Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

25 kwietnia 2019 r.
13:33

Strajk nauczycieli zawieszony! "Musieliśmy wziąć odpowiedzialność za uczniów"

Autor: Zdjęcie autora ask
0 87 A A
W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli
W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli

W sobotę o godzinie 6 rano zawieszony zostaje strajk nauczycieli.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pedagodzy wrócą do szkół, ale – jak mówią przedstawiciele związku – nie kończą walki o dobrą szkołę.

– Ten strajk mógłby trwać, bo nauczyciele są do tego gotowi – mówił Sławomir Broniarz, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego. – Rząd nie zdołałby rozwiązać problemu matur, bo nie można zastąpić nauczycieli. Musieliśmy wziąć więc odpowiedzialność za uczniów i stąd decyzja o zawieszeniu strajku żeby zapewnić warunki do zakończenia nauki.

Sam protest ma jednak trwać. ZNP chce zorganizowania w czerwcu „prawdziwego” okrągłego stołu w sprawie zmian edukacji. Budować chce też szeroką koalicję dla zmian w oświacie i promować program Szkołana6. W jego ramach znajduje się m.in. wzrost z 2,2 proc. do 5 proc. PKB nakładów na edukację, odchudzenie podstawy programowej i wzrost wynagrodzeń.

Broniarz: Zawieszamy strajk (wideo: x-news)

Oświadczenie Sławomira Broniarza

Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji. Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków.

Od soboty, 27 kwietnia ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap. 
Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem.

Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.

Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.

Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe. 
Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.

Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.

I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra.

Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. 
My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd.

Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:
• 10 proc. podwyżki od września 
• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat 
• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji 
• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.

To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych.

Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:
• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, które identyfikują się z mocnym systemem edukacji w naszym kraju 
• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami.

Program „Szkoła na szóstkę” to:
• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
• zmniejszenie biurokracji w szkołach 
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty

Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.

W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem.

Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.

Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku. 
Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo. 
Proszę być gotowym na wrzesień.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 87

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 r. o 13:55
+41
Spektakularna porażka Broniarza i Schetyny, nauczyciele przegrani, upokorzeni, pozbawieni cześći poborów, tak się kończy projekt zrobienia zamętu w Polsce.
Avatar
Antybelfer / 25 kwietnia 2019 r. o 13:46
+34
Musieli wziac odpowiedzialnosc za uczniow ha ha ha dobry zart mieli gdzies gimnazjalistow i tych z 8 klasy a teraz jak zobaczyli ze rzad zorganizuje matury bez ich udzialu to łaskawie wracaja do pracy bierzcie sie do roboty a rzad powinien wam nakazac pracowac 40 godzin tygodniowo jak inni pracuja
Avatar
rodzic maturzysty / 25 kwietnia 2019 r. o 15:20
+33
Pozwalniać tych nierobów, zlikwidować Kartę Nauczyciela i zatrudnić na podstawie Kodeksu Pracy na zasadach rynkowych. 40 godzin w szkole tygodniowo, będą mieli czas na odrabianie lekcji i na przygotowanie lekcji. Zabraknie im czasu na zakupy i gotowanie obiadków w czasie gdy normalni ludzie tyrają w pracy.
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 r. o 13:52
+30
Maja po 18 godzin tygodniowo i im zle jak im malo kasy to niech przyjda do nas do Biedronki mamy caly szereg atrakcji praca w wekendy na dwie zmiany dzwiganie towaru znoszenie fochow nadetych klientów nauczyciele do Biedronek nie po zakupy tylko do pracy bardzo polecamy
Avatar
J23 / 25 kwietnia 2019 r. o 13:54
+27
Czy zawsze w szkole było tylu idiotów jak oni wrócą do uczniów po tych błazeństwach w szkole !!!!!!!!! Wielu z nich zrobiło z siebie idiotę i taki ktoś ma uczyć dzieci i młodzież wstyd !!!!!!!!!!!!!!
Avatar
rob / 25 kwietnia 2019 r. o 14:16
+25
Pan Broniarz wygłosił swoje orędzie polityczne. Kiedy nowa partia. Widać wyrażnie że apatyt mu sie zaostrzył i mówi juz w imnieniu nie tylko w jego mniemaniu wszytskich nauczycieli, ale także lekarzy, pieleęgniarek, osób niepełnosprawnych itd. Widać że jego gra to polityczna hucpa, obliczona w jego mniemaniu na obalenie rządu, chce przeciagnąc strajk i zadyme do jesiennych wyborów parlamentarnych. Nauczyciele stanowią w jego cyrku tylko marionetki. Zatem Panie Broniarz, chce Pan pradziwej merytorycznej dyskucji, proszę bardzo. Poniżej punkty, które na pewno ponsiosą poziom nauczania przez nauczycieli: 1. Likwidacja karty nauczyciela i pzrejście na umowę o pracę tak jak to jest w całym cywilizowanym świcie, tak aby npseudonauczycieli-leserów można było zwolnić. W tym momencie sa nieusuwalni. 2. Podniesienie pensum do 30 godzin, dla nauczycieli w-f, techniki, plasytki, muzyki, religii - do min. 35 godz. 3. Jasny i klarowny system ewaluacji (oceny pracy nauczyciela). Podstawą oceny pozytywnej (ocena co dwa lata), będą przede wszystkim wyniki egzaminów końcowych (jeśli dany przedmiot wchodzi w skład tego egzaminu), ocena  przez rodziców. Ja zrobiłbym dodatkowy test kompetencji z każdego przedmiotu (poza w-f, plastyką, muzyką, techiką),  tak aby mieć miarodajną, porównywalną ocenę wiedzy ucznia i aby uzyskać wyniki miarodajnie statystycznie (test na to czy krzywa gaussa nie rozjeżdza sie danemu nauczycielowi, jesli tak to znaczy że źle uczy). 4. W przypadku oceny negatywnej nauczyciel, podlega kolejnej ocenie w nastepnym roku. W przypadku uzyskania drugiej z rzędu oceny negatywnej jest automatycznie zwalniany z pracy niezależnie od tego czy jest na umowie czasowej czy okreslonej (karta nauczyciela będzie zlikwidowana). 5. Zróżnicowanie wynagrodzenia w zależności od wyników ewalucji, ci co wypadli najsłabiej (ale uzyskali ocene poytywną, nie dostają nagród/premii motywacyjnych do czasu nastepnej ewaluacji). Oczywiście szkoła wymaga tez innych reform, np. zmiana podstawy programowej, jest zbytnio przeładowana. We Włoszech np. jeden temat z matematyki jest gruntownie studiowany (tak, to odpowiednie słowo) przez cały tydzień, a nie taj jak u nas jedna lekcja , po łepkach i wio do przodu (plus dużo pracy domowej). Uczeń, który był chory w tym jednym dniu juz ma problemy z nadrobieniem materiału, we Włoszech nawet po 2-3 dniowej nieobecności jest spokojnie w stanie nadrobić zaległości. Nauczyciele powinni pracować w szkole (30 godz. pensum, 10 godzin do dyspozycji ucznia i czas na sprawdzanie klasówek i przygotowanie sie do nastepnych lekcji). Z tego względu każdy nauczyciel powienien posiadać swój nawet mały gabinet, w którym mógłby pracować. W innym przypadku będzie musiał pracować w domu, a tego nie chcemy wszyscy. Nauczyciele szczególnie wyrózniający się w pracy z młodzieżą (prowadzenie olimpiad przedmiotowych) powinni dostawać dodatki motywacyjne. W tym momencie pracują ku chwale ojczyzny. To tylko kilka propozycji na początek...  
