Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 czerwca 2019 r.
6:24

Są wyniki egzaminów do szkół średnich. I pierwsze ofiary reformy edukacji

75 90 A A
(fot. Paweł Buczkowski /archiwum)

Dziś uczniowie mają ostatni dzień na zmianę wyboru szkoły średniej. Wyniki egzaminów (ósmoklasisty i gimnazjalnego) poznali w piątek. – Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty. Obawiam się, że w lipcu, gdy szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej – denerwuje się jedna z mam

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla gimnazjalistów najłatwiejszy okazał się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym (średnia to 68 proc.) Niewiele gorzej (63 proc.) poszedł im z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie (59 proc.). Większe problemy przyniósł język angielski na poziomie rozszerzonym (53 proc.), podstawowy język niemiecki (51 proc.) oraz przedmioty przyrodnicze (49 proc.).

Z matematyki i rozszerzonego języka niemieckiego uczniowie zdobywali średnio 43 proc.

Porównywalne są wyniki ósmoklasistów. Egzamin z języka polskiego zaliczyli oni średnio na 63 proc., język angielski na 59 proc., niemiecki - 42 proc., a matematykę - 45 proc.

– Wyniki wszystkich egzaminów syna mieszczą się między 40 a 50 proc. – mówi pani Ewa, mama ucznia SP nr 10 w Lublinie. – Z jednej strony to dobrze, bo jest w średniej, ale z drugiej dopiero teraz czujemy lęk przed rekrutacją. Skoro jest średniakiem to na przyjęcie do najlepszych szkół liczyć nie może. Chce więc zmienić preferencje i zrezygnować z nauki w liceum na rzecz technikum.

Obawy mają też najlepsi. – Dwa egzaminy na 100 proc. i mimo to niewielkie szanse, na dostanie się do najbardziej prestiżowych szkół – denerwuje się pan Piotr, ojciec ósmoklasisty z Lublina. – Jestem wściekły na polityków, którzy podcinają naszym dzieciom skrzydła.

W tym roku o przyjęcie do szkół średnich stara się tzw. zdublowany rocznik. Miejsc w szkołach jest mniej, bo klasy muszą być podzielone dla absolwentów obu typów szkół, którzy będą się uczyć na podstawie zupełnie innych programów.

To sprawia, że w rekrutacja jest wyjątkowo trudna. W I LO w Lublinie o 160 miejsc dla absolwentów podstawówek konkuruje 619 osób, w IV LO na 160 miejsc jest 1455 chętnych, a w V LO aż 1628 (mniej jest uczniów z tzw. pierwszego wyboru. To odpowiednio 274, 269 i 235 osób – red.). Zainteresowanych nauką w prawdopodobniej najbardziej obleganej w Lublinie klasie: biologiczno-chemiczno-angielskiej w V LO są 764 osoby, z czego 85 z pierwszego wyboru. Tym czasem miejsc jest 32.

– Dziecko płacze od kilku dni, bo nie dostało się do wymarzonej szkoły plastycznej – denerwuje się mieszkanka Lublina. – Co mam mu powiedzieć? Jak pocieszyć? Co go obchodzi, że nie miał szans, bo reforma oświaty sprawiła, że miejsc w szkole było w tym roku znacznie mniej.

– W ubiegłym roku na gimnazjalistów czekały dwie klasy pierwsze. W tym roku ponieważ nabór prowadzony jest do dwóch typów szkół: liceum czteroletniego i nowego liceum pięcioletniego (dla absolwentów gimnazjalistów) mogliśmy stworzyć tylko jedną, w której naukę rozpocząć może tylko 15 osób – przyznaje Krzysztof Dąbek, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. – Nie mamy miejsca w pracowniach ani dodatkowych etatów żeby móc przyjąć więcej uczniów.

O 15 miejsc konkurowało więc 69 osób. Dla porównania w ubiegłym roku tyle samo osób konkurowało o 50 miejsc.

– Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty – denerwuje się mama. – Nie mam pretensji do szkoły, ale do polityków. Obawiam się, że w lipcu, gdy wszystkie szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej.

Są szkoły, gdzie chętnych brak

Mimo tzw. zdublowanego rocznika nie we wszystkich szkołach panuje tłok. W LO w Kazimierzu Dolnym do klasy pierwszej zapisało się zaledwie 11 uczniów (3 pierwszego wyboru) po podstawówce i 10 (3 pierwszego wyboru) po gimnazjum. Oblegane nie są też szkoły uczące zawodu.

Możesz sprawdzić

Jeśli uczniowie lub ich rodzice nie zgadzają się z wynikiem egzaminu mogą wystąpić do OKE o wgląd do sprawdzonej pracy. Mają na to 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wyniku. Pracę będą mogli obejrzeć w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku.

Będą ją też mogli sfotografować lub zrobić notatki. Potem, jeśli uznają że popełniono błędy, w ciągu dwóch dni mogą złożyć wniosek o weryfikacje sumy punktów. Stanie się to w ciągu maksymalnie 7 dni.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju
Foto/Wideo
galeria
film

Nowatorskie leczenie migotania przedsionków. Lubelscy lekarze pionierami w kraju

Kardiolodzy ze szpitala przy ul. Jaczewskiego przeprowadzili małoinwazyjną ablację techniką PFA. To pierwsze takie zabiegi w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej.

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]
galeria

MKS FunFloor Lublin uciekł spod topora podczas meczu z Piotrcovią [zdjęcia]

MKS FunFloor Lublin pokonał MKS Piotrcovia Piotrków Trybunalski 30:27 po bardzo zaciętym spotkaniu.

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie
galeria

Bulla papieska z XVIII wieku i prawosławna ikona znalezione na Lubelszczyźnie

Wojewódzki konserwator zabytków pochwalił się kolejnymi cennymi znaleziskami z terenów naszego województwa . Jedno z nich należało do papieża, a drugie reprezentuje prawosławnych staroobrzędowców.

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

1,5 promila i parkowanie na przejściu. Wszystko w drodze na komendę

Pod komendę policji w Krasnymstawie przyjechał 49-latek, na którego był nałożony dozór policyjny. Zaparkował na wprost komendy. Na przejściu dla pieszych. Nie był trzeźwy.

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Skrzydłowy Motoru wraca do gry

Jacques Ndiaye będzie mógł pojawić się już na boisku podczas czwartkowego meczu Motoru Lublin z Chrobrym Głogów (godz. 18, na Arenie Lublin). Skrzydłowy z Senegalu, z powodu kontuzji pauzował od ponad miesiąca.

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Agresja wśród młodzieży. Jak reagować i jak przeciwdziałać?

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. Spotkanie w piątek, 26 kwietnia, o godzinie 9 w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ul. Spokojnej 2.

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”
28 kwietnia 2024, 18:00

CSK zaprasza na spektakl „Z kapelusza”

W najbliższą niedzielę na scenie Sali Operowej w lubelskim CSK z okazji Międzynarodowego Dnia Tańca odbędzie się przedstawienie „Z kapelusza”.

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza
25 kwietnia 2024, 18:00

Gabinety historii naturalnej Lublina. Nowa wystawa w Muzeum Józefa Czechowicza

Gabinety historii naturalnej Lublina to tytuł wystawy nawiązuje do ducha oświeceniowych gabinetów historii naturalnej i osobliwości przyrody. Otwarcie wystawy odbędzie się 25 kwietnia o godzinie 18 w lubelskim Muzeum Józefa Czechowicza.

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji
Patronat Dziennika Wschodniego
26 kwietnia 2024, 9:00

Jak zdrowo się starzeć? O tym już w piątek na międzynarodowej konferencji

Profilaktyka, choroby metaboliczne, rehabilitacja i zdrowe żywienie - takie tematy poruszą specjaliści podczas międzynarodowej konferencji „Healthy Aging”.

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od jutra zmiany w organizacji ruchu na Wallenroda

Od czwartku, 25 kwietnia, część ulicy Wallenroda zostanie zamknięta. Wszystko przez rozpoczęcie kolejnego etapu prac remontowych.

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą
pilne

Aż 11 niewybuchów w Białej Podlaskiej. Saperzy jeszcze tu wrócą

Przy ulicy Sidorskiej w Białej Podlaskiej znaleziono aż 11 niewybuchów. Saperzy zakończyli dziś pracę o godz. 16.30. Ale powrócą tu w piątek. Wówczas ponownie mieszkańcy będą ewakuowani.

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin
galeria

Noc Kultury 2024: Neurony Miasta ożywią Lublin

Tegoroczna, 18. już edycja festiwalu Nocy Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 1 i 2 czerwca. Poznaliśmy program tej imprezy. Będą się na niego składały projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury.

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Marta Wcisło jedynką z Lubelskiego do Europarlamentu. Dwójka dla Krzysztofa Grabczuka

Platforma Obywatelska przedstawiła swoich kandydatów do europarlamentu. Wśród nich jest Borys Budka, Dariusz Joński oraz lubelska posłanka, Marta Wcisło.

Bakterie coli w popularnym tatarze

Bakterie coli w popularnym tatarze

Główny Inspektorat Sanitarny wydał ostrzeżenie dotyczące obecności bakterii Escherichia coli w partii tatara wołowego łukowskiej firmy

Kawa. Fakty i mity
WIDEO
film

Kawa. Fakty i mity

Wokół kawy narosło wiele mitów. Z pomocą dietetyka Macieja Pokarowskiego postanowiliśmy sprawdzić co z nich jest prawdą, a co nie.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium