Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

26 grudnia 2019 r.
17:51

Tak było, a tak jest teraz. Katastrofa ekologiczna na Polesiu Lubelskim [zdjęcia]

1206 70 A A

Katastrofalne skutki suszy. Nie ma wody na bagnach i łąkach, brakuje jej dla ptaków i zwierząt. Fotograficy wykonali ogromną pracę dokumentując to, co się na Polesiu dzieje. Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy, że zmiany zaszły tak daleko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze kilka lat temu przyrodnicy przestrzegali: Wyobraźcie sobie Polski Park Narodowy bez wody! Dziś już tego nie robią, bo zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, widać gołym okiem. Katastrofa, która rozgrywa się na naszych oczach, nie jest specjalnie medialna. Nie ma tu bowiem żadnych nagłych i spektakularnych zmian. Bagna i rozlewiska oraz rzeki po prostu systematycznie wysychają.

Znikające bagna

– Nasi członkowie od kilku lat obserwują i fotografują postępujące wysychanie Polesia Lubelskiego. Proces ten osiągnął minionej jesieni swoje apogeum. Wyschły całkowicie duże obszary bagien i terenów podmokłych – mówi Waldemar Komorowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. – Oczywiście, wielu ludziom wydaje się, że sprawa wysychania bagien może zajmować tylko najbardziej zaangażowanych miłośników przyrody. Tymczasem jest to znaczący objaw procesu, który już dotyka lub niedługo dotknie na ogromną skalę rolnictwo i mieszkańców naszego regionu.

Wrogiem numer jeden polskich bagien, bajor i sadzawek jest susza – trwający tygodniami i miesiącami czas bez opadów atmosferycznych, który prowadzi do zmniejszenia lub wyczerpania zasobów wody. Susza powoduje nie tylko przesuszenie gleby, a co za tym idzie zmniejszenie produkcji roślinnej, ale także ograniczenie zasobów wody pitnej.

– Na pewno ciężko jest sobie wyobrazić Poleski Park Narodowy o charakterze wodno-torfowiskowym bez wody. Zwierciadło wód gruntowych obniżyło się na tyle, że na podmokłych zazwyczaj łąkach dziś sterczą tylko suche źdźbła trawy. A takie podmokłe siedliska to idealne, a czasami jedyne miejsca do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych – relacjonuje Marek Tokarzewski z Poleskiego Parku Narodowego. – Zanikają niewielkie rozlewiska, zaczyna więc brakować miejsc do żerowania dla bekasów czy innych ptaków związanych z mokradłami. Niewielkie zbiorniki wodne to idealne miejsce dla młodych żółwi błotnych, które chronią się tam przed niebezpieczeństwami. Wysychające oczka zmuszają żółwiki do opuszczenia ich naturalnych schronień.

Jest tragicznie, a chcą fedrować

– Wody podziemne parku narodowego są zagrożone – potwierdza prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W tym roku w „Science”, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, opisaliśmy konflikt prawny, który dotyczy ochrony przyrody i prawa górniczego i geologicznego. Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, Poleski Park Narodowy położony jest na chronionej części Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 407 (Niecka lubelska – Chełm – Zamość). Pomimo ewidentnych symptomów suszy i zmniejszeniu się zasobów wodnych, planowana jest kopalnia węgla kamiennego w okolicach Hańska. Powstanie tej kopalni spowoduje nie tylko szkody górnicze, ale i ograniczenie w dostępnie do tego zbiornika wody pitnej – przestrzega naukowiec.

Jak wysycha Polesie

Suszę można podzielić na trzy stadia – pierwszy to susza atmosferyczna (brak deszczu przez co najmniej 20 dni), drugi to susza glebowa, która powoduje niedobór wody dostępnej dla roślin. I trzeci – najgorszy etap – to susza hydrologiczna, która powoduje zmniejszenie zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:08
+44
"Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy" - zobaczą i nie uwierzą. Bo część społeczeństwa jest jak sekta. Powie im Kurski w TVP, że susza zawsze była, że to wina komunistów, lewaków, ekologów, bo nie dają drzew wycinać i Grety i już będą zadowoleni. Pośmieją się trochę z lewackich oszołomów, którzy zamiast samochodem, to rowerami, ponarzekają na Gretę, że nie w szkole i będą syci i zadowoleni z życia.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:08
+42
Jez zagłębocze znika cofneło sie sie od 2018 roku o ok 5m i kopta dalej wingiel
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 21:46
+34
Obciążyć ogromnymi karami właścicieli kopalni torfu które osuszają okoliczne bagna. I urzędników którzy wydali na to zgodę za łapówki.
Avatar
Gosc / 26 grudnia 2019 r. o 22:04
+27
Jako mieszkanka PPN, fotograf i przyrodnik z całkowitą świadomością potwierdzam, że w Poleskim Parku Narodowym, a także w jego otulinie są braki wody. Rolnicy muszą dowodzić wodę na pola dla zwierząt, torfowiska wysychają i zarastają, a najgorsze jest to, że mieszkańcy nie mają świadomości, że jest źle i że będzie jeszcze gorzej jak nie zaczniemy działać.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:35
+24
Będzie jak w Karierze Nikodema Dyzmy. Z kogo się śmiejecie. Z siebie się śmiejecie.Trzeba natychmiastowych, radykalnych działań żeby próbować odwrócić sytuację. W innym przypadku postanie świat w którym nie da się zyć.
Avatar
Gosc / 26 grudnia 2019 r. o 21:13
+22
Tak. Poleski jest zupełnie suchy. Jesienią chodziliśmy po drewnianych kładkach a wokół wszędzie sucho. Można byłoby iść suchą nogą po lesie czy łąkach... stawy echo w Zwierzyńcu, też są całkiem suche, jest piękna plaża nad niczym, bo chodzi się po dnie....
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 20:42
+22
A kto dopuścil do powstania kopalni torfu w otulinie poleskiego parku narodowego? To spowodowalo osuszenie okolicznych łąk i torfowisk.
Avatar
Polesia / 26 grudnia 2019 r. o 22:01
+21
Panie prezesie przejdźmy do konkretów i konkretnych winowajców z zeszłego stulecia, tj. osuszania tych terenów w celu zagospodarowania tych terenów dla gospodarstw rolniczych w głównej mierze pod pastwiska dla bydła, a w tym budowy siatki rowów melioracyjnych, kanału Wieprz-Krzna i jeziora Wytyczno. Proszę pana zejdź pan na ziemię i nie chrzań pan kocopołów.
Avatar
Cd / 29 grudnia 2019 r. o 10:13
+18
Ochrona przyrody w Polsce gnije. W szkołach zamiast konkretnych zajęć plenerowych, za grubą kasę organizuje się lawinę tzw. konkursów plastycznych, bo tak wygodniej. Potem dzieci przerysowują obrazki z książek lub z internetu i czekają na sute nagrody. Świadomość ekologiczna plastikowego i discopolowe go pokolenia sięgnęła dna...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 01:39
+18
Słyszeliście o Alei Baboabów na Madagaskarze? To miejsce dotyka taki sam problem jak Poleski Park Narodowy. Prognozuje się, że za 10 lat już tych baobabów nie będzie. Wszystko przez zmianę klimatu. A na świecie czy w Polsce cały czas niektórzy próbują zaprzeczać tym zmianom. Ludzie uciekają od suszy, ale u nas ta susza jest widoczna gołym okiem. Ludzie niedługo będą emigrować z lubelskiego do innych województw. Akurat nasze województwo należy do najbardziej narażonych na deficyt wody pitnej.
Avatar
bolo / 7 stycznia 2020 r. o 21:24
-3
Przecież idzie totalne ocieplenie w wyniku czego zalewa nas woda z roztopionych lodowców ...a tu co? SUSZA
Avatar
jon / 31 grudnia 2019 r. o 21:44
+3
brzozy brzozami , nie o to chodzi. wody jest coraz mniej
Avatar
Mark / 31 grudnia 2019 r. o 10:56
-6
Straszne oburzenie niby znawców powodują te poleskie brzozy, rosnące na bagnistych, często zalanych wodą terenach. Tak, tak te brzozy, charakterystyczne dla północnych środowisk tundry i lasotundry, tak właśnie mają. A są to gatunki brzozy: omszonej, brodawkowatej i niskiej. Gdy podmokłe tereny PPN wysuszą się dokumentnie to i te brzozy z czasem znikną z poleskiego krajobrazu. Proszę trochę poczytać, poznać bliżej temat, a potem wymądrzać się na forum.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 12:18
-2
Porównane fotografie mogą być prawdziwe tylko dla rezerwatu "Magazyn". Porównanie pozostałych to lipa. Fotografie brzóz rosnących w wodzie albo sosen rosnących w wodzie !? z obecnym stanem to bzdura. Można się domyśleć,że fotografie zostały wykonane po "powodzi" w 1997 r. Brzozy i sosny nigdy nie rosną na terenach bagnistych. To,że urosły i zostały zalane świadczy o tym,że były warunki do wzrostu,które co pewien okres się zmieniają. W okresie PRL wszystko prymitywnie meliorowano ,nie licząc się ze skutkami. Bo miało być więcej bydła i mleka.Bilans wody na ziemi jest zawsze jednakowy. Należy prawidłowo gospodarować wodą bo będą kłopoty.
Porównane fotografie mogą być prawdziwe tylko dla rezerwatu "Magazyn". Porównanie pozostałych to lipa. Fotografie brzóz rosnących w wodzie albo sosen rosnących w wodzie !? z obecnym stanem to bzdura. Można się domyśleć,że fotografie zostały wykonane po "powodzi" w 1997 r. Brzozy i sosny nigdy nie rosną na terenach bagnistych. To,że urosły i zostały zalane świadczy o tym,że były warunki do wzrostu,które co pewien okres się zmieniają. W okresie PRL wszystko prymitywnie meliorowano ,nie licząc się ze skutkami. Bo miało być... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2019 r. o 13:02
-14
Sahara też była kiedyś zielona , ale w wyniku działalności człowieka niestety wyschła, skandal!
Avatar
Dorota / 29 grudnia 2019 r. o 10:25
+11
Dużym problemem jest intensywna melioracja ktora, sprawia że woda ucieka nie tylko z rolniczych gruntów, ale właśnie terenów o których mowa.
Avatar
Cd / 29 grudnia 2019 r. o 10:13
+18
Ochrona przyrody w Polsce gnije. W szkołach zamiast konkretnych zajęć plenerowych, za grubą kasę organizuje się lawinę tzw. konkursów plastycznych, bo tak wygodniej. Potem dzieci przerysowują obrazki z książek lub z internetu i czekają na sute nagrody. Świadomość ekologiczna plastikowego i discopolowe go pokolenia sięgnęła dna...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2019 r. o 01:12
+14
Natura 2000 w okolicach jeziora Sumin i na całym obszarze Parku, zachęcam do bliższego zapoznania się z tym skandalicznym procederem!!!
Avatar
Al. / 27 grudnia 2019 r. o 17:51
+13
Zdjęcia z brzozami to zalany teren. Brzozy na zdjęciu wypadają ze względu na dużą wilgotność , bo bagna to nie ich siedlisko. Na bagnach rosnąolchy typowe dla siedliska łęgowego.
Avatar
Bagno? / 27 grudnia 2019 r. o 14:31
+12
Na bagnach nie rosną brzozy !!! Brzoza - drzewa o małych wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, występujące zazwyczaj na gorszych, piaszczystych glebach : )
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka będzie odsłonięte w lubelskiej archikatedrze

Zbigniew Kotyłło jest autorem i projektantem epitafium arcybiskupa Bolesława Pylaka, które zostanie odsłonięte w sobotę. To kolejna praca wykonana przez tego artystę dla lubelskiej archikatedry

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Lublin: Od soboty będą działać dwa miejskie baseny. Trzeba przyjść z maseczką

Od jutra czynne mają być dwie miejskie pływalnie: przy Al. Zygmuntowskich i przy ul. Łabędziej. Także od jutra łatwiej będzie dojechać autobusem do ośrodka Dąbrowa nad Zalewem Zemborzyckim. Jeszcze w tym miesiącu Słoneczny Wrotków może otworzyć odkryte baseny.

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Wirtualne bieganie z City Trail onTour

Pięć kilometrów na jedenastu trasach w całej Polsce. Do tego możliwość biegu na własnych ścieżkach – także dla dzieciaków. Wszystko w wersji wirtualnej. Wszystko po to, by motywować do aktywności w czasach pandemii. Zapisy do wirtualnej edycji City Trail onTour trwają

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?
5 czerwca 2020, 20:00

Program TV 5-7 czerwca 2020. Jakie filmy warto zobaczyć w telewizji?

"Warcraft: Początek", "Ksiega dżungli" i "Przed wschodem słońca" to niektóre z propozycji do zobaczenia w weekend w telewizji. Poniżej wybrane filmy dostępne w naziemnej telewizji cyfrowej.

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

Nowy milioner w Lublinie! Wiadomo, w którym punkcie kupił zakład Lotto

1 mln zł wygrał mieszkaniec Lublina. Zakład puścił w punkcie LOTTO przy ul. Wertera 68 w Lublinie (sklep Żabka 500).

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Zwykły kredyt gotówkowy można obecnie wziąć szybko i bez zbędnych formalności przez Internet. Co oczywiste, nie działa to tak w przypadku kredytu hipotecznego, który bierze się z reguły na bardzo wysokie kwoty i długi (do 35 lat) okres spłaty. Z uwagi na powagę takiego zobowiązania, cały proces potrafi być stosunkowo długi i żmudny, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach (na przykład, kiedy potencjalny kredytobiorca prowadzi własną działalność gospodarczą). W takim razie co trzeba wiedzieć, biorąc kredyt hipoteczny?

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Lublin: Miasto będzie szukać najemcy ponad 218-metrowego lokalu

Ratusz zapowiada przetarg na wynajem ponad 218-metrowego lokalu w budynku przychodni przy ul. Kalinowszczyzna 46b.

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus
11 czerwca 2020, 19:00

XVIII Koncert Chwały - Totus Tuus

Już po raz 18. w Lublinie odbędzie się wyjątkowy Koncert Chwały. Wydarzenie tradycyjnie zostanie zorganizowane w wieczór Bożego Ciała, w czwartek 11 czerwca o godz. 19. Tym razem jednak bez udziału publiczności. Koncert realizowany w Centrum Spotkania Kultur transmitowany będzie przez TVP3 Lublin, Polskie Radio Lublin oraz online.

Benshi online: "Windą na szafot"
9 czerwca 2020, 18:00

Benshi online: "Windą na szafot"

W czerwcu Dyskusyjne Koło Filmowe Benshi w Lublinie zaprasza kinomaniaków na projekcje online klasyków. 9 czerwca o godz. 18 będzie można zobaczyć i porozmawiać o filmie "Windą na szafot".

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce. Zmarło 10 chorych

129 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 10 ofiar śmiertelnych - Ministerstwo Zdrowia podało dzisiaj o godz. 10 najnowszy raport na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce.

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Lubelskie: Tragiczny w skutkach pożar. Nie żyje starszy mężczyzna

Tragiczny w skutkach pożar wybuchł wczorajszej nocy w miejscowości Świnki (pow. janowski). Ogień doszczętnie strawił dom, zginął też 84-letni mężczyzna.

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Paweł Majka (Motor Lublin): Trzon drużyny się sprawdził, nie możemy się go pozbyć

Rozmowa z Pawłem Majką, prezesem Motoru Lublin

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu
Zdjęcia
galeria

Lubelskie: Śmiertelny wypadek. Zginął pasażer samochodu, dwie osoby w szpitalu

W miejscowości Skrzynice Pierwsze (pow. lubelski) około godz. 5.15 doszło do wypadku, w którym zginęła jedna osoba, a dwie zostały ranne.

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

Kompostownik zamiast frakcji bio. Dzięki temu mieszkańcy zapłacą mniej za śmieci

– 700 rodzin ze Świdnika, może skorzystać z przydomowych kompostowników i zapłacić mniej za śmieci. Taki mamy pomysł – zapowiedział na Facebooku burmistrz Świdnika Waldemar Jakson. Temat ma się znaleźć na posiedzeniu Rady Miasta pod koniec czerwca.

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Są pieniądze, będą równe drogi w gminie Opole Lubelskie

Ładna pogoda sprzyja realizacji inwestycji drogowych na terenie gminy Opole Lubelskie i powiatu opolskiego. Aktualnie trwają prace drogowe na kilkunastu odcinkach. Blisko połowa jest już gotowa

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.