Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Edukacja

4 września 2019 r.
19:55

Jaka ma być szkoła? Wylosowali osoby, które mogły przemawiać podczas "okrągłego stołu" w Lublinie

Dzisiejsze obrady edukacyjnego „okrągłego stołu” w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim trwały trzy godziny<br />
Dzisiejsze obrady edukacyjnego „okrągłego stołu” w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim trwały trzy godziny
(fot. Maciej Kaczanowski)

Około 80 osób chciało wziąć udział w dzisiejszych obradach wojewódzkiego „okrągłego stołu” edukacyjnego. Zaproszono 52. Pozostali mogą przysłać swoje propozycje mailem. Podobnie jak ci, którzy mówili zbyt długo.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Pierwsze posiedzenie tzw. „okrągłego stołu” rząd zorganizował podczas kwietniowego strajku nauczycieli. Potem odbyły się kolejne takie debaty. Teraz przyszła pora na poszczególne województwa.

– To dobry moment na dyskusje o tym, co trzeba jeszcze w polskiej szkole zmienić – mówiła dziennikarzom przed rozpoczęciem lubelskich rozmów Marzena Machałek, wiceminister edukacji.

Na rozmowy zaproszono uczniów, rodziców, nauczycieli, samorządowców, organizacje pozarządowe, związki zawodowe, instytucje związane z oświatą oraz członków Wojewódzkiej Rady Dialogu Społecznego.

– Zgłosiło się 80 osób. Odbyło się losowanie, w wyniku którego wybrano ponad 50 osób, które wzięły udział w dyskusji – mówi Teresa Misiuk, lubelska kurator oświaty. – Ponieważ cenny jest każdy głos oczekujemy, że osoby, które nie mogły wziąć w niej udziału, wyrażą swoje postulaty i oczekiwania w e-mailach.

Nie tylko oni. Uczestnicy lubelskiego „okrągłego stołu” mogli wygłaszać 3-minutowe oświadczenia. Kto nie zdążył był proszony o przesłanie maila.

– Wszystkie wnioski będą poważnie traktowane. Każdy głos w dyskusji będzie zapisany i przedyskutowany – zapewnia Machałek.
Co zostało zapisane?

– Jest duża dysproporcja w poziomie nauczania w dużych miastach i małych miasteczkach. Zależy nam żeby była zmniejszana – mówił Lucas Kasica, uczeń XXI LO i członek Parlamentu Dzieci i Młodzieży.

– Potrzebne jest wsparcie rządu dla szkół społecznych nie pobierających czesnego – apelowała Bożena Szyc, dyrektor Społecznej Szkoły Podstawowej im. Henryka Sienkiewicza w Białej Podlaskiej.

– Uczelnie powinny staranniej weryfikować ludzi, którzy chcą zostać nauczycielami żeby nie trafiały do zawodu osoby nie mające do tego predyspozycji – uważa Beata Kowalczyk, dyrektor Zespołu Przedszkoli nr 2 w Świdniku.

Mówiono też m.in. o potrzebie zmiany podstaw programowych, powrocie do przechodzenia na emerytury nauczycielskie po 30 latach pracy czy właściwym szkoleniu nauczycieli. O ich zarobkach wspominano niewiele.

– Nie może zarabiać tyle samo nauczyciel, który z trudem realizuje podstawę programową i ten co pracując w liceum ma wielu olimpijczyków – przekonywała Krystyna Chałas, kierownik katedry dydaktyki i edukacji szkolnej KUL. A Wiesława Stec, szefowa lubelskiej oświatowej Solidarności, mówiła o potrzebie powiązania wynagrodzenia pracowników szkół ze średnią krajową.
Dużo miejsca poświęcono za to rodzicom.

– Jeśli mamy budować szkołę na miarę XXI wieku to trzeba w to włączyć szerokie kręgi społeczeństwa, przede wszystkim rodziców. Oni bardzo często nie są aniołami. Ich relacje z nauczycielami są bardzo trudne, ale trzeba to zrobić – mówił Wojciech Starzyński, prezes Fundacji „Rodzice Szkole”, który wychwalał też kuratoria i ministerstwo edukacji za sprawne przeprowadzenie reformy oświaty, egzaminów maturalnych, czy rekrutacji do szkół średnich.

W debacie nie wzięli udział członkowie Związku Nauczycieli Polskich. Nie było nią zainteresowanych też wielu nauczycieli.

– Podczas strajku nie słuchano naszych postulatów. Nie będę brać udziału w szopce pokazującej, że rząd coś robi wsłuchując się w nasz głos. Według mnie nie robi nic – mówi nauczyciel z Lublina. Przedstawiać w gazecie się nie chce.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczamy podatek z Niemiec i Holandii? Praktyczny przewodnik

Rozliczenie podatku po pracy za granicą to obowiązek, który może przynieść wymierne korzyści finansowe. Wielu Polaków zatrudnionych w Niemczech lub Holandii ma prawo ubiegać się o zwrot nadpłaconego podatku. Choć na pierwszy rzut oka procedury mogą wydawać się skomplikowane, odpowiednia wiedza i przygotowanie pozwalają sprawnie przejść przez cały proces.

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji
WIDEO
film

Oswoić skoliozę. Lublin gospodarzem ogólnopolskiej konferencji

17 i 18 maja w Lublinie odbędzie się druga edycja ogólnopolskiej konferencji „Oswoić skoliozę – nie tylko dla rodziców”. To wyjątkowe wydarzenie, które gromadzi rodziców, dzieci i specjalistów z całej Polski, by wspólnie rozmawiać o leczeniu, diagnozie i życiu z deformacjami kręgosłupa. Organizatorem jest Fundacja Pomoc Daje Moc, a współgospodarzem merytorycznym – Uniwersytet Medyczny w Lublinie.

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Pijany 27-latek uciekał przed policją. Zatrzymany został pod Lublinem

Policjanci z lubelskiej drogówki zatrzymali 27-letniego kierowcę audi, który nie zatrzymał się do kontroli drogowej i uciekał przez kilka kilometrów. Mężczyzna miał blisko 2 promile alkoholu w organizmie.

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Jaki styropian do ocieplenia elewacji wybrać?

Dlaczego wybór styropianu ma tak kluczowe znaczenie przy ociepleniu elewacji Twojego domu? Otóż to właśnie rodzaj i parametry płyt wpłyną na komfort termiczny, trwałość instalacji i wysokość rachunków za ogrzewanie. Nieprawidłowo dobrany materiał może prowadzić do powstawania mostków termicznych, pleśni czy pęknięć tynku. Z kolei optymalny styropian zapewni równomierną temperaturę wewnątrz pomieszczeń oraz niską częstotliwość napraw. Przyjrzyjmy się zatem trzem podstawowym rozwiązaniom: klasycznemu styropianowi białemu, nowoczesnemu styropianowi grafitowemu oraz wytrzymałemu styropianowi XPS. Dzięki temu łatwiej dopasujesz materiał do swojego budżetu, warunków lokalnych i oczekiwań co do oszczędności energetycznych.

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Parking i magazyn blisko Lotniska Chopina – komfort w jednym miejscu

Planujesz podróż z Lotniska Chopina i zastanawiasz się, gdzie bezpiecznie zostawić auto albo co zrobić z rzeczami, które chwilowo nie zmieszczą się w mieszkaniu lub firmie? W Warszawie znajdziesz dwa rozwiązania tuż obok lotniska – parking EasyParking oraz przestrzeń magazynową Przechowuj.pl. Poznaj miejsce, które oszczędzi Twój czas i nerwy.

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa

Szybkie, precyzyjne reagowanie na dynamicznie zmieniające się trendy i potrzeby klientów to element, który jest absolutnie niezbędny do tego, aby przedsiębiorstwo mogło dynamicznie się rozwijać oraz zawsze być o krok przed konkurencją. Wśród wyjątkowych rozwiązań technologicznych, dzięki którym przedsiębiorcy mają bardzo duże szanse na osiągnięcie celu, często specjaliści wskazują na wyjątkowe oprogramowanie ERP, czyli Enterprise Resource Planning. Jest to specjalny program, dzięki któremu można zarządzać zasobami firmy w sposób kompleksowy. W poniższym artykule objaśniamy, dlaczego nowoczesny system ERP to fundament sukcesu współczesnego przedsiębiorstwa. Zapraszamy do lektury.

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

Dzieci pozostawione bez opieki, alkohol w wózku. Policja interweniowała w Janowie Lubelskim

37-letnia Ukrainka miała ponad promil alkoholu. Na czas przyjazdu pogotowia, jej dziećmi zajęła się policjantka

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

5 najczęstszych błędów przy użytkowaniu wózka widłowego

Wózki widłowe to nieocenione narzędzia w magazynach, na budowach i w centrach logistycznych. Choć obsługa tych maszyn wydaje się prosta, to w praktyce wiele osób popełnia błędy, które mogą prowadzić do uszkodzenia towaru, awarii sprzętu, a nawet groźnych wypadków. Oto pięć najczęstszych pomyłek, których warto unikać, aby praca była bezpieczna i efektywna.

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Lubelskie świętuje z Funduszami Europejskimi! Poznajcie najciekawsze atrakcje!

Dni Funduszy Europejskich to coroczne święto projektów zrealizowanych dzięki wsparciu Unii Europejskiej. Od foodtruckowego szaleństwa po koncerty gwiazd, od bezpiecznej jazdy po malownicze krajobrazy – między 9 a 11 maja czeka nas prawdziwa eksplozja atrakcji. Znajdziecie je podczas wielkiego finału w Kraśniku lub bardziej kameralnych wydarzeń, jak to w Poleskim Parku Narodowym. Sprawdźcie, czego nie możecie przegapić!

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

Przełom w leczeniu otyłości w Zamościu – pierwsza operacja bariatryczna w szpitalu wojewódzkim

W Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim im. Jana Pawła II w Zamościu rozpoczęła się nowa era w leczeniu chorób cywilizacyjnych. W marcu przeprowadzono tam pierwszą operację bariatryczną – uznaną na świecie metodę leczenia ciężkiej i olbrzymiej otyłości.

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Młodzież wzięła dobry przykład. Motor Lublin wygrywa na inaugurację Ekstraligi U-24

Od zwycięstwa do zwycięstwa kroczy w PGE Ekstralidze Orlen Oil Motor Lublin, a we wtorek przykład ze starszych kolegów wzięła lubelska młodzież. Na inaugurację Ekstraligi U-24 Motor Lublin nie dał na swoim torze żadnych szans Impakt Włókniarzowi Częstochowa

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Ponad tysiąc stypendiów dla najzdolniejszych uczniów z Lubelszczyzny

Najlepsi uczniowie z regionu przez najbliższe dziesięć miesięcy będzie otrzymywać dodatkowy zastrzyk gotówki. Pieniądze mogą przeznaczyć m.in. na rozwój swoich pasji, czy zakup sprzętu.

Emmanuel Lecomte to jeden z liderów PGE Start Lublin

Czas na energetyczne derby. PGE Start kontra PGE Spójnia

Sponsorem Startu i Spójni jest PGE, dlatego w środowisku mówi się o „energetycznych” derbach. I właśnie energia będzie słowem kluczowym tej rywalizacji, która rozpocznie się o godz. 17.30.

Zdjęcie ilustracyjne

Wypadek na drodze wojewódzkiej. Trzy osoby poszkodowane

Na ten moment wiadomo, że jedna z osób poszkodowanych trafiła do szpitala. Nie miejscu trwają utrudnienia w ruchu.

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja
UTRUDNIENIA W RUCHU

Centrum nieprzejezdne. Idzie barwny korowód z okazji 3 maja

W sobotę 3 maja w Lublinie odbędzie się barwny korowód tańczący poloneza. Na kierowców w czasie obchodów święta czekają utrudnienia.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium