Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Polityka

20 września 2020 r.
19:43

Jak zakończy się kryzys w obozie władzy? Możliwe scenariusze

9 2 A A
Prezes PiS Jarosław Kaczyński
Prezes PiS Jarosław Kaczyński (fot. Piotr Michalski)

Rząd mniejszościowy, a nawet przyspieszone wybory parlamentarne? To niektóre z możliwych scenariuszy związane z kryzysem w obozie Zjednoczonej Prawicy. Solidarna Polska twardo negocjuje, a PiS zawiesza 14 swoich posłów, w tym troje z województwa lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

To był równie emocjonujący, co zaskakujący koniec tygodnia w polskiej polityce. W czwartek do Sejmu trafił projekt nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt, który m.in. zakazuje hodowli zwierząt na futra. Nie poparli go sojusznicy Prawa i Sprawiedliwości, czyli Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Porozumienie Jarosława Gowina. Oliwy do ognia dolał fakt, że „ziobryści” sprzeciwili się tzw. ustawie bezkarnościowej, zwalniającej z odpowiedzialności urzędników podejmujących decyzje w związku z pandemią koronawirusa. Po tych wydarzeniach z obozu władzy zaczęły dobiegać sygnały o końcu koalicji Zjednoczonej Prawicy w obecnym kształcie.

Troje zawieszonych

W przypadku „Piątki dla zwierząt” z dyscypliny klubowej wyłamali się jednak nie tylko koalicjanci. Do rozłamu doszło w samym PiS, bo przeciwko nowelizacji głosowała także część przedstawicieli tej formacji. W piątek rano wyciągnięcie konsekwencji wobec niepokornych posłów zapowiedziała rzeczniczka partii Aneta Czerwińska.

Decyzja zapadła wczesnym popołudniem. Szef Komitetu Politycznego PiS Krzysztof Sobolewski zamieścił w mediach społecznościowych listę 14 parlamentarzystów, którzy decyzją prezesa Jarosława Kaczyńskiego zostali zawieszeni w prawach członków ugrupowania. W tym gronie znalazło się troje reprezentantów województwa lubelskiego: głosujący przeciwko ustawie Teresa Hałas i Krzysztof Szulowski oraz Sławomir Zawiślak, który nie wziął udziału w głosowaniu.

– Nie chcę komentować ani mojego głosowania, ani ewentualnych konsekwencji. Niech ta sprawa się trochę uspokoi, to za gorący moment – mówił nam w piątek Krzysztof Szulowski.

Z kolei Teresa Hałas wyjaśniała, że powodem jej decyzji był fakt, że pełni ona funkcję przewodniczącej rolniczej „Solidarności”. – Ta ustawa dotyczy nie tylko zakazu hodowli zwierząt futerkowych czy uboju rytualnego, ale też innych kwestii, przez które rolnicy mogą ponieść straty. To chociażby zapis o tym, że członkowie organizacji ekologicznych w asyście policji mogą zabrać zwierzę, jeśli uznają, że jest ono przetrzymywane w złych warunkach. Do tej pory mógł to zrobić weterynarz. W tych przepisach jest wiele nieścisłości, wręcz niedorzeczności, nie były one z nami konsultowane. Jestem świadoma konsekwencji, ale nie wycofuję się ze swojej decyzji. Byłam zdeterminowana, by wystąpić w obronie rolników – powiedziała nam posłanka z Krasnegostawu.

Zaskoczeniem jest zawieszenie Sławomira Zawiślaka. Parlamentarzysta z Zamościa w sprawie „Piątki dla zwierząt” nie głosował, ale nie uczestniczył też w innych czwartkowych głosowaniach. W piątek nie udało nam się z nim skontaktować.

Koalicja w zawieszeniu

Przeciwko „Piątce dla zwierząt” głosowali też wszyscy posłowie Solidarnej Polski, w tym reprezentujący okręg lubelski Jan Kanthak. Parlamentarzysta nie odbierał od nas telefonu. W przypadku ugrupowania Zbigniewa Ziobry głównym powodem konfliktu jest jednak tzw. ustawa bezkarnościowa. Po tym, jak minister sprawiedliwości głośno skrytykował zapis zwalniający z odpowiedzialności prawnej wysoko postawionych urzędników, projekt został wycofany z obrad.

W piątek szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki oznajmił nawet w Sejmie, że koalicja Zjednoczonej Prawicy „praktycznie nie istnieje”. Pojawiły się spekulacje o spodziewanej dymisji Ziobry i możliwym zastąpieniu go na stanowisku ministra sprawiedliwości przez lubelskiego posła PiS Przemysława Czarnka. Wiązałyby się z tym scenariusze mówiące o rządzie mniejszościowym, a nawet o przyspieszonych wyborach. W weekend w obozie rządzącym trwały intensywne rozmowy, ale dopiero w poniedziałek może okazać się, w jakim kierunku pójdą dalsze rozmowy koalicyjne i czy jak poważna będzie planowana rekonstrukcja rządu.

– Najbliższe dni pokażą, czy jesteśmy w stanie dalej wspólnie pracować. Nasi koalicjanci muszą zrozumieć, że aby móc rządzić skutecznie, w fundamentalnych sprawach musimy być jednomyślni. Na dzień dzisiejszy możliwy jest każdy scenariusz, także cofnięcie się z destrukcyjnych pozycji polityków, którzy w ostatnim czasie zaszkodzili obozowi Zjednoczonej Prawicy – komentuje Artur Soboń, lubelski poseł PiS i wiceminister aktywów państwowych.

Zdaniem przedstawicieli opozycji kryzys w obozie władzy to efekt walki o przywództwo w obozie Zjednoczonej Prawicy. – Tu nie chodzi o „Piątkę dla zwierząt”, a o ustawę o bezkarności urzędników. Tłem jest walka o władzę między Zbigniewem Ziobro a Mateuszem Morawieckim. Ziobro się nie chce zgodzić na poparcie tej ustawy nie dlatego, że jest państwowcem, tylko dlatego, że wie, że możliwość ewentualnego pociągnięcia Morawieckiego do odpowiedzialności może mu się w przyszłości bardzo przydać – ocenia Michał Krawczyk, poseł Koalicji Obywatelskiej.

– Jarosław Kaczyński stanowczymi decyzjami chce naprawić strategiczne błędy sprzed ostatnich wyborów parlamentarnych. I robi to potykając się o własne nogi – mówi z kolei Jakub Kulesza z Konfederacji. Ma na myśli sposób konstruowania list wyborczych, na których dobre pozycje otrzymali kandydaci Solidarnej Polski i Porozumienia. – W ten sposób pozwolono koalicjantom na nieoczekiwane zwiększenia stanu posiadania.

Natomiast dr hab. Agnieszka Łukasik-Turecka, politolog i medioznawca oraz dyrektor Instytutu Nauk o Polityce i Administracji KUL przypomina, że kryzys w obozie rządzącym mieliśmy już wiosną. – Ale teraz okazało się, że koalicji faktycznie nie ma. Bo istotą istnienia koalicji politycznej jest wspólne głosowanie za przyjęciem ważnych ustaw. A wspólnego głosowania nie było. Rozwiązanie Sejmu jest realne, ponieważ do takiego biegu wydarzeń Jarosław Kaczyński doprowadził już w 2007 roku. Ale wtedy przegrał wybory, więc tym razem być może zdecyduje się na rząd mniejszościowy. Najwyżej, jeżeli po kilku miesiącach okazałoby się, że nie można przegłosować żadnego projektu ustawy, mógłby zaproponować rozwiązanie Sejmu – komentuje dr hab. Łukasik-Turecka.

Co się może zmienić w woj. lubelskim?

Zmiany na szczeblu rządowym mogłyby mieć skutki także w terenie. W wyniku „podziału łupów” ugrupowania koalicyjne mają swoich przedstawicieli chociażby w samorządach. We władzach województwa lubelskiego funkcję wicemarszałka pełni Zbigniew Wojciechowski z Porozumienia, a członkiem zarządu województwa jest Sebastian Trojak z Solidarnej Polski.

Formacja Ziobry od niedawna ma także swojego wicewojewodę. W ramach renegocjacji umowy koalicyjnej po ubiegłorocznych wyborach parlamentarnych pod koniec maja na to stanowisko powołano Bolesława Gzika.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Budowanie wież mają w małym palcu - studenci z Lublina najlepsi w kraju

Kreatywność, precyzja i lekkość to drugie imię ich konstrukcji. Studenci Politechniki Lubelskiej osiągnęli sukces w architektonicznym konkursie

Grzegorz Turnau w CSK
10 maja 2024, 19:00

Grzegorz Turnau w CSK

Piosenki takie jak: „Bracka”, „Cichosza”, „Naprawdę nie dzieje się nic” sprawiły, że Grzegorz Turnau skradł serca słuchaczy. W tym roku artysta obchodzi jubileusz 40-lecia twórczości. Jubileuszowy koncert już w najbliższy piątek w lubelskim CSK.

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury
9 maja 2024, 19:00

Stand-up w Łukowskim Ośrodku Kultury

Michał Kutek zaprezentuje najnowszy program „Bilans żenady własnej”. Wydarzenie odbędzie się w najbliższy czwartek o godzinie 19:00 w sali widowiskowej ŁOK.

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Trzecia Droga zgarnia niemal całą pulę w powiecie bialskim

Tym razem już bez współrządzenia z PiS. W powiecie bialskim niemal całą pulę najważniejszych funkcji zgarnął PSL. I nieprzerwanie starostą pozostanie Mariusz Filipiuk.

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek
7 maja 2024, 9:00

XXI Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

W dniach 7-15 maja odbędzie się Tydzień Bibliotek. Tegoroczne wydarzenie będzie przebiegało pod hasłem - "Biblioteka - miejsce na czasie". Z tej okazji WBP im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie przygotowała szereg bezpłatnych wydarzeń. Tylko na niektóre obowiązują wcześniejsze zapisy.

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego
Zdjęcia/Wideo
galeria

Trzecia Droga zaprezentowała kandydatów do Parlamentu Europejskiego

Trzecia Droga zaprezentowała dzisiaj kandydatów w wyborach do Parlamentu Europejskiego z okręgu nr 8 obejmującego województwo lubelskie. Tak, jak już informowaliśmy przed tygodniem, listę otwierają posłowie Sławomir Ćwik z Polska 2050 Szymona Hołowni i Wiesław Różyński z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Przebiegną kilometry dla chorej Ani

Już 23 maja wystartuje Akademicki Bieg Charytatywny UMCS. Celem jest zbiórka funduszy na turnus rehabilitacyjny i wsparcie psychologiczne dla ciężko chorej Anny Gajos.

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz
WIDEO
film

Wyprzedzał na przejściu dla pieszych. Wpadł na nieoznakowany radiowóz

Radzyńscy policjanci w miniony weekend zatrzymali 5 kierowców przekraczających prędkość w terenie zabudowany o ponad 50 km/h. Oprócz tego zatrzymali zawodowego kierowcę, który wyprzedzał inny pojazd na przejściu dla pieszych.

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

Kto przejmie władzę w Puławach? Wkrótce pierwsza sesja

We wtorek o godz. 15 w sali konferencyjnej puławskiego Ratusza, zgodnie z decyzją komisarza wyborczego, odbędzie się pierwsza sesja nowej kadencji rady miasta. Kto będzie sprawował władzę? Tego jeszcze nie wiemy. PiS potrzebuje zaledwie jednego głosu, a Koalicja Obywatelska - trzech.

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Ponad 3 mln zł ukryli w bagażach. Pieniądze miały trafić na teren UE

Tylko od stycznia do marca lubelscy celnicy wykryli kilkadziesiąt prób nielegalnego wwozu gotówki. Grozi za to wysoka grzywna

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policja przeciwko agresywnym kierowcom. Ponad 1200 kontroli

Policjanci z lubelskiej drogówki w ostatni weekend patrolowali lubelskie ulice. Efektem działań było wykrycie ponad 700 wykroczeń.

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Pierwsza sesja Rady Miasta w Chełmie. Na wybór przewodniczącego musimy jeszcze poczekać

Nowo wybrani radni Rady Miasta w Chełmie podczas pierwszej sesji, która odbyła się w poniedziałek nie zdecydowali o wyborze przewodniczącego, a także jego zastępców. Zajmą się tym dopiero na kolejnym posiedzeniu, które zaplanowane zostało na 17 maja.

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Dzieci były za głośno, więc strzelał do nich z wiatrówki

Policjanci z Chełma zatrzymali 52-letniego mężczyznę, który na jednym z osiedli strzelał w kierunku dzieci z wiatrówki. Mężczyźnie grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego
Zdjęcia
galeria

Pierwsza sesja i pierwsza zapowiedź nowego przewodniczącego

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) liczy na szeroki konsensus w radzie. W tej kadencji z pewnością będzie to łatwiejsze, bo to jego ludzie zdobyli najwięcej mandatów. A w poniedziałek wybrali ze swojego grona przewodniczącego.

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Azoty zrywają umowy. Puławskie kluby tracą sponsora

Zakłady Azotowe, gospodarczy filar regionu i kluczowy sponsor lokalnego sportu, radzi sobie coraz gorzej. W zeszłym roku grupa "Puławy" straciła 621 mln zł. Jej nowe władze szukają oszczędności. Na pierwszy ogień poszły umowy sponsoringowe. Chemiczny gigant wycofuje się ze wspierania puławskiego sportu.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium