Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

17 czerwca 2019 r.
6:24

Są wyniki egzaminów do szkół średnich. I pierwsze ofiary reformy edukacji

75 89 A A
(fot. Paweł Buczkowski /archiwum)

Dziś uczniowie mają ostatni dzień na zmianę wyboru szkoły średniej. Wyniki egzaminów (ósmoklasisty i gimnazjalnego) poznali w piątek. – Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty. Obawiam się, że w lipcu, gdy szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej – denerwuje się jedna z mam

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Dla gimnazjalistów najłatwiejszy okazał się egzamin z języka angielskiego na poziomie podstawowym (średnia to 68 proc.) Niewiele gorzej (63 proc.) poszedł im z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie (59 proc.). Większe problemy przyniósł język angielski na poziomie rozszerzonym (53 proc.), podstawowy język niemiecki (51 proc.) oraz przedmioty przyrodnicze (49 proc.).

Z matematyki i rozszerzonego języka niemieckiego uczniowie zdobywali średnio 43 proc.

Porównywalne są wyniki ósmoklasistów. Egzamin z języka polskiego zaliczyli oni średnio na 63 proc., język angielski na 59 proc., niemiecki - 42 proc., a matematykę - 45 proc.

– Wyniki wszystkich egzaminów syna mieszczą się między 40 a 50 proc. – mówi pani Ewa, mama ucznia SP nr 10 w Lublinie. – Z jednej strony to dobrze, bo jest w średniej, ale z drugiej dopiero teraz czujemy lęk przed rekrutacją. Skoro jest średniakiem to na przyjęcie do najlepszych szkół liczyć nie może. Chce więc zmienić preferencje i zrezygnować z nauki w liceum na rzecz technikum.

Obawy mają też najlepsi. – Dwa egzaminy na 100 proc. i mimo to niewielkie szanse, na dostanie się do najbardziej prestiżowych szkół – denerwuje się pan Piotr, ojciec ósmoklasisty z Lublina. – Jestem wściekły na polityków, którzy podcinają naszym dzieciom skrzydła.

W tym roku o przyjęcie do szkół średnich stara się tzw. zdublowany rocznik. Miejsc w szkołach jest mniej, bo klasy muszą być podzielone dla absolwentów obu typów szkół, którzy będą się uczyć na podstawie zupełnie innych programów.

To sprawia, że w rekrutacja jest wyjątkowo trudna. W I LO w Lublinie o 160 miejsc dla absolwentów podstawówek konkuruje 619 osób, w IV LO na 160 miejsc jest 1455 chętnych, a w V LO aż 1628 (mniej jest uczniów z tzw. pierwszego wyboru. To odpowiednio 274, 269 i 235 osób – red.). Zainteresowanych nauką w prawdopodobniej najbardziej obleganej w Lublinie klasie: biologiczno-chemiczno-angielskiej w V LO są 764 osoby, z czego 85 z pierwszego wyboru. Tym czasem miejsc jest 32.

– Dziecko płacze od kilku dni, bo nie dostało się do wymarzonej szkoły plastycznej – denerwuje się mieszkanka Lublina. – Co mam mu powiedzieć? Jak pocieszyć? Co go obchodzi, że nie miał szans, bo reforma oświaty sprawiła, że miejsc w szkole było w tym roku znacznie mniej.

– W ubiegłym roku na gimnazjalistów czekały dwie klasy pierwsze. W tym roku ponieważ nabór prowadzony jest do dwóch typów szkół: liceum czteroletniego i nowego liceum pięcioletniego (dla absolwentów gimnazjalistów) mogliśmy stworzyć tylko jedną, w której naukę rozpocząć może tylko 15 osób – przyznaje Krzysztof Dąbek, dyrektor Zespołu Szkół Plastycznych im. C.K. Norwida w Lublinie. – Nie mamy miejsca w pracowniach ani dodatkowych etatów żeby móc przyjąć więcej uczniów.

O 15 miejsc konkurowało więc 69 osób. Dla porównania w ubiegłym roku tyle samo osób konkurowało o 50 miejsc.

– Moje dziecko jest jedną z pierwszych ofiar reformy oświaty – denerwuje się mama. – Nie mam pretensji do szkoły, ale do polityków. Obawiam się, że w lipcu, gdy wszystkie szkoły wywieszą listy przyjętych, takich ofiar będzie znacznie więcej.

Są szkoły, gdzie chętnych brak

Mimo tzw. zdublowanego rocznika nie we wszystkich szkołach panuje tłok. W LO w Kazimierzu Dolnym do klasy pierwszej zapisało się zaledwie 11 uczniów (3 pierwszego wyboru) po podstawówce i 10 (3 pierwszego wyboru) po gimnazjum. Oblegane nie są też szkoły uczące zawodu.

Możesz sprawdzić

Jeśli uczniowie lub ich rodzice nie zgadzają się z wynikiem egzaminu mogą wystąpić do OKE o wgląd do sprawdzonej pracy. Mają na to 6 miesięcy od dnia wydania zaświadczenia o wyniku. Pracę będą mogli obejrzeć w ciągu pięciu dni od złożenia wniosku.

Będą ją też mogli sfotografować lub zrobić notatki. Potem, jeśli uznają że popełniono błędy, w ciągu dwóch dni mogą złożyć wniosek o weryfikacje sumy punktów. Stanie się to w ciągu maksymalnie 7 dni.

e-Wydanie

Komentarze 89

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 08:24
+33
Niech się uczą życia. Na wymarzone stanowisko w pracy też z 200 dostanie się jeden. Takie życie! Lepiej niech te dzieciaki teraz zdadzą sobie już sprawę że nie są pępkami świata i żeby coś mieć to trzeba się napracować (czytaj uczyć do egzaminów jeśli egzaminy decydują). ŻYCIE!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 07:56
+33
Ciekawe stwierdzenie - ci co marnie się uczą są ofiarami reformy. Wcześniej nie było reform i co wszyscy zdawali, dostawali się do wymarzonych szkół??.
Avatar
Tomasz / 17 czerwca 2019 o 07:45
+33
Ja pierdzielę! To technikum, aż tak ambicje rodzicom spala, że dziecko MUSI iść do liceum za wszelką cenę? Może dzięki temu technikum twój syn będzie potrafił młotkiem uderzać i żonie w przyszłości karnisz zamocuje.
Avatar
Ur / 17 czerwca 2019 o 08:27
+32
Całe gimnazjum nauczyciele strajkowali??To nie wina nauczycieli,że jakiś leń nie chciał się uczyć.Nawet najlepszy nauczyciel nie wtoczy do głowy wiedzy,jak nie ma współpracy ze strony ucznia.W naszych czasach wszyscy to rozumieli,a teraz uczeń to święta krowa,która nic nie musi z siebie dać,a wszelkie niepowodzenia to wina kogoś innego...nauczycieli,dyrektora,babci,dziadka,psa i kota,a nie delikwenta i jego zapatrzonych w niego rodziców
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 06:35
+30
Mam córkę w 8 klasie język polski , angielski poszedł jej bardzo dobrze, natomiast matma słabo nie winę polityków tylko córkę że słabo się przygotowała do matematyki
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 06:55
+27
A kiedy Kevin czy Dżesika mieli się uczyć jak trzeba neta ogarniać, zadbać o siebie i nie zaniedbywać ziomów. Wrzucić coś na fejsa czy inste, no i jeszcze imprezki zaliczyć co drugi dzień. Przecież bez amfy czy dopalaczy to nie dałoby się wyrobić...
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 06:54
+21
Nie można na podstawie różnych egzaminów (a klasy 8 i 3 gimnazjum pisały inny) porównywać poziomu. Poza tym, egzamin kl.8 obejmował 3 przedmioty. Egzamin gimnazjalny - polski, matematykę, historię, wos, wszystkie przedmioty przyrodnicze i język obcy.
Avatar
Inżynier / 17 czerwca 2019 o 11:17
+20
Czy w ogóle ktoś przedstawił jakieś sensowne badania, że gimnazja były złe. Moje córki kończyły taki system, obydwie kończyła gimnazjum ze średnią powyżej 5 i cieszą się, że nie musiały chodzić 8 lat do podstawówki. Ja jako rodzić nie widzę nic złego w systemie 6+3+3. Pewnie ma swoje wady jak każdy, ale czy były tak znaczące aby robić taką rewolucję? Czy nowy system opracowany w ciągu roku będzie lepszy od poprzedniego ? Jakoś nie sądzę!
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 06:40
+20
A Pani Minister będzie teraz celebrować swój "sukces" z szerokim uśmiechem pławiąc się w luksusach brukselskich salonów tej "obrzydliwej" unii. I co drodzy wyborcy? To Wy, pełni wdzięczności, jej i podobnym daliście taki prezent na koniec roku szkolnego.
Avatar
Gość / 17 czerwca 2019 o 13:16
+18
Osobom, które nie mają dzieci w 8 klasie szkoły podstawowej albo 3 gimnazjum proponuję nie zabierać głosu w tej sprawie. Kto nie doświadczył tego syfu zrobionego przez Zalewską nie wie o czym pisze. Wina jest tylko i wyłącznie jej. Ok, zawsze było tak, że część dzieci nie dostało się do tych szkół co chciało. Niestety w tym roku nawet dzieci, które się uczyły i dobrze zdały egzamin mają znacznie mniejsze szanse na dostanie się do dobrej szkoły. Gorsza szkoła zmniejsza za to szanse na lepsze wykształcenie. Ja wiem, obecnej władzy zależy na tym, żeby było jak najwięcej debili bo takimi łatwiej rządzić i łatwiej korumpować 500+. Ale PIS wyrządził naszym dzieciom krzywdę i mam nadzieję, że jego notable będą się smażyć w piekle. Od razu uprzedzam pisowskie trole - nie głosowałem na PO a moje dziecko zdało bardzo dobrze egzamin.
Osobom, które nie mają dzieci w 8 klasie szkoły podstawowej albo 3 gimnazjum proponuję nie zabierać głosu w tej sprawie. Kto nie doświadczył tego syfu zrobionego przez Zalewską nie wie o czym pisze. Wina jest tylko i wyłącznie jej. Ok, zawsze było tak, że część dzieci nie dostało się do tych szkół co chciało. Niestety w tym roku nawet dzieci, które się uczyły i dobrze zdały egzamin mają znacznie mniejsze szanse na dostanie się do dobrej szkoły. Gorsza szkoła zmniejsza za to szanse na lepsze wykształcenie. Ja wiem, obecnej władzy zależy na ty... rozwiń
Avatar
Zniesmaczona komentarzem osoby o nicku matka / 22 czerwca 2019 o 22:24
+7
Nikt  mi nie powie, że ktoś kto kończy załóżmy Gimnazjum nr 10 w Lublinie i ma 4kę na świadectwie umie tyle samo co ktoś kto ma 4kę i kończy gimnazjum pod Ulhówkiem. A punktów za ocenę na świadectwie mają tyle samo...
 NIKT tak nie powie ,bo tak nie jest. Uczniowie z mniejszych miejscowości zazwyczaj umieją więcej niż ci z miasta,bo nauczyciele więcej od nich wymagają. Jak poszłam do LO to okazało się ,że my (absolwenci wiejskich szkół) umiemy więcej niż ci z miasta. Pokazały to pierwsze testy na zajęciach.
Avatar
Lilka / 22 czerwca 2019 o 22:18
+4
Dla jasności ,szkoły wiejskie zazwyczaj wymagają więcej od swoich uczniów. Pamiętam jak dziś ,że kiedy po ukończeniu podstawówki na wsi poszłam do gimnazjum w mieście (woow,szkoła w mieście) ,to my wieśniaki umieliśmy dużo więcej niż mieszczuchy. Tak jest do tej pory.
Avatar
Ziajka / 22 czerwca 2019 o 22:10
0
Pięcioletnie są teraz technika dla absolwentów podstawówki ,licea są czteroletnie. Polecam sprawdzić na stronie szkoły czy MEN-U
Avatar
Anka / 20 czerwca 2019 o 19:48
-1
Dlatego rekrutacja powinna odbywać się tylko na podstawie wyników egzaminów po SP. Bez brania pod uwagę ocen ze świadectwa, charytatywność i i innych pierdół
Avatar
Rodzice / 19 czerwca 2019 o 22:57
+9
Szkoda ze Pani pisząca ten artykuł przytacza rozmowę której nie przeprowadziła i tym samym podaję bardzo nierzetelne dane.
Avatar
Radi / 19 czerwca 2019 o 22:05
+4
Podobno patałachy z komisji egzaminacyjnych źle przenieśli wyniki. U mnie w szkole uczennica ,która ledwo zdawała z klasy do klasy miała ponad 80 pkt. W Wawie już jest afera. Skladajcie podania o wgląd do prac.
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 11:14
+2
Jak masz słabe wyniki to młodzieżówka Platformy czeka otworem.
 Ale cię pistv wychowała :) Wtłoczyła ciemnotę do główki, aż żal. A prawda jest taka, że to pisia deforma i to pisom zależy na głupim pokoleniu, bo głupimi lepiej strerować. A ty jesteś tego najlepszym przykładem!
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 11:12
0
Nikt  mi nie powie, że ktoś kto kończy załóżmy Gimnazjum nr 10 w Lublinie i ma 4kę na świadectwie umie tyle samo co ktoś kto ma 4kę i kończy gimnazjum pod Ulhówkiem. A punktów za ocenę na świadectwie mają tyle samo...
 Może tak może nie... Ale co, odmawiasz nauki tym z dalszych rejonów? A może właśnie oni są bardziej zdolni i bardziej pracowici, tylko warunki mają jakie mają. 
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 11:10
0
Trudno się spodziewać żeby tzw. średniaki dostały się do najlepszych lubelskich liceów nawet gdyby nie było podwójnego rocznika. Przestańmy zrzucac wszystko na reformę. Jeśli dziecko chce dostać się do takiego liceum to musi ciężko pracować, chociaż w ostatniej klasie szkoły podstawowej. Później czeka go jeszcze cięższa praca więc drodzy rodzice trochę zdrowego rozsądku.[/quote]   [quote]20 lat temu jeden rocznik odpowiadał wielkością obecnego skumulowanego rocznika, szkoła średnia trwała 4 lub 5 lat czyli tyle ile ma trwać teraz i wszyscy się jakoś mieścili. Poza tym absolwenci SP/Gim wcale z sobą nie konkurują, mają trafić do oddzielnych klas i jedni iść trybem 3/4, drudzy 4/5  więc nie będą też konkurować w przyszłości z sobą na rynku pracy czy ubieganiu się o przyjęcie na studia wyższe.
 Chyba czegoś nie rozumiesz... Ale cóż, wychowanie pisiej propagandy :(
 Chyba czegoś nie rozumiesz... Ale cóż, wychowanie pisiej propagandy :( rozwiń
Avatar
Gość / 19 czerwca 2019 o 11:08
+7
Mam córkę w 8 klasie język polski , angielski poszedł jej bardzo dobrze,  natomiast matma słabo nie winę polityków tylko córkę że słabo się przygotowała do matematyki
 Nie wiń jej. Nie musi być omnibusem ze wszystkiego. Jeszcze znajdzie swoja drogę i jeśli naprawdę chce, zajdzie tam, gdzie pragnie.
Zobacz wszystkie komentarze 89

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Wpuściła "opiekę społeczną". To był duży błąd

Wpuściła "opiekę społeczną". To był duży błąd 0 0

54-latka z Chełma straciła ponad 2 tys. zł. Wpuściła do domu kobiety, podające się za pracownice opieki społecznej. Z mieszkania zniknął laptop, toster i pieniądze.

Wystawa fotografii Daniela Mroza w Janowie Lubelskim
19 lipca 2019, 18:00

Wystawa fotografii Daniela Mroza w Janowie Lubelskim 0 0

Galeria Muzealna Muzeum Fotografii w Janowie Lubelskim (ul. Sukiennicza) zaprasza na wernisaż wystawy fotografii Daniela Mroza. Otwarcie ekspozycji nastąpi 19 lipca o godz. 18.

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty

Lubelska moda zdobywa Europę. Przedsiębiorcy z Lubelskiego starają się o nowe kontrakty 0

Mikro, mali i średni przedsiębiorcy branży modowej z województwa lubelskiego starają się o kontrakty handlowe na rynku krajów Beneluksu. Ostatnio byli z misją gospodarczą w Amsterdamie zorganizowaną przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego w Lublinie. Siedmiu przedsiębiorców wzięło udział w dwudniowych targach modowych Modefabriek – Amsterdam Fashion Trade Event.

Transferowej ofensywy ciąg dalszy. Nowy zawodnik w Motorze Lublin

Transferowej ofensywy ciąg dalszy. Nowy zawodnik w Motorze Lublin 0 1

W środę piłkarze z Lublina rozegrali dwa mecze kontrolne. Najpierw pokonali 3:2 Legionovię Legionowo, a następnie Lewart Lubartów 2:1. Z kolei w czwartek do druzyny dołączył kolejny nowy piłkarz. Został nim Tomasz Swędrowski

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku
galeria

Lublin: Który autobus nie przyjedzie? Jest wykaz da każdego przystanku 0 11

Zarząd Transportu Miejskiego ogłosił dokładny wykaz kursów z poszczególnych przystanków, które nie zostaną dziś wykonane z powodu zaprzestania świadczenia usług przewozowych przez firmę Warbus

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie"
film

Lider Budki Suflera wraca do zdrowia. "Chciałbym z serca podziękować za ogromne wsparcie" 0 0

Romuald Lipko wraca do zdrowia. Muzyk i kompozytor przekazał tę dobrą informację za pośrednictwem Facebooka. Jak sam powiedział, rokowania w walce z chorobą nowotworową są bardzo dobre.

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela

Chełmianka pokonała w sparingu Sokoła Konopnica 2:0. Nowy napastnik już strzela 0 0

Chełmianka pokonała w środowym meczu kontrolnym Sokoła Konopnica 2:0. jedną z bramek strzelił Wołodymyr Hładki, który podpisał już nawet umowę z biało-zielonymi

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych

Ile można zarobić na pracy przy zbiorze owoców? Plantatorzy narzekają na brak chętnych 0 7

Za kilogram malin – 2 złote, a borówek – do 4 zł. Na polach w Lubelskiem owocowe żniwa w pełni. Plantatorzy skarżą się na brak rąk do pracy, a sezonowi pracownicy na niskie stawki

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka
20 lipca 2019, 9:00

Marsz szlakiem ostatniego transportu z Majdanka 0 0

Państwowe Muzeum na Majdanku zaprasza do udziału w marszu szlakiem ostatniego transportu z Majdanka na trasie Majdanek-Krężnica Jara (17 km). Marsz rozpocznie się 20 lipca o godz. 9 przed budynkiem Centrum Obsługi Zwiedzających Państwowego Muzeum na Majdanku.

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę

Daniel Olbrychski sprzedał swój dom pod Kazimierzem Dolnym. Był wyceniony na imponującą kwotę 11 13

Jeden z najbardziej znanych polskich aktorów – Daniel Olbrychski – sprzedał swój dom w Mięćmierzu, pod Kazimierzem Dolnym. Wartość sentymentalna do tego miejsca była równie duża, co ta materialna – posiadłość była wyceniana na niemal 2,5 miliona złotych

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy

KU AZS UMCS weźmie udział w Akademickich Mistrzostwach Europy 0 3

Reprezentacja AZS UMCS prowadzona przez trenera Tomasza Bieleckiego wylatuje w piątek do Madrytu gdzie powalczy na Akademickich Mistrzostwach Europy. To nagroda za dotychczasowe sukcesy jakie drużyna osiągnęła w naszym kraju

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi"

Radni chcą sobie dać podwyżkę. "Najpierw trzeba coś zrobić dla ludzi" 5 11

Miało być taniej, a wyjdzie jak zwykle. Radni w Lubartowie wnieśli pierwszy w tej kadencji autorski projekt uchwały o… podwyższeniu swoich diet. Pod tym pomysłem podpisało się 16 radnych. Zwolennicy podwyżki twierdzą, że to jedynie projekt. Podwyżka połączyła radnych bez względu na barwy polityczne

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo]
film

Blogerzy z "Busem przez świat" w Lublinie. Co warto zobaczyć w 48 godzin? [wideo] 19 6

- Lublin nie jest może najpopularniejszym kierunkiem weekendowych wypadów, ale po wizycie w Lublinie jesteśmy zachwyceni tym miastem, i wiemy, że nieraz jeszcze tu wrócimy. Bo tu po prostu jest przyjemnie - napisali podróżnicy z popularnego bloga "Busem przez świat"

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym?

Czym jest karta eSIM? Jak wygląda oferta w modelu subskrypcyjnym? 0 0

Standardowe karty SIM są dostępne w tylu wersjach, że jeśli nie interesujemy się szczególnie telefonią komórkową, może nas to zaskoczyć. Jakby tego było mało, pojawił się jeszcze jeden rodzaj karty SIM – eSIM, którą ostatnio Orange wprowadził do Polski jako pierwszy operator. Czym jest karta eSIM i jak wygląda oferta Orange w modelu subskrypcyjnym?