Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

14 kwietnia 2019 r.
21:26

Policja prosi miasto o światła na ul. Nadbystrzyckiej w Lublinie

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
Projekt zmian w organizacji ruchu na ul. Nadbystrzyckiej jest już opracowywany w Urzędzie Miasta i będzie niezwłocznie przekazany zarządcy drogi – informuje Ratusz. Ale wcale nie oznacza to, że jeszcze w tym roku powstanie tu sygnalizacja<br />
Projekt zmian w organizacji ruchu na ul. Nadbystrzyckiej jest już opracowywany w Urzędzie Miasta i będzie niezwłocznie przekazany zarządcy drogi – informuje Ratusz. Ale wcale nie oznacza to, że jeszcze w tym roku powstanie tu sygnalizacja
(fot. Maciej Kaczanowski)

Jeszcze niedawno policja twierdziła, że nie jest potrzebne ustawienie sygnalizacji na niebezpiecznym skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Romantyczną. Teraz apeluje do Urzędu Miasta, by jednak zamontował tu światła, bo może to ograniczyć liczbę wypadków. Ratusz zamiast świateł zapowiada na razie tylko półśrodki

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Tylko w zeszłym roku na Nadbystrzyckiej w pobliżu os. Skarpa zginęły w wypadkach trzy osoby. Przebieg tych tragedii był podobny: rozpędzone auto jedzie w dół ulicy, na zakręcie wypada z drogi i rozbija się o słup. Zbyt szybka jazda jest tu codziennością, piesi ze strachem przechodzą przez jezdnię, a dodatkowe zagrożenie powodują kierowcy, którzy wymuszają pierwszeństwo wyjeżdżając z ul. Romantycznej.

Prośby bez skutku

Okoliczni mieszkańcy od lat apelują do władz Lublina o zamontowanie sygnalizacji i od lat słyszą te same tłumaczenia: w miejskiej kasie nie ma pieniędzy na światła, a obecne oznakowanie ulicy jest czytelne i prawidłowe. Potwierdzała to również drogówka.

– Światła, owszem, mogą zwiększać poczucie bezpieczeństwa, ale nie zawsze ma to odzwierciedlenie w statystykach – przekonywał przed miesiącem kom. Andrzej Fijołek z biura prasowego lubelskiej policji. – Kierowcy, którzy zatrzymają się na czerwonym świetle, rzeczywiście pojadą dalej ze zdecydowanie mniejszą prędkością. Jednak część z tych, którzy z daleka zobaczą zielone światło, może wręcz przyspieszyć, żeby zdążyć przejechać. W efekcie wejdą w zakręt z jeszcze większą prędkością.

Policja zmienia zdanie

Kilkanaście dni po tej wypowiedzi drogówka zmieniła zdanie. W połowie marca na Nadbystrzyckiej odbyła się wizja lokalna i policja uznała, że jednak potrzebne są tu światła.

– Zasadnym jest wykonanie sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu ul. Nadbystrzyckiej z Romantyczną – pisze do Urzędu Miasta podinsp. Radosław Żukiewicz, zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji. – Sygnalizacja świetlna na tym skrzyżowaniu spowoduje spowolnienie ruchu oraz go uporządkuje.

Policja nie tylko stwierdza, że światła będą tu pomocne, ale wręcz wnioskuje o ich montaż i prosi Urząd Miasta o pisemną informację „o podjętych w tej sprawie działaniach”. Sęk w tym, że na razie nie zanosi się na „działania”.

– Aktualnie budżet miasta nie przewiduje środków na budowę sygnalizacji, czy opracowanie jej projektu – odpowiada Karol Kieliszek z Urzędu Miasta. – Taki wydatek może być rozpatrywany najwcześniej w tracie prac nad tworzeniem przyszłorocznego budżetu.

Będą tylko półśrodki

Problemem ul. Nadbystrzyckiej zajmował się ostatnio specjalny zespół roboczy powołany przez prezydenta miasta. Zespół ma znaleźć pomysły na zwiększenie bezpieczeństwa na lubelskich drogach, gdzie w ciągu minionego roku podwoiła się liczba śmiertelnych ofiar wypadków, a najwięcej ofiar zanotowano właśnie na zakręcie za skrzyżowaniem z ul. Romantyczną.

– Żaden z członków zespołu nie kwestionował zasadności zgłaszanego przez mieszkańców wniosku o budowę sygnalizacji – zapewnia Kieliszek. Ale na razie zamiast świateł planowane są tylko doraźne działania. – Polegające na wykonaniu dodatkowego oznakowania informującego o zbliżaniu się do miejsca, gdzie dochodzi do zdarzeń drogowych.

Ratusz zapowiada też wykonanie „pasów wizualno-akustycznych” przez przejściami dla pieszych przekraczających ul. Nadbystrzycką na skrzyżowaniu z ul. Romantyczną. Na jezdni można się spodziewać czerwonych, wypukłych pasów, które mają skłonić kierowców do wolniejszej jazdy. Takie zabezpieczenia planowane są też przed znajdującym się na zakręcie przejściem, któremu towarzyszy przejazd rowerowy.

Jak osłonić pieszych

Mieszkańcy pobliskich osiedli proszą nie tylko o sygnalizację, ale także o barierki oddzielające pieszych od samochodów, zwłaszcza wzdłuż jezdni prowadzącej do centrum między Romantyczną a Wigilijną.

Dokładnie miesiąc temu Ratusz odpisał mieszkańcom, że „rozważane jest zastosowanie barier” wzdłuż wspomnianego chodnika oraz na pasie zieleni rozdzielającym jezdnie ul. Nadbystrzyckiej między Romantyczną a ul. Jana Pawła II.

– Jednak taki duży zakres barier może być zrealizowany jako zadanie inwestycyjne po uwzględnieniu inwestycji w planowanym budżecie miasta na kolejne lata – zastrzegł zastępca prezydenta Artur Szymczyk w swoim piśmie do mieszkańców.

Dwa tygodnie później policja zawnioskowała o montaż barier. Ratusz zapowiada, że zabezpieczy chodnik „poprzez zastosowanie form oddzielenia”.

Dla kogo te światła?

Podczas gdy Urząd Miasta przekonuje, że nie ma pieniędzy na sygnalizację, o którą mieszkańcy proszą od wielu lat, w innej części Lublina powstają światła, na które część kierowców patrzy ze zdumieniem. Koło Mełgiewskiej, niedaleko marketu budowlanego, zamontowano sygnalizator na wyjeździe ze ślepej, zaledwie 100-metrowej uliczki, kolejny sygnalizator stanął na wyjeździe z parkingu przed sklepem z wyposażeniem łazienek.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a ucieszy działkowiczów. Czekanie na autobus będzie przyjemniejsze

Mała rzecz, a z pewnością ucieszy mieszkańców, zwłaszcza działkowiczów korzystających z przystanku w Styrzyńcu. Gmina postawi tu wiatę przystankową.

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie
galeria

Na służbie. Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie

Były odznaczenia i awanse na wyższe stopnie, a 35 nowo przyjętych do służby funkcjonariuszy złożyło ślubowanie – tak w środę zakończyły się Wojewódzkie obchody Święta Policji w Lublinie.

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

Nielegalna broń i amunicja ukryta w gospodarstwie

29-latek z powiatu parczewskiego miał w pomieszczeniach gospodarczych arsenał broni i amunicji. Teraz grozi mu za to nawet 8 lat więzienia.

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

Konie z Końskowoli zatrzymane i doprowadzone na łąkę

W środę rano na drodze między Końskowolą a Sielcami spacerowały sobie trzy konie. Za ich nie dopilnowanie właściciel dostał mandat.

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie
galeria

Trójkąt Lubelski obraduje w Lublinie. Przede wszystkim o Ukrainie

W środę przed południem po centrum Lublina poruszało się kilka kolumn rządowych. Do miasta zjechali ministrowie spraw zagranicznych Polski, Litwy i Ukrainy, którzy spotkali się na lubelskim zamku w ramach 5. rocznicy powołania „Trójkąta Lubelskiego”.

zdjęcie ilustracyjne

Temat hejnału powróci. Radny proponuje konkurs, ale urząd go nie chce

Na ostatniej sesji rady temat hejnału miasta zdjęto z porządku obrad. Ale urząd pomysłu nie porzuca. Nie ogłosi jednak konkursu, jak sugerował radny Marek Dzyr.

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Mieszkańcy odetchną z ulgą. Wreszcie zmienią windę, która była ich zmorą

Stara, awaryjna winda przy ul. Wyżynnej 16 przestanie uprzykrzać życie lokatorom. Pół roku temu mieszkańcy musieli pokonywać nawet dziesięć pięter po schodach. Nowa widna ma być gotowa najpóźniej za pół roku.

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

Przemysław Banaszak odchodzi z Górnika Łęczna, ale zostaje w Betclic I Lidze

O odejściu Przemysława Banaszaka z Górnika Łęczna mówiło się już od ponad tygodnia. W środę, na dwa dni przed inauguracją rozgrywek w PKO BP Ekstraklasie i Betclic I Lidze kibice zielono-czarnych oficjalnie dowiedzieli się o odejściu napastnika do Śląska Wrocław

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Nowoczesne rozwiązania banku podczas zaciągania kredytu gotówkowego

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego jeszcze nigdy nie było tak proste! Wypełnij wniosek online, podpisz umowę elektronicznie i skorzystaj z dopasowanej oferty. Dowiedz się, jak nowoczesne rozwiązania bankowe łączą wygodę, bezpieczeństwo i szybkość działania.

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce – praktyczne rozwiązanie dla transportu odpadów budowlanych i przemysłowych, wynajem, sprzedaż oraz zastosowania w Polsce

Hakowce to niezwykle funkcjonalne samochody ciężarowe specjalnego przeznaczenia, które zyskują na popularności w całej Polsce – zarówno w dużych miastach, jak i na terenach wiejskich. Swoją wszechstronność zawdzięczają systemowi hakowemu umożliwiającemu szybki załadunek i rozładunek kontenerów różnego typu. Dzięki temu hakowiec sprawdza się w branży budowlanej, komunalnej, recyklingowej oraz w przemyśle ciężkim.

W ramach pierwszego etapu przebudowy całkowicie wyburzono trybuny okalające stadion OSiR.  Główna została przebudowana, po jej obu stronach powstały dodatkowe. Poza tym powstała infrastruktura lekkoatletyczna, nowoczesne zaplecze, pomieszczenia magazynowe i kasy
Zamość
galeria

Nie tylko trybuny. Jak było z brakiem zgody na użytkowanie stadionu OSiR?

Chodziło nie tylko o brak trybun, jak przekonywały władze miasta. Błędów przy budowie i w dokumentacji inwestycji na stadionie OSiR w Zamościu było więcej. Wskazał na nie w swoim oświadczeniu komendant miejski straży pożarnej.

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Dlaczego SPF latem to konieczność - jak chronić skórę skutecznie?

Ochrona przeciwsłoneczna to jeden z najważniejszych filarów pielęgnacji skóry, szczególnie w sezonie letnim. Promieniowanie UV, nawet przy zachmurzeniu, oddziałuje na skórę codziennie, prowadząc do fotostarzenia, przebarwień, a w dłuższej perspektywie – uszkodzeń komórkowych. Dlatego stosowanie kremów z filtrem SPF latem to nie wybór, a konieczność.

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?
galeria

Kiedyś mieszkańcy chcieli odnowy tego miejsca. Czy basen wróci na Tatary?

Ponad dekadę temu mieszkańcy zbierali podpisy pod projektem zakładającym odnowienie pływalni na lubelskich Tatarach. Radni wtedy jednogłośnie poparli pomysł. Co z tymi planami dzieje się po ponad 10 latach?

W tym miejscu ma powstać nowa ulica

Projektują nową ulicę od Akademickiej. Ma usprawnić ruch do szkoły i filii AWF

Będzie nowe połączenie drogowe między ulicą Akademicką a Sitnicką w Białej Podlaskiej. Na razie powstaje projekt.

Nowym zawodnikiem Chełmianki został Damian Urban

Damian Urban i Maciej Jabłoński to nowi zawodnicy III-ligowej Chełmianki

23-letni lewy wahadłowy Damian Urban Chełm i 19 letni pomocnik Maciej Jabłoński zasilili kadrę Chełmianki Chełm

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Komunikaty