Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

24 kwietnia 2019 r.
17:03

Matura 2019, a strajk nauczycieli. W których liceach w Lublinie odbyły się już klasyfikacje?

0 30 A A
(fot. Wojciech Nieśpiałowski / archiwum)

Premier przedstawił w środę projekt ustawy, który umożliwi uczniom przystąpienie do matur mimo strajku nauczycieli. Tymczasem w większości lubelskich liceów egzaminy dojrzałości nie są zagrożone.

Aktualizacja artykułu: 24 kwietnia 2019 r. 17:26
AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Strajk nauczycieli walczących o zmiany w szkolnictwie oraz podwyżki płac trwa od trzech tygodni. Z tego powodu w wielu szkołach nie odbyły się rady pedagogiczne, w których musi brać udział ponad połowa pedagogów. To z kolei sprawiło, że zagrożone stały się matury. W egzaminie dojrzałości mogą bowiem wziąć udział tylko absolwenci szkół średnich, czyli ci, którzy posiadają świadectwo ukończenia klasy trzeciej.

Sytuacja zmieniła się dopiero w środę, bo Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy zdecydował, że mimo strajku uczniowie mają być klasyfikowani.

– W środę na godzinę 17 rady przeprowadzono w 25 z 30 miejskich szkół – informuje Ewa Dumkiewicz-Sprawka, dyrektor Wydziału Oświaty i Wychowania Urzędu Miasta w Lublinie.

O godz. 7.15, czyli przed rozpoczęciem strajku, klasyfikacje przeprowadzono w Zespole Szkół nr 1 przy ul. Podwale. W południe w IV Liceum Ogólnokształcącym, po południu w I LO oraz Zespole Szkół Budownictwa i Geodezji. Rady zwołano także m.in. w IX LO, Zespole Szkół Transportowo-Komunikacyjnych, Zespole Szkół Samochodowych, ZSO nr 5 oraz w CKU nr 2.

Kolejne rady, m.in. w III Liceum Ogólnokształcącym, zaplanowano na czwartek. Nikt nie mógł jednak zapewnić, że wszyscy maturzyści dostaną zielone światło na pisanie matur.

– Państwo musi zagwarantować, że w każdej polskiej szkole średniej każdy maturzysta będzie mógł przystąpić do egzaminu w terminie – powiedział w środę podczas otwartego dla mediów spotkania Rady Ministrów premier Mateusz Morawiecki i zaproponował, „żeby zakończyć niepewność maturzystów i ich rodziców”, projekt nowelizacji prawa oświatowego.

Na jego podstawie w szkołach, w których rada pedagogiczna nie podejmie decyzji klasyfikacyjnej, prawo to otrzyma dyrektor szkoły.

– Gdyby i on nie chciał podjąć decyzji, zrobi to organ prowadzący, czyli samorząd terytorialny – tłumaczył premier. Dodał też, że strajkującym nauczycielom nie uda się zmienić terminów matur, bo i na takie próby rząd jest przygotowany.

Nowelizację przepisów jeszcze w czwartek ma uchwalić Sejm i Senat, a prezydent podpisać. Zgodnie z harmonogramem w oświacie, zakończenie roku szkolnego klas trzecich szkół ponadgimnazjalnych odbyć się ma już w piątek.

>>>

Zobacz także: Manifestacja nauczycieli w Lublinie [23.04.2019]

e-Wydanie

Komentarze 30

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Ola / 24 kwietnia 2019 o 17:57
+20
Jestem za wymianą strajkujących nauczycieli. Do zwolnienia wszystkich, zatrudnic nowych. Tylu mamy wyksztalconych absolwentów. Dajmyim szansę na pracę.
Avatar
Katarzyna / 24 kwietnia 2019 o 17:52
+18
Masz rację, nauczyciel powinien pracować 40 godz tygodniowo- jestem za. Nauczyciel to nie święta krowa a jak nie pasuje to trzeba zmienić pracę. 
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 17:39
+18
Ja jestem za tym żeby nauczyciele mieli 40h tydzień pracy, wyznaczyć im 30h lekcji i 10h na pracę własną którą mają wykonać w szkole
Avatar
qwerty / 24 kwietnia 2019 o 17:50
+17
Nauczyciele to byli w czasie wojny. Teraz w szkołach pracują miernoty (dla których to jedyna możliwość zarobienia na chleb) i dorobkiewicze (ustawieni na półtora a czasami więcej etatu pupilki szefa)!
Avatar
think tank / 24 kwietnia 2019 o 22:08
+13
Dlaczego Polska stoi tak nisko jeżeli chodzi o innowacyjność i rozwój? Dlatego, że poziom nauczania to dno i kilometr mułu.
Avatar
Marcel / 24 kwietnia 2019 o 21:58
+12
Dyrekcja powinna wykorzystać okazje i zwolnic po strajku część nauczycieli. Naprawdę nie będzie problemu z ich zastąpieniem, bo chętnych nie brakuje tylko obecnie trzeba znajomości żeby pracę w szkole dostać. Normalny człowiek, jeśli nie jest zadowolony z zarobków, to zmienia pracę a uczyciele idą strajkować, wymuszać podwyżki szantażem biorąc za zakładników uczniów. Wywalić na zbity pisk część z nich i to będzie początek uzdrawiania oświaty. Nauczyciele, to niedojdy życiowe, którzy nigdzie indziej pracy nie znajdą, bo tak są rozleniwieni, że nie potrafią pracować po 40-50h/tygodniowo.
Dyrekcja powinna wykorzystać okazje i zwolnic po strajku część nauczycieli. Naprawdę nie będzie problemu z ich zastąpieniem, bo chętnych nie brakuje tylko obecnie trzeba znajomości żeby pracę w szkole dostać. Normalny człowiek, jeśli nie jest zadowolony z zarobków, to zmienia pracę a uczyciele idą strajkować, wymuszać podwyżki szantażem biorąc za zakładników uczniów. Wywalić na zbity pisk część z nich i to będzie początek uzdrawiania oświaty. Nauczyciele, to niedojdy życiowe, którzy nigdzie indziej pracy nie znajdą, bo tak są rozleniwieni, ż... rozwiń
Avatar
Kasia / 24 kwietnia 2019 o 19:40
+10
Mój dziadek i babcia byli nauczycielami. Uczyli w czasie okupacji Nauka języka polskiego historii była karana przez okupanta śmiercią Otrzymałem patriotyczne wychowanie i za ich poświęcenie trud i poczucie spełnionego obowiązku zostałem nauczycielem. I tak jak oni tak ja trwam w tym poczuciu obowiązku i nie przystąpiłem do strajku. Jak się to skończy będę mógł śmiali chodzić z podniesiona głową i bez wyrzutów sumienia będę mógł patrzeć w oczy ludziom
 Gratuluję postawy. Żałuję, że moje dzieci nie mają takich nauczycieli. 
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 19:52
+8
Rząd powinien złożyć do sejmu projekt ustawy która regulowała obowiązki względem ucznia. Po pierwsze wprowadzić bon oświatowy Każdy uczeń miałby prawo wyboru szkoły od szkoły podstawowej do szkoły średniej. Bon byłby swojego rodzaju płatnością za edukację ci by spowodowało konkurencyjność wśród szkół. Po drugie nauczyciele powinni założyć działalność gospodarczą i podpisywać ze szkołami kontrakty
Avatar
Lamistrajk / 24 kwietnia 2019 o 19:34
+8
Mój dziadek i babcia byli nauczycielami. Uczyli w czasie okupacji Nauka języka polskiego historii była karana przez okupanta śmiercią Otrzymałem patriotyczne wychowanie i za ich poświęcenie trud i poczucie spełnionego obowiązku zostałem nauczycielem. I tak jak oni tak ja trwam w tym poczuciu obowiązku i nie przystąpiłem do strajku. Jak się to skończy będę mógł śmiali chodzić z podniesiona głową i bez wyrzutów sumienia będę mógł patrzeć w oczy ludziom
Avatar
Rodzic / 24 kwietnia 2019 o 18:33
+8
Też mam ochotę za darmoszkę jechać na wycieczkę ....Francja Anglia Włochy chętnie popilnuję dzieciaki.
Avatar
Pedagog / 25 kwietnia 2019 o 09:14
-1
To jeszcze nic, moja kuzynka wróciła zapłakana ze szkoły jest w 3 klasie maturalnej i chciała poprawić ocenę z polskiego, bo brakuje jej do paska wychowawczyni w ogóle z nią nie chciała rozmawiać bo strajkuje i kazała jej wyjść ze szkoły! to jest skandal !!!! wstyd broniarze !!!!  :))))
 Ty płatny trolu i to z naszych podatków. Post przekazywany przez ciebie powielany jest na różnych portalach. Nie wstyd ci ze kłamiesz??? 300 kuzynek w Polsce zaplakanych wracajacych do domu? 
Avatar
Gość / 25 kwietnia 2019 o 08:36
0
To jeszcze nic, moja kuzynka wróciła zapłakana ze szkoły jest w 3 klasie maturalnej i chciała poprawić ocenę z polskiego, bo brakuje jej do paska wychowawczyni w ogóle z nią nie chciała rozmawiać bo strajkuje i kazała jej wyjść ze szkoły! to jest skandal !!!! wstyd broniarze !!!! :))))
Avatar
Nierob / 25 kwietnia 2019 o 06:24
+5
Dopiero 49 miejsce zajmuje polskie szkolnictwo wg World Economic Forum !!!  Trzeba szybciej reformować szkołę, aby wyeliminować lewackich zadymiarzy i dywersantów Broniarza z szeregów kadry pedagogicznej. Poziom nauczania jest tragiczny, dzieci ciągną na korepetycjach, a więc nie trudno będzie zatrudnić nowych wykształconych ludzi których nie brakuje.Ten strajk obnażył katastrofalny wręcz poziom osobników zwanych nauczycielami.
 Odpowiem Ci. Jeszcze w latach 90 odsetek osób idących do szkół zawodowych czy przyzakładowych wynosił około 40 procent. Wiadomo nie każdy ma zdolności intelektualne, ale za to świetnie sprawdza się w czynnościach manualnych. Dzisiaj szkoły zawodowe czy nazwane branżowymi praktycznie nie mają naboru. Zakładając , że społeczeństwo nie zmienia rozkładu umiejętności i rozwoju intelektualnego członków dochodzimy do wniosku że dzisiaj prawie każde dziecko idzie do szkoły kończącej się maturą. A ponieważ 40 procent osób nie nadaje się do tego typu szkoły to mamy problemy o których piszesz. Krzywdę dzieciom robią sami rodzice wybierając szkole do której ich pociechy nie mają predyspozycji. Nie każdy musi być intekektualista... Wiesz już dlaczego jest tyle korepetycji. Niewydilbe dziecko w rozwoju intelektualnym aspiruje do roli naukowca. Niestety nie tedy droga 
 Odpowiem Ci. Jeszcze w latach 90 odsetek osób idących do szkół zawodowych czy przyzakładowych wynosił około 40 procent. Wiadomo nie każdy ma zdolności intelektualne, ale za to świetnie sprawdza się w czynnościach manualnych. Dzisiaj szkoły zawodowe czy nazwane branżowymi praktycznie nie mają naboru. Zakładając , że społeczeństwo nie zmienia rozkładu umiejętności i rozwoju intelektualnego członków dochodzimy do wniosku że dzisiaj prawie każde dziecko idzie do szkoły kończącej się maturą. A ponieważ 40 procent osób nie nadaje s... rozwiń
Avatar
z terrorystami się nie negocjuje / 24 kwietnia 2019 o 22:13
+6
Dopiero 49 miejsce zajmuje polskie szkolnictwo wg World Economic Forum !!!  Trzeba szybciej reformować szkołę, aby wyeliminować lewackich zadymiarzy i dywersantów Broniarza z szeregów kadry pedagogicznej. Poziom nauczania jest tragiczny, dzieci ciągną na korepetycjach,  a więc nie trudno będzie zatrudnić nowych wykształconych ludzi których nie brakuje.Ten strajk obnażył katastrofalny wręcz poziom osobników zwanych nauczycielami.
Avatar
think tank / 24 kwietnia 2019 o 22:08
+13
Dlaczego Polska stoi tak nisko jeżeli chodzi o innowacyjność i rozwój? Dlatego, że poziom nauczania to dno i kilometr mułu.
Avatar
klawiataura szwnkuje / 24 kwietnia 2019 o 22:06
+4
noblysta BOLĘSA dla France TV3: "Musimy uzgodnić 10 laickich przykazań. Laickich, a nie kościelnych (..) Mój Pan Bóg jest z komputera najnowszej generacji, nie zabobon, nie średniowiecze"
Avatar
Marcel / 24 kwietnia 2019 o 21:58
+12
Dyrekcja powinna wykorzystać okazje i zwolnic po strajku część nauczycieli. Naprawdę nie będzie problemu z ich zastąpieniem, bo chętnych nie brakuje tylko obecnie trzeba znajomości żeby pracę w szkole dostać. Normalny człowiek, jeśli nie jest zadowolony z zarobków, to zmienia pracę a uczyciele idą strajkować, wymuszać podwyżki szantażem biorąc za zakładników uczniów. Wywalić na zbity pisk część z nich i to będzie początek uzdrawiania oświaty. Nauczyciele, to niedojdy życiowe, którzy nigdzie indziej pracy nie znajdą, bo tak są rozleniwieni, że nie potrafią pracować po 40-50h/tygodniowo.
Dyrekcja powinna wykorzystać okazje i zwolnic po strajku część nauczycieli. Naprawdę nie będzie problemu z ich zastąpieniem, bo chętnych nie brakuje tylko obecnie trzeba znajomości żeby pracę w szkole dostać. Normalny człowiek, jeśli nie jest zadowolony z zarobków, to zmienia pracę a uczyciele idą strajkować, wymuszać podwyżki szantażem biorąc za zakładników uczniów. Wywalić na zbity pisk część z nich i to będzie początek uzdrawiania oświaty. Nauczyciele, to niedojdy życiowe, którzy nigdzie indziej pracy nie znajdą, bo tak są rozleniwieni, ż... rozwiń
Avatar
Gość / 24 kwietnia 2019 o 21:28
-1
Pracusiu mam nadzieję że po strajku żaden nauczyciel nie zorganizuje "darmowej" wycieczki i nie będzie pracował 24 godziny na dobę..... skoro twierdzisz że pracuje 18 tygodniowo . a jak Ci się tak podoba to idź do szkoły zapraszają i dają 1800zl na start powodzenia
Avatar
Xyx / 24 kwietnia 2019 o 21:19
-2
Spróbuj Misiu słodki przeprowadzić 6 godzin lekcyjnych dziennie. Po tygodniu stracisz głos, a po dwóch zwątpisz, o ile nie wcześniej :) A za 40 godzinnym tygodniem pracy jestem jak najbardziej :0 codziennie od 8 do 16 i wtych godzinach ma być wszystko, rady, zebrania, konsultacje, matury, wycieczki. A po 16 niechaj mnie wszyscy w cztery litery pocałują :-)
Na wycieczki (non stop zagraniczne) jedziesz gratis,  a skoro po pracy masz czas na korepetycje po 150/45 to znaczy że nie musisz kisić się w szkole !!! Wystarczy 18 godzin tygodniowo i z korków masz ponad ,10.000 ! I to jest argument nauczyciela dla potrzeby zniesienia karty nauczyciela.
 Ja się nie kiszę w szkole. Na wycieczki a zwłaszcza zagraniczne nie jeżdżę. Korepetycji po 18 godzin tygodniowo nie udzielam bo tyle z dziećmi pokroju twego syna nikt nie wytrzyma. Jak nauczyłem go wzoru na objętość walca to w drugim zadaniu geniusz nie potrafił obliczyć ile wody mieści się w beczce o kształcie walca. I tatuś miał żal, że wzoru dziecku nie podałem na objętość beczki a On zapłacił za korepetycje. 
 Ja się nie kiszę w szkole. Na wycieczki a zwłaszcza zagraniczne nie jeżdżę. Korepetycji po 18 godzin tygodniowo nie udzielam bo tyle z dziećmi pokroju twego syna nikt nie wytrzyma. Jak nauczyłem go wzoru na objętość walca to w drugim zadaniu geniusz nie potrafił obliczyć ile wody mieści się w beczce o kształcie walca. I tatuś miał żal, że wzoru dziecku nie podałem na objętość beczki a On zapłacił za korepetycje.  rozwiń
Avatar
Xxx / 24 kwietnia 2019 o 21:10
0
Spróbuj Misiu słodki przeprowadzić 6 godzin lekcyjnych dziennie. Po tygodniu stracisz głos, a po dwóch zwątpisz, o ile nie wcześniej :) A za 40 godzinnym tygodniem pracy jestem jak najbardziej :0 codziennie od 8 do 16 i wtych godzinach ma być wszystko, rady, zebrania, konsultacje, matury, wycieczki. A po 16 niechaj mnie wszyscy w cztery litery pocałują :-)
 Na wycieczki (non stop zagraniczne) jedziesz gratis,  a skoro po pracy masz czas na korepetycje po 150/45 to znaczy że nie musisz kisić się w szkole !!! Wystarczy 18 godzin tygodniowo i z korków masz ponad ,10.000 ! I to jest argument nauczyciela dla potrzeby zniesienia karty nauczyciela.
 Na wycieczki (non stop zagraniczne) jedziesz gratis,  a skoro po pracy masz czas na korepetycje po 150/45 to znaczy że nie musisz kisić się w szkole !!! Wystarczy 18 godzin tygodniowo i z korków masz ponad ,10.000 ! I to jest argument nauczyciela dla potrzeby zniesienia karty nauczyciela. rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 30

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie

Pałac Potockich w końcu doczeka się rewitalizacji? Miasto stara się o dofinansowanie 0 1

Radzyń Podlaski będzie starał się o środki na rewitalizację centrum miasta z pałacem Potockich. Jest szansa na 20 mln zł.

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia]
Alarm24@dziennikwschodni.pl
galeria
film

Trąba powietrzna w woj. lubelskim. Pozrywane dachy, zniszczone domy [zdjęcia] 164 7

Trąba powietrzna przeszła przez gminę Wojciechów i pozrywała dachy w domach i budynkach gospodarczych. Na razie nie wiadomo jednak, jak duże są straty.

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin
23 maja 2019, 19:00

Zawsze klasyka: "Kameralnie" w DDK Węglin 0 0

Przed nami kolejna odsłona cyklu "Zawsze klasyka" w DDK Węglin (ul. Judyma 2a). 23 maja o godz. 19 odbędzie się koncert "Kameralnie" ukazujący twórczość Stanisława Moniuszki.

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika

LUK Politechnika Lublin ma nowego zawodnika 0 0

Lubelski beniaminek kompletuje skład na sezon 2019/2020. Nowym zawodnikiem będzie przyjmujący Lechii Tomaszów Mazowiecki 27-leni Paweł Rusin

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie
galeria

Furiat z siekierą rzucił się na policjantów. Wcześniej rozbił szyby w aucie, zniszczył mieszkanie 8 5

Pijany mężczyzna rzucił się z siekierą na mundurowych. Wcześniej jeździł samochodem i uszkodził ciężarówkę sąsiada.

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników
Prognoza

Wybory 2019: Kto trafi do Parlamentu Europejskiego? Prognoza wyników 1 10

Najwięcej mandatów otrzyma Koalicja Europejska, drugie w kolejności będzie Prawo i Sprawiedliwość, a podium zamknie Wiosna Roberta Biedronia – wynika z prognozy wyników wyborów do Parlamentu Europejskiego przygotowanej przez portal stanpolityki.pl.

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie

Czy dzisiaj znowu będzie padać? Aktualny stan pogodowy na Lubelszczyźnie 7 1

Od godz. 11 ponownie możemy się spodziewać burz z opadami deszczu - ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Miejscami może także sypać grad.

Lubelskie inwestuje w najmłodszych

Lubelskie inwestuje w najmłodszych 0 0

Nowoczesne sale, pomoce naukowe i program dostosowany do potrzeb najmłodszych to przyszłość lubelskich przedszkoli. Edukacja dzieci jest jednym z priorytetów władz województwa, dlatego inwestycje zakrojono na szeroką skalę. W ramach działania 12.1 Edukacja przedszkolna Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego ogłoszono dotychczas 3 konkursy, w których na realizację projektów przeznaczono ponad 100 milionów złotych. Blisko 2040 placówek a w nich przeszło 4,2 tys. dzieci zostało objętych wsparciem. W kwietniu podpisano 25 umów na dofinansowania, dzięki którym w kolejnych miejscowościach przedszkola zmienią się na lepsze.

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o...

Nagi 18-latek biegał po rynku, a potem jeździł rowerem. Założył się o... 11 15

Nagi i pijany 18-latek biegał po zamojskim rynku. Wsiadł również na rower i jeździł nim po płycie. Okazało się, że zrobił to by wygrać skrzynkę piwa.

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala

Zderzenie trzech samochodów. Pięć osób trafiło do szpitala 6 0

Pięć osób trafiło do szpitala po zderzeniu trzech aut w miejscowości Tuligłowy (pow. krasnostawski).

Rewolucja w TBV Starcie Lublin?

Rewolucja w TBV Starcie Lublin? 0 4

W TBV Starcie Lublin może dojść do sporych zmian. Zagrożona jest m.in. posada trenera Davida Dedka na miejsce którego przymierzany jest Artur Gronek

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do najemców. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku"

Lublin: Ten lokal nie miał szczęścia do najemców. Teraz będzie tu "Spiżarnia smaku" 63 1

Lokal przy ul. Dominikańskiej 5 nie miał szczęścia. Restauratorzy zmieniali się regularnie. Teraz ten adres upodobały sobie dwie przedsiębiorcze kobiety, które chcą zadbać o wyborny smak tego miejsca

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS

Odszkodowania od Kościoła dla ofiar pedofilii wśród duchownych? Sondaż IBRiS 0 19

Aż 70% Polaków jest za wypłacaniem przez Kościół odszkodowań dla ofiar księży-pedofilii – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazeta Prawna.

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej
23 maja 2019, 19:00

Janusz Radwański i Maciej Melecki w Dosłownej 0 0

Księgarnia Dosłowna (ul. Peowiaków 12) zaprasza na spotkanie autorskie z poetami Januszem Radwańskim i Maciejem Meleckim. Wydarzenie będzie miało miejsce 23 maja o godz. 19.

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie
film

To pierwszy taki przypadek w Polsce. Zdarza się raz na 4,7 mld ciąż na świecie 16 4

Kraków. W Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie na świat przyszły sześcioraczki. Niemowlęta urodziły się przez cesarskie cięcie. To pierwszy taki przypadek w Polsce.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.