Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Janów Lubelski

11 grudnia 2019 r.
18:59

Sanepid: W kaszy firmy z Janowa Lubelskiego nie było szkodliwej substancji. Producent wydał oświadczenie

37 22 A A

Badania wykonane zarówno przez producenta, jak też sanepid nie potwierdziły pozostałości glifosatu w kaszy gryczanej produkowanej przez firmę Janex z Janowa Lubelskiego.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Innego zdania jest jednak Fundacja Konsumentów i FoodRentgen, które wcześniej alarmowały o przekroczeniach norm. Na dowód każda ze stron prezentuje wyniki zleconych przez siebie badań.

– Na rynku jesteśmy od ponad 30 lat i pierwszy raz miała miejsce taka sytuacja – akcentuje Leszek Ciupak, prezes Przedsiębiorstwa Produkcyjno Handlowego Janex z Janowa Lubelskiego. Zapewnia, że firmie zależy na tym, by produkować zdrową żywność i że produkty Janexu podlegają nadzorowi właściwych instytucji państwowych.

„Jako zakład produkcyjny przeprowadzamy badania w zewnętrznych akredytowanych laboratoriach pod kątem pestycydów, metali ciężkich, GMO, glutenu, co czynimy zgodnie z przepisami i wewnętrznymi procedurami”– czytamy w oświadczeniu Janexu.

Firma zareagowała po tym, jak w mediach ukazała się informacja o raporcie przygotowanym przez program FoodRentgen i Fundację Konsumentów na temat wyników badań 10 kasz różnych producentów. Według autorów opracowania, cztery z nich miały kilkakrotnie przekroczone normy (pozostałości szkodliwego dla zdrowia herbicydu glifosat). W tej właśnie grupie była kasza z Janowa Lubelskiego.

Po publikacji raportu Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Janowie Lubelskim rozpoczęła kontrolę. Cała partia kaszy została wycofana z rynku i zutylizowana. Wcześniej zostały pobrane próbki do badań. Wykonywał je zarówno sanepid, jak też producent. – To była ta sama partia, która była badana przez FoodRentgen – zaznacza prezes Ciupak.

Wyniki badań, które przesłała nam firma – swoich i sanepidu – nie potwierdzają, że kasza była zanieczyszczona pozostałościami glifosatu.

– Nie było żadnych przekroczeń – dodaje Elżbieta Kurzyna, dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.

Wyniki badań dwóch kasz otrzymaliśmy też od FoodRentgen. Te jednoznacznie wskazują, że pozostałości były: 0,63 mg/kg – kasza z Janowa Lubelskiego, a kasza Kuchni Lidla – 0,31 mg/kg, przy najwyższym dopuszczalnym poziomie pozostałości – 0,1 mg/kg produktu (dostawcą tej kaszy dla Lidla jest Janex).

– Korespondencja do firmy Janex, jak i Lidl (jeszcze przed publikacją raportu – red.) – została bez odpowiedzi – zaznaczają przedstawiciele FoodRentgen.

Ponieważ badania wykonane na zlecenie firmy Janex, jak też sanepidu nie potwierdziły nieprawidłowości, producent kasz z Janowa Lubelskiego czuje się poszkodowany.

– Mimo że raport Fundacji Konsumentów i Programu FoodRentgen dotyczy kasz gryczanych, spotykamy się z przełożeniem negatywnych opinii na pozostałe nasze produkty, a w świadomości wielu konsumentów stały się postrzegane jako zanieczyszczone oraz trujące – czytamy w stanowisku firmy. – Słyszymy też, że umyślnie dodajemy środki ochrony roślin do naszych produktów, co oczywiście nie jest prawdą, gdyż nie stosujemy środków chemicznych w procesie produkcyjnym.

e-Wydanie

Komentarze 22

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 19:39
+17
sanepid z janowa kontroluje firmę z janowa. A szefowa z prezesem na sywestra przy jednym stoliku...
Avatar
Też ze wsi / 12 grudnia 2019 o 01:29
+11
Żeby gryka doschła kosiło się i stawiało w kopniaki. Widział ktoś kopniaki ostatnio ? 90 proc. Rolników używa randapu i nie tylko do gryki ale także do rzepaku i innych strączkowych upraw.
Avatar
Res. / 12 grudnia 2019 o 08:04
+9
Lepiej przyjrzeć się importowi z Ukrainy. Tam można stosować środki ochrony roślin dawno u nas nie dostępne.
Avatar
Viki / 11 grudnia 2019 o 19:50
+8
mnie zastanowiło że wykryto resztki glifostatu w kaszy renomowanej firmy a kasze sprzedawane w jednym z marketów były czyste jak łza... przypadek? nie widzę powodu by glifostat dodawał do przemiału kaszy producent, mogłobyć w nasionach gryki (tatarki) gdyż niektórzy nieuczciwi rolnicy mogą pryskać uprawy Roudapem w celu równomiernego dojrzewania ziaren. Ale nie sądzę żeby tylko ta firma skupiła grykę pryskaną roundapem a inne nie. Glifostat byłby wszędzie.
Avatar
Gość / 11 grudnia 2019 o 19:14
+8
to jeść czy nie jeść??
Avatar
Pytanie / 11 grudnia 2019 o 22:37
+7
Artykuł sponsorowany?
Avatar
Fakty / 11 grudnia 2019 o 23:21
+6
Na stronie Farmer.pl : " Niezależnie od zastosowanej agrotechniki, rośliny dojrzewają nierównomiernie i przeważnie na ok. 3 tygodnie przed zbiorem wykonuje się desykację. Po zbiorze nasiona trzeba dosuszyć do wilgotności 15 proc.Do desykacji używa się środków chemicznych z grupy herbicydów o działaniu nieselektywnym (totalnym). W tym celu możemy wykorzystać praktycznie tylko dwie substancje czynne: glifosat oraz jon dikwatu (dikwat). Aktualnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 100 produktów opartych na glifosacie." Ten syf glifosfat jest więc wszędzie a rolnicy zabieg " desykacji " czyli dosuszania wykonują masowo. W okolicach Janowa Lubelskiego walą glifosfat aż furczy mimo tego, że nowe regulacje prawne wykluczają stosowanie tej substancji w celu wykonywania zabiegów desykacji. Tę informację znajdziemy w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. w punkcie 6. Z kolei zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011, dotyczącego substancji aktywnej glifosat przeczytamy: „Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka chwastobójczego”.
Na stronie Farmer.pl : " Niezależnie od zastosowanej agrotechniki, rośliny dojrzewają nierównomiernie i przeważnie na ok. 3 tygodnie przed zbiorem wykonuje się desykację. Po zbiorze nasiona trzeba dosuszyć do wilgotności 15 proc.Do desykacji używa się środków chemicznych z grupy herbicydów o działaniu nieselektywnym (totalnym). W tym celu możemy wykorzystać praktycznie tylko dwie substancje czynne: glifosat oraz jon dikwatu (dikwat). Aktualnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 100 produktów opartych na glifosacie." Ten syf glifo... rozwiń
Avatar
z boczek / 11 grudnia 2019 o 23:19
+6
Na jakiej stronie można za darmo i bez rejestrowania obejrzeć film Vegi pt. Polityka
 redtube.com
Avatar
Polak / 11 grudnia 2019 o 21:34
+5
Najpierw rolników (produentów) kaszy za jajka powiesić. Jeśli grykę zamiast kosić i czekać aż wyschnie, a potem robić omłot forschmitem - to pryska się na pniu randapem i wali po wypaleniu kombajnem to jak ma nie być glifosatu i innego badziewia - tak robi 90% nierobów i chytrusów. Skur... od dawna karmią nas c***... w każdym wydaniu. Wszędzie chemia, antybiotyki i hormony - teraz wiadomo skąd nowotwory. Niestety taka jest prawda - mamy toksyczne jedzenie i zatruwamy się często nie będąc tego świadomi...
Avatar
Jaja / 11 grudnia 2019 o 20:36
+5
Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Janowie Lubelskim a firma z Janowa Lubelskiego...hahaha..jedzie mi tu czołg;?!
Avatar
Jerzy / 28 grudnia 2019 o 19:54
0
Etykieta środka ochrony roślin Roundup 360 Plus - załącznik nr 1 do decyzji MRiRW Załącznik nr 1 do decyzji MRiRW nr R -639/2017d z dnia 14.12.2017 r. zmieniającej zezwolenie MRiRW nr R - 71/2014 z dnia 14.05.2014 r. D. Desykacja „ D.1 Pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto, pszenica jara, jęczmień jary …   D.2 Rzepak Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 4,0 l/ha. ………….. Słomy pszenicy ozimej….można ją używać jako paszę lub podściółkę dla zwierząt „    a co tam niech bydło żre, więcej trucizny przejdzie do mleka czy mięsa, a wtedy więcej trucizny my zjemy, a w efekcie końcowym więcej wydamy na leczenie.  O to tu głównie chodzi.  Udowodniono przecież, że glifosat działa rakotwórczo. Przed rokiem 2017 roundup nie był dopuszczony do desykacji . W czyim interesie zostały wprowadzone te zmiany. Rolnikom wycofano z użytku inne środki do desykacji to stosują zgodnie z etykietą roundup lub inne środki zawierające glifosat.
Etykieta środka ochrony roślin Roundup 360 Plus - załącznik nr 1 do decyzji MRiRW Załącznik nr 1 do decyzji MRiRW nr R -639/2017d z dnia 14.12.2017 r. zmieniającej zezwolenie MRiRW nr R - 71/2014 z dnia 14.05.2014 r. D. Desykacja „ D.1 Pszenica ozima, pszenżyto ozime, żyto, pszenica jara, jęczmień jary …   D.2 Rzepak Maksymalna dawka dla jednorazowego zastosowania: 4,0 l/ha. ………….. Słomy pszenicy ozimej….można ją używać jako paszę lub podściółkę dla zwierząt „ ... rozwiń
Avatar
Oko / 12 grudnia 2019 o 21:58
+1
Teraz ktoś powinien publicznie przeprosic za zniesławienie
Avatar
Ryjek / 12 grudnia 2019 o 11:28
+3
A ja od początku nie wierzyłem tym badaniom fundacji, z tego co mi wiadomo takie badania  kasz to spore pieniążki. A skąd fundacje mają pieniążki? A no od sponsorów. Większa część konsumentów kupi tansze kasze, bez certyfikatów Eko, więc trzeba było jakoś te tańsze kasze obrzydzic konsumentom, żeby sięgali po te EKO, 3x droższe. Biznes musi się kręcić 
Avatar
Wścibska / 12 grudnia 2019 o 09:00
+2
To co wyssane było wcześniej z palca, jakoś im nie wierzę.  Buractwo
Avatar
tessa / 12 grudnia 2019 o 08:35
+2
Producent musi się jakoś bronić.............
Avatar
Śor. / 12 grudnia 2019 o 08:07
-1
Na stronie Farmer.pl : " Niezależnie od zastosowanej agrotechniki, rośliny dojrzewają nierównomiernie i przeważnie na ok. 3 tygodnie przed zbiorem wykonuje się desykację. Po zbiorze nasiona trzeba dosuszyć do wilgotności 15 proc.Do desykacji używa się środków chemicznych z grupy herbicydów o działaniu nieselektywnym (totalnym). W tym celu możemy wykorzystać praktycznie tylko dwie substancje czynne: glifosat oraz jon dikwatu (dikwat). Aktualnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 100 produktów opartych na glifosacie."  Ten syf glifosfat jest więc wszędzie a rolnicy zabieg " desykacji " czyli dosuszania wykonują masowo. W okolicach Janowa Lubelskiego walą glifosfat aż furczy mimo tego, że nowe regulacje prawne wykluczają stosowanie tej substancji w celu wykonywania zabiegów desykacji. Tę informację znajdziemy w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. w punkcie 6. Z kolei zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011, dotyczącego substancji aktywnej glifosat przeczytamy: „Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka chwastobójczego”.
 Masz nie aktualnie dane środki na bazie dikwatu zostały już wycofane z rynku.
 Masz nie aktualnie dane środki na bazie dikwatu zostały już wycofane z rynku. rozwiń
Avatar
Res. / 12 grudnia 2019 o 08:04
+9
Lepiej przyjrzeć się importowi z Ukrainy. Tam można stosować środki ochrony roślin dawno u nas nie dostępne.
Avatar
Anna / 12 grudnia 2019 o 06:52
+4
Papier wszystko przyjmie.
Avatar
Też ze wsi / 12 grudnia 2019 o 01:29
+11
Żeby gryka doschła kosiło się i stawiało w kopniaki. Widział ktoś kopniaki ostatnio ? 90 proc. Rolników używa randapu i nie tylko do gryki ale także do rzepaku i innych strączkowych upraw.
Avatar
Fakty / 11 grudnia 2019 o 23:21
+6
Na stronie Farmer.pl : " Niezależnie od zastosowanej agrotechniki, rośliny dojrzewają nierównomiernie i przeważnie na ok. 3 tygodnie przed zbiorem wykonuje się desykację. Po zbiorze nasiona trzeba dosuszyć do wilgotności 15 proc.Do desykacji używa się środków chemicznych z grupy herbicydów o działaniu nieselektywnym (totalnym). W tym celu możemy wykorzystać praktycznie tylko dwie substancje czynne: glifosat oraz jon dikwatu (dikwat). Aktualnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 100 produktów opartych na glifosacie." Ten syf glifosfat jest więc wszędzie a rolnicy zabieg " desykacji " czyli dosuszania wykonują masowo. W okolicach Janowa Lubelskiego walą glifosfat aż furczy mimo tego, że nowe regulacje prawne wykluczają stosowanie tej substancji w celu wykonywania zabiegów desykacji. Tę informację znajdziemy w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji (UE) 2016/1313 z dnia 1 sierpnia 2016 r. w punkcie 6. Z kolei zgodnie z załącznikiem do rozporządzenia wykonawczego (UE) nr 540/2011, dotyczącego substancji aktywnej glifosat przeczytamy: „Zezwala się wyłącznie na stosowanie w charakterze środka chwastobójczego”.
Na stronie Farmer.pl : " Niezależnie od zastosowanej agrotechniki, rośliny dojrzewają nierównomiernie i przeważnie na ok. 3 tygodnie przed zbiorem wykonuje się desykację. Po zbiorze nasiona trzeba dosuszyć do wilgotności 15 proc.Do desykacji używa się środków chemicznych z grupy herbicydów o działaniu nieselektywnym (totalnym). W tym celu możemy wykorzystać praktycznie tylko dwie substancje czynne: glifosat oraz jon dikwatu (dikwat). Aktualnie w kraju jest zarejestrowanych ponad 100 produktów opartych na glifosacie." Ten syf glifo... rozwiń
Zobacz wszystkie komentarze 22

Skomentuj

Zaznacz "Nie jestem robotem", by dodać komentarz:
Twój komentarz został dodany

Pozostałe informacje

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem"
film

Poćwiartował ciało partnerki i wrzucił do rzeki. Podejrzany: "Chyba zwariowałem" 11 3

68-letni Tadeusz M. rozczłonkował ciało swojej partnerki. Cześć ciała ukrył w szopie, a część wyrzucił do rzeki. Prokuratura postawiła mu zarzut zabójstwa, ale oskarżony przekonuje, że kobieta zmarła, a on pozbył się ciała, licząc na jej rentę.

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin
30 stycznia 2020, 18:00

Koncert z utworami Franciszka Lessla w DDK Węglin 0 0

W ramach cyklu "Zawsze Klasyka" w Dzielnicowym Domu Kultury Węglin (ul. Judyma 2a) 30 stycznia o godz. 18 odbędzie się koncert - "Franciszek Lessel w 240. rocznicę urodzin".

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych."
Magazyn

Każdy człowiek ma prawo przebywać w lesie. "Nie jest to miejsce, które należy wyłącznie do myśliwych." 20 21

Rozmowa z Olga Kisielewicz, koordynatorką Lubelskiego Ruchu Antyłowieckiego

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż czeka na decyzje komitetu i miasta

Pomnik Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż czeka na decyzje komitetu i miasta 0 6

Sprawa pomnika Bogusława Kaczyńskiego w Białej Podlaskiej wciąż w zawieszeniu. Społeczny komitet jego budowy czeka na odpowiedź od magistratu, a magistrat od przewodniczącego komitetu. A pomnik jest już przecież gotowy.

Trzeba regulować populację zwierzyny w dzikim stanie. "Leśnikom zależy, by populację zwierzyny zmniejszyć"
Magazyn

Trzeba regulować populację zwierzyny w dzikim stanie. "Leśnikom zależy, by populację zwierzyny zmniejszyć" 19 11

Rozmowa z Andrzejem Tomasiakiem, członkiem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Łowieckiego w Lublinie

Nie będzie lekcji o zmianach klimatycznych. Minister edukacji nie widzi takiej potrzeby

Nie będzie lekcji o zmianach klimatycznych. Minister edukacji nie widzi takiej potrzeby 6 10

Rzecznik Praw Obywatelskich chciał żeby do szkół zawitały lekcje o zmianach klimatycznych i sposobach przeciwdziałania ich skutkom. Minister edukacji takiej potrzeby jednak nie widzi.

Radni PiS chcą odwołać wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Poszło o wpisy na Facebooku

Radni PiS chcą odwołać wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Poszło o wpisy na Facebooku 0 30

Daniel Dragan może stracić funkcję wiceprzewodniczącego rady powiatu bialskiego. Jego odwołania chcą radni Prawa i Sprawiedliwości. Powód? Obraźliwe wpisy na Facebooku.

Krowy rażone prądem w głowę i wymiona. Drastyczne nagrania z ubojni
film

Krowy rażone prądem w głowę i wymiona. Drastyczne nagrania z ubojni 138 10

- Były uderzane poganiaczem w wymiona, rażone prądem w głowę, wykręcano im ogon – mówią przedstawiciele fundacji „Viva!”, którzy zarejestrowali jak wygląda wyprowadzanie zwierząt z ciężarówek w jednym z zakładów w środkowej Polsce.

Chełm: Nerwowo w godzinach szczytu. Kolizja spowolniła ruch w centrum

Chełm: Nerwowo w godzinach szczytu. Kolizja spowolniła ruch w centrum 0 0

Dzisiejsza kolizja w centrum Chełma spowolniła ruch w tamtym rejonie o kilkanaście minut. Co ciekawe, w samym mieście jest kilka punktów, w których podobne zdarzenia utrudniają przejazd.

MKS Perła w niedzielę zagra z Erd. Mistrzynie liczą na wsparcie kibiców

MKS Perła w niedzielę zagra z Erd. Mistrzynie liczą na wsparcie kibiców 0 2

W niedzielę MKS Perła Lublin zmierzy się w hali Globus z węgierskim Erd w ramach meczu fazy grupowej Pucharu EHF. Podopieczne trenera Roberta Lisa zapraszają kibiców na trybuny licząc jednocześnie na donośny doping i wsparcie

Materiał przyszłości prosto z Puław. Firma MakeGrowLab z kolejnymi laurami
Magazyn

Materiał przyszłości prosto z Puław. Firma MakeGrowLab z kolejnymi laurami 36 6

Firma MakeGrowLab to obecnie jeden z najgorętszych start-upów w Polsce. Para naukowców-pasjonatów z Puław wygrywa kolejne konkursy i zaczyna zdobywać pieniądze. Ich bio-materiał nowego typu „tkają” mikroorganizmy. W odróżnieniu od plastiku, rozkłada się w 3 miesiące

Wystawa malarstwa Krystyny Zlot w Puławach
27 stycznia 2020, 17:00

Wystawa malarstwa Krystyny Zlot w Puławach 0 0

W poniedziałek, 27 stycznia o godz. 17 w Galerii MDK Puławy (ul. Sieroszewskiego 4) odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Krystyny Zlot.

Studniówki 2020. Tak bawili się uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu [zdjęcia]
galeria

Studniówki 2020. Tak bawili się uczniowie Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu [zdjęcia] 0

96 par maturzystów bawiło się na studniówce Zespołu Szkół Ponadpodstawowych nr 1 w Zamościu, zwanego "Ekonomikiem". Zobaczcie naszą galerię zdjęć.

Zaledwie 100 sekund dzieli nas od północy. Wskazówki Zegara Zagłady zbliżyły się do godziny "zero"

Zaledwie 100 sekund dzieli nas od północy. Wskazówki Zegara Zagłady zbliżyły się do godziny "zero" 3 4

Wskazówki Zegara Zagłady (z ang. Doomsday Clock) zbliżyły się niebezpiecznie blisko północy - od godziny "zero" dzieli nas zaledwie 100 sekund. To pierwsze takie wskazanie od 1947 roku, czyli od momentu stworzenia Zegara.

Kolejne auta z cofniętymi licznikami. Rekordzista miał przebieg mniejszy o 900 tys. km

Kolejne auta z cofniętymi licznikami. Rekordzista miał przebieg mniejszy o 900 tys. km 0 1

Jeden dzień i trzy auta z cofniętymi licznikami. Policjanci wyjaśniają, jak doszło do zmniejszenia wskazań przejechanych kilometrów w trzech samochodach. Dwa pojazdy zatrzymano wczoraj do kontroli drogowej, a właściciel trzeciego z nich sam zgłosił się na komendę.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium

Uwaga czytelniku!

Informujemy, że w dniu 25 maja 2018 r. na terenie całej Unii Europejskiej, w tym także w Polsce, wejdzie w życie Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego w sprawie ochrony danych osobowych. W związku z tym chcielibyśmy Ci przekazać kilka informacji na temat zasad przetwarzania Twoich danych osobowych przez administratora portalu www.dziennikwschodni.pl – spółkę Corner Media sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie.

Bardzo prosimy, zapoznaj się z tymi informacjami uważnie, są to bowiem sprawy bardzo istotne. Jeśli jesteś osobą małoletnią poniżej 16. roku życia, koniecznie przekaż tą wiadomość swoim opiekunom, którzy następnie powinni wytłumaczyć Ci, o co w niej chodzi i dlaczego się do Ciebie zwracamy.

Czym jest RODO?

RODO to potoczna nazwa Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE. W Polsce będzie ono obowiązywało od 25 maja 2018 r. Akt ten wprowadza nowy standard ochrony danych osobowych, nakładając na podmioty przetwarzające te dane (administratorów danych) szereg obowiązków, w tym obowiązek poinformowania Ciebie o sposobie przetwarzania Twoich danych, celach w jakich Twoje dane są przetwarzane oraz o uprawnieniach przysługujących Ci w związku z przetwarzaniem danych osobowych przez administratora danych.

Administrator danych

Administratorem Twoich danych osobowych jest Corner Media Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Lublinie, ul. Krakowskie Przedmieście 54, 20-002 Lublin, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego przez Sąd Rejonowy Lublin – Wschód z siedzibą w Świdniku, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego, za numerem KRS 0000507517, NIP 7123286919, kapitał zakładowy – 50.000,00. PLN

Możesz się z nami skontaktować zarówno pod adresem:
Corner Media Spółka z o.o.
ul. Krakowskie Przedmieście 54
20-002 Lublinie

jak i mailowo: online@dziennikwschodni.pl

oraz telefonicznie: 81 46-26-800

Rodzaj przetwarzanych danych osobowych

Przetwarzamy dane osobowe podane przez Ciebie podczas procesu rejestracji konta na portalu www.dziennikwschodni.pl, a także dane, które są zbierane podczas korzystania przez Ciebie z tego portalu. Chodzi o dane zbierane i zapisywane w plikach cookies. Więcej na temat plików cookies przeczytasz w naszej polityce prywatności.

Pamiętaj, rejestracja konta na portalu www.dziennikwschodni.pl nie jest obowiązkowa. Nie masz także obowiązku podawania nam swoich prawdziwych danych podczas procesu rejestracji, jak również nie musisz podawać nam wszystkich danych, o które pytamy. Może się jednak zdarzyć tak, że nie posiadając Twoich wszystkich danych albo nie posiadając Twoich prawdziwych danych, nie będziemy w stanie świadczyć Ci wszystkich usług, które oferujemy oraz wywiązać się z wszystkich obowiązków określonych w regulaminie portalu dziennikwschodni.pl (np. zapewnić Ci odpowiedniego bezpieczeństwa w zakresie odzyskania danych dostępowych do konta).

Cel przetwarzania danych osobowych

Głównym celem przetwarzania przez nas Twoich danych jest zapewnienie Ci pełnej funkcjonalności działania serwisu dziennikwschodni.pl, dostępu do usług świadczonych przez nas w ramach tego serwisu, zapewniania Ci bezpieczeństwa podczas korzystania z serwisu (np. w przypadku prób nadużyć) oraz wywiązanie się przez nas z obowiązków umownych wynikających z regulaminu portalu Dziennikwschodni.pl.

Dodatkowy cel przetwarzania danych osobowych to tzw. marketing własny, tj. przetwarzanie danych wyłącznie na nasze wewnętrzne potrzeby w celach analitycznych, badawczych, statystycznych, w szczególności poprzez dążenie do jak najpełniejszego dostosowania treści wyświetlanych na naszych stronach do Twoich preferencji i zainteresowań.

Ponadto, o ile wyrazisz na to zgodę, będziemy mogli przetwarzać Twoje dane osobowe w celach marketingowych (marketing zewnętrzny), w tym przekazywać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym – agencjom reklamowym i naszym partnerom handlowym. Pamiętaj, że zgoda na przetwarzanie Twoich danych w celach marketingowych jest całkowicie dobrowolna i możesz ją w każdej chwili wycofać.

Pamiętaj także, że jeżeli jesteś osobą małoletnią, która nie ukończyła 16. roku życia, przesyłanie informacji w celach marketingowych może nastąpić wyłącznie po wyrażeniu zgody przez Twojego rodzica lub opiekuna.

Podstawy prawne przetwarzania danych

Twoje dane osobowe mogą być przetwarzane wyłącznie zgodnie z określonymi w obecnie obowiązujących przepisach podstawami prawnymi. W zależności od celu przetwarzania danych możemy wyróżnić trzy główne podstawy prawne przetwarzania danych.

Pierwszą podstawą przetwarzania danych jest niezbędność do wykonania umów o świadczenie usług. Mamy z nią do czynienia wtedy, gdy przetwarzanie danych jest niezbędne w celu zapewnienia Ci sprawnego, bezpiecznego korzystania z naszego serwisu wraz z jego wszystkimi funkcjonalnościami. Umowy o świadczenie usług to regulaminy, w tym regulamin portalu dziennikwschodni.pl, który akceptujesz decydując się na korzystanie z naszego serwisu.

Drugą podstawą przetwarzania danych jest uzasadniony interes administratora danych. Mamy z nim do czynienia w przypadku prowadzenia pomiarów statystycznych oraz działań z zakresu marketingu własnego przez administratora danych.

Wreszcie, trzecią przesłanką przetwarzania danych jest Twoja dobrowolna i świadoma zgoda. Na jej podstawie Twoje dane mogą być wykorzystywane w celach marketingowych, a także w celu profilowania.

Pamiętaj, zgody udzielasz w pełni dobrowolnie. Masz także prawo do cofnięcia udzielonej zgody na przetwarzanie Twoich danych osobowych w dowolnym momencie. Wycofanie zgody nie będzie miało jednak wpływu na zgodność z prawem przetwarzania, którego dokonano na podstawie zgody przed jej cofnięciem.

Podmioty, którym możemy przekazywać dane

Co do zasady Twoje dane osobowe będą przez nas wykorzystywane wyłącznie na nasz własny użytek.

W pewnych sytuacjach możemy jednak przekazać Twoje dane podmiotom z nami współpracującym: – naszym partnerom handlowym, podwykonawcom oferowanych przez nas usług, agencjom marketingowym.

Dodatkowo, w przypadkach ściśle określonych w przepisach prawa, będziemy zobligowani przekazać Twoje dane podmiotom uprawnionym do ich uzyskania na podstawie obecnie obowiązujących przepisów prawa (np. policji czy prokuraturze), pod warunkiem oczywiście, iż wystąpią do nas z takim żądaniem, powołując się na określoną podstawę prawną.

Okres przechowywania danych

Twoje dane osobowe będą przechowywane tak długo, jak będzie to niezbędne do zapewnienia Ci dostępu do usług oferowanych przez serwis www.dziennikwchodni.pl Oczywiście, możesz w każdym czasie złożyć wniosek o zaprzestanie przetwarzania swoich danych osobowych, ich zmianę lub usunięcie.

Informacje o prawach przysługujących osobie, której dane dotyczą

Musisz wiedzieć, że niezależnie od tego, na jakiej podstawie przetwarzamy Twoje dane, masz zawsze prawo dostępu do nich oraz ich poprawiania. Możesz również w każdym momencie żądać ich usunięcia lub cofnąć albo ograniczyć wcześniej udzieloną zgodę na przetwarzanie danych osobowych, przy czym wycofanie danej zgody nie wpływa na administratora danych do przetwarzania danych w celu określonym w danej zgodzie do chwili jej wycofania.

Masz również prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych osobowych.

Możesz też zażądać od administratora danych osobowych przeniesienia Twoich danych lub uzyskania kopii Twoich danych, z tym jednak zastrzeżeniem, że prawo to nie może wpływać niekorzystnie na prawa i wolności innych osób. Administrator danych będzie realizował Twoje żądania w zakresie posiadanych możliwości technicznych.

Informacje o prawie do wniesienia skargi

Organem nadzorczym nad administratorem danych osobowych jest Generalny Inspektor Danych Osobowych, do którego masz prawo wnieść skargę za każdym razem, gdy Twoje dane będą przetwarzane w sposób w Twojej ocenie nieprawidłowy.

Informacje o tym, czy podanie danych jest wymogiem ustawowym lub umownym, czy jesteś zobowiązany do ich podania

Nie jesteś zobowiązany do podawania nam swoich danych osobowych ani wyrażania zgody na ich przetwarzanie, z tym jednak zastrzeżeniem, że ich podanie może okazać się niezbędne dla korzystania z określonych funkcjonalności serwisu.

Jest także możliwe, że jeśli nie wyrazisz zgody na przetwarzanie danych osobowych lub cofniesz wcześniej udzieloną zgodę, nie będziemy mogli zapewnić Ci dostępu do niektórych oferowanych przez nas usług, przy czym zawsze w takim wypadku zostaniesz o tym poinformowany.

Informacje o profilowaniu

Czym jest profilowanie? To zbieranie wszelkich informacji, które pozwalają bezpośrednio lub pośrednio zidentyfikować osobę, która jest poddawana profilowaniu. Profilowanie odbywa się najczęściej przy użyciu systemów informatycznych, w sposób zautomatyzowany, za pomocą specjalnych algorytmów uwzględniających określone wcześniej kryteria. Wyniki profilowania mogą być wykorzystywane m.in. do celów marketingowych, np. w celu spersonalizowania reklamy kierowanej do danego użytkownika lub przygotowania oferty uwzględniającej jego potrzeby lub preferencje.

Oświadczamy, że na chwilę obecną nie profilujemy Twoich danych. Jeśli jednak zaczniemy, zostaniesz o tym uprzednio poinformowany i będziesz miał prawo nie wyrazić na to zgody.

Bardzo prosimy o uważne zapoznanie się z powyższymi informacjami. Gdy już to zrobisz, kliknij przycisk Zapoznałem się z informacją. Przejdź do serwisu.

Rozumiem

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki. Więcej informacji w naszej polityce prywatności.