Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

20 lutego 2020 r.
19:36

Lubelski sąd nakazał ujawnić pensje nauczycieli. Związek idzie ze skargą do Rzecznika Praw Obywatelskich

80 47 A A
(fot. Archiwum)

Dyrektor szkoły ma obowiązek poinformować, ile zarabia każdy z zatrudnionych przez niego nauczycieli – to decyzja lubelskiego sądu. Na tej podstawie zarobki kilkudziesięciu pedagogów ze szkół na Lubelszczyźnie opublikowało wydawnictwo „Wspólnota”. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest tym oburzony i zamierza skierować sprawę do Rzecznika Praw Obywatelskich

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– Pytania o zarobki nauczycieli pojawiły się przy okazji ich strajku. Oni twierdzili wtedy, że zarabiają bardzo mało. Podawane wtedy publicznie średnie płace rzeczywiście były niewielkie, ale postanowiliśmy się im przyjrzeć – Dariusz Jędryszka, dyrektor ds. programowych Wydawnictwa „Wspólnota”, tłumaczy, dlaczego dziennikarze wystąpili do dyrektorów szkół o imienne paski nauczycielskich wypłat.

Dyrektorzy odmówili. Jeden z nich wysokość pensji podał, ale odmówił przypisania ich do nazwisk konkretnych nauczycieli. Tłumaczył, że „wynagrodzenie stanowi dobro osobiste pracownika chronione na mocy przepisów kodeksu cywilnego i należy do sfery jego prywatności”.

„Wspólnota” nie zgodziła się z tą argumentacją i wystąpiła do sądu. Dziennikarze dowodzili, że nauczyciele są urzędnikami publicznymi, a zatem ich zarobki powinny być jawne. Sprawę badał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, który orzekł, że „Wspólnota” ma prawo publikować imienne listy wynagrodzeń nauczycieli. Tygodnik opublikował już wysokość zarobków kilkudziesięciu nauczycieli.

– Po sprawdzeniu konkretów okazało się, że nie są rzadkie sytuacje, w których nauczyciele z małych szkół zarabiają nawet 5 tys. zł na rękę – podsumowuje Jędryszka. – Dzięki listom pokazaliśmy prawdę o nauczycielskich zarobkach.

– Jak sprawę komentują nauczyciele, których zarobki podaliście? – dopytujemy.

– Bardzo różnie. Jedna ze szkół apeluje, abyśmy ujawnili zarobki w drugiej placówce znajdującej się w tej samej miejscowości. Są też nauczyciele, którzy tłumaczą, że ich wysokie zarobki są kwestią nadgodzin i wielkiego, dodatkowego wysiłku, który wkładają w pracę. Twierdzą, że paski nie pokazują prawdy, bo ich dochody w innych miesiącach bywają niższe. Nie zgadzam się z tym, bo tak naprawdę do kwot, które ujawniamy, należy dodać jeszcze 13 pensję.

Sprawą opublikowania nauczycielskich wypłat oburzony jest Związek Nauczycielstwa Polskiego. Jego członkowie uważają, że publikowanie imiennych list zarobków wyrządza nauczycielom krzywdę. Stać może się to zwłaszcza na wsiach i w małych miasteczkach.

– W dużych miastach nauczyciel jest anonimowy, ale małe środowiska są zamknięte. Tam łatwo można kogoś napiętnować – uważa Adam Sosnowski, prezes okręgu lubelskiego ZNP. – Taka publikacja prasowa nie powinna mieć miejsca.

Członkowie ZNP podkreślają, że publikowane są przy tym niewiarygodne dane, bo oprócz wynagrodzenia zasadniczego pensja może zawierać inne składowe, np. nagrody jubileuszowe. Odbierają to więc jako nagonkę na nauczycieli związaną z kwietniowym strajkiem.

– Będziemy pisali w tej sprawie wyjaśnienia i sprostowania – dodaje Sosnowski. – Poprosimy o interwencję Rzecznika Praw Obywatelskich i prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Ale niestety, mleko już się rozlało.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 47

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Lubelak / 20 lutego 2020 r. o 20:14
+28
Proponuję ujawnić zarobki górników z 13-stkami , 14 -stkami , deputatami , kredkowymi , barbórkowymi itd . To są dopiero bidaki , a pisiory dają im kolejną podwyżkę bo srają w gacie .
Avatar
ewkamarchewka / 20 lutego 2020 r. o 19:52
+21
Ponieważ od lat, nie tylko za rządów PiS, ale wcześniej też, wokół nauczycieli wytworzony został fatalny klimat, oświata schodzi na psy. Nie wiem, o ile poprawi się samopoczucie tych domagających się ujawnienia zarobków. Domyślam się, że pod artykułem pojawią się dziesiątki komentarzy, podsumowujących nauczycielskie nicnierobienie. W komentowaniu będą się prześcigać ci, którzy z trudem ukończyli gimnazjum, a realia szkół znają ze szkolnego korytarza- jako uczniowie, z którymi nauczyciele nie mieli lekko. Piszcie na zdrowie, skoro was ta zła szkoła i leniwi nauczyciele przynajmniej pisać nauczyli. Jedna tylko uwaga- wasze komentarze, wasze wyzwiska i epitety czytają uczniowie. Mogę was zapewnić, że po przeczytaniu, że uczą ich lenie, nieroby, mające wieczne wakacje i wycieczki za darmo spora grupa uczniów podejdzie do nauki z takim samym lekceważeniem, z jakim władze, począwszy od dyrektorów szkół a na ministerstwie edukacji zakończywszy traktują zawód nauczyciela. Powodzenia. Nauczyciele, jeżeli zawalczycie o swoje wzorem górników, zyskacie społeczny szacunek. Strajk w postaci oflagowania szkół tylko śmieszy.
Ponieważ od lat, nie tylko za rządów PiS, ale wcześniej też, wokół nauczycieli wytworzony został fatalny klimat, oświata schodzi na psy. Nie wiem, o ile poprawi się samopoczucie tych domagających się ujawnienia zarobków. Domyślam się, że pod artykułem pojawią się dziesiątki komentarzy, podsumowujących nauczycielskie nicnierobienie. W komentowaniu będą się prześcigać ci, którzy z trudem ukończyli gimnazjum, a realia szkół znają ze szkolnego korytarza- jako uczniowie, z którymi nauczyciele nie mieli lekko. Piszcie na zdrowie, skoro was ta zła ... rozwiń
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 19:41
+21
brawo Wspólnota, wyszło szydło z worka, darmozjadom ciągle mało a zarabiają po 5 tysięcy nieroby!!!!!
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 23:24
+19
Faktycznie jak sie zerknie na ta liste to srednia jest ok 5000 zl brutto bez 13-tki. To sa szkoly na wsi , a 5000 zl na wsi to duzo. Nijak sie to ma do tych paskow jakimi wymachiwali w czasie strajkow. No i to wszystko za 18h/ tyg i platne wakacje i swieta. W ZNP panika po publikacji list.
Avatar
Obywatelka / 20 lutego 2020 r. o 21:59
+19
Sama pracuję w administracji publicznej i nie mam nic przeciwko ujawnieniu wynagrodzeń. Ten kto rzeczywiście niewiele zarabia nie ma nic do ukrycia. Ale najczęściej strajkująca grupa zawodowa, posiadająca ogrom przywilejów i różnych dodatków rzeczywiście może na tym stracić. 
Avatar
fff / 20 lutego 2020 r. o 20:32
+19
W [pierwszej kolejności należy ujawnić zarobki działaczy ZNP !
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 23:10
+17
Gornicy, nauczyciele - to stara PRL- owska gwardia ktorej ciągle mało. Niech pokażą roczne PIT- ty. Wtedy skonczy sie ta szopka.
Avatar
Elf / 21 lutego 2020 r. o 07:51
+16
brawo Wspólnota, wyszło szydło z worka, darmozjadom ciągle mało a zarabiają po 5 tysięcy nieroby!!!!!
Człowieku weź się ogarnij. To że na wsiach nauczyciele mają dodatek wiejski, który znacznie podwyższa zarobki nie oznacza że każdy nauczyciel go ma. 80 procent nauczycieli z miast nie ma tego przywileju wynoszącego 20 proc pensji. Ja się dziwię jak przeżyłeś informację o górnikach? Dostali 13 i 14 pensje, mają deputat na węgiel i teraz 6 procent podwyżki a w lipcu będą walczyć o kolejne 6 procent.
co ty porównujesz pracę górnika z pracą nauczyciela, śmiechu warte, ciebie zesłać pod ziemię na kilka godzin.
 40 procent osób mających status górnika nie pracuje pod ziemią
 40 procent osób mających status górnika nie pracuje pod ziemią rozwiń
Avatar
memel / 21 lutego 2020 r. o 11:20
+13
Hipokryzja nauczycieli dyskwalifikuje ich z zawodu. Zepsuci kłamcy nie powinni być nauczycielami naszych dzieci. Kastowość i lewackość są ich przesłaniem a nie powołanie.
  Masz dzieci? Pewnie w czasie, gdy piszesz komentarze, dzieci pod opiekę zepsutych kłamców na lekcji albo w swietlicy. Zabieraj ze szkoły szybko, bo ci się dzieci lewackością zarażą. Nauczanie domowe wprowadź, wychowasz równie mądrych jak ty.
Avatar
Gość / 20 lutego 2020 r. o 22:07
+13
Pokażcie mi nauczyciela, który przepracowal w tygodniu 40 godzin w szkole.
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 12:36
+1
Ciekaw jestem ile z was reprezentuje grono darmozjadów urzędników co pół dnia pierdzi w stołek a drugie pół utrudnia życie obywatelom zeby uzasadnić potrzebę swojego istnienia i dać ujście narastającej wciąż frustracji. A czwórki sie nauczycieli co jest ich duzo mniej
 Tylko, że te "darmozjady" utrzymują ten kraj, bo jako jedyne grupy zawodowe płącą uczciwie podatki. Pracodawca zabiera im od razu pół pensji na składki. A reszta? 2tys na umowie, 4 tys do "rączki".  Składeczki płacone od 2 tysi. Potem płacz w zusach, bo emeryturka wyliczona od 2 a nie od 4 tys....ale pod stołem miło było brać nieopodatkowane i nieoskładkowane pieniążki przez lata?..
 Tylko, że te "darmozjady" utrzymują ten kraj, bo jako jedyne grupy zawodowe płącą uczciwie podatki. Pracodawca zabiera im od razu pół pensji na składki. A reszta? 2tys na umowie, 4 tys do "rączki".  Składeczki płacone od 2 tysi. Potem płacz w zusach, bo emeryturka wyliczona od 2 a nie od 4 tys....ale pod stołem miło było brać nieopodatkowane i nieoskładkowane pieniążki przez lata?.. rozwiń
Avatar
Gość / 25 lutego 2020 r. o 12:31
+1
Prawda boli? A wmawiają że na kasie w markecie zarabia się więcej:) Tylko że na kasie zarabia się połowę mniej i nie ma 4 miesięcy wolnego!
Kasjerki do szkół, wtedy będzie wybitny poziom nauczania
I ci z budów,  którzy mówią "poszłem".
Avatar
Oblast / 21 lutego 2020 r. o 20:53
-2
Dlaczego Szkopy nie POzwalają Polsce odebrać danego Grecji przez Rząd Korniszona kredytu na ratowanie kryzysu nGrecji? Wysokość danego Im przez Polskę kredytu wynoi 6,5 mld euro czyli ca 30 mld PLN. Ta kwota przydałaby się Polsce na poprawę wynagrodzeń Polaków Tych co mają niskie dochody.
Avatar
tadek68 / 21 lutego 2020 r. o 20:47
-1
Nikt nie nakazuje pracy w szkole lub pracy w urzędzie, można zawijać cukierki na produkcji za 2600 brutto, dojechać 30 km do pracy zimą busem, sładać wiązki elektryczne 40 godz tygodniowo, 15 min przerwy na kawkę, paieroska, kanapkę, siku i do roboty. Kiedy d ma za lekko to robi się jej ciężko i chce jeszcze, a żeby dostać wędruje sama na miejsce głowy. Inaczej mówiąc w d się przewraca, a nawet sama d wędruje gdzie i jak chce. Źle Ci w jakiejś pracy to po co tam jesteś, jakiś masohizm połączony z szantażem? Za mało masz? w necie jest dwie maksymy: 1.Nie narzekaj, że masz mało, pomyśl jak zagospodarować co masz. 2.Jeśli ciągle narzekasz, że masz za mało to trzeba więcej zapi....lać. Związkowcy rodem z PRL, dużo wywalczyliście od Jaruzela, to co było na co starczyło? Jest prosty sposób na pieniądze, jak moja znajoma wykładowca w USA. Płacą mało, więc ma etaty na 2 innych uczelniach w innych miastach i wiąże tzw koniec. Co na to Pan Broniarz schowa rączkę od wyciągania, czy schowa głowę w glebę udając drzewo i poczeka na okazję by ruszyć z tekstem ,,za mało, za mało" to jedź za granicę i zobacz co umiesz, ile dostaniesz za to. Normalny człowiek rozmawia o podwyżce z przełożonym, nie ma. Zmieniam pracę, a nawet zawód. Czasem wtedy podwyżka się zdarzy lub nie, mój wybór, zmieniam pracę lub zostaję. Uczą dzieci życia w społeczeństwie jakim? W kosmosie? Tzw strajk włoski to zwykłe zaniedbywanie obowiązków i obniżenie wydajności pracy świadome. Tu cywilizowane prawo przewiduje dwie możliwości, dyscyplinarka lub wypowiedzenie umowy. Dość immunitetów, mianowanych person nie do ruszenia, o tym czy ochronę ktoś traci powinien decydować sąd, a nie koledzy posłowie lub sam nietykalny osobnik. Albo jesteś w społeczeństwie albo po za nim, po za nim to patologia i wypad, sam sobie działaj z dala od nas. Szantaż społeczny to rodzaj patologii jak każdy szantaż, nie cywilizowana postawa społeczna. Nie tylko w sądach trzeba zmian, uporządkowania prawnego pensji w szkolnictwie też, tzw minimum i połączenia z wykształceniem, oceną pracy, ilością uczniów i godzin. A 16 godzin pracy to płaca za 16 godzin. Wszystkie godziny da się rozliczyć, nawet NFZ rozlicza lekarza z każdej minuty. Wycenić też się da zadania dodatkowe. Mniejsza o to czy wycenia to minister, starosta,wojewoda, czy dyrektor placówki.
Nikt nie nakazuje pracy w szkole lub pracy w urzędzie, można zawijać cukierki na produkcji za 2600 brutto, dojechać 30 km do pracy zimą busem, sładać wiązki elektryczne 40 godz tygodniowo, 15 min przerwy na kawkę, paieroska, kanapkę, siku i do roboty. Kiedy d ma za lekko to robi się jej ciężko i chce jeszcze, a żeby dostać wędruje sama na miejsce głowy. Inaczej mówiąc w d się przewraca, a nawet sama d wędruje gdzie i jak chce. Źle Ci w jakiejś pracy to po co tam jesteś, jakiś masohizm połączony z szantażem? Za mało masz? w necie jest dwie m... rozwiń
Avatar
Stryj / 21 lutego 2020 r. o 20:11
+1
Ciekaw jestem ile z was reprezentuje grono darmozjadów urzędników co pół dnia pierdzi w stołek a drugie pół utrudnia życie obywatelom zeby uzasadnić potrzebę swojego istnienia i dać ujście narastającej wciąż frustracji. A czwórki sie nauczycieli co jest ich duzo mniej
Avatar
Ja / 21 lutego 2020 r. o 19:35
+8
A zabierać szczeniaki ze szkół ujadające nieudańce! Publiczna oświata jest jak publiczna służba zdrowia czyli do d... I tu racja, ale nie ma takich pieniążków, za które byłbym gotów choćby uczyć rysować wasze w większości wredne, roszczeniowe i rozwydrzone bachory. Sami je uczcie, ale bedzie polka i ciemnota na skalę 100razy wyższą niż na wsi Korei Północnej. Osobiście będąc nauczycielem zacząłbym wreszcie oceniać tak jak gnojki na to zasługują, niech siedzą po 5 lat w jednej klasie, przynajmniej klauny mielibyscie na co narzekać. Ale co tu sie spodziewać po pokoleniu gimbazy, które wkroczyło w dorosłe życie i zaczęło się mnożyć. Czyż to nie wy inteligenci byliście tymi co nauczycielom składali kubły na śmieci na głowy i trzeba bylo co rok obniżać wymagania egzaminacyjne zeby wstydu w europie nie bylo?
A zabierać szczeniaki ze szkół ujadające nieudańce! Publiczna oświata jest jak publiczna służba zdrowia czyli do d... I tu racja, ale nie ma takich pieniążków, za które byłbym gotów choćby uczyć rysować wasze w większości wredne, roszczeniowe i rozwydrzone bachory. Sami je uczcie, ale bedzie polka i ciemnota na skalę 100razy wyższą niż na wsi Korei Północnej. Osobiście będąc nauczycielem zacząłbym wreszcie oceniać tak jak gnojki na to zasługują, niech siedzą po 5 lat w jednej klasie, przynajmniej klauny mielibyscie na co narzekać. Ale co tu ... rozwiń
Avatar
Gość / 21 lutego 2020 r. o 13:33
+8
Prawda dla zakłamanych komuchów zawsze była niewygodna i jest nadal. Jeden przykład prawdziwych danych może zniweczyć ich starania szczucia i napuszczania ludzi na siebie. W 1944 rozkradli po bandycku ziemię prawowitym właścicielom, zniszczyli im życie, a po latach sami stali się "czerwonymi baronami" i samozwańczą "elytą". Nadal chcą władać państwem, by zagarnąć resztę jego bogactwa. Nadal kłamią, intrygują, prowokują.
Avatar
Gość / 21 lutego 2020 r. o 12:42
-9
"ich wysokie zarobki są kwestią nadgodzin i wielkiego, dodatkowego wysiłku" - to zdanie poprawiło mi humor. Praca nauczyciela to 16 godzin zegarowych na tydzień. Kodeks pracy przewiduję prace średnio 40 godzin na tydzień. Nie ma więc nic dziwnego, że nauczyciele zarabiają więcej niż mówili o tym w czasie strajku
Avatar
memel / 21 lutego 2020 r. o 11:20
+13
Hipokryzja nauczycieli dyskwalifikuje ich z zawodu. Zepsuci kłamcy nie powinni być nauczycielami naszych dzieci. Kastowość i lewackość są ich przesłaniem a nie powołanie.
  Masz dzieci? Pewnie w czasie, gdy piszesz komentarze, dzieci pod opiekę zepsutych kłamców na lekcji albo w swietlicy. Zabieraj ze szkoły szybko, bo ci się dzieci lewackością zarażą. Nauczanie domowe wprowadź, wychowasz równie mądrych jak ty.
Avatar
kazik / 21 lutego 2020 r. o 11:13
-2
Hipokryzja nauczycieli dyskwalifikuje ich z zawodu. Zepsuci kłamcy nie powinni być nauczycielami naszych dzieci. Kastowość i lewackość są ich przesłaniem a nie powołanie.
Zobacz wszystkie komentarze 47

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 31 marca 2020 r.

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami
Wideo
film

"Poranek u św. Józefa". Tak lubelscy księża w czasie epidemii kontaktują się z parafianami

Na oryginalny pomysł na komunikację, w czasach kiedy kontakty międzyludzkie są mocno ograniczone, wpadli kapłani z parafii przy ul. Filaretów. W sobotę zaprosili parafian na... wspólną kawę. Kawa była w wirtualnej przestrzeni ale stworzyła okazję by przekazać wiernym ważne informacje

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar
film

Izolatoria w woj. lubelskim, czyli nowe miejsca dla zakażonych koronawirusem. W Lublinie działa w hotelu Huzar

O działalności izolatoriów poinformował w poniedziałek wieczorem wojewoda lubelski.

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Koronawirus atakuje lubelską policję. Komendant zapowiada wyjaśnienie wszystkich zarzutów pod adresem przełożonych

Dyskusja w nieformalnej grupie mundurowych o przypadkach zakażenia koronawirusem w III komisariacie w Lublinie doszła do takiego poziomu, że oficjalnie na wpisy zareagowała komenda wojewódzka. Już u 12 funkcjonariuszy z „trójki” potwierdzono wirusa, a 60 z lubelskiego garnizonu objęto kwarantanną.

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Perła pomaga w walce z koronawirusem. Kupuje karetkę dla szpitala zakaźnego w Puławach

Lubelski Browar Perła sfinansuje zakup specjalistycznego ambulansu dla SPZOZ w Puławach. W ten sposób lubelska firma chce się włączyć w walkę z epidemią koronawirusa.

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu
Nowe dane

Zmarło pięciu pacjentów zakażonych koronawirusem. Aż trzy osoby ze szpitala w Radomiu

Mamy 71 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych – informuje Ministerstwo Zdrowia. Zmarło też pięcioro kolejnych zakażonych pacjentów.

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim
Pilne

Nie żyje pacjent ze szpitala w Biłgoraju zakażony koronawirusem. Trzy nowe osoby zakażone w woj. lubelskim

Nie żyje 60-letni pacjent zakażony koronawirusem leczony w szpitalu w Biłgoraju - informuje Lubelski Urząd Wojewódzki. Są też trzy nowe przypadku zakażenia.

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ekspert: Nauka historii jest chaotyczna i mocno nieprzemyślana, ale z maturą problemów nie będzie

Ostatnie uśrednione wyniki matury z historii nie nastrajają optymistycznie, bo one w istocie ledwie przekraczają magiczną linię zdawalności - mówi Sebastianem Adamkiewicz, doktor nauk humanistycznych, autor wydanej właśnie książki „Polska. Na tropie historii”.

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek nowym prezesem Ursusa

Andrzej Młotek został powołany na nowego prezesem zarządu Ursusa. Wcześniej tą funkcję pełnił Ryszard Matkowski. To kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w tej firmie.

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Chcą zwolnić policjantów z Białej Podlaskiej. Chodzi o sprawę samochodu rozbitego na latarni

Prokuratura Okręgowa w Lublinie prowadzi śledztwo w sprawie policjantów z bialskiej komendy. Chodzi o zdarzenie z października ubiegłego roku, gdy przy jednej z ulic w Białej Podlaskiej znaleziono porzucone auto, które uderzyło w latarnię i znak drogowy.

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Budowa S17 i S19 w woj. lubelskim. Prace w ograniczonym zakresie, wykonawcy mają mniej pracowników

Mimo ograniczeń związanych z koronawirusem wykonawcy nie przerywają prac na drogach w naszym województwie. Trwają prace m. in. na drogach łączących Lublin i Rzeszów oraz na tzw. węźle "Lubelska".

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Wirtualny spacer po wystawie "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński"

Centrum Spotkania Kultur zaprasza do obejrzenia materiału filmowego z wystawy "Kształt Iluzji. Obraz w scenografii filmowej. Sobańska & Sławiński" prezentowanej w ramach Festiwalu Scena w Budowie.

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

Pionierski projekt powiatu kraśnickiego. Tak ma wyglądać Środowiskowe Centrum Wsparcia

To ma być pierwszy w Lubelskiem tego typu ośrodek. Będzie służyć pomocą osobom z autyzmem, niepełnosprawnym i starszym. Starostwo Powiatowe pokazało wizualizację Środowiskowego Centrum Wsparcia, które znajdzie się w budynku po dawnej przychodni przy al. Nieodległości w Kraśniku.

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy
Zdjęcia
galeria

Pożar w Rejowcu. W ogniu stanął budynek gospodarczy

Trzy zastępy strażaków walczyły z pożarem, jaki wybuchł w poniedziałek, po godz. 15 na posesji jednego z mieszkańców Rejowca w powiecie chełmskim.

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

Koronawirus przemytnikom nie przeszkadza

3 tys. paczek przemyconych z Ukrainy papierosów o wartości ponad 42 tys. zł zatrzymali na terenie powiatu chełmskiego funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.