Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Ekologia

28 listopada 2019 r.
20:01

Zamiast Black Friday wybierz Green Friday

16 6 A A
Piątek, 29 listopada 2019 r., przed wejściem do galerii handlowej na lubelskim deptaku.<br />
O godz. 16 przed hipermarketem na ul. Zana w Lublinie przedstawiciele lubelskiego ruchu Extinction Rebellion zademonstrują "swój sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu i działań bogacących się w tym dniu globalnych korporacji."
Piątek, 29 listopada 2019 r., przed wejściem do galerii handlowej na lubelskim deptaku.
O godz. 16 przed hipermarketem na ul. Zana w Lublinie przedstawiciele lubelskiego ruchu Extinction Rebellion zademonstrują "swój sprzeciw wobec rosnącego konsumpcjonizmu i działań bogacących się w tym dniu globalnych korporacji." (fot. Agnieszka Mazuś)

A może zamiast zakupów spacer po parku? A może w Czarny Piątek wpłacić na utworzenie Wolnego Lasu? Na ekologię postawiły też niektóre globalne i lokalne marki. – Jak okazje to tylko na gola – przewrotnie reklamuje się sieć sportowych marketów. A IKEA i lubelska SISTU namawiają, by tego dnia ratować to, co już mamy

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jeśli wierzyć deklaracjom użytkowników Facebooka to spacer zamiast zakupów w Black Friday rozważa ponad 2 tysiące osób.

– W trosce o planetę. W sprzeciwie wobec kultury nadmiaru. W uważności na to, czego naprawdę potrzebuje. Chodź ze mną! – namawia Joanna z Warszawy.

Jeszcze więcej osób „weźmie udział” w „W Czarny Piątek nie kupię niczego!”, do czego zachęca Earth Strike-Kraków.

– Rzeczy-śmieci, których wcale nie potrzebujemy, w ten dzień kupujemy kilka czy kilkadziesiąt razy częściej – alarmują aktywiści. I namawiają tego dnia do bojkotu sklepów, zwłaszcza odzieżowych.

Greenpeace zachęca do udziału w kolejnym strajku klimatycznym w jednym z Polskich. Na mapie planowanych manifestacji na stronie organizacji nasze województwo to jednak biała plama.

Z kolei Green Friday organizują Mieszko i Karolina Stanisławscy, którzy zbierają fundusze na zakup 5,35 hektara lasu w Beskidzie Niskim w okolicy Myscowej. Na terenie Wolnego Lasu nie będzie wycinek ani polowań. Zbiórka pieniędzy na zrzutka.pl trwa do soboty. Do potrzebnej kwoty 139 tys. brakuje już tylko 34 tys. zł.

Do bojkotu zakupowego święta agitują też organizacje i marki modowe z lubelkiego podwórka. Stawiająca na „slow fashion” (szyje w Polsce) i less waste (naturalne materiały, wykorzystywanie ścinków) SISTU z Lublina nakłania, by tego dnia ratować to, co już w szafach mamy.

– W piątek, 29 listopada, zupełnie za darmo będziecie mogły naprawić czy przerobić Wasze ubrania Sistu – deklarują siostry Ania i Agnieszka i zapraszają do swojego showroomu na ul. Niecałej 3.

Rosnące zainteresowanie Polaków życiem w duchu zero waste zauważyły też działające na polskich rynku marki globalne.

– W Black Friday kup używany zamiast nowego – namawia Decathlon. I przypomina, że w sklepach sieci działają serwisy, w których można naprawić kupiony tu sprzęt.

Film promocyjny sieć handlowa (i właściciel 24 marek sportowego sprzętu i ubrań) na swoim Facebooku wyemitowała we wtorek. – Super inicjatywa! Ludzie będą pamiętać takie firmy – chwalą internauci. A tych dopominających się obniżek cen Decathlon odsyła do …OLX Polska.

Kolejny rok podobną strategię na Black Friday przyjęła też IKEA.

– Zadbaj o rzeczy, by zostały z Tobą „Na dłużej” – namawia w tym roku. Mieszkańców Warszawy zaprasza do Kuchni Spotkań na wystawę „Na Dłużej”, a klientów z całej Polski zachęca: A gdyby tak każdy z nas, zamiast kupować nowe, dostrzegł wokół siebie rzeczy, które już ma? Czy nie lepiej o nie zadbać i tym samym zrobić mały krok w trosce o nasz największy dom – planetę?

Green Friday organizują Mieszko i Karolina Stanisławscy, którzy zbierają fundusze na zakup 5,35 hektara lasu w Beskidzie Niskim. Na terenie Wolnego Lasu nie będzie wycinek ani polowań. Zbiórka pieniędzy na zrzutka.pl trwa do soboty (fot. Wolny Las)

Mamy problem

Rosnąca z roku na rok liczba alternatywnych propozycji na Black Friday wynika z troski o planetę. 
• Dane ONZ są alarmujące. Przemysł odzieżowy odpowiada aż za 10 proc. emisji dwutlenku węgla, a każdego roku na wysypiska trafia aż 85 proc. wszystkich tekstyliów. Warto też pamiętać, że pranie tekstyliów z poliestru to każdorazowo spora dawka mikroplastiku, która trafia do mórz i oceanów, a docelowo na nasze stoły. 
• Z wyliczeń McKinsey&Company wynika, że w 2014 roku ludzie kupowali 60 proc. więcej ubrań niż w 2000 r., a europejskie firmy modowe już nie oferuja dwóch kolekcji ubrań rocznie, ale średnio pięć. Rekordziści, jak Zara przedstawia nawet 24 kolekcje, a H&M między 12 a 16.
• Polacy wyrzucają 2,5 miliona ton tekstyliów każdego roku. Pocieszające jest to, że połowa z nas daje ubraniom drugie życie oddając je bliskim lub organizacjom, które sprzedają je dalej.

Czarny piątek (ang. Black Friday)

To początek sezonu zakupowego przed Bożym Narodzeniem w USA. Tego dnia wiele sklepów czynnych jest dłużej, a klientów kusi okazjami i obniżkami. W Stanach to najbardziej dochodowy dla sprzedawców dzień w roku, kiedy zakupy robi ponad 100 milionów Amerykanów. Pomysł na ściągnięcie tłumów do sklepów kilka lat temu przeniesiono na europejski grunt. W Polsce okazał się on wyjątkowo podatny. Z badań Gfk wynika, że zakupy w Black Friday w 2016 zrobiło 16 proc. Polaków. Rok później już 23 proc.

 

Skomentuj i udostępnij na Facebooku
e-Wydanie

Komentarze 6

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
as / 29 listopada 2019 r. o 13:14
Futra i skóry oczywiście nie. Wełna też odpada bo się męczy owce. Kaszmir też nie bo PETA twierdzi, że wyczesywanie kóz jest znęcaniem. Bawełna też nie bo uprawy zabierają miejsce dla innych roślin i używa się ogromnych ilości środków ochrony roślin. Czyli co zostaje? Pewnie koce z trawy. Ale wtedy veganie zdechną z głodu. PS. ja też chcę sobie kupić działkę i szukam jeleni, którzy mi to sfinansują Bardzo lubię jelenie. I nie będę polował na tej działce.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:37
Czyli masowa obniżka cen to konsupcjonizm, ale kupowanie jak największych zniczy na wszystkich świętych albo prezentów i ozdób choinkowych na Święta jest wporządku?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:44
Bardzo się cieszę, że pojawia się alternatywa dla tego idiotycznego szaleństwa zakupowego. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wygląda produkcja naszej wymarzonej koszulki czy kolejnej pary jeansów. Kupujmy mądrze, nie w amoku.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:24
Ja nie rozumiem. Sprzedaż nakręca produkcję. Produkcja to miejsca pracy. Ludzie wolą powietrze czy zdrowy klimat niż pracę. I co będą w czystym świecie na piechotę chodzić zamiast jeździć nowym samochodem?
Avatar
BRAWO WEGRY ! / 29 listopada 2019 r. o 13:54
Węgry wycofują się z Eurowizji! Powodem promocja LGBT?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 12:58
To co z gołą d.pą mamy chodzić ? Mięsa nie jeść, mleka nie pić, w piecu nie palić, od prądu się odłączyć. BO PLANETA UMIERA ALE DURNOTY DLA FRAJERÓW BUHAHHA
Avatar
BRAWO WEGRY ! / 29 listopada 2019 r. o 13:54
Węgry wycofują się z Eurowizji! Powodem promocja LGBT?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:44
Bardzo się cieszę, że pojawia się alternatywa dla tego idiotycznego szaleństwa zakupowego. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę jak wygląda produkcja naszej wymarzonej koszulki czy kolejnej pary jeansów. Kupujmy mądrze, nie w amoku.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:37
Czyli masowa obniżka cen to konsupcjonizm, ale kupowanie jak największych zniczy na wszystkich świętych albo prezentów i ozdób choinkowych na Święta jest wporządku?
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 13:24
Ja nie rozumiem. Sprzedaż nakręca produkcję. Produkcja to miejsca pracy. Ludzie wolą powietrze czy zdrowy klimat niż pracę. I co będą w czystym świecie na piechotę chodzić zamiast jeździć nowym samochodem?
Avatar
as / 29 listopada 2019 r. o 13:14
Futra i skóry oczywiście nie. Wełna też odpada bo się męczy owce. Kaszmir też nie bo PETA twierdzi, że wyczesywanie kóz jest znęcaniem. Bawełna też nie bo uprawy zabierają miejsce dla innych roślin i używa się ogromnych ilości środków ochrony roślin. Czyli co zostaje? Pewnie koce z trawy. Ale wtedy veganie zdechną z głodu. PS. ja też chcę sobie kupić działkę i szukam jeleni, którzy mi to sfinansują Bardzo lubię jelenie. I nie będę polował na tej działce.
Avatar
Gość / 29 listopada 2019 r. o 12:58
To co z gołą d.pą mamy chodzić ? Mięsa nie jeść, mleka nie pić, w piecu nie palić, od prądu się odłączyć. BO PLANETA UMIERA ALE DURNOTY DLA FRAJERÓW BUHAHHA
Zobacz wszystkie komentarze 6

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

Kuratorium traci cierpliwość i wdraża "twarde" środki. Dyrektor szkoły straci stanowisko?

To z pozoru proste: na wicedyrektora trzeba powołać osobę spełniającą wymagania. A jednak mimo upływu wielu miesięcy, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Werbkowicach nie był w stanie tego zrobić. Jeśli nie wykorzysta ostatniej danej mu przez kuratorium szansy, sam straci stanowisko.

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Naturalne kosmetyki dla niemowląt

Skóra niemowląt jest wyjątkowo delikatna i wymaga szczególnej troski. Kluczowe znaczenie ma dobór odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji. Warto wybierać te, które mają bezpieczne i przebadane składy.

 W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

W sobotę w Stróży odbędzie się piłkarski Turniej Mikołajkowy

Dla podopiecznych Anatolija Ławryszyna będzie to podsumowanie bardzo udanej rundy wiosennej

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

W tej wsi pod Lublinem mają nowego milionera

6 grudnia w losowaniu Lotto padła główna wygraną w wysokości 2 mln złotych. Gracz zagrał w jednym z punktów w województwie lubelskim.

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Lublin. Pościg za złodziejem samochodów. Padły strzały

Ukradł audi, opla i BMW. Najbliższe trzy miesiące 30-letni złodziej samochodów spędzi w areszcie.

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury
11 grudnia 2022, 15:00

"Mój ogon i ja" - spektakl dla dzieci w Centrum Kultury

Artystyczny Kolektyw Holobiont zaprezentuje w Lublinie spektakl dla najmłodszych widzów. Humorystyczne przedstawienie o ewolucji pt. "Mój ogon i ja" będzie można zobaczyć w niedzielę, 11 grudnia o godz. 15 i 17.

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Lubelskie. Było 100 zł, a teraz za wodę mają płacić 360 zł. Choć wieś dołożyła się do budowy wodociągu

Mieszkańcy sołectwa Nadwiślanka przed laty sami pomogli swojej gminie zbudować wodociąg. Teraz za korzystanie z wody płacą dwa razy więcej, niż pozostałe miejscowości, prawie 7 zł za metr. Ich zdaniem to nieuczciwe. Pokazują rachunki i proszą o pomoc.

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

Świetna skuteczność drużyn występujących w Powiatowej Amatorskiej Lidze Futsalu w Świdniku

W pięciu meczach Powiatowej Amatorskiej Ligi Futsalu w Świdniku padło aż 51 bramek.

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Janku, co u ciebie? Powiedziałem mu: Żyję w zgodzie z samym sobą. Wywiad z Janem Nowickim

Nie należy uważać się za wybrańca losu, bo w każdej chwili może się to skończyć. Zresztą ten koniec jest najbardziej fascynującą stroną życia człowieka. Mężczyzna, który nie umie odchodzić, jest trupem za życia. Więc trzeba się powoli zbierać. Sprzątać po sobie. Wybudować rodzinny grób. I napisać "Moje psie myśli".

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Lublin. Ratusz chce zagwarantować mieszkańcom, że targowisko jest nie do ruszenia

Teren targowiska przy ul. Krańcowej nie będzie mógł być przeznaczony na inny cel – taką gwarancję ma dawać plan zagospodarowania Bronowic, którego nowy projekt został ogłoszony przez Ratusz. Pierwsza wersja projektu nie zawierała takiej gwarancji.

Trzeci koncert Festiwalu Adventus
11 grudnia 2022, 19:00

Trzeci koncert Festiwalu Adventus

Chór Katedry Prawosławnej Przemienienia Pańskiego w Lublinie wystąpi w ramach trzeciego z koncertów Ekumenicznego Festiwalu Wokalnego Adventus. Wydarzenie odbędzie się 11 grudnia o godz. 19 w Kościele pw. Matki Bożej Różańcowej.

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Platformy transportowe – jak z ich pomocą usprawnić pracę?

Wybór odpowiednich rozwiązań do optymalizacji transportu w magazynie, sortowni, sklepie czy warsztacie samochodowym pozwala nie tylko znacznie oszczędzić czas, ale także znacząco poprawić wydajność pracy i ją ułatwić. Jednym z urządzeń, w które warto zainwestować, jest platforma transportowa. W artykule przedstawiamy, jak wybrać zestaw transportowy dopasowany do potrzeb firmy.

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Zmarł Jan Nowicki. Wielki Szu odszedł w wieku 83 lat

Nie żyje wybitny aktor, Jan Nowicki. O jego śmierci poinformowano w środę rano.

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Przynajmniej 119 mln zł na stole. Tyle chcą za przebudowę drogi i budowę nowej obwodnicy w Lubelskiem

Pięć ofert złożono w przetargu na przebudowę drogi krajowej od Janowa Lubelskiego do Frampola. Tylko dwie propozycje mieszczą się w budżecie GDDKiA.

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

LUK Lublin kontra Cuprum Lubin. Okazja do marszu w górę tabeli

W środę LUK Lublin podejmie Cuprum Lubin. Pierwszy gwizdek w hali Globus im. Tomasza Wójtowicza o godz. 18.30.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!