Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

28 grudnia 2018 r.
13:01

Dary z Polski dojechały tylko do granicy z Ukrainą. Dlaczego pomoc została zawrócona?

0 22 A A
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu (fot. Kresowa Paczka)

Samochody akcji charytatywnej „Kresowa Paczka” zawrócone z przejścia granicznego z Ukrainą. – Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy – komentuje jeden z uczestników konwoju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcję „Kresowa Paczka” od kilku lat organizuje stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. W tym roku żywność, chemia gospodarcza i inne świąteczne upominki miały trafić do naszych rodaków m.in. z Dubna, Równego, Łucka, Nieteszyna, Ostroga i Lubieszowa. W ciągu miesiąca udało się zebrać dary na ok. 120 paczek o łącznej wadze ponad 600 kg. W pomoc włączyło się wiele szkół (m.in. z Puław, Międzyrzeca Podlaskiego, Kazimierza Dolnego, Janowca, Ursynowa) i instytucji (Starostwo Powiatowe w Puławach, ZUS w Hrubieszowie) i firm (Mazovia).

Już w ubiegłym roku ukraińskie służby nie wpuściły jednego z pojazdów „Kresowej Paczki”. W tym roku dzięki pozytywnym rekomendacjom od polskich konsulatów miało być łatwiej.

– Pisma, dokumenty i prośby nie pomogły. Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy. Próbujemy działać dalej – informował z przejścia granicznego w Dołhobyczowie radny powiatu puławskiego Marcin Pisula.

To nie pierwszy taki przypadek. Przed świętami przez przejście graniczne w Krościenku ukraińskie służby nie przepuściły też busa z darami zebranymi w szkołach w Małopolsce.

– Mają odgórny rozkaz nie wypuszczać paczek z pomocą z Polski – twierdzi Pisula. – Robimy co możemy, aby relacje były dobre, a potraktowano nas jak przemytników.

– Będę rozmawiał na ten temat z konsulem i mediami – zapowiada też prezes stowarzyszenia Henryk Kozak.

Tymczasem według Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, powody niewpuszczenia konwoju mogły być zupełnie inne. – Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego, a taka ilość paczek mogła zostać potraktowana inaczej, niż bagaż podręczny. Sądzę, że to mogła być przyczyna braku zgody na przekroczenie granicy przez ten konwój – tłumaczy Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej. – Tego rodzaju towary powinny być kierowane na przejścia towarowe w Hrebennem lub Dorohusku – podpowiada.

W piątek rano przedstawiciele stowarzyszenia napisali, że na szczęście część świątecznych paczek dotrze jednak do adresatów.

"Z licznymi perturbacjami dwa samochody przejechały granicę przez różne przejścia graniczne. Równolegle staramy się uzyskać informacje w jaki sposób, bez problemów takie paczki mogą być przewożone. Chcemy żeby taka informacja była dostępna dla innych stowarzyszeń zbierających paczki" – czytamy na profilu Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego na Facebooku.

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 13:14
+64
Problem problemem ale nasz Ambasador RP w kijowie pan piekło -niech go pochłonie !!! Zamiast bronić problemów związanych z Polską lub interesami obywateli RP - broni interesów w imię [CZEGO ? ] banderowsko faszystowskiej ukrainy . Wycisza wszystkie incydenty na nie korzyść Polski . Takich mamy przedstawicieli .
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 13:36
+51
Zbiórki i wozenie darów rzecz bardzo szlachetna ale znacznie lepiej byłoby koncu ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy a nie 3 milony tych których bracia i ojcowie uchwalaja prawo na Ukrainie i blokują granice dla darów i towarów z Polski. Nie miejmy złudzeń te relacje nigdy już lepsze nie będę a szkoda bo mamy wspólnego trudnego sąsiada.
Avatar
Podpisz się...jarek / 28 grudnia 2018 o 13:29
+48
dlaczego premier nie wywali ambasadora czy to znowu kolesie
Avatar
/ 28 grudnia 2018 o 15:43
+16
Wystarczy by dary wiózł samochod z oznaczeniem dyplomatycznym. Ale na to żaden pisowski dyplomatołek nie wpadnie. Mózg bowiem ma zajęty żarciem w korycie a nie pomocą ludziom.
Avatar
yyy / 28 grudnia 2018 o 23:30
+13
śmieszne że izba administacji skarbowej się tłumaczy zamiast strona ukrainska parodia w tym kraju....
Avatar
vv / 28 grudnia 2018 o 18:15
+13
Z tego co mi wiadomo Pan Piekło został odwołany ze stanowiska. Paczki oddajcie do Caritas, może znajdą zastowanie w rejonach zagrożonych ubóstwem, na Podkarpciu, albo w rejonach ogarniętych wojną, jak np. Syria. Nic na siłę. Ukraina to silny rynek, ich ekonomia się odbudowuje, a dzięki szarej strefie, ich gospodarka jest większa niż od lat widać na papierze.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha. rozwiń
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 o 11:25
+10
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
GOŚĆ / 29 grudnia 2018 o 09:38
+10
O jakim statusie towarowym rzeczniczka mówi ?  co dziennie jadą przez Dołhobyczów  busy, osobowe-kombi wyładowane po dach różnym towarem-im  można????
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 16:30
+7
nie bój się mnie styki się nie palą jak wam w sztandarze ludu . od końca stycznia ten co go piekło ma pochłonąć kończy z rozkazu RP . ..Jarek
Avatar
uuuu / 28 grudnia 2018 o 14:41
+6
Coś organizatorzy są na bakier z logistyką. A wystarczyło pomyśleć.
Avatar
bnm / 19 lutego 2019 o 12:02
+1
w Hrubieszowie wczoraj złapano ukraińca kradnacego art. spożywcze i przemysłowe w markecie, wdał się w bójkę z ochroniarzem, wezwano policje, ale prawda jest taka że we wszystkich marketach ukraińcy kradna na potege, zakladaja zegarki na rekę, wynoszą drobne przedmioty w kieszeniach, oszukuja na wagach samoobsługowych/po zważeniu dokładja drugie tyle, wiele artykułow spozywczych zjadaja przy półkach, głownie wędliny i słodycze, słowem horda złodziei, powinniśmy widząc to stanowczo reagować a nie udawać ślepego bo to ukrainiec i będzie sie odgrażał, a oni robia sie coraz bezczelniejsi
w Hrubieszowie wczoraj złapano ukraińca kradnacego art. spożywcze i przemysłowe w markecie, wdał się w bójkę z ochroniarzem, wezwano policje, ale prawda jest taka że we wszystkich marketach ukraińcy kradna na potege, zakladaja zegarki na rekę, wynoszą drobne przedmioty w kieszeniach, oszukuja na wagach samoobsługowych/po zważeniu dokładja drugie tyle, wiele artykułow spozywczych zjadaja przy półkach, głownie wędliny i słodycze, słowem horda złodziei, powinniśmy widząc to stanowczo reagować a nie udawać ślepego bo to ukrainiec i będzie sie od... rozwiń
Avatar
Polak / 2 stycznia 2019 o 05:44
+3
Przesunąć granicę do Dniepru i prześiedlić banderowski pomiot do donbasu i czernobyla.Polaków bestialsko mordowali na ponad 300 sposobów.
Avatar
kresowiak / 1 stycznia 2019 o 02:26
+3
Caritas mojemu bratu nie pomogł w cieżkiej sytuacji materialnej, a Ukraine wspiera!!! Dziwne. Nawet grosza teraz nie zobaczy z mojej kasy teraz ta organizacja. + na droge dla prawdziwych chrześcijan.
Avatar
Wołyniak / 1 stycznia 2019 o 02:19
+3
Nigdy ci Banderowcy nie bedą moimi braćmi i nie mam zamiaru im pomagać!!!!!!
Avatar
antybanderowiec / 1 stycznia 2019 o 02:15
+1
Ilu jest Polaków na Wołyniu i kresach ze im trzeba jeszcze dary? Wiekszość z zachodniej ukrainy ma pochodzenie polskie ale pewnie po w latach 1943 opowiedzieli sie po stronie ukraińskiej. Mieli nie raz mozliwość powrotu do polski. Moze mi ktoś wyjaśni jak mozna wymordować 3 województwa z prawdziwych polaków w akcjach OUN i UPA i jeszcze są tam Polacy? niech im powracająca ideologia Bandery paczki rozdaje, bo coś mi w tym nie pasuje.
Avatar
Natalia / 31 grudnia 2018 o 12:29
0
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego. Potwierdził to rzecznik Państwowej Służby Fiskalnej w Obwodzie Lwowskim: ***monitor-press.com/pl/2-pol/artyku-y/7119-22505.html
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne... rozwiń
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 o 11:25
+10
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
bn / 30 grudnia 2018 o 11:18
+4
człowieku co ty pleciesz, co tam sie odbudowuje, korupcja jakiej świat nie widział, bezprawie, oszołomstwo , awanturnictwo
Avatar
cv / 30 grudnia 2018 o 11:13
+4
a nasze władze dalej w zaparte, oni na nas pluja a władza pieniądze z naszych podatkow ładuje w tego pseudo przyjaciela-skandal
Avatar
. / 29 grudnia 2018 o 14:46
+4
Pięknie gazeto - jako kolejna wsadzasz głupim tytułem kij w mrowisko i jątrzysz, jakby nienawiści i jadu w Polakach było wciąż mało. I gdzie odpowiedzialność dziennikarska? Smutne
 ...a co tobie cenzury się zachciewa ? Jakim prawem chcesz Polakom blokować prawo do informacji ? Chrzań się ze swoją obrzydliwą, obłudną i zakłamaną do wszelkich granic poprawnością polityczną. Na zakłamaniu i udawaniu niczego dobrego się nie zbuduje bęcwale.
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r.

Pierwsza strona Dziennika Wschodniego z 12 listopada 2019 r. 0 0

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl

Puławy: Stokrotka już otwarta, wkrótce nowy Lidl 24 8

Koniec roku przynosi mieszkańcom Puław wzrost liczby supermarketów. W minionym tygodniu otwarto nową Stokrotkę na osiedlu Włostowice. A już w najbliższym otwarcie planuje natomiast Lidl przy ul. Wróblewskiego.

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku

Lubelskie szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów. Na leczenie? W przyszłym roku 12 10

Szpitale ograniczają przyjęcia pacjentów i zapisują ich dopiero na przyszły rok. Niektóre przesuwają nawet wcześniej wyznaczone terminy.

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika

Początek dużych zmian urbanistycznych w starej części Kraśnika 0 4

Firma z Szastarki „DACH-MUR” przebuduje zespół budynków przy ul. Kościuszki. Burmistrz miasta Wojciech Wilk podpisał już umowę z wykonawcą. – To początek dużych zmian urbanistycznych w starej części miasta – zapowiadają władze.

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie
galeria

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie 0 0

23. Międzynarodowe Spotkania Teatrów Tańca od wtorku w Lublinie. Pierwszym spektaklem jaki zobaczymy jest premiera organizatorów wydarzenia.

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia]
galeria

Start Lublin – PGE Spójnia Stargard 82:73. Triumf heroizmu [zdjęcia] 0 4

MKS Start Lublin z piątym zwycięstwem w tym sezonie. „Czerwono-czarni” wygrali, chociaż przez większość spotkania musieli radzić sobie w siedmiu

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób

Chińczycy kupili działkę w Lubartowie. Zbudują fabrykę, zatrudnią 150 osób 137 16

Inwestycja za 50 milionów złotych i do 150 nowych miejsc pracy – Chińczycy wybudują w Lubartowie fabrykę. Za nim mają przyjść kolejni inwestorzy z Azji.

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach
13 listopada 2019, 18:00

Koncert "Ta nasza młodość" w Puławach 0 1

W środę, 13 listopada o godz. 18 w Puławskiej Galerii Sztuki (Dom Chemika, ul. Wojska Polskiego 4) odbędzie się koncert "Ta nasza młodość" w wykonaniu Zespołu Reprezentacyjnego Geriatrii.

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia]
galeria

Biegi Niepodległości w Puławach. Patriotyczne bieganie już od 30 lat [zdjęcia] 0 2

Od najmłodszych po seniorów - puławskie Biegi Niepodległości co roku przyciągają miłośników aktywności z całego województwa. W poniedziałek 11 listopada impreza odbyła się już po raz trzydziesty. Od początku organizuje ją Puławskie Towarzystwo Krzewienia Kultury Fizycznej.

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia]
galeria

Narodowe Święto Niepodległości. Biało-czerwona iluminacja na CSK [zdjęcia] 369 4

Specjalna biało-czerwona iluminacja zdobi dziś wieczorem front Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.

Dyrektor lubelskiego szpitala planuje wyjście z sieci i likwidację dwóch oddziałów. Bo przynoszą straty

Dyrektor lubelskiego szpitala planuje wyjście z sieci i likwidację dwóch oddziałów. Bo przynoszą straty 30 24

Plan likwidacji dwóch oddziałów i dwóch poradni w ramach programu naprawczego będzie miał wpływ na poziom bezpieczeństwa zdrowotnego mieszkańców Lublina i jego okolic – pracownicy Szpitala Neuropsychiatrycznego. Dyrektor zapewnia, że nie ma takiego zagrożenia.

Niepodległa do hymnu! Mieszkańcy Puław śpiewali Mazurka Dąbrowskiego [wideo]
galeria
film

Niepodległa do hymnu! Mieszkańcy Puław śpiewali Mazurka Dąbrowskiego [wideo] 19 5

Mimo niesprzyjającej aury, o godzinie 12 na placu Chopina w Puławach zgromadziło się dzisiaj kilkudziesięciu mieszkańców, by wspólnie z orkiestrą, wykonać Mazurka Dąbrowskiego. To część obchodów Święta Niepodległości.

Święto Niepodległości w Białej Podlaskiej [zdjęcia]
galeria

Święto Niepodległości w Białej Podlaskiej [zdjęcia] 6 6

Miejskie uroczystości Święta Niepodległości w Białej Podlaskiej odbyły się na placu Wolności.

Zmarł Norbert Wojciechowski. Walczył o wolną Polskę, odszedł w dniu jej Święta

Zmarł Norbert Wojciechowski. Walczył o wolną Polskę, odszedł w dniu jej Święta 242 7

W poniedziałek zmarł Norbert Wojciechowski. Człowiek wybitnie zasłużony dla lubelskiej kultury, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, czynnie zaangażowany w tworzenie struktur „Solidarności” oraz w działania polityczne i samorządowe w wolnej Polsce. Miał 80 lat.

Polesie - Orion 1:1, wyniki lubelskiej klasy okręgowej [zdjęcia]