego, matematyki oraz języków angielskiego, francuskiego, rosyjskiego i niemieckiego we wszystkich powiatach naszego województwa zaliczono na powyżej 30 procent, to z pozostałymi przedmiotami nie było już tak różowo. Na przykład z biologii w powiecie zamojskim średni wynik wynosi 11 proc., z chemii w powiecie chełmskim średnio osiągnięto 13 proc., w lubelskim z geografii na 16 procent, z historii w łęczyńskim 10 procent.

W II Liceum Ogólnokształcącym w Rykach biologię zdawano na 17 proc., chemię na 8 proc., historię na 20 proc., a informatykę na 13 proc. W Liceum Ogólnokształcące „LIDER” w Zamościu polski maturzyści zdawali na 29 proc., matematykę na 7 proc., biologię na 12 proc., geografię na 7 proc., WOS na 8 proc., język angielski na 24 proc., a niemiecki na 20 proc.

– Jestem załamana – przyznaje mama ucznia jednego z lubelskich liceów nie należących do ścisłej czołówki pod kątem wyników egzaminów maturalnych. – Moje dziecko nie jest orłem. Gdybyśmy wiedzieli wcześniej, że matura rozszerzona będzie obowiązywała z jakimiś limitami to chyba jednak wybralibyśmy inny typ szkoły. Niby jest trochę czasu, żeby nadrobić zaległości, ale to są kolejne lata bardzo wytężonej nauki.

Kto i kiedy

Nowy egzamin maturalny będzie przeprowadzany od roku szkolnego 2022/2023 dla absolwentów 4-letniego liceum ogólnokształcącego, a od 2023/2024 dla absolwentów 5-letniego technikum. Wtedy obowiązywać zacznie 30-procentowy próg zdawalności (z egzaminu maturalnego z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym).

Absolwenci branżowej szkoły II stopnia, posiadający dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe, począwszy od roku szkolnego 2021/2022 będą mogli uzyskać świadectwo dojrzałości przez zdanie egzaminu maturalnego z przedmiotów obowiązkowych, tj. bez konieczności, ale z możliwością zdawania egzaminu z co najmniej jednego przedmiotu dodatkowego. Absolwentów szkół lub oddziałów dwujęzycznych będą mieli obowiązek przystąpienia do egzaminu maturalnego z przedmiotu dodatkowego w części pisemnej z języka obcego nowożytnego na poziomie dwujęzycznym.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mozliwe trajektorie lotu sondy Cosmos 482

Radziecka sonda przeleci nad Polską? A gdzie spadnie?

Radziecka sonda COSMOS 482, wystrzelona w przestrzeń kosmiczną w 1972 roku, po 53 latach ponownie wejdzie w atmosferę ziemską. Cały obiekt lub jego fragmenty mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi. Moment wejścia sondy w atmosferę ziemską przewiduje się na noc z 9 na 10 maja – informuje POLSA.

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-latka zadławiła się cukierkiem i zmarła. Rzecznik dyscyplinarny chce wyjaśnień od szkoły

9-letnia dziewczynka zakrztusiła się w szkole cukierkiem i zmarła. Sprawą zajmuje się prokuratura i rzecznik dyscyplinarny przy wojewodzie lubelskim.

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli
ZDJĘCIA
galeria

Konstytucja, flagi i maskotki. Polska ma 11 nowych obywateli

11 osób - w tym dwójka dzieci - od środy może nazywać się Polakami. Akty obywatelstwa odebrali z rąk wicewojewody Wojciecha Wołocha.

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

Motor Lublin kontra Piast Gliwice. Kibiców po meczu zabierze komunikacja miejska

W piątek, 9 maja, piłkarze Motoru Lublin zmierzą się Piastem Gliwice. Po meczu kibice będą mogli wrócić autobusami, których będzie więcej.

Stare Miasto w Zamościu

Pieniądze, pomysły i projekty. Startuje budżet obywatelski

Do podziału są ponad 3 mln zł. O tym, na co zostaną wydane, zdecydują mieszkańcy. Oni też mogą zgłaszać swoje propozycje do przyszłorocznego budżetu obywatelskiego Zamościa.

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki: „zdecydowałem o przekazaniu mieszkania na cele charytatywne”

Karol Nawrocki zwołał konferencję prasowa, na której mówił o swojej pomocy dla pana Jerzego i wątpliwościach, jakie pojawiły się w sprawie mieszkania w Gdańsku. Powiedział też, że razem z żoną Martą podjął decyzję, by „przekazać to mieszkanie na cele charytatywne”.

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Kariera w alpinizmie przemysłowym - jak zostać specjalistą od prac wysokościowych?

Praca na wysokości, często w miejscach trudno dostępnych, wymaga nie tylko sprawności fizycznej i braku lęku przestrzeni, ale przede wszystkim specjalistycznych umiejętności i rygorystycznego podejścia do bezpieczeństwa.

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Pierwszy taki ośrodek w Polsce. Uniwersytet Przyrodniczy w Lublinie ma nową placówkę

Wykrywanie chorób roślin, reakcja na suszę, skuteczności działania nawozów – do tego służy obrazowanie cyfrowe, które stosuje Centrum Fenomiki Roślin otwarte na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. To pierwszy taki ośrodek w Polsce.

W Bazylice Świętego Piotra w Watykanie kardynałowie uczestniczyli w specjalnej mszy „Pro eligendo papa”, czyli za wybór papieża

Rozpoczyna się konklawe. Jak będzie wybrany nowy papież?

W środę rozpocznie się konklawe, które wybierze 267. papieża. Weźmie w nim udział rekordowa liczba 133 kardynałów elektorów. Drzwi Kaplicy Sykstyńskiej zostaną zamknięte po południu i tego samego dnia odbędzie się jedno głosowanie.

Łosiem, który zranił się prawdopodobnie przeskakując przez przeszkody zajęli się pracownicy ZOO

Przyszedł łoś do przedszkola. Interweniowały służby

Nie wiadomo skąd przyszedł ani jak pokonał ogrodzenie. Faktem jest, że dzisiaj rano po placu jednego z przedszkoli w Zamościu spacerował sobie... łoś.

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców
galeria

Wojewoda Komorski straszy posła Moskala prokuraturą: To straszenie mieszkańców

Wojewoda Krzysztof Komorski zwołał pilnie spotkanie z dziennikarzami. Przedstawił na nim dane, które mają obnażyć kłamstwa posłów Prawa i Sprawiedliwości: Michała Moskala i Mariusza Błaszczaka.

Wyciąg przy zalewie Zimna Woda zacznie działać od 10 maja

Najdłuższy wyciąg do sportów wodnych. Będzie czynny jeszcze przed sezonem

Sezon nad zalewem Zimna Woda oficjalnie ruszy 28 czerwca, ale wcześniej miłośnicy sportów wodnych będą mogli skorzystać z wakeparku z wyciągiem do nart wodnych.

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz
zmiany kadrowe

Kierownik USC na wylocie. Ślubów udzieli burmistrz

Od sierpnia ślubów cywilnych mieszkańcom gminy Końskowola będzie udzielał burmistrz Mariusz Majkutewicz. Wieloletnia kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, Danuta Sułek, otrzymała wypowiedzenie.

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Zaginęła Elżbieta Giza. Policja prosi o pomoc

Policjanci z Opola Lubelskiego poszukują zaginionej Elżbiety Gizy.

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Dlaczego warto inwestować w województwie lubelskim?

Województwo lubelskie to dziś nie tylko perła przyrodnicza i kulturowa Polski Wschodniej, ale coraz bardziej dynamicznie rozwijający się ośrodek gospodarczy. Dzięki wsparciu Tarnobrzeskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej EURO-PARK WISŁOSAN, region oferuje inwestorom atrakcyjne warunki rozwoju biznesu, preferencyjne ulgi podatkowe oraz dostęp do nowoczesnej infrastruktury.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium