Edukacja Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r. jest najlepszą tego typu szkołą w Lubelskiem i trzecią w kraju. Nasz najlepszy „ogólniak” – Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego – znalazł się na 25. miejscu rankingu głównego. O sukcesie szkół zdecydowały wyniki matur oraz olimpiad przedmiotowych.
Zobacz także: Ranking Perspektywy 2018. Które liceum i technikum w woj. lubelskim jest najlepsze? [pełna lista]
W tegorocznym Rankingu Perspektyw wzięto pod uwagę dane z 2195 liceów ogólnokształcących i 1744 techników spełniających tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2017 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a średnie wyniki z języka polskiego i matematyki, zdawanych obowiązkowo, były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.
Najlepszym w Polsce zostało XIII Liceum Ogólnokształcące w Szczecinie. Za nim uplasowało się II Liceum Akademickie UMK w Toruniu i XIV Liceum Ogólnokształcące im. St. Staszica z Warszawy. Na 25. miejscu znalazło się lubelskie Pallotyńskie LO im. Stefana Batorego, które w tym roku przejęło rolę regionalnego lidera (wcześniej był nim „Staszic”).
– Już w czerwcu, kiedy nasi uczniowie uzyskali rekordowy wynik matur, zwłaszcza z biologii i chemii, podejrzewaliśmy, że możemy odnotować awans – przyznaje Agnieszka Krupa, zastępca dyrektora „Batorego”. – Na sukces złożyła się też duża liczba olimpijczyków, zwłaszcza z przedmiotów humanistycznych.
Pytana o tajemnicę sukcesu, dyr. Krupa podkreśla, że są nią ludzie. – Mamy wybitnych nauczycieli – mówi.
– W ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z wyjątkowo ambitną i zaangażowaną grupą gimnazjalistów. Podkreślić muszę też wielką rolę ich rodziców, którzy ściśle współpracowali ze szkołą, podpowiadając wiele pomysłów na wycieczki, dodatkowe warsztaty czy inne formy nauki.
Złotą tarczę przysługującą stu najlepszym ogólniakom w Polsce otrzymało także I LO. im. Stanisława Staszica w Lublinie (w rankingu głównym zajęło 31 lokatę, a rok wcześniej 41), Prywatne LO im. Królowej Jadwigi (48 miejsce w rankingu głównym, było 87), III LO im. Unii Lubelskiej (było 50 – jest 55) oraz I Społeczne LO im. Unii Europejskiej w Zamościu (było 51 – jest 74).
Wśród techników regionalnym liderem pozostaje Technikum Elektroniczne im. Obrońców Lublina 1939 r., które może pochwalić się również bardzo wysoką pozycją w rankingu głównym – trzecie miejsce (było 5).
– Od dawna jesteśmy liderem, ale pierwsze miejsce na Lubelszczyźnie i trzecie w całym kraju bardzo nas cieszy – przyznaje wicedyrektor Małgorzata Myśliwiec. – Naszym sposobem na sukces jest praca z każdym uczniem, zarówno tym uzdolnionym, jak i słabszym, czy mającym problemy edukacyjne.
Znakiem jakości „Złota tarcza” w tym roku posługiwać mogą się także Technikum Gastronomiczno-Hotelarskie w ZS nr 5 w Lublinie (12 miejsce w rankingu głównym; w ubiegłym roku było 5), Technikum Budowlano-Geodezyjne w PSBiG w Lublinie (jest 47, było 111), Technikum nr 3 w ZS nr 3 im. Wł. St. Reymonta w Łukowie (jest 68, było 155), Technikum Chemiczne w ZSChiPS w Lublinie (jest 72, było 167), Technikum nr 4 w ZST im. Marii Skłodowskiej-Curie w Puławach (jest 77 było 120), Technikum Zawodowe w ZS nr 2 im. Księcia P.K. Sanguszki w Lubartowie (78 było 32) oraz Technikum Ekonomiczne w ZSE im. A. i J. Vetterów w Lublinie (93 miejsce w rankingu głównym, w ubiegłym roku było 108).