Zespół badawczy Państwowego Uniwersytetu Tajwanu bada wczesne stadia ewolucji wszechświata. Nie da się tego zrobić z kartką i długopisem, zatem naukowcy korzystają z komputerów. Ale takich, jakich nigdy nie widzieliście. I pewnie nie zobaczycie…
Uniwersytet prowadzi swoje badania używając pierwszego na Tajwanie superkomputera wykorzystującego procesory graficzne, składającego się ze 128 GPU klastra umieszczonego w CQSE, skonstruowanego z 16 systemów Nvidia Tesla S1070 i 64 procesorów Tesla C1060.
System ten odgrywa kluczową rolę w wielkoskalowych obliczeniach z dziedziny fizyki kwantowej, poczynając od oddziaływań jądrowych w skali subatomowej aż do kosmologii w skali astronomicznej.
– Jesteśmy zachwyceni, widząc, że nasz klaster wykorzystujący GPU przewyższa wiele konwencjonalnych superkomputerów zarówno pod względem kosztów, jak i zużycia energii – cieszy się Chiu. – Dzięki naszemu superkomputerowi uzyskujemy moc 15 teraflopsów kosztem 200 000 dolarów, co stanowi 1% kosztów takiego konwencjonalnego superkomputera jak IBM BlueGene/L.
Andy Keane, szef działu procesorów Tesla w firmie Nvidia, tez ma powody do zadowolenia: – To wielka satysfakcja widzieć, jak nasze procesory pomagają naukowcom w osiąganiu przełomowych rezultatów.