Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Gry

15 grudnia 2008 r.
20:51
Edytuj ten wpis

Czerwony Alarm

Command & Conquer to dzisiaj kultowa seria gier strategicznych. Jej wkład w elektroniczną rozrywkę jest nieoceniony.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Całkiem liczna grupa RTS-ów była wzorowana na C&C właśnie. A twej przez lata tez się namnożyło - łącznie z dodatkami aż 18 tytułów. Możemy je podzielić na 3 podgrupy: należące do serii Tiberian, Generals i - dla mnie najlepszej - Red Alert.

Pierwsza odsłona tego znanego tytułu wydana została w 1996 roku przez Westwood Studios. Albert Einsten w 1946 roku stara się zapobiec II wojnie światowej. Dzięki samodzielnie skonstruowanemu wehikułowi czasu w Trinity przenosi się do roku 1924. Właśnie wtedy Adolf Hitler wychodzi z więzienia w Landsbergu.

Znany naukowiec podaje dłoń niedoszłemu dyktatorowi który znika w niebycie. Po powrocie do swoich czasów okazuje się, że wymarzony pokój będzie chwilowy.

Owszem, Niemcy i Włochy stają się demokratycznymi państwami. Japonia wyzbywa się przywódczych inspiracji. Oś Berlni - Rzym - Tokio nie powstaje. Niestety, pozostał jeszcze jeden agresor: Józef Stalin, który nie ma zamiaru demokratyzować Rosji. Wręcz przeciwnie, jego Armia Czerwona w 1950 roku uderza z niesamowitą siłą na całkowicie nie przygotowaną Europę.

Niby standard, ale…

Red Alert w chwili wydania nie był tytułem rewolucyjnym. Obowiązywały w nim te same zasady jak w innych grach RTS. Musieliśmy zbierać surowce, rozbudowywać bazy, tworzyć żołnierzy i najogólniej mówiąc toczyć wojenkę. Dwie strony konfliktu różniły się od siebie nie tylko ideologicznie. Towarzysze pokładali zaufanie w swoje mocarne czołgi i wsparcie powietrzne. Alianci wykorzystywali metody bardziej dywersyjne. Z czasem, kiedy nasza technologia była ulepszana, zyskiwaliśmy takie nowinki technologiczne jak bomby atomowe, Chronosferę czy Żelazną Kurtynę.

Jednostki były bardzo charakterystyczne, a tytuł wiele zyskał w oczach graczy dzięki przerywnikom filmowym z udziałem żywych aktorów. Świetnie budowały klimat wojny. Również muzyka jest godna pochwały; nawet dzisiaj.

Gra odniosła niebywały sukces.

Jeszcze raz

Kwestią czasu były dodatki. Ukazały się dwa: Counterstrike oraz Aftermatch. Nie wprowadzały dużych zmian. Twórcy uznali, że nie trzeba j zmieniać tego, co dobre.

Red Alert 2 zadebiutował w 2000 roku i wielu fanów do dzisiaj uznaje ją za najlepszą część. Towarzysz Stalin został ostatecznie pokonany. Na jego miejscu zasiadł Alexander Romanov, marionetka amerykanskiego rządu. Do czasu. Ten potomek carskiej rodziny i członek partii szybko okazał się dyktatorem równie strasznym co poprzednik.

Tym razem wojna nie ograniczała się już tylko do Europy. Rosjanie tworzą bazy w Meksyku by zaatakować i wreszcie zniszczyć znienawidzone Stany Zjednoczone. I przez długi czas to oni dyktują warunki zabawy. Dzięki wykorzystaniu urządzeń parapsychicznych udaje mi się sterować umysłami wrogów i podbijanej ludności. Mistrzem tego typu zagrywek jest Yuri, bohater kolejnej części.

Świat nie wytrzymuje samowolki ZSRR kiedy Chicago zostaje zmiecione z powierzchni ziemi za pomocą bomby atomowej.

Bombowi samobójcy

Druga część Red Alert nie zestarzała się za bardzo od czasu jej wydania. Nadal jest niesamowicie grywalna. Głównie za sprawą naprawdę oryginalnych jednostek. Psy, bombowi samobójcy, ciężarówki z przenośnymi rakietami V-2, różnorakie czołgi, samoloty… Zmienia się również pole bitwy. Nie walczymy już na wyludnionych terenach. Rozgrywka odbywa się głównie w miastach.

Programiści nie zrezygnowali ze swojego udanego pomysłu, czyli sekwencji filmowych. Jest ich jeszcze więcej, a aktorzy prezentują w nich wysoki poziom gry. Muzyka również genialna. Często szybkie, rockowe kawałki połączone z ostrą muzą a'la techno budują niesamowity klimat.

Na najwięcej pochwał zasługują jednak misje. Obrona Statuy Wolności to najlepszy przykład.

Poziom trudności również trochę wzrósł. Po zaatakowaniu bazy wroga, ten nie stoi jak owieczka czekająca na rzeź. Częsta kontrofensywa to standard. Kolejnymi innowacjami było zajmowanie budynków przez piechotę czy umiejętności specjalne u niektórych jednostek. Nie wspomniałem wcześniej, ale również tutaj jak i 1 części pojawili się bohaterowie jak niezapomniana Tanya. Różnili się od podstawowych jednostek specjalnymi atrybutami. Mogli wysadzać budynki czy zabijać pojedynczych żołnierzy jednym strzałem.

Zemsta

Red Alert 2 okazał się naprawdę dobrą kontynuacją. Ba! Mogę stwierdzić, że jeszcze bardziej rozsławił i tak znaną markę. Wszystko jest tutaj zapięte na ostatni guzik: fabuła, muzyka, grafika i co najważniejsze gry walność. Polecam.

Dodatek to takiego tytułu musiał się ukazać. Nastąpiło to rok później. Bohater jest wcześnie wspomniany Yuri; można rzec władca umysłów. Mimo wszelkich starań ZSRR znowu upada.

Dodatek oferował 14 misji dla pojedynczego gracza oraz masę usprawnień do i tak dobrego multiplayera. Yuri's Revenge był tym czego oczekiwali fani - pełnoprawnym dodatkiem, bez większych zmian, jedynie wprowadzającym kilka ciekawych innowacji.

PAWEŁ WIATER
redakcja@dziennikwschodni.pl

Pozostałe informacje

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?
DNI KULTURY STUDENCKIEJ
16 maja 2025, 0:00

KULturalia 2025: w nowym miejscu i za darmo. A kto wystapi?

W tym roku KULturalia, czyli studencka impreza Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przenoszą muszli koncertowej im. Romualda Lipko w Ogrodzie Saskim.

Po 10 minutach meczu z Piastem raczej nikt nie spodziewał się porażki gospodarzy
film

Niespodziewany nokaut. Motor dobrze zaczął mecz z Piastem, ale fatalnie skończył [zobacz bramki]

Niespodzianka w Lublinie. Motor prowadził z Piastem Gliwice 1:0, na początku spotkania był zdecydowanie lepszy, a mimo to przegrał aż 1:4. To trzecia, domowa porażka beniaminka z rzędu i najwyższa w tym sezonie przed własną publicznością.

 W czwartek Szymon Hołownia odwiedził Ciechocinek, w sobotę będzie m,in. w Nałeczowie

Sobota z Szymonem Hołownią. W Lublinie i w Nałęczowie

To już ostatni weekend kampanii przed pierwszą turą wyborów na prezydenta Polski. W sobotę o głosy wyborców w województwie lubelskim będzie walczył Szymon Hołownia.

Prognozowane przez Polską Agencję Kodsmoczną trajektorie przelotu sondy COSMO 482 nad Polska w dniu 10 maja
UWAGA!

Radziecka sonda dwa razy przeleci nad Lubelszczyzną. A jej szczątki mogą tu spaść

W sobotę, 10 maja, radziecka sonda dwa razy przeleci nad Polską i za każdym razem nad terenem województwa lubelskiego. Sonda może nie spalić się całkowicie, a jej szczątki mogą dotrzeć do powierzchni Ziemi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej – ostrzega Polska Agencja Kosmiczna.

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

132 ochotników stawiło się 2 Lubelskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej

87 osób mundur zakłada po raz pierwszy. Pozostali to żołnierze rezerwy, którzy postanowili wrócić do służby wojskowej. Przysięga jeszcze w maju w Zamościu. A w lipcu i we wrześniu kolejne szkolenia.

Wyspy reklamowe znajdziemy w kliku miejscach Lublina
SONDA
galeria

Lata przygotowań, a wciąż brak konkretów. Uchwała krajobrazowa w Lublinie z dużymi problemami

Uchwała krajobrazowa miała uporządkować przestrzeń miejską w Lublinie, ale do jej zapowiedzi minęło już niemal 10 lat. Projekt był konsultowany i analizowany, ale wciąż nie został zaprezentowany. Miasto przyznaje, że działa ostrożnie. Pojawił się jednak pierwszy orientacyjny termin.

Czołgów Abrams M1A2 SEPv3 w amerykańskiej armii

Nowe Abramsy już w Polsce. Wkrótce trafią do jednostek

Do Polski dotarła nowa partia czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3. Wiceszef MON Paweł Bejda przekazał, że chodzi o 19 czołgów. Już niebawem wejdą na uzbrojenie polskiego wojska.

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa
galeria

Uniwersyteckie Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii w Lublinie już działa

Zintegrowana opieka nad pacjentami, lepsza organizacja pracy oraz rozwój dydaktyki – to główne cele nowo utworzonego Uniwersyteckiego Centrum Kardiologii i Kardiochirurgii. Jak podkreśla rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, prof. Wojciech Załuska, nowa jednostka ma szansę stać się jednym z najważniejszych ośrodków w Polsce zajmujących się chorobami sercowo-naczyniowymi.

Kiwetniowy Dzień Otwarty na Politechnice Lubelskiej

Politechnika Lubelska: Rekrutacja na studia i trzy nowe kierunki

Właśnie rozpoczęły się Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Ale ci, co chcą studiować na tej uczelni, jeszcze bardziej czekają na wtorek, 13 maja. Wtedy rozpocznie się rekrutacja na Politechnikę Lubelską.

CZwarte, 8 maja: Mieszko R. wyprowadzany po zakończeniu przesłuchania z siedziby Prokuratury dla Warszawy-Śródmieścia

Zabójstwo na UW: Decyzja sądu i ustalenia prokuratury

Mieszko R. usłyszał zarzuty zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem, usiłowania zabójstwa i znieważenia zwłok. Sąd Rejonowy Warszawy Śródmieście zdecydował w piątek o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanego o morderstwo na UW – przekazał jego obrońca adwokat Marcin Zaborowski. Dodał, że jego klient będzie go odbywał w zakładzie psychiatrycznym w Radomiu.

Motor w tym sezonie zanotował u siebie: sześć zwycięstw, cztery remisy i pięć porażek

Najwyższa domowa porażka w sezonie. Motor Lublin - Piast Gliwice (zapis relacji na żywo)

Motor bardzo dobrze zaczął mecz z Piastem Gliwice, ale beniaminek z Lublina niespodziewanie przegrał u siebie aż 1:4.

 Ziuta (sokolica wykluta w 2022 roku w Kawęczynie) i Czajnik

Ziuta wraca, Wrotka znika. Co sie dzieje u lubelskich sokołów?

Wrotka nie była widziana w gnieździe od godziny 8 rano. Ziuta przylatując do gniazda miała krew na piórach i pazurach. W środę w lubelskim gnieździe sokołów wykluło się pierwsze pisklę Wrotki i Czajnika. A teraz Wrotka zaginęła, a pojawiła się jej uparta rywalka.

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!
ZDJĘCIA
galeria

Kosmiczny korowód. Teraz to studenci rządzą w Lublinie!

Jesteśmy na studiach, to najpiękniejszy okres naszego życia, więc kiedy mamy się bawić jak nie teraz? – mówili uczestnicy korowodu, który rozpoczął w piątek Lubelskie Dni Kultury Studenckiej.

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli
ZDJĘCIA
galeria

Lubelski jubileusz ZNP. Wojewoda: Potrzebujemy dumnych i usatysfakcjonowanych nauczycieli

Żeby Polska mogła się rozwijać i konkurować na rynku światowym, potrzebujemy silnego kapitału intelektualnego. To możliwe tylko dzięki mocnej i skutecznej oświacie - mówił wojewoda Krzysztof Komorski podczas uroczystości związanych z jubileuszem z 120-lecia działalności Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Papież Leon XIV
galeria
film

Inauguracja pontyfikatu papieża Leona XIV. Watykan podał datę

Spotkanie z mediami, korpusem dyplomatycznym i wreszcie uroczysta inauguracja pontyfikatu z udziałem głów państw i oficjalnych delegacji. Wiadomo też na kiedy zaplanowano pierwszą audiencję generalną Leona XIV.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium