Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

26 grudnia 2019 r.
17:51

Tak było, a tak jest teraz. Katastrofa ekologiczna na Polesiu Lubelskim [zdjęcia]

1206 70 A A

Katastrofalne skutki suszy. Nie ma wody na bagnach i łąkach, brakuje jej dla ptaków i zwierząt. Fotograficy wykonali ogromną pracę dokumentując to, co się na Polesiu dzieje. Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy, że zmiany zaszły tak daleko.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeszcze kilka lat temu przyrodnicy przestrzegali: Wyobraźcie sobie Polski Park Narodowy bez wody! Dziś już tego nie robią, bo zmiany, jakie zachodzą w przyrodzie, widać gołym okiem. Katastrofa, która rozgrywa się na naszych oczach, nie jest specjalnie medialna. Nie ma tu bowiem żadnych nagłych i spektakularnych zmian. Bagna i rozlewiska oraz rzeki po prostu systematycznie wysychają.

Znikające bagna

– Nasi członkowie od kilku lat obserwują i fotografują postępujące wysychanie Polesia Lubelskiego. Proces ten osiągnął minionej jesieni swoje apogeum. Wyschły całkowicie duże obszary bagien i terenów podmokłych – mówi Waldemar Komorowski, prezes Okręgu Lubelskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody. – Oczywiście, wielu ludziom wydaje się, że sprawa wysychania bagien może zajmować tylko najbardziej zaangażowanych miłośników przyrody. Tymczasem jest to znaczący objaw procesu, który już dotyka lub niedługo dotknie na ogromną skalę rolnictwo i mieszkańców naszego regionu.

Wrogiem numer jeden polskich bagien, bajor i sadzawek jest susza – trwający tygodniami i miesiącami czas bez opadów atmosferycznych, który prowadzi do zmniejszenia lub wyczerpania zasobów wody. Susza powoduje nie tylko przesuszenie gleby, a co za tym idzie zmniejszenie produkcji roślinnej, ale także ograniczenie zasobów wody pitnej.

– Na pewno ciężko jest sobie wyobrazić Poleski Park Narodowy o charakterze wodno-torfowiskowym bez wody. Zwierciadło wód gruntowych obniżyło się na tyle, że na podmokłych zazwyczaj łąkach dziś sterczą tylko suche źdźbła trawy. A takie podmokłe siedliska to idealne, a czasami jedyne miejsca do życia dla wielu gatunków roślin i zwierząt, w tym rzadkich i zagrożonych – relacjonuje Marek Tokarzewski z Poleskiego Parku Narodowego. – Zanikają niewielkie rozlewiska, zaczyna więc brakować miejsc do żerowania dla bekasów czy innych ptaków związanych z mokradłami. Niewielkie zbiorniki wodne to idealne miejsce dla młodych żółwi błotnych, które chronią się tam przed niebezpieczeństwami. Wysychające oczka zmuszają żółwiki do opuszczenia ich naturalnych schronień.

Jest tragicznie, a chcą fedrować

– Wody podziemne parku narodowego są zagrożone – potwierdza prof. Grzegorz Grzywaczewski z Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. – W tym roku w „Science”, jednym z najbardziej prestiżowych czasopism naukowych na świecie, opisaliśmy konflikt prawny, który dotyczy ochrony przyrody i prawa górniczego i geologicznego. Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny, Poleski Park Narodowy położony jest na chronionej części Głównego Zbiornika Wód Podziemnych 407 (Niecka lubelska – Chełm – Zamość). Pomimo ewidentnych symptomów suszy i zmniejszeniu się zasobów wodnych, planowana jest kopalnia węgla kamiennego w okolicach Hańska. Powstanie tej kopalni spowoduje nie tylko szkody górnicze, ale i ograniczenie w dostępnie do tego zbiornika wody pitnej – przestrzega naukowiec.

Jak wysycha Polesie

Suszę można podzielić na trzy stadia – pierwszy to susza atmosferyczna (brak deszczu przez co najmniej 20 dni), drugi to susza glebowa, która powoduje niedobór wody dostępnej dla roślin. I trzeci – najgorszy etap – to susza hydrologiczna, która powoduje zmniejszenie zasobów wód powierzchniowych i podziemnych.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 70

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:08
"Wyszli z założenia, że jak ktoś nie zobaczy, to nie uwierzy" - zobaczą i nie uwierzą. Bo część społeczeństwa jest jak sekta. Powie im Kurski w TVP, że susza zawsze była, że to wina komunistów, lewaków, ekologów, bo nie dają drzew wycinać i Grety i już będą zadowoleni. Pośmieją się trochę z lewackich oszołomów, którzy zamiast samochodem, to rowerami, ponarzekają na Gretę, że nie w szkole i będą syci i zadowoleni z życia.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:08
Jez zagłębocze znika cofneło sie sie od 2018 roku o ok 5m i kopta dalej wingiel
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 21:46
Obciążyć ogromnymi karami właścicieli kopalni torfu które osuszają okoliczne bagna. I urzędników którzy wydali na to zgodę za łapówki.
Avatar
Gosc / 26 grudnia 2019 r. o 22:04
Jako mieszkanka PPN, fotograf i przyrodnik z całkowitą świadomością potwierdzam, że w Poleskim Parku Narodowym, a także w jego otulinie są braki wody. Rolnicy muszą dowodzić wodę na pola dla zwierząt, torfowiska wysychają i zarastają, a najgorsze jest to, że mieszkańcy nie mają świadomości, że jest źle i że będzie jeszcze gorzej jak nie zaczniemy działać.
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 18:35
Będzie jak w Karierze Nikodema Dyzmy. Z kogo się śmiejecie. Z siebie się śmiejecie.Trzeba natychmiastowych, radykalnych działań żeby próbować odwrócić sytuację. W innym przypadku postanie świat w którym nie da się zyć.
Avatar
Gosc / 26 grudnia 2019 r. o 21:13
Tak. Poleski jest zupełnie suchy. Jesienią chodziliśmy po drewnianych kładkach a wokół wszędzie sucho. Można byłoby iść suchą nogą po lesie czy łąkach... stawy echo w Zwierzyńcu, też są całkiem suche, jest piękna plaża nad niczym, bo chodzi się po dnie....
Avatar
Gość / 26 grudnia 2019 r. o 20:42
A kto dopuścil do powstania kopalni torfu w otulinie poleskiego parku narodowego? To spowodowalo osuszenie okolicznych łąk i torfowisk.
Avatar
Polesia / 26 grudnia 2019 r. o 22:01
Panie prezesie przejdźmy do konkretów i konkretnych winowajców z zeszłego stulecia, tj. osuszania tych terenów w celu zagospodarowania tych terenów dla gospodarstw rolniczych w głównej mierze pod pastwiska dla bydła, a w tym budowy siatki rowów melioracyjnych, kanału Wieprz-Krzna i jeziora Wytyczno. Proszę pana zejdź pan na ziemię i nie chrzań pan kocopołów.
Avatar
Cd / 29 grudnia 2019 r. o 10:13
Ochrona przyrody w Polsce gnije. W szkołach zamiast konkretnych zajęć plenerowych, za grubą kasę organizuje się lawinę tzw. konkursów plastycznych, bo tak wygodniej. Potem dzieci przerysowują obrazki z książek lub z internetu i czekają na sute nagrody. Świadomość ekologiczna plastikowego i discopolowe go pokolenia sięgnęła dna...
Avatar
Gość / 27 grudnia 2019 r. o 01:39
Słyszeliście o Alei Baboabów na Madagaskarze? To miejsce dotyka taki sam problem jak Poleski Park Narodowy. Prognozuje się, że za 10 lat już tych baobabów nie będzie. Wszystko przez zmianę klimatu. A na świecie czy w Polsce cały czas niektórzy próbują zaprzeczać tym zmianom. Ludzie uciekają od suszy, ale u nas ta susza jest widoczna gołym okiem. Ludzie niedługo będą emigrować z lubelskiego do innych województw. Akurat nasze województwo należy do najbardziej narażonych na deficyt wody pitnej.
Avatar
bolo / 7 stycznia 2020 r. o 21:24
Przecież idzie totalne ocieplenie w wyniku czego zalewa nas woda z roztopionych lodowców ...a tu co? SUSZA
Avatar
jon / 31 grudnia 2019 r. o 21:44
brzozy brzozami , nie o to chodzi. wody jest coraz mniej
Avatar
Mark / 31 grudnia 2019 r. o 10:56
Straszne oburzenie niby znawców powodują te poleskie brzozy, rosnące na bagnistych, często zalanych wodą terenach. Tak, tak te brzozy, charakterystyczne dla północnych środowisk tundry i lasotundry, tak właśnie mają. A są to gatunki brzozy: omszonej, brodawkowatej i niskiej. Gdy podmokłe tereny PPN wysuszą się dokumentnie to i te brzozy z czasem znikną z poleskiego krajobrazu. Proszę trochę poczytać, poznać bliżej temat, a potem wymądrzać się na forum.
Avatar
Gość / 30 grudnia 2019 r. o 12:18
Porównane fotografie mogą być prawdziwe tylko dla rezerwatu "Magazyn". Porównanie pozostałych to lipa. Fotografie brzóz rosnących w wodzie albo sosen rosnących w wodzie !? z obecnym stanem to bzdura. Można się domyśleć,że fotografie zostały wykonane po "powodzi" w 1997 r. Brzozy i sosny nigdy nie rosną na terenach bagnistych. To,że urosły i zostały zalane świadczy o tym,że były warunki do wzrostu,które co pewien okres się zmieniają. W okresie PRL wszystko prymitywnie meliorowano ,nie licząc się ze skutkami. Bo miało być więcej bydła i mleka.Bilans wody na ziemi jest zawsze jednakowy. Należy prawidłowo gospodarować wodą bo będą kłopoty.
Porównane fotografie mogą być prawdziwe tylko dla rezerwatu "Magazyn". Porównanie pozostałych to lipa. Fotografie brzóz rosnących w wodzie albo sosen rosnących w wodzie !? z obecnym stanem to bzdura. Można się domyśleć,że fotografie zostały wykonane po "powodzi" w 1997 r. Brzozy i sosny nigdy nie rosną na terenach bagnistych. To,że urosły i zostały zalane świadczy o tym,że były warunki do wzrostu,które co pewien okres się zmieniają. W okresie PRL wszystko prymitywnie meliorowano ,nie licząc się ze skutkami. Bo miało być... rozwiń
Avatar
Gość / 29 grudnia 2019 r. o 13:02
Sahara też była kiedyś zielona , ale w wyniku działalności człowieka niestety wyschła, skandal!
Avatar
Dorota / 29 grudnia 2019 r. o 10:25
Dużym problemem jest intensywna melioracja ktora, sprawia że woda ucieka nie tylko z rolniczych gruntów, ale właśnie terenów o których mowa.
Avatar
Cd / 29 grudnia 2019 r. o 10:13
Ochrona przyrody w Polsce gnije. W szkołach zamiast konkretnych zajęć plenerowych, za grubą kasę organizuje się lawinę tzw. konkursów plastycznych, bo tak wygodniej. Potem dzieci przerysowują obrazki z książek lub z internetu i czekają na sute nagrody. Świadomość ekologiczna plastikowego i discopolowe go pokolenia sięgnęła dna...
Avatar
Gość / 28 grudnia 2019 r. o 01:12
Natura 2000 w okolicach jeziora Sumin i na całym obszarze Parku, zachęcam do bliższego zapoznania się z tym skandalicznym procederem!!!
Avatar
Al. / 27 grudnia 2019 r. o 17:51
Zdjęcia z brzozami to zalany teren. Brzozy na zdjęciu wypadają ze względu na dużą wilgotność , bo bagna to nie ich siedlisko. Na bagnach rosnąolchy typowe dla siedliska łęgowego.
Avatar
Bagno? / 27 grudnia 2019 r. o 14:31
Na bagnach nie rosną brzozy !!! Brzoza - drzewa o małych wymaganiach pokarmowych i wilgotnościowych, występujące zazwyczaj na gorszych, piaszczystych glebach : )
Zobacz wszystkie komentarze 70

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie
zdjęcia z targowiska
galeria

Truskawki będą tanie jak barszcz. Sprawdzamy ceny w Lublinie

Jak dobrze poszukać, to za kilogram truskawek można w Lublinie zapłacić 10 złotych. A to jeszcze nie jest pełnia sezonu, kiedy ceny będą jeszcze niższe.

Małpia ospa dotarła do Europy. Jak się przenosi, jakie objawy, jaka śmiertelność?

Małpia ospa dotarła do Europy. Jak się przenosi, jakie objawy, jaka śmiertelność?

Wirus ospy małpiej jest łagodniejszą wersją wirusa ospy prawdziwej, którą szczepieniami wyeliminowano w 1980 r. Nie ma on jednak nic wspólnego z ospą wietrzną – zapewniają eksperci.

Egzamin ósmoklasisty 2022.  Matematyka. Niektórzy poddali się kilku minutach

Egzamin ósmoklasisty 2022. Matematyka. Niektórzy poddali się kilku minutach

Uczniowie ostatnich klas szkół podstawowych w tym tygodniu mierzą z egzaminami kończącymi ten etap ich edukacji. Nastroje wśród nastolatków po polskim i matematyce na ogół są pozytywne. Wyniki sprawdzianów poznamy za miesiąc.

Lubelskie. Władze miasta postanowiły: trawę kosić rzadziej

Lubelskie. Władze miasta postanowiły: trawę kosić rzadziej

Samorząd widzi w tym same plusy i dlatego zapowiada ograniczenie koszenia niektórych trawników. Z kolei, mieszkańcy Międzyrzeca Podlaskiego proponują więcej łąk kwietnych.

Łuków: Przejście dla pieszych jest, ale jakby go nie było. Przejdziesz, to dostaniesz mandat

Łuków: Przejście dla pieszych jest, ale jakby go nie było. Przejdziesz, to dostaniesz mandat

O budowę tego przejścia dla pieszych zabiegali mieszkańcy. I ono rzeczywiście już powstało, ale okazuje się, że korzystać z niego jeszcze nie można. Brakuje ważnej umowy. A mieszkańcy zastanawiają się, czy mogą bezpiecznie przechodzić po pasach, czy dostaną mandat.

Gminny Dzień Dziecka w Nałęczowie
29 maja 2022, 13:00

Gminny Dzień Dziecka w Nałęczowie

Na placu przed Urzędem Miasta w Nałęczowie 29 maja odbędą się uroczyste obchody Gminnego Dnia Dziecka. W programie moc atrakcji.

Bogusław Trojan (MKS Funfloor Perła Lublin): Srebro przyjmujemy z pokorą

Bogusław Trojan (MKS Funfloor Perła Lublin): Srebro przyjmujemy z pokorą

Rozmowa z Bogusławem Trojanem, prezesem MKS FunFloor Perła Lublin

Lubelska drukarnia ma gest. Wydrukowała dwa tysiące bajek dla ukraińskich dzieci za darmo

Lubelska drukarnia ma gest. Wydrukowała dwa tysiące bajek dla ukraińskich dzieci za darmo

Lubelska drukarnia Petit zdecydowała się na wsparcie inicjatywy wolontariuszek, które stworzyły publikację z myślą o dzieciach uciekających przed wojną na Ukrainie. Bajka o dzielnym króliczku w wersji z ilustracjami do kolorowania została wydrukowana bezpłatnie. Jej egzemplarze trafiły już na lubelskie dworce.

Spektakl "Zagłada" w Nałęczowie
28 maja 2022, 19:00

Spektakl "Zagłada" w Nałęczowie

W sobotę, 28 maja o godz. 19 w Nałęczowskim Ośrodku Kultury (ul. Lipowa 6) odbędzie się pokaz spektaklu Fundacji Banina "Zagłada".

Święto kolorów nad Zalewem Zemborzyckim
29 maja 2022, 15:00

Święto kolorów nad Zalewem Zemborzyckim

W najbliższy weekend do Lublina ponownie zawita Holi Święto Kolorów. W tym roku organizatorzy zapraszają wszystkich wielbicieli zabawy z kolorowym proszkiem 29 maja nad Zalew Zemborzycki. Start o godz. 15 na terenie Słonecznego Wrotkowa.

Lublin. Niepełnosprawne dzieci uczą się w trzech budynkach. To ma się zmienić

Lublin. Niepełnosprawne dzieci uczą się w trzech budynkach. To ma się zmienić

Świetni nauczyciele, wspaniała atmosfera, ale budynki straszne – tak od kilku już lat o Szkole Podstawowej Specjalnej nr 26 mówili rodzice uczęszczających tam dzieci. Nie tylko mówili, ale i pukali do odpowiednich drzwi. Wkrótce ich problemami zająć ma się premier

Praca zdalna zostanie uregulowana. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przyjęty
film

Praca zdalna zostanie uregulowana. Projekt nowelizacji kodeksu pracy przyjęty

Warszawa. Praca zdalna zostanie uregulowana. Rząd przyjął projekt nowelizacji kodeksu pracy, a Sejm zajmie się tym prawdopodobnie w przyszłym miesiącu. Jak informuje minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, praca zdalna będzie funkcjonowała na zasadzie porozumienia między pracodawcą a przedstawicielami pracowników.

Zanim oddasz sprzęt - usuń z niego dane!

Zanim oddasz sprzęt - usuń z niego dane!

Usuwanie danych o klientach powinno być wykonywane przez wszystkie firmy. Na dyskach komputerów często znajdują się bardzo wrażliwe dane zawierające imię i nazwisko, dane zamieszkania, nr. telefonu, informacje o karcie płatniczej, historia zakupów i wiele, wiele więcej. Specjaliści i firmy zajmujące się skupem sprzętu poleasingowego (np. https://selkea.pl/) biją na alarm - na komputerach, laptopach, czy komórkach wciąż widnieją dane klientów, a nawet jeśli zostały usunięte to w najmniej odpowiedni sposób, tak iż da się je bez problemu odzyskać dostępnym na rynku oprogramowaniem.

KS Azoty Puławy podpisał nową umowę z Grupą Azoty

KS Azoty Puławy podpisał nową umowę z Grupą Azoty

Klub z Puław przedłużył umowę z Grupą Azoty na kolejne trzy lata. I może kontynuować budowę drużyny na nowy sezon.

Lubelskie. Przyszedł i powiedział „Ramzes”. Dla seniora skończyło się to fatalnie

Lubelskie. Przyszedł i powiedział „Ramzes”. Dla seniora skończyło się to fatalnie

Kolejna ofiara oszustów. Tym razem oszczędności stracił mieszkaniec powiatu świdnickiego.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium