Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

koronawirus

13 listopada 2020 r.
12:44

Ponure żniwa z pierwszej fali pandemii koronawirusa. "Są pacjenci, którzy umierają w domu"

30 3 A A
Renata Florek-Szymańska
Renata Florek-Szymańska

Są pacjenci, którzy umierają w domu, bo nie doczekali się na pomoc lekarza – mówi Renata Florek-Szymańska, chirurg naczyniowy z Lublina.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
  • W październiku tego roku liczba zgonów w całym kraju wzrosła aż o 40 proc. w porównaniu do ubiegłego roku. Był to jednocześnie najwyższy wzrost od 5 lat. Co może być tego przyczyną?

– Na pewno są zgony u pacjentów z Covid-19, których liczba niestety utrzymuje się na dość wysokim poziomie, ale nie tylko. Są to również w dużej mierze „żniwa” jeszcze pierwszej fali epidemii, kiedy pacjenci niezakażeni SARS-CoV-2 zostali w dużym stopniu pozbawieni dostępu do ochrony zdrowia w czasie wiosennego lockdownu. Wówczas w znacznej mierze zostały ograniczone diagnostyka i leczenie planowe chorób, zarówno w warunkach szpitalnych jak i ambulatoryjnych, a tym samym zabrakło odpowiednio wczesnej i skutecznej diagnostyki, która mogłaby zatrzymać rozwój choroby. Z jej obecności niektórzy pacjenci mogli nawet nie zdawać sobie sprawy. Chodzi tu m.in. o pacjentów onkologicznych, kardiologicznych, ale też np. wymagających interwencji chirurgicznych. Niestety teraz ta sytuacja może się tylko pogłębiać, bo planowe zabiegi praktycznie się nie odbywają, przyjmowani są tylko pacjenci w ostrych stanach.

Wielu pacjentów boi się też szpitali, które kojarzą z zakażeniem koronawirusem, więc w ogóle nie zgłaszają się do lekarza.

  • Miała pani taki pacjentów, których stan znacznie się pogorszył, bo nie mogli dostać się np. do lekarza specjalisty?

– Kilka tygodni temu trafił do mnie pacjent z sepsą. Jako chirurg naczyniowy nie mogłam mu już pomóc, trzeba było ratować jego życie i amputować nogę poniżej kolana. Wcześniej korzystał z teleporad, które najwyraźniej zawiodły, skoro trafił do szpitala w stanie zagrażającym jego życiu. Na szczęście przeżył. A ilu jest pacjentów, którzy w trakcie takich teleporad w ogóle nie są dobrze zdiagnozowani albo wdrożone jest nieodpowiednie leczenie? To m.in. brakiem diagnozy postawionej w odpowiednim momencie można tłumaczyć rosnącą ostatnio liczbę nagłych zgonów. Są pacjenci, którzy umierają w domu, bo nie doczekali się na pomoc lekarza.

Aktualnie nasz oddział praktycznie nie wykonuje zabiegów planowych. Wspomagamy chirurgię ogólną i operujemy w stanach zagrożenia życia.

  • Czy to wynika z przekształcania łóżek w miejsca dla pacjentów covidowych?

– Owszem, liczba łóżek dla pacjentów niezakażonych w wielu szpitalach została znacznie okrojona, w związku z koniecznością zabezpieczenia bazy dla pacjentów z Covid-19. Problemem jest też brak kadry. Bardzo dużo medyków jest zakażonych, te braki również ograniczają pracę oddziałów, nie tylko w naszym szpitalu przy al. Kraśnickiej w Lublinie, ale też w innych placówkach. Braki personelu są bardzo widoczne w grupie pielęgniarek. W całym kraju jest ich 200 tys., a powinno być przynajmniej dwa razy więcej. Jeśli doliczyć do tego wyłączenie z pracy z powodu zakażenia czy zwolnienia lekarskiego, to mówimy już o poważnym problemie z obsadą kadrową.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?
QUIZ

Jedno zdjęcie, trzy słowa - rozpoznasz znanych lubelskich celebrytów?

Ich nazwiska zna cała Polska, pojawiają się na scenach, boiskach oraz szklanych ekranach. Mało kto wie, że są związani z województwem lubelskim.

Choinka za krew

Choinka za krew

Honorowi dawcy nie będą musieli kupować choinki. W najbliższą środę, leśnicy podarują drzewko każdemu, kto zdecyduje się oddać krew.

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Ukradli skarbonkę z napiwkami. Słono za to zapłacą

Zamojscy policjanci zatrzymali dwóch złodziei, którzy połasili się na napiwki jednej z restauracji. Grozi im kilka lat więzienia.

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Muzyka, wino i śpiew - niedziela na zamku w Janowcu

Świąteczne utwory wykonanywane na żywo, stoiska gastronomiczne, kramy z ozdobami, św. Mikołaj, warsztaty plastyczne, animacje z Magicznymi Ogrodami - to wszystko i wiele więcej czeka na wszystkich, którzy w sobotę i niedzielę wybiorą się do zamku w Janowcu.

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Jak wyłączyć iPhone’a i go zresetować?

Prawdopodobnie większość osób choć raz w życiu musiała zresetować swój telefon. Zazwyczaj użytkownik telefonu jest do tego zmuszony ze względu na to, że urządzenie nie odpowiada i nie można z nim nic zrobić. Smartfon warto jednak zresetować również wtedy, gdy przekazuje się go w użytkowanie innej osobie. Co muszą zrobić posiadacze iPhone’a, by zresetować swoje smartfony?

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Nie idzie u siebie, to może pójdzie na wyjeździe? Azoty Puławy zagrają w Lubinie

Trzy porażki z rzędu przed własną publicznością i na razie wystarczy. W niedzielę Azoty Puławy poszukają punktów w Lubinie. Tamtejsze Zagłębie to czwarta drużyna w tabeli Orlen Superligi, tyle że od końca. Spotkanie zaplanowano na godz. 16.

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Kinga Linkiewicz idzie jak burza. Podbiła publiczność w Rydze

Wokalny talent Kingi Linkiewicz przekracza kolejne granice. Tym razem, 23-latka podbiła Rygę. To jej jedenasty międzynarodowy sukces.

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Lublin ogłasza konkurs na realizację programu „Dzielnice Kultury”

Miasto Lublin ogłosiło konkurs na realizację zadań z zakresu kultury i sztuki w ramach programu „Dzielnice Kultury” na 2025 rok. Oferty można składać do 30 grudnia 2024 roku.

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

Eliminacje mistrzostw świata 2026 w piłce nożnej. Jedna z potęg w grupie z Polakami

W piątek punktualnie w południe w siedzibie FIFA rozlosowano grupy eliminacji mistrzostw świata, które w 2026 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie i Meksyku. Losowana z drugiego koszyka Polska trafiła do grupy G, gdzie zagra między innymi z jedną z europejskich potęg. Którą? Odpowiedź poznamy w przyszłym roku

Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV
DO ZOBACZENIA
film

Wiedźmin IV na pierwszym zwiastunie, W roli głównej: Ciri (wideo)

Kiedyś jej szukaliśmy, teraz się w nią wcielimy. Sześć minut z Ciri, bohaterka gry Wiedźmin IV.

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

Poszukiwany za brutalne gwałty zatrzymany w Czechach

50-latek poszukiwany za brutalne gwałty i rozboje wpadł pod Pragą. Był poszukiwany od 2018 roku.

Laura Miskiniene to liderka Polskiego Cukru AZS UMCS Lublin

Po liderze czas na wicelidera. Polski Cukier AZS UMCS zagra u siebie z VBW Gdynia

Polski Cukier AZS UMCS w niedzielę zagra kolejny hitowy mecz. Tym razem przeciwnikiem będzie VBW Gdynia.

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Potrącił mężczyznę i uciekł z miejsca zdarzenia. Targały nim wyrzuty sumienia

Do tragicznego wypadku na drodze doszło w nocy z czwartku na piątek. Kierowca uciekł z miejsca zdarzenia, jednak w piątek rano zgłosił się na policję.

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

ChKS Chełm celuje w trzynaste zwycięstwo, PZL Leonardo Avia kontra wicelider tabeli

W ramach trzeciej rundy Tauron Pucharu Polski ChKS Chełm ponownie okazał się lepszy od rywali zza miedzy i pokonał PZL Leonardo Avię 3:0. W weekend obie nasze drużyny wracają do walki o ligowe punkty. I obie na parkiecie zameldują się w sobotę. Zdecydowanie trudniejszego rywala mają świdniczanie, którzy zmierzą się z drugim zespołem w tabeli.

Jaka pogoda czeka nas w weekend?
film

Jaka pogoda czeka nas w weekend?

Pogodę na Lubelszczyźnie w najbliższy weekend początkowo kształtował będzie wyż przemieszczający się przez Polskę w kierunku Ukrainy i Rumunii. Przyniesie nam trochę rozpogodzeń, ale i niższe wartości temperatury. W niedzielę, za sprawą głębokiego niżu z centrum nad Zatoką Botnicką, znajdziemy się pod wpływem cyrkulacji zachodniej. Napłyną wilgotne masy powietrzne, a w związku z tym nastąpi wzrost zachmurzenia i opady atmosferyczne oraz porywisty i „nieprzyjemny” wiatr.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium