Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

27 lutego 2021 r.
13:36

Ekspertka z UMCS ocenia tarcia na prawicy. Konflikt permanentny bez groźby rozpadu

Jarosław Gowin
Jarosław Gowin (fot. Archiwum)

Rozmowa z dr Anną Szwed-Walczak, politolog z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Ostatnio sporo się dzieje wokół Zjednoczonej Prawicy. W Porozumieniu trwa spór o przywództwo między Jarosławem Gowinem i Adamem Bielanem, Solidarna Polska wyraża niezadowolenie w kwestii ratyfikacji unijnego Funduszu Odbudowy. Czy możemy mówić o kryzysie w obozie władzy?

– Myślę, że to jest jeden z wielu kryzysów wewnętrznych w ramach Zjednoczonej Prawicy. Jej przedstawiciele preferują jednak sformułowanie „kłótnia w rodzinie”. Zobaczymy, czy i jak szybko uda się go zażegnać. Co prawda można dostrzec, że te konflikty po wyborach w 2019 roku zagościły w obozie władzy na stałe, a ich eskalacja miała miejsce już przed ubiegłorocznymi wyborami prezydenckimi, kiedy trwał spór o termin i sposób ich przeprowadzenia. Wzrost natężenia konfliktów obserwowaliśmy też pod koniec ubiegłego i na początku obecnego roku.

To nie znaczy, że nie było ich w poprzedniej kadencji Sejmu. Z tymże były szybko zażegnywane i nie były upublicznianie. Obecnie konflikty te dzieją się na oczach wyborców. Mają one miejsce również w samym Prawie i Sprawiedliwości. W pamięci mamy choćby „Piątkę dla zwierząt”, zakończoną dymisją ministra rolnictwa Jana Krzysztofa Ardanowskiego za złamanie dyscypliny partyjnej. Do tego dochodzi sytuacja w Porozumieniu czy podważanie działań premiera Mateusza Morawieckiego przez Zbigniewa Ziobrę i niedawną nieuzgodnioną dymisję związanego z Solidarną Polską wiceministra aktywów państwowych Janusz Kowalskiego, który był jednym z największych krytyków szefa rządu.

Nie bez znaczenia tu jest fakt, że liderzy obu ugrupowań koalicyjnych – Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro – po wzmocnieniu mandatami w wyborach w 2019 roku, mogą po prostu chcieć zaistnieć jako samodzielne byty na scenie politycznej. W związku z tym te konflikty będą trwały. Tym bardziej, że coraz częściej przedstawiciele tych formacji akcentują łamanie ustaleń koalicyjnych przez PiS.

Dotychczasowe spory w Zjednoczonej Prawicy właściwie rozchodziły się po kościach. Czym może się to skończyć teraz?

– Ten konflikt będzie funkcjonował permanentnie, ale raczej nie doprowadzi do rozpadu Zjednoczonej Prawicy. To nie leży w interesie żadnego z tworzących ją podmiotów. Owszem, ich liderzy będą okazywać swoją odrębność, czy to ideową, czy organizacyjną, aby wzmacniać zaplecze społeczne w terenie.

W związku z tym będziemy mieli do czynienia „z wymachiwaniem szabelką” – szantażem wystąpienia z koalicji, ale nie sądzę, że dojdzie do zerwania koalicji i rezygnacji polityków Porozumienia i Solidarnej Polski z możliwości realizowania własnych projektów politycznych w rządzie.

Również w interesie polityków Prawa i Sprawiedliwości nie jest to, żeby pozbyć się koalicjantów. Są oni niezbędni do przeprowadzenia szumnie zapowiadanych na jesieni reform.

A czy nie jest tak, że tym konfliktom sprzyja kalendarz wyborczy? Po raz pierwszy od czterech lat w tym roku nie będzie żadnych wyborów, kolejne w skali całego kraju mają się odbyć dopiero za dwa lata. To może po prostu jest dobry moment na takie wewnętrzne przetasowania i poukładanie wzajemnych relacji na nowo?

– To mogłaby być jedna z przyczyn tego konfliktu. Ale proszę pamiętać, że w związku z pandemią nie funkcjonujemy w „normalnym trybie”. Obywatele zmęczeni są obostrzeniami, brakiem dostępności do szczepień, zdalną pracą i nauką, przez co próg ich zniechęcenia do polityki jest już niski. Nie jest więc to dobry czas, by wewnątrzpartyjne rozgrywki toczyć na oczach wyborców. Może to skutkować jeszcze większym obniżeniem zaufania do polityków i przekonaniem, że swoje interesy partyjne stawiają ponad dobro społeczeństwa. A w tym momencie ważne jest przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa obywatelom, udrożnienie systemu opieki zdrowotnej, wdrożenie reformy ochrony zdrowia i wsparcie dla przedsiębiorstw.

Ostatnie sondaże pokazują, że PiS może stracić samodzielną większość w Sejmie. To może być właśnie efekt konfliktów, o których mówimy?

– To jest jeden z czynników. Dochodzi do tego niezadowolenie związane z zarządzaniem państwem w kryzysie wywołanym przez pandemię. Kolejnym czynnikiem wpływającym na spadek poparcia może być też przepływ elektoratu. Ostatnio z badań CBOS dowiedzieliśmy się, że w 2020 roku 30 proc. młodych Polaków deklaruje poglądy lewicowe. Ten odsetek wzrósł dwukrotnie i jest największy w historii, bo zazwyczaj w grupie wiekowej od 18 do 24 lat dominowały poglądy prawicowe. Nie bez znaczenie jest też fakt, że na scenie politycznej pojawił się nowy gracz, czyli Polska 2050 Szymona Hołowni. To ruch dość eklektyczny, który zagrozi przede wszystkim Koalicji Obywatelskiej i Polskiemu Stronnictwu Ludowemu, ale może też przyciągnąć część wyborców, którzy ostatnio głosowali na PiS.

Wspomniała pani o tym, że rośnie grupa młodych ludzi deklarujących lewicowe poglądy. To dlatego Platforma Obywatelska niedawno zapowiedziała liberalizację prawa aborcyjnego?

– To mogła być jedna z przyczyn, ale musimy też pamiętać, że Platforma Obywatelska jest w koalicji z innymi ugrupowaniami, m.in. Nowoczesną, która poglądów w tym zakresie nie zmieniła. Do gry we władzy tej struktury doszło nowe pokolenie, które ma odmienne poglądy od tych, którzy do tej pory dzierżyli stery. Przez ostatnich kilka miesięcy widzieliśmy, że PO, ale i cała Koalicja Obywatelska miały problem z określeniem własnej tożsamości ideowej. To także może doprowadzić do wyraźnego podziału na część liberalną i konserwatywną. Ale być może stwierdzono, że nie uda się zdobyć pewnego poziomu poparcia będąc partią centrową i należy wybrać kurs w lewo. Wcześniej mieliśmy przecież do czynienia z sytuacją, w której Platforma dryfowała w prawo…

Według jednego z sondaży politycy z konserwatywnego skrzydła Platformy razem z PSL, Kukiz’15 i Porozumieniem w wyborach do Sejmu mogliby zebrać 12 proc. głosów. Taki sojusz jest możliwy?

– Ze względu na liczbę podmiotów i styl przywództwa w poszczególnych ugrupowaniach taka współpraca wydaje się jednak mało realna. Mówi się o różnych scenariuszach. Według jednego z nich Solidarna Polska mogłaby pójść do wyborów razem z Konfederacją i takie porozumienie dla celów wyborczych mogłoby się wydawać bardziej realne.

Jeśli nie wydarzy się nic nieprzewidzianego, kolejne wybory odbędą dopiero w 2023 roku. Jakie będą te dwa lata?

– Z pewnością rząd będzie mierzył się ze skutkami kryzysu gospodarczego wywołanego przez pandemię. Zobaczymy, jak długo i czy utrzyma pozytywne notowania w sondażach, czy będzie w stanie zrealizować reformy i czy – biorąc pod uwagę chociażby niesubordynację koalicjantów – będzie zmuszony do tego, by tylko administrować państwem, a nie nim rządzić.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Briefing prezydent Michała Litwiniuka

"Haniebny happening Grzegorza Brauna". Prezydent Białej Podlaskiej potępia zdjęcie flagi Ukrainy

Prezydent Michał Litwiniuk (PO) potępia „haniebny happening” Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej i zapowiada, że flaga Ukrainy ponownie zawiśnie na fasadzie ratusza. W środę na wiecu wyborczym zwolennicy kontrowersyjnego polityka za jego namową przy użyciu drabiny ściągnęli flagę z budynku urzędu.

Orlen Oil Motor Lublin w pierwszym domowym meczu pokonał drużynę z Częstochowy. Teraz chce zrobić to samo z ekipą z Rybnika

Orlen Oil Motor Lublin podejmie w piątek Innpro ROW Rybnik. Faworyt jest tylko jeden

Jeszcze na dobre nie opadły emocje po wyjazdowej wygranej w hicie trzeciej kolejki nad Betard Spartą Wrocław, a już w piątek żużlowcy Orlen Oil Motoru otworzą zmagania w czwartej serii. Do Lublina przyjedzie skazywany na pożarcie beniaminek – Innpro ROW Rybnik. Każdy inny wynik niż pewna wygrana trzykrotnych mistrzów Polski będzie sensacją

Grzegorz Braun (z prawej) ma kłopoty. Uchylenia jego immunitetu domaga się szef resortu sprawiedliwości
polityka

Adam Bodnar chce ukarania Grzegorza Brauna. Za zabranie ukraińskiej flagi

Ekscesy Grzegorza Brauna nie pozostaną bezkarne - oświadczył dzisiaj minister sprawiedliwości Adam Bodnar, odnosząc się do zachowania polityka w szpitalu w Oleśnicy oraz na wiecu w Białej Podlaskiej.

Grafika stworzona przy użyciu SI
magazyn

"Umiem rozmawiać o sensie życia i tworzyć sonety"

O tym czy jest sztuczna inteligencja, do czego służy, jak widzi ludzi i przyszłość społeczeństwa rozmawiamy ze...sztuczną inteligencją. Na nasze pytania odpowiada Chat GPT w wersji 4.o - najpopularniejszy model językowy na świecie.

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas
przyroda

Zamkowe owce z Janowca rozpoczęły wypas

Tuż przed długim weekendem majowym do Janowca wróciły owce. Jest ich 43, a ich zadaniem jest pielęgnacja zamkowego krajobrazu poprzez poprawę tzw. bioróżnorodności parku.

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku
pogoda
film

Jaka pogoda na majówkę? Ładnie i ciepło, ale tylko do piątku

Długi weekend majowy rozpocznie się pogodowym optymizmem – słonecznie, sucho i coraz cieplej. W piątek czeka nas 20°C i spokojne niebo. Niestety, sobota i niedziela będą już chłodniejsze z możliwymi miejscowo niewielkimi opadami deszczu.

Po bezbramkowym remisie w Opolu Górnik zagra u siebie z Pogonią Siedlce

Górnik Łęczna w piątek zagra z Pogonią Siedlce. Celem powrót na ścieżkę zwycięstw

Po wyjazdowym remisie w Opolu piłkarze Górnika Łęczna wracają na swój stadion. W piątek (godz. 19) zielono-czarni podejmą broniącą się przed spadkiem Pogoń Siedlce z byłym napastnikiem łęcznian w składzie

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie
zdjęcia

Polonez w lubartowskim parku. Tańczyli i świętowali - historycznie

Trzeci maja dopiero w sobotę, ale tegoroczni maturzyści Zespołu Szkół nr 2 im. ks. P.K. Sanguszki w Lubartowie już w zeszłym tygodniu postanowoli to święto uczczić. Zatańczyli poloneza w miejskim parku.

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

Ryzykant wyprzedzał na wzniesieniu i podwójnej ciągłej. Dwa auta rozbite

62-latek na drodze w Wólce Hrusińskiej w gminie Krasnobród popełnił poważny błąd. Zaczął wyprzedzać na wzniesieniu i doprowadził do kolizji z autem jadącym z przeciwnej strony.

Mathieu Scalet od pierwszy od lutego pojawił się ostatnio w podstawowym składzie Motoru

Motor w piątek zagra sparing z Widzewem, kolejny mecz w lidze dopiero 9 maja

Motor kolejny mecz o punkty zagra dopiero 9 maja. Żótło-biało-niebiescy zmierzą się wtedy u siebie z Piastem Gliwice (godz. 18). To nie znaczy jednak, że piłkarze Mateusza Stolarskiego będą mieli wolne. W piątek o godz. 12 czeka ich sparing z Widzewem Łódź.

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna zakończony skandalem. Usunęli flagę Ukrainy

Wiec wyborczy Grzegorza Brauna w Białej Podlaskiej zakończył się skandalem. Przy pomocy swoich zwolenników kandydat na prezydenta Polski usunął z budynku Urzędu Miasta flagę Ukrainy.

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Mateusza Morawieckiego
samorząd

Jarosław Gowin wraca do gry. Nowa rola byłego wicepremiera w Chełmie

Jarosław Gowin, były wicepremier i minister nauki w rządzie Zjednoczonej Prawicy ma nową pracę. Został pełnomocnikiem ds. współpracy z uczelniami wyższymi oraz partnerstwa międzynarodowego w kancelarii prezydenta miasta Chełm, Jakuba Banaszka.

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0
galeria

Kewin Sasak (Bogdanka LUK Lublin): W sobotę zagramy tak, jakby nadal było 0:0

Pierwszy mecz finałowy PlusLigi dla drużyny z Lublina. Bogdanka LUK pokonała na wyjeździe ALuron CMC Wartę Zawiercie 3:0. Jak środowe spotkanie oceniają obie ekipy?

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie
Historia
galeria

Uroczyste pochody pierwszomajowe. Jak kiedyś obchodzono 1-maja w Lublinie

Święto Pracy, czyli 1-maja było jednym z najważniejszych świąt w czasach PRL, które obchodzono nad wyraz uroczyście, najczęściej z udziałem najwyższych władz partyjnych. O tym, w jaki sposób obchodzono to święto świadczą liczne, archiwalne fotografie.

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Majówka czas start. Policja apeluje o rozwagę na drogach

Długi weekend majowy to czas, gdy Polacy tłumnie ruszają w drogę na zasłużony odpoczynek. Jednak policja apeluje, by w tym czasie nie wyłączać myślenia i pamiętać o zdrowym rozsądku podczas błogiego wypoczynku.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium