Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Hrubieszów

28 grudnia 2018 r.
13:01

Dary z Polski dojechały tylko do granicy z Ukrainą. Dlaczego pomoc została zawrócona?

0 21 A A
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu
W ubiegłych latach wsparcie w ramach Kresowej Paczki dotarło do wielu Polaków na Wołyniu (fot. Kresowa Paczka)

Samochody akcji charytatywnej „Kresowa Paczka” zawrócone z przejścia granicznego z Ukrainą. – Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy – komentuje jeden z uczestników konwoju.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Akcję „Kresowa Paczka” od kilku lat organizuje stowarzyszenie Wołyński Rajd Motocyklowy. W tym roku żywność, chemia gospodarcza i inne świąteczne upominki miały trafić do naszych rodaków m.in. z Dubna, Równego, Łucka, Nieteszyna, Ostroga i Lubieszowa. W ciągu miesiąca udało się zebrać dary na ok. 120 paczek o łącznej wadze ponad 600 kg. W pomoc włączyło się wiele szkół (m.in. z Puław, Międzyrzeca Podlaskiego, Kazimierza Dolnego, Janowca, Ursynowa) i instytucji (Starostwo Powiatowe w Puławach, ZUS w Hrubieszowie) i firm (Mazovia).

Już w ubiegłym roku ukraińskie służby nie wpuściły jednego z pojazdów „Kresowej Paczki”. W tym roku dzięki pozytywnym rekomendacjom od polskich konsulatów miało być łatwiej.

– Pisma, dokumenty i prośby nie pomogły. Polityka wzięła górę nad ludzkim odruchem pomocy. Próbujemy działać dalej – informował z przejścia granicznego w Dołhobyczowie radny powiatu puławskiego Marcin Pisula.

To nie pierwszy taki przypadek. Przed świętami przez przejście graniczne w Krościenku ukraińskie służby nie przepuściły też busa z darami zebranymi w szkołach w Małopolsce.

– Mają odgórny rozkaz nie wypuszczać paczek z pomocą z Polski – twierdzi Pisula. – Robimy co możemy, aby relacje były dobre, a potraktowano nas jak przemytników.

– Będę rozmawiał na ten temat z konsulem i mediami – zapowiada też prezes stowarzyszenia Henryk Kozak.

Tymczasem według Izby Administracji Skarbowej w Lublinie, powody niewpuszczenia konwoju mogły być zupełnie inne. – Przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego, a taka ilość paczek mogła zostać potraktowana inaczej, niż bagaż podręczny. Sądzę, że to mogła być przyczyna braku zgody na przekroczenie granicy przez ten konwój – tłumaczy Marzena Siemieniuk z Izby Administracji Skarbowej. – Tego rodzaju towary powinny być kierowane na przejścia towarowe w Hrebennem lub Dorohusku – podpowiada.

W piątek rano przedstawiciele stowarzyszenia napisali, że na szczęście część świątecznych paczek dotrze jednak do adresatów.

"Z licznymi perturbacjami dwa samochody przejechały granicę przez różne przejścia graniczne. Równolegle staramy się uzyskać informacje w jaki sposób, bez problemów takie paczki mogą być przewożone. Chcemy żeby taka informacja była dostępna dla innych stowarzyszeń zbierających paczki" – czytamy na profilu Wołyńskiego Rajdu Motocyklowego na Facebooku.

Skomentuj i udostępnij na Facebooku

Komentarze 21

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 13:14
+65
Problem problemem ale nasz Ambasador RP w kijowie pan piekło -niech go pochłonie !!! Zamiast bronić problemów związanych z Polską lub interesami obywateli RP - broni interesów w imię [CZEGO ? ] banderowsko faszystowskiej ukrainy . Wycisza wszystkie incydenty na nie korzyść Polski . Takich mamy przedstawicieli .
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 13:36
+52
Zbiórki i wozenie darów rzecz bardzo szlachetna ale znacznie lepiej byłoby koncu ściągnąć wszystkich Polaków z Ukrainy a nie 3 milony tych których bracia i ojcowie uchwalaja prawo na Ukrainie i blokują granice dla darów i towarów z Polski. Nie miejmy złudzeń te relacje nigdy już lepsze nie będę a szkoda bo mamy wspólnego trudnego sąsiada.
Avatar
Podpisz się...jarek / 28 grudnia 2018 r. o 13:29
+49
dlaczego premier nie wywali ambasadora czy to znowu kolesie
Avatar
/ 28 grudnia 2018 r. o 15:43
+16
Wystarczy by dary wiózł samochod z oznaczeniem dyplomatycznym. Ale na to żaden pisowski dyplomatołek nie wpadnie. Mózg bowiem ma zajęty żarciem w korycie a nie pomocą ludziom.
Avatar
vv / 28 grudnia 2018 r. o 18:15
+14
Z tego co mi wiadomo Pan Piekło został odwołany ze stanowiska. Paczki oddajcie do Caritas, może znajdą zastowanie w rejonach zagrożonych ubóstwem, na Podkarpciu, albo w rejonach ogarniętych wojną, jak np. Syria. Nic na siłę. Ukraina to silny rynek, ich ekonomia się odbudowuje, a dzięki szarej strefie, ich gospodarka jest większa niż od lat widać na papierze.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha.
 U ha ha ha ...co ćpasz ??? Ukraina to upadły bantustan. Skoro jest tam tak dobrze jak twierdzisz to dlaczego jest tak źle ? Szarą strefę to tworzą imigranci z Ukrainy ...ale w Polsce. Możesz "kupić" sobie robotnika do jakiejkolwiek pracy, albo "kochankę, dziewczynę z Ukrainy" (gdyby nie panująca na UA epidemia HIV to może i byłoby to kuszące), pod jakąś biedronką. na ścianie wschodniej. Swoją drogą ciekawe czy takie zawoalowane propozycje ze strony ukraińskich babulin nie podpadają pod stręczycielstwo ha ha. rozwiń
Avatar
yyy / 28 grudnia 2018 r. o 23:30
+13
śmieszne że izba administacji skarbowej się tłumaczy zamiast strona ukrainska parodia w tym kraju....
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 r. o 11:25
+12
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
GOŚĆ / 29 grudnia 2018 r. o 09:38
+11
O jakim statusie towarowym rzeczniczka mówi ?  co dziennie jadą przez Dołhobyczów  busy, osobowe-kombi wyładowane po dach różnym towarem-im  można????
Avatar
Gość / 28 grudnia 2018 r. o 16:30
+8
nie bój się mnie styki się nie palą jak wam w sztandarze ludu . od końca stycznia ten co go piekło ma pochłonąć kończy z rozkazu RP . ..Jarek
Avatar
bn / 30 grudnia 2018 r. o 11:18
+6
człowieku co ty pleciesz, co tam sie odbudowuje, korupcja jakiej świat nie widział, bezprawie, oszołomstwo , awanturnictwo
Avatar
bnm / 19 lutego 2019 r. o 12:02
+3
w Hrubieszowie wczoraj złapano ukraińca kradnacego art. spożywcze i przemysłowe w markecie, wdał się w bójkę z ochroniarzem, wezwano policje, ale prawda jest taka że we wszystkich marketach ukraińcy kradna na potege, zakladaja zegarki na rekę, wynoszą drobne przedmioty w kieszeniach, oszukuja na wagach samoobsługowych/po zważeniu dokładja drugie tyle, wiele artykułow spozywczych zjadaja przy półkach, głownie wędliny i słodycze, słowem horda złodziei, powinniśmy widząc to stanowczo reagować a nie udawać ślepego bo to ukrainiec i będzie sie odgrażał, a oni robia sie coraz bezczelniejsi
w Hrubieszowie wczoraj złapano ukraińca kradnacego art. spożywcze i przemysłowe w markecie, wdał się w bójkę z ochroniarzem, wezwano policje, ale prawda jest taka że we wszystkich marketach ukraińcy kradna na potege, zakladaja zegarki na rekę, wynoszą drobne przedmioty w kieszeniach, oszukuja na wagach samoobsługowych/po zważeniu dokładja drugie tyle, wiele artykułow spozywczych zjadaja przy półkach, głownie wędliny i słodycze, słowem horda złodziei, powinniśmy widząc to stanowczo reagować a nie udawać ślepego bo to ukrainiec i będzie sie od... rozwiń
Avatar
Polak / 2 stycznia 2019 r. o 05:44
+4
Przesunąć granicę do Dniepru i prześiedlić banderowski pomiot do donbasu i czernobyla.Polaków bestialsko mordowali na ponad 300 sposobów.
Avatar
kresowiak / 1 stycznia 2019 r. o 02:26
+5
Caritas mojemu bratu nie pomogł w cieżkiej sytuacji materialnej, a Ukraine wspiera!!! Dziwne. Nawet grosza teraz nie zobaczy z mojej kasy teraz ta organizacja. + na droge dla prawdziwych chrześcijan.
Avatar
Wołyniak / 1 stycznia 2019 r. o 02:19
+5
Nigdy ci Banderowcy nie bedą moimi braćmi i nie mam zamiaru im pomagać!!!!!!
Avatar
antybanderowiec / 1 stycznia 2019 r. o 02:15
+2
Ilu jest Polaków na Wołyniu i kresach ze im trzeba jeszcze dary? Wiekszość z zachodniej ukrainy ma pochodzenie polskie ale pewnie po w latach 1943 opowiedzieli sie po stronie ukraińskiej. Mieli nie raz mozliwość powrotu do polski. Moze mi ktoś wyjaśni jak mozna wymordować 3 województwa z prawdziwych polaków w akcjach OUN i UPA i jeszcze są tam Polacy? niech im powracająca ideologia Bandery paczki rozdaje, bo coś mi w tym nie pasuje.
Avatar
Natalia / 31 grudnia 2018 r. o 12:29
-2
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne Dołhobyczów-Uhrynów nie ma statusu towarowego. Potwierdził to rzecznik Państwowej Służby Fiskalnej w Obwodzie Lwowskim: ***monitor-press.com/pl/2-pol/artyku-y/7119-22505.html
Hejt nikomu nie służy. W tej sytuacji z przekroczeniem granicy tak w stronę Polski, jak i w stronę Ukrainy, dobrego czy niedobrego serca celników nie wystarczy. Przede wszystkim bowiem należy wiedzieć, co na ten temat mówi prawo. A prawda jest taka, że osoby i organizacje, pomagające Polakom na Wschodzie, najczęściej nawet nie próbują zapoznać się z ukraińskim prawem i o czymś takim jak Ukraiński rejestr jednolity beneficjentów pomocy humanitarnej oni nawet nie słyszeli. I ma rację Izba Administracji Skarbowej w Lublinie: przejście graniczne... rozwiń
Avatar
ppo / 30 grudnia 2018 r. o 11:25
+12
jak świat światem ukrainiec nigdy nie był Polakowi bratem 
Avatar
bn / 30 grudnia 2018 r. o 11:18
+6
człowieku co ty pleciesz, co tam sie odbudowuje, korupcja jakiej świat nie widział, bezprawie, oszołomstwo , awanturnictwo
Avatar
cv / 30 grudnia 2018 r. o 11:13
+6
a nasze władze dalej w zaparte, oni na nas pluja a władza pieniądze z naszych podatkow ładuje w tego pseudo przyjaciela-skandal
Avatar
. / 29 grudnia 2018 r. o 14:46
+5
Pięknie gazeto - jako kolejna wsadzasz głupim tytułem kij w mrowisko i jątrzysz, jakby nienawiści i jadu w Polakach było wciąż mało. I gdzie odpowiedzialność dziennikarska? Smutne
 ...a co tobie cenzury się zachciewa ? Jakim prawem chcesz Polakom blokować prawo do informacji ? Chrzań się ze swoją obrzydliwą, obłudną i zakłamaną do wszelkich granic poprawnością polityczną. Na zakłamaniu i udawaniu niczego dobrego się nie zbuduje bęcwale.
Zobacz wszystkie komentarze 21

Skomentuj

Aby napisać komentarz, należy się zalogować:

Nie publikujemy nic na Twojej tablicy na Facebooku oraz nikomu nie udostępniamy Twoich danych osobistych.
Podczas pierwszego logowania zostaniesz poproszony o wybór swojej nazwy użytkownika.

Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?
film

Sobota pochmurna i chłodna w całym kraju. Kiedy spadnie śnieg?

W sobotę będzie pochmurno z rozpogodzeniami z wyjątkiem północno-wschodniej części kraju. Tam należy spodziewać się dużego zachmurzenia i przelotnych opadów śniegu do 1-3 centymetrów. Pod wieczór w Małopolsce i na Górnym Śląsku pojawią się opady śniegu z deszczem. Temperatura maksymalna wyniesie od 1 stopnia Celsjusza na Suwalszczyźnie, przez 2 st. C w centrum kraju, do 6 st. C na Podkarpaciu. Wiatr będzie południowy i zachodni, słaby i umiarkowany, na wschodzie okresami dość silny.

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Ruch Chorzów – Motor Lublin 0:0. Cenny punkt mimo gry w dziesiątkę

Motor nadal traci do Ruchu osiem punktów. Piątkowe starcie obu ekip zakończyło się bezbramkowym remisem. A ten wynik na pewno dużo bardziej cieszy ekipę z Lublina, która od 37 minuty musiała grać w dziesiątkę po czerwonej kartce, jaką obejrzał Vitinho.

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury
4 grudnia 2021, 10:00

LAS Christmas - warsztaty w Centrum Kultury

To miała być kolejna odsłona warsztatów organizowanych co roku przez Pracownię Sztuczka z Centrum Kultury. Ale tym razem pomysłodawcy projektu pragną włączyć się w pomoc dla tych, którzy działają w związku z kryzysem na granicy.

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Tak pofruwasz w Zamościu. Będzie wyciąg do wodnych akrobacji

Nad Zalewem Miejskim będzie można uprawiać wakeboarding. Miasto szuka wykonawców projektu wyciągu. Użytkownicy mają startować z brzegu w okolicy plaży, a efektowny zwrot zrobią w pobliżu wyspy

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia
Magazyn

Dokąd dojedziemy pociągiem? Zmienia się rozkład jazdy, pojawią się nowe połączenia

Za dwa tygodnie zacznie obowiązywać nowy rozkład jazdy pociągów. Pojawi się nowe połączenie z Lublina do Warszawy, do Parczewa powrócą pociągi, nie wrócą za to kursy do lotniska. Do Trójmiasta wciąż nie będzie można dotrzeć bez przesiadki.

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

Miliardy za cyfrową sztukę. Jej popularność ciągle rośnie

W pierwszych trzech kwartałach tego roku wartość światowej sprzedaży NFT, czyli niewymienialnych tokenów, osiągnęła poziom 3,5 mld dolarów – wynika z raportu „Hiscox Online Art Trade Report 2021”. Szybko rosnącą popularność zyskuje zwłaszcza obrót cyfrową sztuką.

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Skopali go, bo nie chciał ich poczęstować papierosem. To trzej nastolatkowie

Policjanci zatrzymali trzech nastolatków - dwóch 15-latków i 16-latka - którzy pobili pracownika sklepu. Jak się okazało, mężczyzna nie chciał ich poczęstować papierosem

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa
film

"Musimy działać szybko i zdecydowanie". Szefowa Komisji Europejskiej o nowym wariancie koronawirusa

Bruksela, Belgia. Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen wezwała do zawieszenia połączeń lotniczych do miejsc, w których wykryto nowy wariant koronawirusa B.1.1.529. - Ważne jest, abyśmy wszyscy w Europie działali w sposób szybki, zdecydowany i jednolity - powiedziała. Wezwała też do szczepień przeciw koronawirusowi.

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Lekarze i ratownicy z SOR na zwolnieniach, a co z pacjentami? Zebrał się sztab kryzysowy

Pacjentów w stanie zagrożenia życia mają od dzisiaj do poniedziałku przyjmować wszystkie szpitale z Lublina i okolic. Nie tylko te, które mają SOR-y. To efekt posiedzenia Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego, które po masowych zwolnieniach lekarskich w SPSK4 w Lublinie zwołał wojewoda.

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach
30 listopada 2021, 20:00

Katarzyna Piasecka z programem "Moje Tabu" w Puławach

Klub Peweks w Puławach (ul. Centralna 1) zaprasza na stand-up Katarzyny Piaseckiej, który odbędzie się 30 listopada o godz. 20.

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Ministerstwo Zdrowia: Zaledwie 1,1 proc. w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych

Zaledwie 1,1 proc. osób w pełni zaszczepionych przeciw COVID-19 zostało zakażonych. Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 5,69 proc. stanowiły osoby zaszczepione, zgony nie są związane ze szczepieniem – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia.

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

Polska kontra Rosja w barażu o awans do MŚ w Katarze

W piątek reprezentacja Polski poznała pierwszego rywala w walce o udział w mistrzostwach świata, które odbędą się w Katarze. Biało-Czerwoni na początek baraży o mundial zmierzą się z Rosją.

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Lubelskie: Fala podwyżek dla wójtów. Radni muszą je przyznawać

Zgodnie z nowymi przepisami, wszyscy wójtowie, burmistrzowie i prezydenci miast otrzymają wkrótce znaczące podwyżki wynagrodzeń. Rekordziści będą zarabiali ok. 20 tys. zł miesięcznie. Uchwały w tej sprawie samorządy podejmą w tym lub przyszłym miesiącu.

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

Koszykarska reprezentacja Polski zagra w hali Globus z Niemcami

W niedzielę o godz. 20 w hali Globus reprezentacja Polski podejmie Niemcy w drugiej kolejce eliminacji mistrzostw świata

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]
galeria

Odznaczenia i awanse w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim. "To żywy organizm" [zdjęcia]

Odznaki za zasługi w pracy penitencjarnej oraz awanse nadania stopni służby więziennej funkcjonariuszom zakładu karnego. W piątek w Zakładzie Karnym w Opolu Lubelskim, odbyła się uroczystość z okazji Święta Niepodległości

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!