Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lublin

9 sierpnia 2019 r.
17:00

Ewa Zalewska z Lublina skończyła 100 lat. Ma prostą receptę na długowieczność

Autor: Zdjęcie autora Dominik Smaga
153 9 A A

Setne urodziny obchodziła w piątek pani Ewa Zalewska, mieszkanka lubelskiego Domu Pomocy Społecznej „Betania”. Swym życiorysem, z którym wkrótce będzie można się zapoznać, mogłaby obdzielić z powodzeniem kilka osób. Jej recepta na długowieczność to dbanie o siebie i obdarzanie innych przyjaźnią

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak wygląda życie z perspektywy 100-latki? – Składa się z samych niespodzianek. Przede wszystkim. Bo niczego się nie spodziewałam: ani chorób, ani tego, co dobre – przyznaje Ewa Zalewska. Sama już nie chodzi, słuch jej szwankuje i wzrok już nie ten. Ale intelekt ma wciąż sprawny, nastrój pogodny, duszę rozmowną, a w żwawym spojrzeniu tę samą iskrę, co dziewczyna z czarno-białych fotografii wywieszonych na urodzinowej imprezie.

Wiek bezsilności

Na urodzinach był tort, piosenki, mnóstwo kwiatów, życzenia od władz miasta, a nawet list od premiera. – Zawsze śpiewaliśmy „sto lat, sto lat”, uważając, że jak już się dojdzie do tego wieku, to człowiek będzie szczęśliwy. To wcale tak nie jest – zauważa Jacek Bocheński, młodszy brat jubilatki. – Jak człowiek dożywa tych stu lat, przede wszystkim się orientuje, że jest bezsilny. Że jest pozbawiony najprostszych sprawności życiowych, fizjologicznych, które są rzeczami intymnymi, a zdane są na kompetencje innych osób, bo samemu już się podołać nie może. To nie jest sytuacja człowieka szczęśliwego, tylko przeżywającego nieustanną rozpacz. To jest sto lat.

– Oj prawda, oj prawda – przytakuje bratu pani Ewa, choć nawet przez chwilę nie sprawia na imprezie wrażenia zrozpaczonej. Jeżeli to tylko gra, to wręcz oscarowa. Od półtora roku mieszka w Domu Pomocy Społecznej „Betania” przy al. Kraśnickiej, którego pracownicy pomagają jej w codziennych czynnościach.

Dom jak prawdziwy

– Tutaj tyle doznałam dobroci i przyjaźni. Naprawdę nie wiedziałam, że coś takiego może być, że tylu ludzi jest przyjaciółmi dla mnie. A ja, niestety, ślepa, głucha, z jedną ręką czynną. Taki los staruszki stuletniej, ale doczekałam tych czasów, że czuję się lubiana i ja wszystkich lubię – mówi jubilatka.

Pytana o marzenia odpowiada bez zastanowienia: – Żebym mogła zrobić coś dla domu Betania, żeby im się odwdzięczyć i wyprosić dla nich pomoc, żeby mogli przyjąć więcej pracowników i żeby im pensje podnieśli – mówi kobieta, pełna podziwu dla personelu. – Nie chodzą, tylko biegają.

– Obiecuję, że dopełnię o to, czego pani prosiła – deklaruje Monika Lipińska, zastępca prezydenta Lublina. Obiecuje też, że placówka będzie mogła przyjąć więcej seniorów. – Będziemy rozbudowywać ten dom.

Historia 100 lat życia

Wyraziste niczym oczy pani Ewy są również jej wspomnienia zbierane przez 100 lat. Wkrótce będzie je można przeczytać na stronie ośrodka „Brama Grodzka-Teatr NN”, który dokumentuje historię miasta i jego mieszkańców. – Przez prawie trzy miesiące przychodziłam tutaj i rozmawiałyśmy o życiu pani Ewy. O dzieciństwie, o młodości, wojnie, czasach PRL i doszłyśmy do współczesności – mówi Joanna Majdanik z „Bramy Grodzkiej”. Szczególnie zwraca uwagę na jedno, z Teatru Osterwy, gdzie pani Ewa chadzała jako dziecko. – Razem ze swoją siostra cioteczną odgrywały później te przedstawienia w domu.

Życiorysu Ewy Zalewskiej starczyłoby dla kilku osób. Urodziła się w Lublinie w 1919 r., z przyczyn zdrowotnych wyjechała jako 13-latka do babci prowadzącej pensjonat w Zakopanem, później do Lwowa, Wilna i Brześcia. Następna miała być Warszawa, ale wojna zniweczyła plany i rodzina osiadła w Ursusie. Później był Chełm, mężczyzna życia, ślub (1944 r.), przenosiny do Mławy, następnie Lublina. Praca w redakcji, etat w urzędzie, ciąża, dzieci, oddanie się prowadzeniu domu, śmierć męża (1976 r.), troje wnuków i prawnuczka.

W taki sposób zleciał czas do setnych urodzin, podczas których nieuniknione są wręcz pytania o to, jak dożyć takiego wieku. Oczywiście takie pytanie padło.

– Dbać o siebie – radzi stulatka. – Nie stresować się, żyć w zgodzie z całym światem, być zadowolonym z siebie i wszystkich naokoło, cieszyć się przyjaźnią i darzyć wszystkich przyjaźnią.

Elitarny klub kobiet

Ewa Zalewska jest jedną z 32 mieszkających w Lublinie osób mających ukończone 100 lat. – Najstarszą osobą jest 106-letnia kobieta – informuje Olga Mazurek-Podleśna z Urzędu Miasta. W gronie lubelskich stulatków jest tylko trzech mężczyzn.

Zgodnie z prawem każdemu, kto skończył 100 lat przysługuje od ZUS tzw. świadczenie honorowe wynoszące 4 tys. zł miesięcznie. – W ciągu tygodnia przesyłam do centrali dwa, trzy wnioski o przyznanie świadczenia honorowego – mówi Marta Strus, zastępca dyrektora lubelskiego oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. – W większości dotyczą kobiet, mężczyźni są rodzynkami.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Bakterie lubią place zabaw. Naukowcy badają lubelskie piaskownice

Place zabaw – uwielbiają je dzieci i…bakterie. Naukowcy z KUL badają, na jakie patogeny narażone są maluchy w tych miejscach.

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Najlepsze programy do pulpitu zdalnego

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Czy warto kupić łóżka tapicerowane?

Łóżka tapicerowane bez zagłówka, z zagłówkiem czy szufladami, wybór nie należy do prostych. Wydawać się może, że takie łóżka sprawdzą się wszędzie, lecz nie jest to prawda. Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się więcej.

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman
Zdjęcia
galeria

Ludzie teatru z medalami. Złota Maska dla Magdaleny Sztejman

Międzynarodowy Dzień Teatru po raz pierwszy świętowano w 1961 roku. Został zainicjowany przez Międzynarodowy Instytut Teatralny ITI, którego obecna siedziba znajduje się w Paryżu. Święto uchwalono, aby upamiętnić otwarcie festiwalu „Teatr Narodów” 27 marca 1957 roku. 

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

Pociągiem na święta. Kolej uruchamia dodatkowe wagony

PKP Intercity uruchomiły dodatkowe wagony na Wielkanoc. Wzmocnione zostały najpopularniejsze kursy, również do Lublina czy Białej Podlaskiej.

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

Racibórz: Nieodkryty Skarb Polski

W sercu Polski, z dala od zgiełku popularnych turystycznych destynacji, leży Racibórz – miasto o niepowtarzalnym uroku i bogatej historii, które czeka, by zostać odkryte przez ciekawych świata podróżników. Niniejszy artykuł ma na celu odkrycie rodzinnych atrakcji i aktywności w Raciborzu, przemawiając zarówno do serc dorosłych, jak i budząc zachwyt w oczach najmłodszych. Racibórz, choć mniej znany, skrywa w sobie mnóstwo atrakcji, które sprawiają, że jest to idealne miejsce dla rodzin poszukujących wyjątkowych doświadczeń. Zapraszamy do odkrycia tego, co sprawia, że Racibórz jest obowiązkowym punktem na mapie każdego podróżnika pragnącego poznać autentyczne piękno Polski.

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

Hetman z pewną wygraną w meczu otwarcia 18. kolejki zamojskiej okręgówki

W meczu otwarcia 18. kolejki najciekawszej ligi świata Hetman Zamość pokonał bez żadnych problemów Potok Sitno

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Manicure na wiosnę 2024 – sprawdź tegoroczne trendy!

Zima powoli odchodzi w zapomnienie, a my z utęsknieniem wyczekujemy pierwszych promieni wiosennego słońca. Wraz z nadejściem nowego sezonu, przychodzi czas na zmiany - nie tylko w naszej szafie, ale również w kosmetyczce. Dzisiaj podpowiemy Ci, jaki kolor paznokci na wiosnę 2024 będzie najmodniejszy i jakie lakiery do paznokci Avon warto wybrać, aby być na topie!

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

Największe centrum rehabilitacji w regionie. Prace już ruszyły

W Białej Podlaskiej powstaje największe centrum rehabilitacji w regionie. To inwestycja filii Akademii Wychowania Fizycznego.

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Jak się ubezpieczyć w podróży, aby nie dopłacać do opieki medycznej?

Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zabezpieczyć się finansowo podczas podróży, aby uniknąć dodatkowych kosztów związanych z opieką medyczną? Co zrobić, aby wakacje były nie tylko niezapomniane, ale i bezpieczne? W tym artykule znajdziesz kluczowe informacje, jak wybrać odpowiednie ubezpieczenie podróżne, aby cieszyć się spokojnym wypoczynkiem bez obaw o nieprzewidziane wydatki.

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Nowoczesne oświetlenie zewnętrzne domu – postaw na design i funkcjonalność

Od pewnego czasu zastanawiasz się nad nowym oświetleniem zewnętrznym swojego domu, jednak nie masz pewności, jakie lampy wybrać? Zależy Ci na tym, aby oświetlenie było zarazem designerskie i funkcjonalne? Koniecznie zapoznaj się z naszymi poradami!

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne
Dzień Wschodzi
film

Życie ma ostatnie słowo. Rozpoczyna się Triduum Paschalne

Rozpoczyna się Triduum Paschalne. To najważniejszy czas dla katolików w całym roku liturgicznym. - Śmierć i zmartwychwstanie dają nam szansę na nieskończoność, wieczność. To święta życia, chociaż wspominamy dramatyczne wydarzenia: pojmanie, więzienie, bicie, drogę krzyżową i wreszcie samo ukrzyżowanie.

Młodzi wyborcy zdecydują o wyniku wyborów. Kto jeszcze?
wybory 2024

Młodzi wyborcy zdecydują o wyniku wyborów. Kto jeszcze?

Wybory parlamentarne w ubiegłym roku pobiły frekwencyjny rekord- do urn poszło ponad 74 proc. wyborców. Z badania ekspertów uniwersytetu SWPS wynika, że w wyborach samorządowych to młodzi wyborcy będą mieli kluczowy wpływ na frekwencję i ich wynik.

Zrobił śmietnik z prywatnej działki. Nie uszło mu to na sucho

Zrobił śmietnik z prywatnej działki. Nie uszło mu to na sucho

Ktoś wysypał gruz i inne odpady na prywatnej działce w gminie Kraśnik. Sprawcę złapały kamery monitoringu.

Żurek i sałatka jarzynowa w Kuchni Brata Alberta. "Potrzebujących przybywa"
Zdjęcia
galeria

Żurek i sałatka jarzynowa w Kuchni Brata Alberta. "Potrzebujących przybywa"

Pół tysiąca podopiecznych Lubelskiego Bractwa Miłosierdzia imienia Świętego Brata Alberta spotkało się w środę na świątecznym śniadaniu. Na stole królował żurek, biała kiełbasa, sałatka jarzynowa oraz jajka z sosem tatarskim.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Komunikaty