Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraśnik

15 marca 2024 r.
14:30

Historia postawiła szlaban kolei w Kraśniku Fabrycznym

Autor: Zdjęcie autora Paweł Puzio
0 A A
Na zdjęciu Al. gen. Kuklińskiego. Po prawej stronie ostatnie duże tereny w Kraśniku pod budownictwo wielo- i jednorodzinne. Tamtędy miałaby prowadzić linia kolejowa do dzielnicy fabrycznej Kraśnika<br />
<br />
Na zdjęciu Al. gen. Kuklińskiego. Po prawej stronie ostatnie duże tereny w Kraśniku pod budownictwo wielo- i jednorodzinne. Tamtędy miałaby prowadzić linia kolejowa do dzielnicy fabrycznej Kraśnika

(fot. UM Kraśnik)

Projekt budowy linii kolejowej do Kraśnika Fabrycznego stoi pod znakiem zapytania. PKP Polskich Linii Kolejowych szuka nowej lokalizacji przystanku Kraśnik Fabryczny lub skróci linię do przystanku Kraśnik Piaski. Na przeszkodzie stoi tragiczna historia II Wojny Światowej.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Linia kolejowa do Kraśnika Fabrycznego miała powstać w ramach budowy połączenia Szastarka-Janów Lubelski. Od tej linii kolejarze planowali poprowadzić ok. 12 km jednotorową łącznicę do Kraśnika Fabrycznego.

Od początku pomysł budowy połączenia kolejowego z Kraśnikiem Fabrycznym budził wiele kontrowersji. Mieszkańcy Kraśnika byli niezadowoleni, bo każdy z czterech zaproponowanych wariantów poprowadzenia linii kolejowej wiązał się z wywłaszczeniami i wyburzeniami. Kraśniczanie powołali do życia Stowarzyszenie „STOP NIC O NAS BEZ NAS”, które mocno protestowało przeciwko projektowi budowy łącznicy kolejowej do Kraśnika Fabrycznego.

Na przeszkodzie stoją nie tylko wkurzeni mieszkańcy, ale także historia. – W związku z planowaną budową nowej nitki kolejowej do projektowanej stacji Kraśnik Fabryczny, inwestor zaplanował wyznaczenie połączenia po pozostałościach obozu pracy "Budzyń" (filia obozu w Majdanku) w miejscu co najmniej jednej mogiły zbiorowej ofiar zagłady. Jej lokalizację udało się potwierdzić drogą badań archeologicznych – tłumaczy dr Dominik Szulc, społeczny Opiekun Zabytków Powiatu Kraśnickiego.

Dr Szulc 16 października zeszłego roku pisemnie poinformował prezesa PKP PLK SA o braku możliwości budowy linii w północnej i zachodniej części działki o nr. ewidencyjnym 162/137. Działania dr. Szulca okazały się skuteczne, bo doprowadziły do spotkania przedstawicieli PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. z pracownikami Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Lublinie i Starostwa Powiatowego w Kraśniku.

– W ramach konsultacji ustalono, że na części działki nr 162/137, na której planowano zbudować przystanek Kraśnik Fabryczny, znajdował się obóz koncentracyjny „Budzyń”. Zdecydowano, że teren należy wykluczyć z przebiegu inwestycji i budowy linii kolejowej. Ponadto ustalono, że w pobliżu powyższego terenu znajdują się ujęcia wody dla miasta Kraśnik, co również wyklucza teren z prowadzenia inwestycji – poinformowały nas służby prasowe PKP PLK SA.

– PLK SA analizują możliwość znalezienia nowej lokalizacji dla przystanku Kraśnik Fabryczny lub skrócenia trasy do przystanku Kraśnik Piaski. Na ewentualnej stacji Kraśnik Fabryczny nie przewiduje się budowy dworca kolejowego w ramach planowanej inwestycji – dodał służby prasowe firmy kolejowej. 

O komentarz poprosiliśmy burmistrza Kraśnika. – Jestem oczywiście za poprawą dostępności komunikacyjnej dla naszych mieszkańców i jeśli PKP wciąż chce budować linię kolejową do dzielnicy fabrycznej, to musi przedstawić takie rozwiązanie, które będzie do zaakceptowania przez mieszkańców. Nie możemy się zgodzić na działania ingerujące w istniejącą zabudowę, niszczenie dorobku życia kraśniczan, na niszczenie dziedzictwa historycznego czy ograniczenie możliwości dalszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Jesteśmy gotowi do rzeczowej debaty na ten temat, w którą muszą być włączeni mieszkańcy – powiedział Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnik.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Górnik Łęczna ma nowego prezesa

Jest nowa osoba na stanowisku Prezesa Zarządu Spółki Górnik Łęczna

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

Powstała Unia Kultury Obszaru Metropolitalnego

9 maja miasta, gminy i powiaty Lubelskiego Obszaru Metropolitalnego podpisały deklarację współpracy kulturalnej. Jej efektem jest powstanie regionalnej sieci, której głównym celem działań jest rozwój i promocja kultury Lubelszczyzny.

Matematyka i muzyka
Wideo
film

Matematyka i muzyka

Jutro startują Juwenalia Politechniki Lubelskiej. Na scenie będzie można zobaczyć takich wykonawców jak Kwiat Jabłoni, Szpaku, Lady Pank czy MSE Błąd Średniokwadratowy. O zespole z matematyczną nazwą rozmawiamy z Arkadiuszem Gałką, gitarzystą i... prodziekanem Wydziału Zarządzania PL Bartoszem Przysuchą, wokalistą z grupy.

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort
Zdjęcia
galeria

Kandydatki do PE z okazji Dnia Europy zaprosiły mieszkańców na tort

Bożena Lisowska i Beata Krzewińska, kandydatki Koalicji Obywatelskiej w wyborach do Parlamentu Europejskiego przypadający na dzisiaj Dzień Europy postanowiły wykorzystać w kampanii. Na schodach przed lubelskim Zamkiem mówiły o wartościach, jakie Robert Schuman zawarł w deklaracji, która stała się początkiem tworzenia Unii Europejskiej. Poczęstowały też mieszkańców Lublina unijnym tortem.

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Miasto wspiera dzieci i młodzież. W Lublinie działa telefon zaufania

Centrum Interwencji Kryzysowej w Lublinie uruchamia pomoc dla młodych mieszkańców Lublina. To część programu „POMOC kontra przemoc” dofinansowanego ze środków europejskich.

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury
11 maja 2024, 21:00

Marleyki 2024 w lubelskim Centrum Kultury

Marleyki to coroczne święto muzyki reggae na cześć Roberta Nesty Marleya (znanego jako Boba Marleya). W sobotę (11 maja) muzyczny hołd – dla jednej z największych legend kultury i muzyki reggae – złożą członkowie Love Sen-c Music Sound System.

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Platforma Obywatelska zdziwiona i zniesmaczona rezygnacją Janickiej

Z ogromnym zdziwieniem przyjęliśmy oświadczenie, jakie w mediach społecznościowych opublikowała radna Katarzyna Janicka. Tuż przed inauguracyjną sesją nowej - IX kadencji Rady Miasta Chełm ogłosiła otóż, że nie przystąpi do Klubu Radnych Koalicji Obywatelskiej – Małgorzata Sokół, przewodnicząca Rady Powiatu PO RP w Chełmie oraz Marek Sikora, przewodniczący Klubu KO w Radzie Miasta komentują decyzję byłej już radnej PO.

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim
NASZ PATRONAT

Spotkanie podróżnicze z Dominikiem Maińskim

Lubelski podróżnik tym razem wybrał się na miesięczną wyprawę, w czasie której odwiedził Amazonię i wyspy Morza Karaibskiego. Efektami tej wycieczki pochwali się w najbliższy piątek.

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Politechnika polepsza komfort jazdy windą

Naukowcy z Politechniki Lubelskiej opatentowali urządzenie, które ma posłużyć producentom i użytkownikom wind. Dzięki niemu, jazda ma być bezpieczna i komfortowa.

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Jak zostać samodzielnym pilotem paralotni?

Historia paralotniarstwa jako sportu jest stosunkowo młoda, ale paralotnia szybko zyskała na popularności wśród entuzjastów lotów na całym świecie. W tym artykule znajdziesz wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć swoją przygodę z lataniem na paralotni.

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Zmienił się dyrektor lubelskiego oddziału TVP3

Nowym dyrektorem i redaktorem naczelnym lubelskiego oddziału Telewizji Polskiej został Piotr Adamczuk.

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny
Nałęczów

Nowe ogrodzenie parku pułapką na sarny

Trzeciego maja złapała się pierwsza, a szóstego maja druga. Sarny próbowały przejść pomiędzy stalowymi prętami nowego ogrodzenia Parku Zdrojowego. Dzikie zwierzęta zginęły. Problem zaskoczył urzędników. Samorządowcy szukają rozwiązania.

Zmarł Waldemar Kowalski

Zmarł Waldemar Kowalski

W wieku 84 lat odszedł „bombardier ze Świdnika”. Waldemar Kowalski był bokserem, z którym Avia Świdnik odnosiła największe sukcesy.

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj
LUBLIN

Ulica Stary Gaj zyska nawierzchnię asfaltową. Koniec utrudnień jeszcze dzisiaj

Trwają pracę nad położeniem nawierzchni asfaltowej na ulicy Stary Gaj w Lublinie. W związku z tym występują tam utrudnienia w ruchu. Ulica zamknięta jest dla kierowców na remontowanym odcinku.

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin
ZDJĘCIA
galeria

Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács odwiedziła Lublin

W czwartek Lublin odwiedziła Ambasador Węgier Orsolya Zsuzsanna Kovács. Dyplomatka po siedmiu latach kończy "swoją misję", stolica Lubelszczyzny była pierwszym miastem jakie odwiedziła na swojej pożegnalnej trasie. Ambasador złożyła wieniec przed pomnikiem Solidarności polsko-węgierskiej.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!