
Już tylko miesiąc dzieli nas od największego festiwalu nowego cyrku na świecie. Na 4 dni Lublin zamieni się w ogromną arenę cyrkową, na której wystąpią artyście z całego świata. A to wszystko za sprawą Carnavalu Sztukmistrzów. 16. edycja wydarzenia zapowiada się jako najbardziej spektakularna odsłona tego wydarzenia – z programem pełnym wzruszeń, humoru i ekstremalnych emocji.

Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem „Run Away With The Circus”, które – jak tłumaczą organizatorzy – zachęca do porzucenia codziennych trosk i zanurzenia się w świecie cyrkowej fantazji. W ciągu czterech dni miasto wypełni się barwnymi postaciami, spektakularnymi pokazami i tysiącami widzów.
— To czas w roku, kiedy oddajemy się radości, pozytywnym emocjom i bliskości z kulturą – mówiła na konferencji prasowej Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Lublina ds. Kultury, Sportu i Partycypacji.
Spektakle sceniczne i cyrk na ulicy - sprawdź co w programie
Carnaval Sztukmistrzów to wydarzenie, które ściąga artystów z całego świata. Ich popisy możemy podziwiać zarówno na ulicach Lublina, jak i w kameralnych przestrzeniach, gdzie dostaniemy się tylko po zakupie biletu. Spektakle płatne będziemy mogli oglądać na scenie Teatru Starego, w Centrum Kultury oraz w specjalnym namiocie cyrkowym zlokalizowanym na Błoniach Zamkowych.
Wśród spektakli płatnych znajdziemy artystów tj.:
-
Gabriela Muñoz – gwiazda współczesnej klaunady z Meksyku, wystąpi ze spektaklem „Julieta”, pełnym ciepła i refleksji o starzeniu się. To estetyczna perełka i hołd dla ludzkich dziwactw.
-
My!Laika – francuska trupa cyrkowa pokaże surrealistyczne widowisko „Winter” z muzyką na żywo.
-
Teatronas i Art for Rainy Days – litewscy i łotewscy artyści w ramach współpracy z Baltic Nordic Circus Network zaprezentują nowoczesne podejście do cyrku, poruszające tematy śmierci i egzystencji.
-
Kolektyw Kejos – jedyny polski akcent wśród spektakli zamkniętych, z klaunowskim przedstawieniem „Nie Tak Ty”.
Ceny biletów wahają się od 30 do 80 zł i można je zakupić na STRONIE INTERNETOWEJ. Należy się spieszyć - przedsprzedaż trwa tylko do 30 czerwca.
Wśród bezpłatnych wydarzeń plenerowych na uwagę zasługują:
-
„Épiphytes” belgijskiej grupy Cie des Chaussons Rouges – poetycki funambulistyczny spektakl na 7-metrowej konstrukcji.
-
„OnTestosterOn” od czeskiego BoCirK – spektakl o męskości i jej współczesnych odsłonach.
-
„Heavy Motors” od francuskiego kolektywu SPPI – akrobacje, humor i motoryzacyjne szaleństwo na Placu Litewskim.
Nie zabraknie również tradycyjnego udziału artystów z festiwalu „Śladami Singera”, którzy wystąpią w sobotę.
Uliczne show i Konkurs Buskerski
Nie byłoby Carnavalu bez buskerów. Ulice Lublina ponownie ożyją dzięki artystom buskerskim z całego świata – od Argentyny i Kanady po Niemcy i Słowenię. To już 5. edycja Konkursu Buskerskiego, w którym publiczność wybierze swojego faworyta. O tytuł i statuetkę powalczą:
-
Duety: akrobatyczny Gato Blanco Gato Negro i żonglerski PilkoPilko.
-
Soliści: iluzjonista Daniel Burley, żongler Andrej Tomše, klaun Menzo Menjunjes i dedykowana dzieciom Cristal Circo.
Urban Highline Festival – magia nad głowami
To już chyba nieodłączny element Carnavalu Sztukmistrzów. W tych samych dniach odbędzie się także 17. Urban Highline Festival – najstarszy festiwal miejskiego highliningu na świecie. Dziesiątki uczestników z ponad 50 krajów będą balansować na taśmach rozwieszonych nad lubelskimi ulicami. Nowością tegorocznej edycji jest kobiecy zespół organizatorski.
— To coś więcej niż sport – to wspólnota, odwaga i magia miasta – mówiła Urszula Danielska, jedna z organizatorek.
Dla najmłodszych, miłośników muzyki i pasjonatów cyrku
Na Błoniach pod Zamkiem powstanie miasteczko animacji cyrkowych z warsztatami slackline. Wieczorami klub festiwalowy zaprosi na koncerty – zagrają m.in. Flying Bones, Chilly Breeze i Bossa Noga. Nie zabraknie również spotkań literackich – m.in. wokół serii „Circusiana” i rozmów o cyrku jako zjawisku kulturowym.
Atrakcji pełno, że aż ciężko wszystkie wymienić
Występów i atrakcji jest tyle, że ciężko wszystkie wymienić. Przed festiwalem z jego programem możecie się zapoznac na STRONIE INTERNETOWEJ i wybrać najciekawsze propozycje. Natomiast podczas trwania Carnavalu Sztukmistrzów papierowe programy oraz wszelkie informacje znajdziemy na placu Łokietka (czynny każdego dnia festiwalu w godzinach 15.00-20.00) oraz Błoniach Zamkowych (każdego dnia festiwalu w godzinach 14.00-21.00)