Pan Broniarz wygłosił swoje orędzie polityczne. Kiedy nowa partia. Widać wyrażnie że apatyt mu sie zaostrzył i mówi juz w imnieniu nie tylko w jego mniemaniu wszytskich nauczycieli, ale także lekarzy, pieleęgniarek, osób niepełnosprawnych itd. Widać że jego gra to polityczna hucpa, obliczona w jego mniemaniu na obalenie rządu, chce przeciagnąc strajk i zadyme do jesiennych wyborów parlamentarnych. Nauczyciele stanowią w jego cyrku tylko marionetki. Zatem Panie Broniarz, chce Pan pradziwej merytorycznej dyskucji, proszę bardzo. Poniżej p... rozwiń
Avatar
Odda do cEBULARZA / 25 kwietnia 2019 r. o 14:13
+24
I bardzo dobrze! Jak miło będzie wiedzieć i żyć ze świadomością, że ta banda naburmuszonych ludzi z nie wiadomo jakim mniemaniem o sobie dostała kłodę pod nogi. Teraz wielcy przyjaciele uczniów hipokryci szkoda tylko, że już zapomnieli jak działali na szkodę młodzieży i dobrych nauczycieli oraz próbowali szantażować i manipulować w celu uzyskania kożyści finansowych (swoją drogą jest chyba na to paragraf)
Avatar
Buzon / 25 kwietnia 2019 r. o 13:51
+24
Co za i.dio.tyczne żądania! Jak można oczekiwać zwiększenia wydatków na oświatę z 2,2% do aż 5% (ponaddwukrotnie)?! Dzieciaków z roku na rok ubywa, więc nie ma opcji, żeby jakikolwiek rząd tak drastycznie podniósł wydatki, bo i kosztem kogo (jakiej grupy?)! Są przecież inne, pilniejsze potrzeby... W związku ze starzeniem się społeczeństwa coraz więcej kasy musi iść na ochronę zdrowia, a nie - na grupę zawodową, która chce zarabiać jak na Zachodzie, ale już pracować tyle, co na Zachodzie, to ojojnie!
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 r. o 14:08
+23
Jedno jest pewne, po tym żenującym proteście , przebieraniu się nauczycieli za krowy , żebraczym nastawianiu i wyciąganiu rąk po datki - nauczyciele długo nie będą mieli poważania w społeczeństwie
Avatar
GŁUPOTA JEDNAK STRASZNIE BOLI / 25 kwietnia 2019 r. o 14:21
+22
Strajkujący nauczyciele ogromnie stracili u Uczniów, ich Rodziców i w całym Społeczeństwie poprzez przyjętą formę protestu. Branie za zakładników bezbronnych zawsze przynosi opłakane skutki.
Avatar
Kamatera / 30 kwietnia 2019 r. o 00:01
-1
Kadra nauczycielska pokazała dzieciom to co najważniejsze czyli NIE LICZY SIĘ EDUKACJA TYLKO KAAAASA!!!!
Avatar
Rodzic / 26 kwietnia 2019 r. o 14:54
-1
Odpowiedzialni to byliby gdyby po 1 dniu strajku przestali strajkować a tak to tylko zauważyli, ze koledzy pojedynczo zaczynają prowadzić zajęcia, bo nie dostaną pensji i ustąpili
Avatar
Patryk z liceum / 26 kwietnia 2019 r. o 09:44
-3
Dokładnie panowie i panienki jestem za, jestem przeciw, nauczycielom się należy więcej kasy, poświęcają temu zawodowi życie i swój czas.
Avatar
Rodzic / 26 kwietnia 2019 r. o 07:54
0
Za kwiecień nauczyciele dostali wynagrodzenie z góry , więc mają zapłacone. Za maj mogliby nie dostać więc przestali strajkować. Jak czytałem o zachowaniu nauczycieli wobec nie strajkujących to szczerze boję się o moje dziecko - jak taka kasta może się mścić i to jeszcze zarabiając tak dużo w stosunku do reszty społeczeństwa.
Avatar
ZEUS / 25 kwietnia 2019 r. o 21:26
+1
Brawo panie Premierze brawo PiS za jaja i do parteru proszę rozliczyć tych co korepetycji na lewo  udzielają biorą kasę i nie rozliczają się w skarbowym a jest ich sporo  dno dno sięgnęli dna nauczyciele nauczaja dzieci.
Avatar
SUWEREN / 25 kwietnia 2019 r. o 21:13
+8
Rząd był zmuszony chwy­cić za ja­ja i spro­wadzić do par­te­ru  zastraszających przyszłość DZIECI i MŁODZIEŻY? Chyba własnie dlatego płacimy podatki. Teraz czas na wprowadzenie systemu ocen -ale  DLA NAUCZYCIELI. Koniec z komunistycznym systemem [b]"czy sie stoi czy się leży" dla zwiazkowych swojaków ![/b]
Avatar
Stowarzyszenie Umarłych Poetów / 25 kwietnia 2019 r. o 20:52
+6
Z tego całego negatywu, który dopadł dzieciaki można wyciągnąć kilka pozytywów. Jednym z nich są oszczędności. Prawie miliard zaoszczędził budżet państwa na strajku "nauczycieli". - Można z czystym sumieniem przeznaczyć na nagrody dla np. nauczycieli, którzy nie opuścili dzieci podczas egzaminów i wyposażenie pracowni w szkołach.
Avatar
hugo / 25 kwietnia 2019 r. o 20:44
+4
Strajk Grunt się pali pod nogami to zawieszają strajk. Do gnoju a nie uczyć dzieci i młodzież.
Avatar
CZYM ZAATAKUJĄ LEWACY SCHETYNA. KOSINIAK I TUSK? / 25 kwietnia 2019 r. o 20:28
+9
Czyli Sławek & przyjaciele wezmą po akcji zakończonej totlną klapę cieplutkie 12 000 PLN, a nauczycielom "wywalczyli" miesiąc bez pensji i całkowity upadek autorytetu?  No geniusz ten Schetyny kolezka geniusz.
Avatar
Chepeau bas / 25 kwietnia 2019 r. o 20:16
+11
Zal mi naiwnych strajkujących  "nauczyciele" : milionom dzieci zmarnowali 2 tygodnie szkoły -  setkom tysięcy dzieci i młodzieży zapewnili mega stres - sami się skompromitowali  - a na koniec jeszcze za to zapłacą, każdy średnio po 2 tys. zl.
Zobacz wszystkie komentarze 87

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Lubelskie: Burze z podmuchami porywistego wiatru. IMGW ostrzega

Lubelskie: Burze z podmuchami porywistego wiatru. IMGW ostrzega

Burze z opadami deszczu, a do tego porywisty wiatr - Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed dzisiejszym załamaniem pogody.

Szpital w Biłgoraju przebadał wszystkich pracowników na koronawirusa. Sześć osób zakażonych

Szpital w Biłgoraju przebadał wszystkich pracowników na koronawirusa. Sześć osób zakażonych

U sześciu osób z personelu szpitala w Biłgoraju potwierdzono zakażenie koronawirusem. Wstrzymano nowe przyjęcia, działają tylko poradnie oraz izba przyjęć w nagłych przypadkach.

Drugie miejsce będzie impulsem dla Włodawianki?

Drugie miejsce będzie impulsem dla Włodawianki?

Kilkanaście dni temu Lubelski Związek Piłki Nożnej potwierdził, jak wygląda ostateczna tabela IV ligi. Awans wywalczył oczywiście Lewart Lubartów. Wielkim wygranym skróconego sezonu 2019/2020 jest bez wątpienia zespół Włodawianki, który uplasował się na drugim miejscu

Pijana matka opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Grozi jej więzienie

Pijana matka opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Grozi jej więzienie

Policjanci zatrzymali wczoraj pijaną 30-letnią mieszkankę Świdnika, która opiekowała się swoim 9-miesięcznym synem. Na szczęście, dziecku nic się nie stało.

Dzień Dziecka w Nałęczowie
31 maja 2020, 11:00

Dzień Dziecka w Nałęczowie

Nałęczowski Ośrodek Kultury zaprasza wszystkich mieszkańców do wspólnego świętowania Dnia Dziecka. Tym razem inaczej niż zwykle, bo to organizatorzy wyruszą w miasto, by rozweselić dzieci. 31 maja ulicami Nałęczowa przejedzie wesoła, kolorowa ciuchcia.

Rolkarze i hulajnogi pędzą po ścieżce rowerowej. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole

Rolkarze i hulajnogi pędzą po ścieżce rowerowej. Straż Miejska zapowiada wzmożone kontrole

Pędzące hulajnogi oraz rolkarze, to codzienność ścieżki rowerowej nad Zalew Zemborzycki. Straż Miejska zapowiada w weekend zwiększone kontrole

Powstaną nowe mieszkania w Kraśniku? Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż trzech działek

Powstaną nowe mieszkania w Kraśniku? Rada Miasta zgodziła się na sprzedaż trzech działek

Miasto będzie sprzedawać trzy działki na osiedlu Piaski w Kraśniku, które są przeznaczone pod budownictwo mieszkaniowe wielorodzinne. Dzisiaj na sprzedaż nieruchomości zgodzili się radni.

Radzyń Podlaski: Miejska kultura przeniesie się do internetu

Radzyń Podlaski: Miejska kultura przeniesie się do internetu

Radzyńska kultura przeniesie się do telewizji. Ośrodek kultury dostał na ten projekt dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak radzi sobie branża e-commerce w dobie pandemii

Jak radzi sobie branża e-commerce w dobie pandemii

Branża e-commerce to jedna z nielicznych które w dobie pandemii szybciej się rozwija. W tym artykule przybliżę moim drogim czytelnikom jak pandemia koronawirusa wpływa na branżę w której sam działam.

Totolotek Puchar Polski. Znamy pary półfinałowe!
film

Totolotek Puchar Polski. Znamy pary półfinałowe!

W siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej odbyło się losowanie par półfinałowych Totolotek Pucharu Polski

Jak przywrócić włosom gęstość? Kiedy rozwiązaniem staje się przeszczep?

Jak przywrócić włosom gęstość? Kiedy rozwiązaniem staje się przeszczep?

Łysienie androgenne może stać się przyczyną osłabienia pewności siebie, a co za tym idzie problemów w strefie prywatnej i zawodowej. Wśród szeroko dostępnych metod i preparatów, wpływających na ograniczenie widoczności zmian znajdują się sposoby na eliminację przyczyn problemu. Dostępne w aptekach preparaty, stymulujące wzrost włosów działają głównie na objawy, nie likwidując przyczyny problemu. Można testować kolejne produkty, a rezultat wciąż nie zachwyca.

Wybory 2020. Coraz mniej dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego
Sondaż
film

Wybory 2020. Coraz mniej dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego

12 punktów procentowych dzieli Andrzeja Dudę i Rafała Trzaskowskiego w pierwszej turze wyborów prezydenckich - wynika z sondażu Instytutu Badań Pollster przeprowadzonego na zlecenie "Super Expressu".

Wcześniejsza spłata kredytu. Jak odzyskać prowizję od banku?

Wcześniejsza spłata kredytu. Jak odzyskać prowizję od banku?

Logicznie rzecz biorąc, zwrot kosztów należy się każdemu klientowi, który przed terminem spłaci swój kredyt. W rzeczywistości jednak banki niechętnie zwracają koszty poniesione na początku okresu kredytowania – a więc głównie prowizję. Powód jest prosty do przewidzenia – ta w przypadku największych kredytów może wynieść nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, co dla banku oznacza spore straty.

Rowerzysta wyjeżdżał z drogi podporządkowanej i zderzył się z autem. Zginął na miejscu

Rowerzysta wyjeżdżał z drogi podporządkowanej i zderzył się z autem. Zginął na miejscu

Tragiczny w skutkach był wypadek, do którego doszło wczoraj w godzinach popołudniowych w miejscowości Czartowiec-Kolonia (pow. tomaszowski). Śmierć na miejscu poniósł 40-letni rowerzysta.

Lubelskie: Piorun uderzył w dwóch mężczyzn pracujących w polu

Lubelskie: Piorun uderzył w dwóch mężczyzn pracujących w polu

Dwaj mężczyźni mieli sporo szczęścia. Kiedy pogoda się pogorszyła, a oni pracowali w polu, trafił ich piorun. Zdołali jednak wezwać pomoc i wylądowali w szpitalu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.