Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

25 kwietnia 2019 r.
13:33

Strajk nauczycieli zawieszony! "Musieliśmy wziąć odpowiedzialność za uczniów"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 87 A A
W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli
W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli

W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pedagodzy wrócą do szkół, ale – jak mówią przedstawiciele związku – nie kończą walki o dobrą szkołę.

– Ten strajk mógłby trwać, bo nauczyciele są do tego gotowi – mówił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Rząd nie zdołałby rozwiązać problemu matur, bo nie można zastąpić nauczycieli. Musieliśmy wziąć więc odpowiedzialność za uczniów i stąd decyzja o zawieszeniu strajku żeby zapewnić warunki do zakończenia nauki.

Sam protest ma jednak trwać. ZNP chce zorganizowania w czerwcu „prawdziwego” okrągłego stołu w sprawie zmian edukacji. Budować chce też szeroką koalicję dla zmian w oświacie i promować program Szkołana6. W jego ramach znajduje się m.in. wzrost z 2,2 proc. do 5 proc. PKB nakładów na edukację, odchudzenie podstawy programowej i wzrost wynagrodzeń.

Broniarz: Zawieszamy strajk (wideo: x-news)

Oświadczenie Sławomira Broniarza

Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.

Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. 
Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.

Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.

Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe. 
Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.

Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.

I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.

Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. 
My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.

Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:
• 10 proc. podwyżki od września 
• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat 
• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji 
• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:
• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju 
• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.

Program „Szkoła na szóstkę” to:
• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
• zmniejszenie biurokracji w szkołach 
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.

Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. 
Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. 
Proszę być gotowym na wrzesień.

e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 o 13:55
+41
Spektakularna porażka Broniarza i Schetyny, nauczyciele przegrani, upokorzeni, pozbawieni cześći poborów, tak się kończy projekt zrobienia zamętu w Polsce.
Avatar
Antybelfer / 25 kwietnia 2019 o 13:46
+34
Musieli wziac odpowiedzialnosc za uczniow ha ha ha dobry zart mieli gdzies gimnazjalistow i tych z 8 klasy a teraz jak zobaczyli ze rzad zorganizuje matury bez ich udzialu to łaskawie wracaja do pracy bierzcie sie do roboty a rzad powinien wam nakazac pracowac 40 godzin tygodniowo jak inni pracuja
Avatar
rodzic maturzysty / 25 kwietnia 2019 o 15:20
+33
Pozwalniać tych nierobów, zlikwidować Kartę Nauczyciela i zatrudnić na podstawie Kodeksu Pracy na zasadach rynkowych. 40 godzin w szkole tygodniowo, będą mieli czas na odrabianie lekcji i na przygotowanie lekcji. Zabraknie im czasu na zakupy i gotowanie obiadków w czasie gdy normalni ludzie tyrają w pracy.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 o 13:52
+30
Maja po 18 godzin tygodniowo i im zle jak im malo kasy to niech przyjda do nas do Biedronki mamy caly szereg atrakcji praca w wekendy na dwie zmiany dzwiganie towaru znoszenie fochow nadetych klientów nauczyciele do Biedronek nie po zakupy tylko do pracy bardzo polecamy
Avatar
J23 / 25 kwietnia 2019 o 13:54
+27
Czy zawsze w szkole było tylu idiotów jak oni wrócą do uczniów po tych błazeństwach w szkole !!!!!!!!! Wielu z nich zrobiło z siebie idiotę i taki ktoś ma uczyć dzieci i młodzież wstyd !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
rob / 25 kwietnia 2019 o 14:16
+25
Pan Broniarz wygłosił swoje orędzie polityczne. Kiedy nowa partia. Widać wyrażnie że apatyt mu sie zaostrzył i mówi juz w imnieniu nie tylko w jego mniemaniu wszytskich nauczycieli, ale także lekarzy, pieleęgniarek, osób niepełnosprawnych itd. Widać że jego gra to polityczna hucpa, obliczona w jego mniemaniu na obalenie rządu, chce przeciagnąc strajk i zadyme do jesiennych wyborów parlamentarnych. Nauczyciele stanowią w jego cyrku tylko marionetki. Zatem Panie Broniarz, chce Pan pradziwej merytorycznej dyskucji, proszę bardzo. Poniżej punkty, które na pewno ponsiosą poziom nauczania przez nauczycieli: 1. Likwidacja karty nauczyciela i pzrejście na umowę o pracę tak jak to jest w całym cywilizowanym świcie, tak aby npseudonauczycieli-leserów można było zwolnić. W tym momencie sa nieusuwalni. 2. Podniesienie pensum do 30 godzin, dla nauczycieli w-f, techniki, plasytki, muzyki, religii - do min. 35 godz. 3. Jasny i klarowny system ewaluacji (oceny pracy nauczyciela). Podstawą oceny pozytywnej (ocena co dwa lata), będą przede wszystkim wyniki egzaminów końcowych (jeśli dany przedmiot wchodzi w skład tego egzaminu), ocena  przez rodziców. Ja zrobiłbym dodatkowy test kompetencji z każdego przedmiotu (poza w-f, plastyką, muzyką, techiką),  tak aby mieć miarodajną, porównywalną ocenę wiedzy ucznia i aby uzyskać wyniki miarodajnie statystycznie (test na to czy krzywa gaussa nie rozjeżdza sie danemu nauczycielowi, jesli tak to znaczy że źle uczy). 4. W przypadku oceny negatywnej nauczyciel, podlega kolejnej ocenie w nastepnym roku. W przypadku uzyskania drugiej z rzędu oceny negatywnej jest automatycznie zwalniany z pracy niezależnie od tego czy jest na umowie czasowej czy okreslonej (karta nauczyciela będzie zlikwidowana). 5. Zróżnicowanie wynagrodzenia w zależności od wyników ewalucji, ci co wypadli najsłabiej (ale uzyskali ocene poytywną, nie dostają nagród/premii motywacyjnych do czasu nastepnej ewaluacji). Oczywiście szkoła wymaga tez innych reform, np. zmiana podstawy programowej, jest zbytnio przeładowana. We Włoszech np. jeden temat z matematyki jest gruntownie studiowany (tak, to odpowiednie słowo) przez cały tydzień, a nie taj jak u nas jedna lekcja , po łepkach i wio do przodu (plus dużo pracy domowej). Uczeń, który był chory w tym jednym dniu juz ma problemy z nadrobieniem materiału, we Włoszech nawet po 2-3 dniowej nieobecności jest spokojnie w stanie nadrobić zaległości. Nauczyciele powinni pracować w szkole (30 godz. pensum, 10 godzin do dyspozycji ucznia i czas na sprawdzanie klasówek i przygotowanie sie do nastepnych lekcji). Z tego względu każdy nauczyciel powienien posiadać swój nawet mały gabinet, w którym mógłby pracować. W innym przypadku będzie musiał pracować w domu, a tego nie chcemy wszyscy. Nauczyciele szczególnie wyrózniający się w pracy z młodzieżą (prowadzenie olimpiad przedmiotowych) powinni dostawać dodatki motywacyjne. W tym momencie pracują ku chwale ojczyzny. To tylko kilka propozycji na początek...  
Pan Broniarz wygłosił swoje orędzie polityczne. Kiedy nowa partia. Widać wyrażnie że apatyt mu sie zaostrzył i mówi juz w imnieniu nie tylko w jego mniemaniu wszytskich nauczycieli, ale także lekarzy, pieleęgniarek, osób niepełnosprawnych itd. Widać że jego gra to polityczna hucpa, obliczona w jego mniemaniu na obalenie rządu, chce przeciagnąc strajk i zadyme do jesiennych wyborów parlamentarnych. Nauczyciele stanowią w jego cyrku tylko marionetki. Zatem Panie Broniarz, chce Pan pradziwej merytorycznej dyskucji, proszę bardzo. Poniżej p... rozwiń
Avatar
Odda do cEBULARZA / 25 kwietnia 2019 o 14:13
+24
I bardzo dobrze! Jak miło będzie wiedzieć i żyć ze świadomością, że ta banda naburmuszonych ludzi z nie wiadomo jakim mniemaniem o sobie dostała kłodę pod nogi. Teraz wielcy przyjaciele uczniów hipokryci szkoda tylko, że już zapomnieli jak działali na szkodę młodzieży i dobrych nauczycieli oraz próbowali szantażować i manipulować w celu uzyskania kożyści finansowych (swoją drogą jest chyba na to paragraf)
Avatar
Buzon / 25 kwietnia 2019 o 13:51
+24
Co za i.dio.tyczne żądania! Jak można oczekiwać zwiększenia wydatków na oświatę z 2,2% do aż 5% (ponaddwukrotnie)?! Dzieciaków z roku na rok ubywa, więc nie ma opcji, żeby jakikolwiek rząd tak drastycznie podniósł wydatki, bo i kosztem kogo (jakiej grupy?)! Są przecież inne, pilniejsze potrzeby... W związku ze starzeniem się społeczeństwa coraz więcej kasy musi iść na ochronę zdrowia, a nie - na grupę zawodową, która chce zarabiać jak na Zachodzie, ale już pracować tyle, co na Zachodzie, to ojojnie!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 o 14:08
+23
Jedno jest pewne, po tym żenującym proteście , przebieraniu się nauczycieli za krowy , żebraczym nastawianiu i wyciąganiu rąk po datki - nauczyciele długo nie będą mieli poważania w społeczeństwie
Avatar
GŁUPOTA JEDNAK STRASZNIE BOLI / 25 kwietnia 2019 o 14:21
+22
Strajkujący nauczyciele ogromnie stracili u Uczniów, ich Rodziców i w całym Społeczeństwie poprzez przyjętą formę protestu. Branie za zakładników bezbronnych zawsze przynosi opłakane skutki.
Avatar
Kamatera / 30 kwietnia 2019 o 00:01
-1
Kadra nauczycielska pokazała dzieciom to co najważniejsze czyli NIE LICZY SIĘ EDUKACJA TYLKO KAAAASA!!!!
Avatar
Rodzic / 26 kwietnia 2019 o 14:54
-1
Odpowiedzialni to byliby gdyby po 1 dniu strajku przestali strajkować a tak to tylko zauważyli, ze koledzy pojedynczo zaczynają prowadzić zajęcia, bo nie dostaną pensji i ustąpili
Avatar
Patryk z liceum / 26 kwietnia 2019 o 09:44
-3
Dokładnie panowie i panienki jestem za, jestem przeciw, nauczycielom się należy więcej kasy, poświęcają temu zawodowi życie i swój czas.
Avatar
Rodzic / 26 kwietnia 2019 o 07:54
0
Za kwiecień nauczyciele dostali wynagrodzenie z góry , więc mają zapłacone. Za maj mogliby nie dostać więc przestali strajkować. Jak czytałem o zachowaniu nauczycieli wobec nie strajkujących to szczerze boję się o moje dziecko - jak taka kasta może się mścić i to jeszcze zarabiając tak dużo w stosunku do reszty społeczeństwa.
Avatar
ZEUS / 25 kwietnia 2019 o 21:26
+1
Brawo panie Premierze brawo PiS za jaja i do parteru proszę rozliczyć tych co korepetycji na lewo  udzielają biorą kasę i nie rozliczają się w skarbowym a jest ich sporo  dno dno sięgnęli dna nauczyciele nauczaja dzieci.
Avatar
SUWEREN / 25 kwietnia 2019 o 21:13
+8
Rząd był zmuszony chwy­cić za ja­ja i spro­wadzić do par­te­ru  zastraszających przyszłość DZIECI i MŁODZIEŻY? Chyba własnie dlatego płacimy podatki. Teraz czas na wprowadzenie systemu ocen -ale  DLA NAUCZYCIELI. Koniec z komunistycznym systemem [b]"czy sie stoi czy się leży" dla zwiazkowych swojaków ![/b]
Avatar
Stowarzyszenie Umarłych Poetów / 25 kwietnia 2019 o 20:52
+6
Z tego całego negatywu, który dopadł dzieciaki można wyciągnąć kilka pozytywów. Jednym z nich są oszczędności. Prawie miliard zaoszczędził budżet państwa na strajku "nauczycieli". - Można z czystym sumieniem przeznaczyć na nagrody dla np. nauczycieli, którzy nie opuścili dzieci podczas egzaminów i wyposażenie pracowni w szkołach.
Avatar
hugo / 25 kwietnia 2019 o 20:44
+4
Strajk Grunt się pali pod nogami to zawieszają strajk. Do gnoju a nie uczyć dzieci i młodzież.
Avatar
CZYM ZAATAKUJĄ LEWACY SCHETYNA. KOSINIAK I TUSK? / 25 kwietnia 2019 o 20:28
+9
Czyli Sławek & przyjaciele wezmą po akcji zakończonej totlną klapę cieplutkie 12 000 PLN, a nauczycielom "wywalczyli" miesiąc bez pensji i całkowity upadek autorytetu?  No geniusz ten Schetyny kolezka geniusz.
Avatar
Chepeau bas / 25 kwietnia 2019 o 20:16
+11
Zal mi naiwnych strajkujących  "nauczyciele" : milionom dzieci zmarnowali 2 tygodnie szkoły -  setkom tysięcy dzieci i młodzieży zapewnili mega stres - sami się skompromitowali  - a na koniec jeszcze za to zapłacą, każdy średnio po 2 tys. zl.
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie
galeria

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie 3 3

Pijany mężczyzna rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej jeździł samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników
Prognoza

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników 1 6

Najwięcej mandatów otrzyma Koalicja Europejska, drugie w kolejności będzie Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamknie Wiosna Roberta Biedronia – wynika z prognozy wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej przez portal stanpolityki.pl.

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie 3 1

Od godz. 11 ponownie możemy się spodziewać burz z opadami deszczu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może także sypać grad.

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o...

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o... 6 10

Nagi i pijany 18-latek biegał po zamojskim rynku. Wsiadł również na rower i jeździł nim po płycie. Okazało się, że zrobił to by wygrać skrzynkę piwa.

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala 4 0

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu trzech aut w miejscowości Tuligłowy (pow. krasnostawski).

Rewolucja w TBV Starcie Lublin?

Rewolucja w TBV Starcie Lublin? 0 3

W TBV Starcie Lublin może dojść do sporych zmian. Zagrożona jest m.in. posada trenera Davida Dedka na miejsce którego przymierzany jest Artur Gronek

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku"

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do wynajmujących. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku" 48 1

Lokal przy ul. Dominikańskiej 5 nie miał szczęścia do wynajmujących. Restauratorzy zmieniali się regularnie. Teraz adres upodobały sobie dwie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zadbać o wyborny smak tego miejsca

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS 0 14

Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej
23 maja 2019, 19:00

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z poetami Januszem Radwańskim i Maciejem Meleckim. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godz. 19.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie
film

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie 14 4

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią
alarm24

Piaskownica gnije, drabinki pleśnieją, a dzieci się bawią 0 7

W ciągu miesiąca 15 placów zabaw w gminie Lubycza Królewska zostanie wyremontowanych. Burmistrz obiecuje, że natychmiast zajmie się sprawą, chociaż gminna kasa świeci pustkami

Pogoń Awenta Siedlce – Budowlani Lublin 20:20. Ciągle są w grze o medal

Pogoń Awenta Siedlce – Budowlani Lublin 20:20. Ciągle są w grze o medal 0 0

W wyjazdowym spotkaniu Budowlani Lublin zremisowali z brązowym medalistą mistrzostw Polski Pogonią Siedlce. Przed ostatnią kolejką zaplanowaną na pierwszy weekend czerwca lublinianie wciąż mają szansę na walkę o brązowy medal

Niki Lauda nie żyje. Miał 70 lat
film

Niki Lauda nie żyje. Miał 70 lat 96 5

Nie żyje austriacki kierowca wyścigowy Niki Lauda, trzykrotny mistrz świata Formuły 1 (1975, 1977, 1984).

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!