Gra cieni, pnie do wspinaczki, mini kolejka wąskotorowa wykonana z drewna czy stylizowane figury drewnianych dzików. Takie elementy mają pojawić się na terenie arboretum w Nadleśnictwie Janów Lubelski. Leśnicy zaplanowali również budowę kładki spacerowej na wysokość 3 metrów
Arboretum, czyli ogród dendrologiczny w Nadleśnictwie Janów Lubelski przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej, formalnie funkcjonuje od 16 lat. W 2007 r. jego powierzchnia została powiększona do 42,42 ha.
– Obecnie arboretum ma charakter parku leśnego z elementami ukształtowanego terenu, prześwietleń w drzewostanie, oczek wodnych, ścieżek, dróg, kładek, mostków i zadaszeń – opisuje Bartłomiej Kosiarski, zastępca nadleśniczego ds. zagospodarowania lasu w Nadleśnictwie Janów Lubelski. I dodaje: Najważniejszym przesłaniem przy tworzeniu arboretum jest edukacja dzieci, młodzieży i dorosłych, ponieważ tego typu miejsce jest doskonałym zapleczem do prowadzenia zajęć terenowych. Arboretum ma służyć mieszkańcom z okolicy, ale też i turystom.
Z roku na rok kolekcja rosnących w ogrodzie leśnym roślin jest poszerzana. Dodawane są też dodatkowe elementy infrastruktury. Kolejne prace w tym zakresie Nadleśnictwo Janów Lubelski zaplanowało na lata 2017-2020 w ramach unijnego projektu „Budowa i modernizacja obiektów infrastruktury turystycznej powiązanych z terenem arboretum leśnego przy Ośrodku Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie w Nadleśnictwie Janów Lubelski”. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. rozbudowa kolekcji roślin gatunków rodzimych i obcych.
– Na projektowanym terenie zaplanowano tematyczne kolekcje roślin – wyjaśnia Kosiarski. – Janowskie Arboretum będzie podzielone na dwa zasadnicze działy. Będzie to dział flory polskiej oraz gatunki drzew i krzewów obcego pochodzenia. Kolekcje będą widoczne w terenie poprzez wydzielające kręgi w postaci drewnianych kładek.
Mają powstać nowe trasy edukacyjno-turystyczne w oparciu o kolekcje roślin. Kładki spacerowe będą poprowadzone m.in. przez tereny bagienne i torfowiska.
– W pobliżu Ośrodka Edukacji Ekologicznej Lasy Janowskie zaprojektowano strefę edukacyjno-rekreacyjną, na której pojawią się tablice i gry edukacyjne związane z tematyką przyrodniczą zlokalizowane na okrągłych placach np. gra cieni, pnie do wspinaczki, mini kolejka wąskotorowa wykonana z drewna, drewniane platformy do balansowania oraz stylizowane figury drewnianych dzików i wiele innych – wylicza Kosiarski. – Zaprojektowano również kładkę wyniesioną na wysokość 3 m w bardzo ciekawym zbiorowisku łęgu jesionowo-olszowego stwarzając możliwość spaceru ponad podszytem budującym zbiorowisko, a także umożliwi obserwację pięter lasu.
Najciekawsze miejsca na terenie ogrodu leśnego zostaną też oświetlone. Ma zostać zainstalowany też monitoring.
Arboretum leśne w Nadleśnictwie Janów Lubelski
Kolekcję roślin w arboretum tworzą obecnie cztery strefy: aleja rododendronów, wrzosowisko, strefa roślin ozdobnych nad stawem oraz aleja jodeł i buków. Na terenie ogrodu wybudowano trzy połączone ze sobą zbiorniki wodne pełniące funkcje retencyjne i krajobrazowe. Postawiono też wiatę edukacyjno-turystyczną dla 100 osób.
Utworzona została także ścieżka edukacyjna o długości 800 m wyposażoną w tablice edukacyjne. Powstała także ścieżka pieszo-rowerową łączącą arboretum z ZOOM-em Natury nad Zalewem Janowskim, dzięki czemu funkcje pełnione przez oba ośrodki wzajemnie się uzupełniają. Przez teren arboretum przebiegają – trasa rowerowa „Czarna Perła”, Leśna Trasa Rowerowa z Janowa Lubelskiego do Szklarni, która na terenie arboretum ma swój początek. Można tu także pobiegać na nartach na trasie narciarskiej „Bieguś”