Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

28 grudnia 2018 r.
13:01

Dary z Polski dojechały tylko do granicy z Ukrainą. Dlaczego pomoc została zawrócona?

471 21 A A
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu (fot. Kresowa Paczka)

Samochody akcji charytatywnej „Kresowa Paczka” zawrócone z przejścia granicznego z Ukrainą. – Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy – komentuje jeden z uczestników konwoju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcję „Kresowa Paczka” od kilku lat organizuje stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. W tym roku żywność, chemia gospodarcza i inne świąteczne upominki miały trafić do naszych rodaków m.in. z Dubna, Równego, Łucka, Nieteszyna, Ostroga i Lubieszowa. W ciągu miesiąca udało się zebrać dary na ok. 120 paczek o łącznej wadze ponad 600 kg. W pomoc włączyło się wiele szkół (m.in. z Puław, Międzyrzeca Podlaskiego, Kazimierza Dolnego, Janowca, Ursynowa) i instytucji (Starostwo Powiatowe w Puławach, ZUS w Hrubieszowie) i firm (Mazovia).

Już w ubiegłym roku ukraińskie służby nie wpuściły jednego z pojazdów „Kresowej Paczki”. W tym roku dzięki pozytywnym rekomendacjom od polskich konsulatów miało być łatwiej.

– Pisma, dokumenty i prośby nie pomogły. Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy. Próbujemy działać dalej – informował z przejścia granicznego w Dołhobyczowie radny powiatu puławskiego Marcin Pisula.

To nie pierwszy taki przypadek. Przed świętami przez przejście graniczne w Krościenku ukraińskie służby nie przepuściły też busa z darami zebranymi w szkołach w Małopolsce.

– Mają odgórny rozkaz nie wypuszczać paczek z pomocą z Polski – twierdzi Pisula. – Robimy co możemy, aby relacje były dobre, a potraktowano nas jak przemytników.

– Będę rozmawiał na ten temat z konsulem i mediami – zapowiada też prezes stowarzyszenia Henryk Kozak.

Tymczasem według Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, powody niewpuszczenia konwoju mogły być zupełnie inne. – Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego, a taka ilość paczek mogła zostać potraktowana inaczej, niż bagaż podręczny. Sądzę, że to mogła być przyczyna braku zgody na przekroczenie granicy przez ten konwój – tłumaczy Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej. – Tego rodzaju towary powinny być kierowane na przejścia towarowe w Hrebennem lub Dorohusku – podpowiada.

W piątek rano przedstawiciele stowarzyszenia napisali, że na szczęście część świątecznych paczek dotrze jednak do adresatów.

"Z licznymi perturbacjami dwa samochody przejechały granicę przez różne przejścia graniczne. Równolegle staramy się uzyskać informacje w jaki sposób, bez problemów takie paczki mogą być przewożone. Chcemy żeby taka informacja była dostępna dla innych stowarzyszeń zbierających paczki" – czytamy na profilu Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego na Facebooku.

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 13:14
+62
Problem problemem ale nasz Ambasador RP w kijowie pan piekło -niech go pochłonie !!! Zamiast bronić problemów związanych z Polską lub interesami obywateli RP - broni interesów w imię [CZEGO ? ] banderowsko faszystowskiej ukrainy . Wycisza wszystkie incydenty na nie korzyść Polski . Takich mamy przedstawicieli .
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 13:36
+49
Zbiórki i wozenie darów rzecz bardzo szlachetna ale znacznie lepiej byłoby koncu ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy a nie 3 milony tych których bracia i ojcowie uchwalaja prawo na Ukrainie i blokują granice dla darów i towarów z Polski. Nie miejmy złudzeń te relacje nigdy już lepsze nie będę a szkoda bo mamy wspólnego trudnego sąsiada.
Avatar
Podpisz się...jarek / 28 grudnia 2018 o 13:29
+46
dlaczego premier nie wywali ambasadora czy to znowu kolesie
Avatar
/ 28 grudnia 2018 o 15:43
+14
Wystarczy by dary wiózł samochod z oznaczeniem dyplomatycznym. Ale na to żaden pisowski dyplomatołek nie wpadnie. Mózg bowiem ma zajęty żarciem w korycie a nie pomocą ludziom.
Avatar
yyy / 28 grudnia 2018 o 23:30
+11
śmieszne że izba administacji skarbowej się tłumaczy zamiast strona ukrainska parodia w tym kraju....
Avatar
vv / 28 grudnia 2018 o 18:15
+11
Z tego co mi wiadomo Pan Piekło został odwołany ze stanowiska. Paczki oddajcie do Caritas, może znajdą zastowanie w rejonach zagrożonych ubóstwem, na Podkarpciu, albo w rejonach ogarniętych wojną, jak np. Syria. Nic na siłę. Ukraina to silny rynek, ich ekonomia się odbudowuje, a dzięki szarej strefie, ich gospodarka jest większa niż od lat widać na papierze.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha. rozwiń
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 o 11:25
+8
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
GOŚĆ / 29 grudnia 2018 o 09:38
+8
O jakim statusie towarowym rzeczniczka mówi ?  co dziennie jadą przez Dołhobyczów  busy, osobowe-kombi wyładowane po dach różnym towarem-im  można????
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 o 16:30
+5
nie bój się mnie styki się nie palą jak wam w sztandarze ludu . od końca stycznia ten co go piekło ma pochłonąć kończy z rozkazu RP . ..Jarek
Avatar
uuuu / 28 grudnia 2018 o 14:41
+4
Coś organizatorzy są na bakier z logistyką. A wystarczyło pomyśleć.
Avatar
Polak / 2 stycznia 2019 o 05:44
+2
Przesunąć granicę do Dniepru i prześiedlić banderowski pomiot do donbasu i czernobyla.Polaków bestialsko mordowali na ponad 300 sposobów.
Avatar
kresowiak / 1 stycznia 2019 o 02:26
+2
Caritas mojemu bratu nie pomogł w cieżkiej sytuacji materialnej, a Ukraine wspiera!!! Dziwne. Nawet grosza teraz nie zobaczy z mojej kasy teraz ta organizacja. + na droge dla prawdziwych chrześcijan.
Avatar
Wołyniak / 1 stycznia 2019 o 02:19
+2
Nigdy ci Banderowcy nie bedą moimi braćmi i nie mam zamiaru im pomagać!!!!!!
Avatar
antybanderowiec / 1 stycznia 2019 o 02:15
0
Ilu jest Polaków na Wołyniu i kresach ze im trzeba jeszcze dary? Wiekszość z zachodniej ukrainy ma pochodzenie polskie ale pewnie po w latach 1943 opowiedzieli sie po stronie ukraińskiej. Mieli nie raz mozliwość powrotu do polski. Moze mi ktoś wyjaśni jak mozna wymordować 3 województwa z prawdziwych polaków w akcjach OUN i UPA i jeszcze są tam Polacy? niech im powracająca ideologia Bandery paczki rozdaje, bo coś mi w tym nie pasuje.
Avatar
Natalia / 31 grudnia 2018 o 12:29
-1
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego. Potwierdził to rzecznik Państwowej Służby Fiskalnej w Obwodzie Lwowskim: ***monitor-press.com/pl/2-pol/artyku-y/7119-22505.html
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne... rozwiń
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 o 11:25
+8
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
bn / 30 grudnia 2018 o 11:18
+3
człowieku co ty pleciesz, co tam sie odbudowuje, korupcja jakiej świat nie widział, bezprawie, oszołomstwo , awanturnictwo
Avatar
cv / 30 grudnia 2018 o 11:13
+3
a nasze władze dalej w zaparte, oni na nas pluja a władza pieniądze z naszych podatkow ładuje w tego pseudo przyjaciela-skandal
Avatar
. / 29 grudnia 2018 o 14:46
+3
Pięknie gazeto - jako kolejna wsadzasz głupim tytułem kij w mrowisko i jątrzysz, jakby nienawiści i jadu w Polakach było wciąż mało. I gdzie odpowiedzialność dziennikarska? Smutne
 ...a co tobie cenzury się zachciewa ? Jakim prawem chcesz Polakom blokować prawo do informacji ? Chrzań się ze swoją obrzydliwą, obłudną i zakłamaną do wszelkich granic poprawnością polityczną. Na zakłamaniu i udawaniu niczego dobrego się nie zbuduje bęcwale.
Avatar
GOŚĆ / 29 grudnia 2018 o 09:38
+8
O jakim statusie towarowym rzeczniczka mówi ?  co dziennie jadą przez Dołhobyczów  busy, osobowe-kombi wyładowane po dach różnym towarem-im  można????
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu

Trwają zapisy na Trzecią Dychę do Maratonu 0 0

Trzecia Dycha do Maratonu zbliża się wielkimi krokami. Już w nocy z 2 na 3 lutego uczestnicy staną na starcie tego wyjątkowego biegu

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo]
galeria
film

Lublin: Policja szuka tej kobiety [wideo] 0 0

Policjanci z IV Komisariatu Policji w Lublinie szukają kobiety, która zapłaciła nie swoją kartą w jednej z lubelskich galerii handlowych

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje

Lubelskie: W tych branżach jest praca. Ale chętnych brakuje 5 5

Młodzi niechętnie wybierają naukę w szkołach uczących zawodu. Nadzieją dla rynku szukającego specjalistów dla branży budowlanej czy gastronomicznej są dorośli chcący zdobyć nową profesję

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska

Kaczyński: PiS nie wystawi kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska 0 9

- PiS nie wystawi własnego kandydata w wyborach uzupełniających na prezydenta Gdańska - zadeklarował prezes Jarosław Kaczyński

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować
galeria

Serial kręcony w Kazimierzu Dolnym ma szansę na Telekamerę. Można głosować 0 2

Serial „W rytmie serca” kręcony w Kazimierzu Dolnym został nominowany do nagrody Telekamery 2019 r.

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii
24 marca 2019, 18:00

Anita Lipnicka - akustycznie w Filharmonii 0 0

Co Gdzie Kiedy. Już 24 marca o godz. 18 w Filharmonii Lubelskiej (ul. Curie-Skłodowskiej 5) wystąpi legenda polskiej sceny muzycznej Anita Lipnicka z koncertem z Bliska.

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego

Puławy: Sądny dzień dla dyrektorki liceum Czartoryskiego 0 11

Dziś zbiera się zarząd powiatu puławskiego. Tematem spotkania będą nieprawidłowości w I LO im. ks. A. J. Czartoryskiego stwierdzone w trakcie kontroli. Dyrektor placówki Beacie Trzcińskiej-Staszczyk grozi m.in. zawieszenie

Krzysztof Piątek blisko AC Milan
film

Krzysztof Piątek blisko AC Milan 0 0

Nie Real Madryt, ale AC Milan ma być nowym klubem Krzysztofa Piątka. Jak podaje włoski Mediaset, agenci polskiego snajpera przebywają już w Mediolanie, gdzie ustalają szczegóły przeprowadzki Piątka na San Siro.

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę

Były kurator oświaty i dyrektor WORD w Lublinie ma nową pracę 1 10

Były dyrektor WORD w Lublinie i były lubelski kurator oświaty kierownikiem Wydziału Edukacji, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Kraśnik. Zmian kadrowych na fotelach szefów poszczególnych wydziałów jest więcej

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą?
film

Pojechała na pielgrzymkę i zaginęła. Co się stało z panią Kazimierą? 17 2

Gdy Kazimiera Zaręba wyjeżdżała na pielgrzymkę do Wilna, jej bliscy nie przypuszczali, że widzą się z nią po raz ostatni. Kobieta zaginęła bez śladu.

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację?
galeria

Problemy firmy od Systemu Zarządzania Ruchem. Co z kontraktem na lubelską sygnalizację? 22 38

Pod coraz większym znakiem zapytania znajduje się rozbudowa Systemu Zarządzania Ruchem, której główny wykonawca złożył w sądzie wniosek o upadłość. W poniedziałek stołeczny sąd postanowił o zabezpieczeniu majątku spółki, do której puka już komornik. Co dalej z kontraktem na lubelską sygnalizację?

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia]
galeria

Milczenie w Annopolu, marsz przeciw nienawiści w Chełmie. Mieszkańcy solidarni z Gdańskiem [zdjęcia] 135 16

Społeczność Chełma włączyła się ogólnopolskich marszów przeciwko agresji i nienawiści. We wtorek przed godziną 18, by uczcić pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza zebrali się na deptaku przy ul. Lwowskiej, skąd przemaszerowali na pl. Łuczkowskiego. Kilkadziesiąt osób zebrało się także w Annopolu