Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

27 sierpnia 2019 r.
14:21

Strajk nauczycieli może powtórzyć się w trakcie wyborów

5 55 A A
Za waszą i naszą godność – Lublin z nauczycielami. Manifestacja poparcia dla strajkujących, kwiecień 2019
Za waszą i naszą godność – Lublin z nauczycielami. Manifestacja poparcia dla strajkujących, kwiecień 2019 (fot. Krzysztof Mazur, archiwum)

To nauczyciele zdecydują o wznowieniu zawieszonego w kwietniu strajku i sami wybiorą jego formę. Ich decyzję poznamy 16 września, a to może oznaczać, że akcja protestacyjna zbiegnie się z ogłoszonymi na 13 października wyborami.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Domagając się podwyżek i zmian w oświacie nauczyciele nie prowadzili lekcji przez 19 dni w kwietniu. Rząd ich żądań nie spełnił. Mimo to, tuż przed maturami, protest został zawieszony, ale tylko do końca wakacji.

– Z dużymi emocjami rozpoczynamy nowy rok szkolny, bo to, co zaproponował minister edukacji nie wyczerpuje naszych oczekiwań – przyznaje Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego i dodaje, że decyzję dotyczącą dalszych losów protestu zostawia pedagogom.

Strajk, ale jaki?

Od 1 do 15 września nauczyciele będą wypełniali ankietę, której najważniejsze pytanie dotyczy tego, czy wezmą udział w akcji protestacyjnej oraz w jakiej formie powinna ona przebiegać.

– Realizowany będzie scenariusz, który wskaże większość nauczycieli – oświadczył wczoraj Broniarz. – Jest wiele form protestu, np. strajk rotacyjny i całkowity. W grę nie wchodzi tylko strajk okupacyjny. Żadnej innej formy nie wykluczamy.

Wiele wskazuje na to, że strajk może nie mieć ostrej formy. Z przeprowadzonego przez Ogólnopolski Międzyszkolny Komitet Strajkowy sondażu wynika, że 41 proc. ankietowanych nauczycieli chce wznowienia strajku jesienią, a 42 proc. deklaruje, że weźmie w nim udział.

Ale aż 66 proc. nauczycieli uważa, że strajk nie powinien polegać na odchodzeniu od tablic. Zdecydowana większość proponuje, żeby wycofać się jedynie z nadobowiązkowych zadań – wyjść do kina, teatru, organizacji zielonych szkół czy szkolnych dyskotek.

– To najwłaściwsza forma strajku – uważa lubelska polonistka. – Nie dojdzie wówczas do cięcia wynagrodzeń protestujących nauczycieli, a to podczas wiosennej akcji boleśnie uderzyło w nas wszystkich.

Dużym poparciem cieszy się także uczestniczenie w debatach o edukacji, branie udziału w demonstracjach organizowanych w swoim mieście. Nauczyciele nie chcą natomiast prowadzić blokad ulic, strajku okupacyjnego czy głodowego (takie rozwiązania popiera zaledwie od 37 do 15 proc. pedagogów – red.).

– Na spotkaniu prezydium 16 września podsumujemy wyniki sondażu i zdecydujemy o wyznaczeniu formy protestu oraz czasu, w jakim będzie mieć on miejsce – dodaje Broniarz.

Realnie może to oznaczać strajk w październiku. Zbiegłoby się to z zaplanowanymi na 13 października wyborami do krajowego parlamentu.

O co toczy się gra

Rządowe propozycje dla nauczycieli to prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia), skrócenie stażu, ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł, zmiana w systemie oceniania nauczycieli i zmniejszenie biurokracji.

ZNP i Forum Związków Zawodowych i Związek Nauczycielstwa Polskiego pozostają niezmiennie przy postulowanej wcześniej 30-procentowej podwyżce płac dla nauczycieli jeszcze w tym roku według kalendarza wypłat obejmującego zrealizowaną w styczniu tego roku podwyżkę w wysokości 5 proc. wynagrodzenia oraz zapowiedziany wcześniej przez rząd na 1 września wzrost płac o 9,6 proc. Kolejne 5-procentowe podwyżki miałaby wchodzić w życie z początkiem października, listopada i grudnia.

e-Wydanie

Komentarze 55

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Kisiel / 27 sierpnia 2019 o 16:42
+17
Jeszcze nie wywietrzal smród ze szkolnych korytarzy po incedentalnym strajku nauczycieli Strajku paridii który miał sparaliżować egzaminy osmoklasistow oraz tegoroczne egzaminy maturalne a szykuje się nowy "bąk' tym razem przedwyborczy. Sięgając pamiecia po strajku strona rządowa zaproponowała konsultacje w sprawie reformy oświaty co za tem idzie poprawę warunków naszym dzieciom ale organizator strajku nie poparł tej idei i na spotkaniu nie bylo ich przedstawicieli. Więc takie szumne zapowiedzi o trosce o ucznia można wyrzucić do kosza ponieważ w tej swerze nauczyciele stracili wiarygodność. Podwyżki które mają otrzymać są największe na przestrzeni 25 lat i to też zbytnio nauczycieli zrzeszonych pod jeszcze nie tak dawno czerwonym sztandarem ZNP nie satysfakcjonujące bo jest mniejsza niż żądali. 1000 zł podwyżki. Szanowni nauczyciele to była kwota zaporowa jeśli o tym nie wiedzieliście to szkoda tak jak popisaliście się znajomością prawa strajkowego gdy dowiedzeliscie się że za dni strajkowe nie dostaniecie uposażenia. Myślę jako Polak i jako kiedyś uczeń że nauczycielom z mojego pokolenia nie dorastacie do pięt pod względem kultury sposobu komunikowania się z uczniem oraz na płaszczyźnie edukacyjno-wychowaeczej. Kiedyś szkoła uczyła i wychowywała a nauczyciel był traktowany z szacunkiem był autorytetem. Obecnie szkoła nie wychowuje nawet wykształcić nie potrafi a po ostatnim strajku nie oczekujcie od większości szacunku. Życzę moim rodakom zdrowia cierpliwości i uśmiechu a nauczycielom rozwagi i przede wszystkim własnego myślenia i umiejętności analizowania wydarzeń które się toczą wokół nas. Pozdrawiam Kisiel
Jeszcze nie wywietrzal smród ze szkolnych korytarzy po incedentalnym strajku nauczycieli Strajku paridii który miał sparaliżować egzaminy osmoklasistow oraz tegoroczne egzaminy maturalne a szykuje się nowy "bąk' tym razem przedwyborczy. Sięgając pamiecia po strajku strona rządowa zaproponowała konsultacje w sprawie reformy oświaty co za tem idzie poprawę warunków naszym dzieciom ale organizator strajku nie poparł tej idei i na spotkaniu nie bylo ich przedstawicieli. Więc takie szumne zapowiedzi o trosce o ucznia można wyrzucić do kosza ... rozwiń
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 15:30
+16
Rośnie następna grupa zawodowa uprzywilejowana. Już zaczyna mnie to w....c. Czemu nie znieść wcześniejszych emerytur każdy obywatel tego kraju niech pracuje 35 lat i problem rozwiązany lub zrobić jak w Niemczech zakazać strajków i po kłopocie 28 godzin tygodniowo skończą się w szkołach wakaty. A strajkujących na zabity pysk bo z terrorystami się nie rozmawia. Przez 8 lat nie dostali podwyżek i wiedzieli cicho teraz im się zrobiło źle. Ciekawe jestem czy zadymiarz Broniarz w prywatnej szkole ZNP przeprowadzi referendum na temat strajku i czy tam też będą strajkować.
Avatar
matka pracująca / 27 sierpnia 2019 o 15:21
+15
Skoro tak im źle mogli strajkować w tak trudnym dla nich okresie wakacji.
Avatar
ODDAJCIE DEFICYT POLAKOM ! :) / 27 sierpnia 2019 o 14:43
+15
SKANDAL ! PIS ukradł deficyt budżetowy!
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 15:06
+14
Mają rację niech strajkują. Wiadomo że nie rozchodzi się tylko o podwyżki a te mają zagwarantowane ale o rozrube przedwyborcza. Dzięki temu PiS przekroczy 50% a KO może będzie mieć z 20%.. Jak im tak źle to niech przestaną pracować rodzinami jak lekarze czy sędziowie. Biedronka chętnie przyjmie ich do siebie. Wtedy docenia nauczycielskie etaty bo nauczą się pracować. Nie jestem trolem PiS-u a zwykłym Polakiem.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 17:00
+13
Kogoś pogięło, strajk i Dzień Nauczyciela, jak to pogodzić ? Gdzie jest foto łaciatej cieliczki ?
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 15:08
+13
Niestety nauczyciele jako grupa zawodowa cieszyli się bardzo małym zaufaniem społecznym. Takie kabaretowe przedstawienia z ostatniego "strajku" typu śpiewające krowy jeszcze je mocno obniżyło. Bardzo szkoda, gdyż powinni mieć autorytet.
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 14:35
+13
Nauczyciele mają dzieci w d....e!
Avatar
Gość / 27 sierpnia 2019 o 16:12
+12
Nie będzie żadnego strajku. Najpierw Broniarz wymyślił strajk podczas egzaminów i matur, teraz straszy okresem wyborów. Stanowczej większości nauczycieli zależy na dzieciach, dlatego Broniarzowe plany wzięły w łeb. Nie pomyślał, że nauczyciele to nie politycy, jak on, że nie zrujnują dzieciom przyszłości. W tym momencie Broniarz ma nikłe poparcie nawet w ZNP. Sam niech strajkuje.
Avatar
Jac / 27 sierpnia 2019 o 15:35
+12
Od razu widac troske o dzieci. "Suwerenna" decyzja nauczycieli o rozpoczeciu strajku w czasie wyborow? Hipokryzja do potegi. Stajki powinny byc prawnie zakazane na czas wyborow, gdyz wygladaja wtedy jak celowa anarchiai rozbijanie panswtwa. Mam nadzieje, ze juz niedlugo ci wszydcy peerelowscy nauczyciele z "lapanki" przejda na emerytury. Ledwie zdali swoje matury, porobili jakies wieczorowe kursy a teraz uwazaja, ze sa nie do zastapienia. Brzuch boli kiedy slysze czerwonego Broniarza.
Avatar
KOWAL / 29 sierpnia 2019 o 10:01
+2
Wiecie ile zarabia nauczyciel w szkole stowarzyszeniowej po 10 latach nauki klasy 1-3 1280 zł woj Lublin gmina niedrzwica. 
Avatar
KOWAL / 29 sierpnia 2019 o 10:01
0
Wiecie ile zarabia nauczyciel w szkole stowarzyszeniowej po 10 latach nauki klasy 1-3 1280 zł woj Lublin gmina niedrzwica. 
Avatar
Jj / 28 sierpnia 2019 o 13:34
+2
Zrobili sobie przerwę na wakacje? xD
 Trzeba przecież 500+ w Turcji wydac. 
Avatar
Lolek / 28 sierpnia 2019 o 13:32
+2
Oj nauczyciele, kto wam robił te plakaty. Powtarzający się charakter pisma i do tego jeszcze błędy.
 Sami sobie robia, dlatego błędy 
Avatar
J. K / 28 sierpnia 2019 o 13:31
+1
SUWERENIE!!! OGŁOSZENIE! W szkołach jest bardzo dużo wakatów więc zamiast pisać głupoty idźcie do do pracy. Skoro uważacie, że jest to łatwa, przyjemna i dobrze opłacana praca to na co czekacie?
 W ktorej szkole??
Avatar
_K_ / 28 sierpnia 2019 o 12:21
-1
Sądząc po wpisie jesteś NAUCZYCIELEM i opuściłes dzieciom całowanie się w Dupeeee.
 Ksiądz nie opuścił?...
Avatar
K / 28 sierpnia 2019 o 12:17
0
Gosciu piszący o patologi. Stuknij się w głowę. Tacy jak ty psiocza na 500 + a sami biorą. Nazywajc patologia to w tej grupie są nauczyciele posłowie nawet ci z opozycji bo jak ty nie mają honoru i szczekają  łapy wyciągają zarówno ci co im się należy jak ich rodzinny. A w TV nazywają to rozdawnictwem typowa hipokryzja.
Ja psioczę na 500+ i cały PiS, uważam to za rozdawnictwo, ale biorę tę kasę. Wiesz, dlaczego? Bo zrzucam się na nią płacąc podatki, a nie podoba mi się, że ludzie wręcz rzucali robotę, by brać te pieniądze na więcej dzieci, albo nie opłacało im się pracować. Kto więc ma moralne prawo brać 500+ - ja, który pracuję, czy nieroby oczekujące darmowej kasy???
Ja psioczę na 500+ i cały PiS, uważam to za rozdawnictwo, ale biorę tę kasę. Wiesz, dlaczego? Bo zrzucam się na nią płacąc podatki, a nie podoba mi się, że ludzie wręcz rzucali robotę, by brać te pieniądze na więcej dzieci, albo nie opłacało im się pracować. Kto więc ma moralne prawo brać 500+ - ja, który pracuję, czy nieroby oczekujące darmowej kasy??? rozwiń
Avatar
K / 28 sierpnia 2019 o 12:16
-3
UBecja , towarzyrze swoje dzieci kształcili albo na doktorów medycyny , albo na prawników , albo na wojskowych . Dzisiaj kiedy te profesje zostały poddane weryfikacji to tupią ,wrzeszczą i destabilizują Naszą Ojczyznę . Co Rząd by nie robił to będą protestować , no chyba że Rząd co do jednego wyniósł się na pokład jakiegoś Titanica i zapanowała anarchia - bo ci w anarchii czują się najlepiej..... takiej rządzonej przez kogoś na intelektualnym poziomie Wałęsy. A tak w mojej ocenie - prawo powinno zakazywać wszelakich protestów w roku wyborczym , a już w czasie kampanii wyborczej powinno być surowo karane.
Czyli zamordyzm ci się marzy? Totalitaryzm? A innych wyzywasz od UBecji. Typowy PiSiak.
Czyli zamordyzm ci się marzy? Totalitaryzm? A innych wyzywasz od UBecji. Typowy PiSiak. rozwiń
Avatar
NAUCZYCIELE w DE mają ZAKAZ STRAJKÓW / 28 sierpnia 2019 o 09:04
+11
ZNP należy zdelegalizować - polityczne podłoże ich działań niszczy prestiż zawodu nauczyciela
Avatar
Nauczyciel / 28 sierpnia 2019 o 08:40
0
SUWERENIE!!! OGŁOSZENIE! W szkołach jest bardzo dużo wakatów więc zamiast pisać głupoty idźcie do do pracy. Skoro uważacie, że jest to łatwa, przyjemna i dobrze opłacana praca to na co czekacie?
 Gdzie te wakaty ? W ktorej szkole?
Zobacz wszystkie komentarze 55

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu

Trener Motoru przeprasza kibiców i oddaje się do dyspozycji zarządu 11 2

W sobotę Motor Lublin przegrał na boisku w Zabierzowie z Jutrzenką Giebułtów 0:1. Beniaminek przed tym spotkaniem miał na koncie tylko cztery punkty i zajmował przedostatnie miejsce w tabeli grupy czwartej. Po końcowym gwizdku trener żółto-biało-niebieskich poinformował, że oddaje się do dyspozycji zarządu.

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności

Kolejne szpitale będą montować panele słoneczne. Ma to być sposób na oszczędności 4 4

Szpital w Janowie Lubelskim buduje farmę fotowoltaiczną. To pierwsza taka inwestycja realizowana przez szpital w naszym województwie. Na solary stawiają też dwa największe lubelskie szpitale – przy al. Kraśnickiej i przy ul. Jaczewskiego.

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców

Znalazł niewybuch i przyniósł go do domu. Służby ewakuowały mieszkańców 0 2

Policję zaalarmowała matka 33-letniego mieszkańca gminy Kąkolewnica (powiat radzyński). Kobieta w piwnicy swojego domu znalazła bowiem przedmiot przypominający niewybuch.

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy

Hetman Zamość – Wisła Puławy 1:1. Remis ze wskazaniem na gospodarzy 0 11

Jeden z najciekawszych, sobotnich meczów w III lidze zakończył się remisem. Wisła Puławy prowadziła w Zamościu 1:0, ale Hetman szybko wyrównał. Później to piłkarze Jacka Ziarkowskiego byli bliżej wygranej, ale ostatecznie obie ekipy dopisały do swoich kont po jednym „oczku”.

Jutrzenka Giebułtów – Motor Lublin 1:0. Beniaminek zbyt silny

Jutrzenka Giebułtów – Motor Lublin 1:0. Beniaminek zbyt silny 0 85

Kibice Motoru muszą przełknąć kolejną, gorzką pigułkę. W sobotę żółto-biało-niebiescy przegrali na wyjeździe z beniaminkiem grupy czwartej – Jutrzenką Giebułtów 0:1

"Sztuczna kość". Kiedy lubelski wynalazek trafi na rynek?

"Sztuczna kość". Kiedy lubelski wynalazek trafi na rynek? 0 6

Działamy w specyficznej dziedzinie jaką jest biotechnologia, gdzie czas ma kluczowe znaczenie. Na efekty eksperymentów czy badań trzeba czekać, nie mamy gotowych odpowiedzi z dnia na dzień - rozmowa z Anną Kasprzak-Czelej, wiceprezes lubelskiej spółki Medical Inventi.

Marihuana w domku na działce. "Mężczyzna był zaskoczony wizytą policjantów"
galeria

Marihuana w domku na działce. "Mężczyzna był zaskoczony wizytą policjantów" 1 1

Pod nadzorem policji znalazł się 33-letni mieszkaniec Ryk. W trakcie przeszukania domku na działce należącej do mężczyzny policjanci odnaleźli i zabezpieczyli narkotyki.

Tajemnicza śmierć w lubelskim areszcie. Służba Więzienna: To nie był świadek koronny

Tajemnicza śmierć w lubelskim areszcie. Służba Więzienna: To nie był świadek koronny 17 14

Nie żyje jeden z osadzonych, z Aresztu Śledczego w Lublinie. Mężczyzna najprawdopodobniej popełnił samobójstwo. – Nie był to tzw. mały świadek koronny, zapewnia Służba Więzienna, dementując medialne doniesienia w tej sprawie.

Weekend wolny od auta w Lublinie. Wystawa pojazdów elektrycznych i bezpłatna komunikacja
ZDJĘCIA
galeria

Weekend wolny od auta w Lublinie. Wystawa pojazdów elektrycznych i bezpłatna komunikacja 1 6

Na Krakowskim Przedmieściu między Ewangelicką a Wieniawską można oglądać "wystawę elektromobilności". Jutro w ramach kończącego się Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu będzie można poruszać się za darmo miejską komunikacją. Zamiast biletu należy zabrać ze sobą dowód rejestracyjny własnego pojazdu.

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka

Zwłoki mężczyzny odnalezione w pustostanie. Trwa śledztwo w sprawie śmierci 45-latka 5 2

Policjanci pod nadzorem prokuratora ustalają jak doszło do śmierci 45-letniego mężczyzny. Zwłoki bezdomnego zostały znalezione w pustostanie u zbiegu al. Lotników Polskich i ul. Marszałka J. Piłsudskiego w Świdniku.

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik

Avia chce podtrzymać dobrą passę, Chełmianka kontra Hutnik 0 1

Ciekawa sobota na trzecioligowych boiskach, zwłaszcza dla kibiców z województwa lubelskiego. Większość naszych ekip gra u siebie. Avia podejmuje Podlasie Biała Podlaska (godz. 16).

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych
Wybory 2019

Panie senatorze, gdzie jest pałac? Sławomir Sosnowski rozlicza konkurenta z obietnic wyborczych 4 100

Sławomir Sosnowski, były marszałek województwa lubelskiego rozlicza senatora Grzegorza Biereckiego (PiS) z niespełnionych obietnic wyborczych. Chodzi o pałac w parku Radziwiłłowskim w Białej Podlaskiej.

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany

Kierowca groził policjantom śmiercią. Nie chciał by sprawdzili czy jest pijany 0 3

Nie chciał aby policjanci sprawdzili jego stan trzeźwości i zaczął grozić funkcjonariuszom pozbawieniem życia i zdrowia. 34-letni kierowca z powiatu kraśnickiego stanie przed sądem. Grozi mu kara nawet do 3 lat więzienia.

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat
Magazyn

Na te studia decydują się najczęściej ludzie z powołaniem. Lubelska weterynaria ma 75 lat 0 4

75 lat Wydziału Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. Rozmowa z dziekanem, prof. dr hab. Andrzejem Wernickim.

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie

Prawica: "Jednodniowej namiastki nie można nazwać festiwalem". Miasto odpowiada, że stworzyło nowe wydarzenie 7 10

Radni Zjednoczonej Prawicy krytykują zmienioną formułę Festiwalu im. Bogusława Kaczyńskiego. W ubiegłym roku trwał on tydzień, a tegoroczna edycja zamknie się w jeden wieczór. Jednak, miasto tłumaczy, że tegoroczny festiwal nie jest kontynuacją tego ubiegłorocznego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.