Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Zamość

12 stycznia 2022 r.
14:32

Kiedy suknia schodzi z płótna. Historia Zamościa zaszyta w kostiumach

Autor: Zdjęcie autora agdy
115 0 A A
(fot. Kazimierz CHmiel)

W pierwszym momencie myślałam, że to obraz – komplementują internauci fotografie, na których dwie kobiety i dwóch mężczyzn prezentują się jak magnateria kilkaset lat temu. Skojarzenie z malarstwem jest jak najbardziej słuszne. Autorka kostiumów inspirowała się portretami historycznych postaci związanych z Zamościem. Nawet trumiennymi

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

– To nie jest pełna rekonstrukcja, przede wszystkim ubrania uszyłam na maszynie, a nie ręcznie i pozwoliłam sobie na pewne uproszczenia. Ale korzystałam z wykrojów z epoki i wzorowałam się na portretach – mówi Dominika Lipska, prezes Stowarzyszenia Turystyka z Pasją, która w ramach stypendium artystycznego prezydenta Miasta Zamość uszyła kostiumy inspirowane postaciami związanymi z historią miasta.

Paryski szyk

Członkowie stowarzyszenia oprowadzają po Zamościu ubrani w historyczne stroje. Autorka czterech kolejnych postanowiła wybrać takie, które by przy okazji pokazywały ubiory z różnych epok.

– Jedną z postaci był noszący się z polska Jan Zamoyski, kanclerz i hetman wielki koronny i oczywiście fundator Zamościa. By stworzyć ten ubiór korzystałam z reprodukcji portretu kanclerza, który znajduje się we Lwowie. Drugim męskim kostiumem jest kostium inspirowany strojami Jana Sobiepana Zamoyskiego, który jak mi podpowiedział doktor Jacek Feduszka z Muzeum Zamojskiego, sprowadzał ubrania z Paryża. Ponieważ portret trumienny Sobiepana nie był wystarczającą wskazówką, uszyłam strój w stylu francuskiej mody lat 60. XVII wieku. Portret trumienny przydał się, by uszyć górę – kołnierz, wiązanie koszuli. I do żółtej wstążki z obrazu, dopasowałam kolor całości ubioru. Zdecydowałam się na zieleń i uważam, że dobrze wygląda – opowiada autorka.

(fot. Kazimierz Chmiel)

Podpowiedzi z krypty

Przyznaje, że przygotowując się do pracy, czytała relacje badaczy, którzy widzieli w zamojskich kryptach ubiory trumienne, korzystała z publikacji londyńskich muzeów specjalizujących się w modzie. Można tam znaleźć bardzo istotne wskazówki dla szyjących, publikacje zawierają zdjęcia zachowanych strojów, detale, a nawet ich rentgenowskie zdjęcia.

Czas zmienił pojęcie ekskluzywności w modzie. Tak popularna dziś bawełna była rarytasem i drogim materiałem dostępnym dla najbogatszych. – Nie farbowałam tkanin, zdałam się na gotowe, ale uszyte kostiumy są wyłącznie z materiałów stosowanych wówczas – bawełny, jedwabiu i lnu – opowiada Lipska, która dodaje, że w historycznych strojach guzy, czyli guziki bywają czasami droższe niż tkaniny. A tych używano wówczas dużo.

Co ona założyła

Dwa stroje męskie dopełniają dwa damskie.

Pani Dominika przyznaje, że od początku realizacji stypendium miała ochotę uszyć coś dla siebie. – Uznałam, że z Anną z Gnińskich Zamoyską mamy podobne figury i dlatego wybrałam jej portret jako źródło inspiracji. Dokonałam tutaj pewnej modyfikacji, gdyż początkowo źle zidentyfikowałam suknię jako robe volante (luźna suknia z plisami z tyłu, w stylu peniuaru), a ta jest późniejsza, i zdecydowałam się na wcześniejszy krój płaszcza. Po publikacji zdjęć jedna z rekonstruktorek zauważyła, że to robe de chambre (suknia domowa, której nie wolno mylić ze szlafrokiem), ale to świetna nauka na przyszłość.

I w takiej sukni będzie ją można spotkać gdzieś na zamojskich turystycznych szlakach.

Opowiadając o drugiej kobiecej kreacji, narzeka, że miała słabej jakości reprodukcję portretu Teresy Anieli z Michowskich Zamoyskiej. – Wcześniej zamówiłam haft na stanik sukni zanim na lepszym zdjęciu zobaczyłam, że ona ma zupełnie inny krój. Szkoda mi było ciąć haft, więc już nic nie zmieniałam. W efekcie ubiór uszyty i ten na portrecie się trochę się różnią, ale klimat pozostał – tłumaczy autorka strojów.

(fot. Kazimierz Chmiel)

Historyk szyje

Jest historykiem z wykształcenia i pierwsze stroje nawiązujące do ubrań z dawnych epok powstały dziesięć-jedenaście lat temu na potrzeby ówczesnej edycji Lubelskiego Festiwalu Nauki.

– Pokazywałyśmy historię kobiet i uszycie dawnych ubrań było jednym z elementów projektu. Wówczas zajmowała się tym moja mama. Sama zaczęłam szyć wiele lat później, już jako przewodnik po Zamościu. Wówczas to była względna nowość. Z czasem kostiumów dla członków naszego stowarzyszenia powstawało coraz więcej. Jestem samoukiem, bo szycia ubranek dla lalek u babci, która była krawcową trudno nazwać szkołą krawiecką – wspomina Dominika Lipska.

Przygotowując ubiory w ramach stypendium, myślała o konkretnych osobach, by dobrać kostium do typu postaci swoich znajomych.

– Nowy rok, nowy strój... jak na portret trumienny – trochę życia jeszcze się tli... – podpisał na swoim profilu facebookowym Jacek Bełz, publikując swój portret we francuskim ubiorze a’la Jan Sobiepan Zamoyski. Grzegorz Łapiński nosi się jak Jan Zamoyski, a Sylwia Jagoda jak Teresa Aniela z Michałowskich Zamoyska.

Kostiumy będzie można oglądać na przewodnikach w nadchodzącym sezonie turystycznym. Mają też być eksponowane na wystawie „Modny Zamość” – 440 lat zamojskiej mody.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]
ZDJĘCIA KIBICÓW
galeria

Nie ma mocnych na Orlen Oil Motor! [zdjęcia kibiców]

Kibice przy Al. Zygmuntowskich tym razem mogli trochę narzekać na nudę. Ich pupile szybko rozstrzygnęli kolejny mecz i znowu wysoko pokonali rywali. Tym razem Orlen Oil Motor Lublin wygrał z Apatorem Toruń 53:37. Każdy kibic chciałby jednak mieć takie powody do narzekania. Sprawdźcie, jak w piątkowy wieczór wyglądały trybuny.

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]
galeria
film

Apator Toruń też rozbity. Trzeci mecz i trzecie wysokie zwycięstwo Orlen Oil Motoru Lublin [zdjęcia, wideo]

Orlen Oil Motor Lublin się nie zatrzymuje. Choć show na torze Best Auto przy Alejach Zygmuntowskich skradł w piątkowy wieczór Emil Sajfutdinow, to jego występ dla kibiców gości był tym z cyklu na otarcie łez. Lubelskie „Koziołki” wygrały 53:37, a goście na 15. gonitw byli górą w zaledwie dwóch.

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]
RELACJA NA ŻYWO
galeria

Orlen Oil Motor Lublin - KS Apator Toruń [zapis relacji na żywo]

Po wysokim domowym zwycięstwie nad ebut.pl Stalą Gorzów Orlen Oil Motor Lublin po raz drugi z rzędu wystąpi przed własną publicznością. O godzinie 20.30 lubelski Koziołki podejmą Anioły z Torunia

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Agresja rówieśnicza: jak można rozwiązać problem

Stop agresji wśród młodzieży – to temat konferencji poświęconej sposobom zapobiegania sytuacjom konfliktowym w środowisku młodych osób. W piątkowym (26 kwietnia) spotkaniu w siedzibie Urzędu Miasta Lublin udział wzięli dyrektorzy szkół, nauczyciele, wychowawcy, pedagodzy i psycholodzy, którzy na co dzień pracują z dziećmi i młodzieżą

Rockowy Beret
foto
galeria

Rockowy Beret

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z Beretu w rockowym klimacie lat 80's! T.Love, Elektryczne Gitary, Kazik i Kult, Lady Pank itd. – tak pokrótce można streścić listę rockowych zespołów, przy których bawili się goście. Zobaczcie, jak się bawił Lublin!

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa
ZDJĘCIA
galeria

Ostatnie dni przed maturą. Absolwenci Grabskiego odebrali świadectwa

Absolwenci Zespołu Szkół nr 1 im. Władysława Grabskiego w Lublinie odebrali dziś świadectwa ukończenia szkoły. I choć matura już za kilka dni, kończą szkołę z pozytywnym nastawieniem i nadzieją na dobry wynik z egzaminu dojrzałości.

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Tragedia w sokolej rodzinie. "Najprawdopodobniej został otruty"

Po perypetiach w sokolim gnieździe na Wrotkowie myśleliśmy że zapanowała sielanka. Niestety w piątek po południu znaleziono Czarta. Ptak padł, ornitolodzy podejrzewają otrucie.

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

SPSK Nr 4 w Lublinie: Jest nowy dyrektor

Michał Szabelski, pracujący do tej pory na stanowisku zastępcy dyrektora ds. Finansów i Rozwoju Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie został nowym dyrektorem placówki.

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega
ALERT POGODOWY

W nocy ściśnie mróz. IMGW ostrzega

W piątek termometry w województwie lubelskim przekroczyły barierę 10 stopni Celsjusza. Jednak w nocy pogoda się zmieni i nadejdą przygruntowe przymrozki.

Liczba Polaków zwiększyła się o 24
galeria

Liczba Polaków zwiększyła się o 24

W piątek w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda wręczył obywatelstwa. Wśród nich jest czworo dzieci.

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)
film

Chornobyl Liquidators: Promieniowanie, trudne decyzje i Likwidatorzy (wideo)

26 kwietnia 1986 roku do eksplozji i zniszczenia reaktora nr 4 Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej. Przy usuwaniu skutków katastrofy z narażeniem życia pracowali Likwidatorzy, I to im poświęcona jest polska gra Chornobyl Liquidators.

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

MKS FunFloor Lublin coraz bliżej srebra, w sobotę mecz w Gnieźnie

W sobotę MKS FunFloor zmierzy się na wyjeździe z MKS URBiS Gniezno. To jedno z kluczowych spotkań w wyścigu o srebrny medal.

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Udawali prokuratora i policjanta, a kobieta straciła 60 000 złotych

Gmina Krasnystaw: 66-letnia kobieta padła ofiarą oszustów. Jeden podawał się za prokuratora, drugi za policjanta. Obaj wmawiali jej udział w policyjnej akcji.

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Szturm i dywersanci. Co lubelscy terytorialsi ćwiczyli w mieście?

Dywersanci planowali szturm i zamach terrorystyczny w pobliżu jednego z zakładów produkcyjnych w Lublinie – to główny punkt ćwiczeń żołnierzy z 21 Lubelskiego Batalionu Lekkiej Piechoty z Lublina.

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Mieszkańcy Białej Podlaskiej jeżdżą Boltem

Od 24 kwietnia mieszkańcy Białej Podlaskiej mogą korzystać z aplikacji do zamawiania przejazdów taksówkowych

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium