Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 czerwca 2019 r.
8:08

11-latka z Aspergerem poniżana i straszona więzieniem. Wstrząsające nagrania ze szkoły [wideo]

443 27 A A

11-letnia Weronika ma orzeczenie o niepełnosprawności. Cierpi na zespół Aspergera, czyli zaburzenie ze spektrum autyzmu, charakteryzujące się trudnością w relacjach społecznych, nieakceptowaniem zmian przy normalnej inteligencji.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

List do rzecznika

- Nazywam się Weronika Bartczak i mam 11 lat, chodzę do piątej klasy. Mam zespół Aspergera. Jestem poniżana przy całej klasie przez nauczyciela. Wyzywają mnie i straszą policjantem, księdzem, szkołą specjalną, więzieniem i pokojem bez klamek. Raz dyrektor i jego żona zaprowadzili mnie do pokoju nauczycielskiego i zamknęli drzwi na klucz. Pan dyrektor zdjął pas i zaczął nim walić o krzesło. Kazał mi się kłaść, kiedy się nie zgadzałam, zaczął mnie szarpać i kłaść na siłę. Wyzywał mnie przy tym od najgorszych, a jego żona się śmiała. Mam zakaz zbliżania się do innych dzieci, nauczyciele opowiadają kłamstwa na mój temat. Przez to wszystko boję się chodzić do szkoły – to list, który Weronika wysłała do Rzecznika Praw Dziecka.

Matka dziewczynki, czując bezsilność, postanowiła sprawdzić, do czego dochodzi za murami szkoły jej córki. - Kiedy zdarzyła się sytuacja, że pan dyrektor zaprowadził córkę do gabinetu i uderzał pasem koło niej, następnego dnia dałam jej do plecaka dyktafon, który nosiła ponad miesiąc – mówi Marta Bartczak, mama Weroniki.

Zarejestrowane nagrania są wstrząsające. - Ja do ciebie mówię, a ty długopis pchasz do buzi. Normalny człowiek już by to dawno odłożył. Ty nie jesteś niemowlę, że ci kupiono gryzaczka. Ty o seksie myślisz, a jak gumową kaczuszkę to gryziesz. Głodna jesteś? To idź go zjedz za ścianą! – słychać w nagraniu.

„Gryzak”, o którym mówi w nagraniu dyrektor szkoły, to specjalna nakładka na długopis. Jest przeznaczona dla dzieci autystycznych i spełnia funkcje terapeutyczne. Weronika gryzie gumową końcówkę, gdy jest zdenerwowana.

- Pan dyrektor mnie straszył policją, pokojem bez klamek. Mówił, że mnie wyrzuci ze scholi – wyznaje Weronika.

Z relacji dziewczynki wynika, że ta sytuacja nie była jednorazowym incydentem. - Kiedyś pan dyrektor mi powiedział, że obetnie mojemu żółwiowi łeb. Nie wiem, czemu– dodaje Weronika.

- Kilkukrotnie mi powiedział, że gdyby Weronika była jego dzieckiem, to tak by jej wpie…, żeby nie usiadła. To jest dyrektor szkoły? – komentuje Genowefa Koła, babcia Weroniki.

Jedenastolatka opowiada też o dziwnych zrachowaniach ze strony nauczycielki – pani Anny, prywatnie żony dyrektora. - Kiedy jest przerwa, a na dyżurze jest pani Ania, to nie pozwala mi dotykać innych dzieci. Kiedyś jak dotknęłam czyjeś jabłko, to je wyrzuciła do kosza – opowiada 11-latka i dodaje: W ogóle jest przyzwolenie na to, by dzieci dokuczały słabszym. Kiedyś byliśmy na spacerze, to Maciek powiedział mi, że mam wyjść na środek ulicy, kiedy jechał TIR. Kiedy to zrobiłam i powiedziałam o tym wychowawcy, to powiedział: to tylko żarty są.

Dyrektor szkoły nie miał świadomości, że przez miesiąc był nagrywany przez dziewczynkę. Po miesiącu Weronika przypadkowo zdradziła, że ma przy sobie dyktafon.

- Na drugi dzień pan dyrektor złożył zawiadomienie na policję. Powiedział, że Weronika obnaża się w klasie i pociera o ławkę, co może skutkiem tego, że padła ofiarą molestowania ze strony któregoś z członków rodziny. Pan dyrektor zgłaszając to na policji wskazał poszczególne dzieci w klasie, które są pokrzywdzone przez Weronikę – opowiada matka dziewczynki.

Rozprawa o demoralizację odbyła się 10 maja. - Sędzia przesłuchiwała Weronikę bez udziału psychologa, w obecności matek dzieci z klasy oraz samych dzieci. Uczniowie wcześniej odrażali się Weronice, że załatwią ją w sądzie – zaznacza Bartczak.

W nagraniach, które otrzymaliśmy, dziewczynka ani razu nie mówi do dyrektora, że jest głupi, co zarzucał jej matce. Co więcej na żadnych nagraniach nie ma ani śladu jakiejkolwiek rozmowy na temat rzekomego wkładania rąk do bielizny. Nigdzie też 11-latka nie mówi nic o żadnym swędzeniu w intymnych miejscach.

Dyrektor szkoły nie chciał z nami rozmawiać. - Będziemy rozmawiać po zakończeniu sprawy w sądzie. Też mam nagrania. Nie będziemy o tym teraz rozmawiać – uciął.

Rodzice i nauczyciele niechętnie z nami rozmawiają. Temat podjęły jednak lokalne media. - Ludzie boją się mówić. Nas poinformowali mieszkańcy, którzy mieli już dosyć działań, do jakich dochodziło w szkole – mówi Natalia Ptak z „Dziennika Łódzkiego”.

Wójt gminy był wcześniej informowany o zachowaniu dyrektora. Wydaje się jednak, że nagrania spowodowały, że zorientował się w powadze sytuacji.

- Jestem przerażony tym, co usłyszałem. Chcę poczekać na decyzję sądu i kuratora i podejmę właściwe decyzje - mówi Grzegorz Tularczyk, wójt gminy Konopnica.

Dzień po naszej wizycie w urzędzie wójt zawiesił dyrektora. Jego obowiązki przekazał nowej osobie, niezwiązanej z lokalnym środowiskiem. Sprawą zajęła się prokuratura. Także w kuratorium toczy się postępowanie wobec dyrektora.

e-Wydanie
Czytaj więcej o:

Komentarze 27

Najlepsze · Najnowsze
Avatar
R. / 12 czerwca 2019 o 12:14
+33
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygrywały konkursy kuratoryjne i olimpiady przedmiotowe i to wcale nie z jednego przedmiotu. Po dziewczynce z materiału też widać ponadprzeciętną elokwencję jak na 11-latkę. Jako nauczycielowi nóż mi się w kieszeni otwiera słuchając nagrań i tego jak zachowywał się dyrektor. Mam ogromną nadzieję, że Rzecznik Dyscyplinarny podejmie jedyną właściwą decyzję w przypadku tego pana. A rodzicom i dziewczynce życzę wiele siły i wytrwałości. Wszystko się ułoży i mam nadzieję, że będziecie już spotykać samych dobrych ludzi na Waszej drodze. Ściskam!
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygr... rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 08:26
+28
Taaaaa podwyżkę im dać !!!! Ciągle mało, mało, mało. Poza karą wymierzoną przez kuratorium sprawy karnej z urzedu za znęcanie się nad niepełnosprawnym dzieckiem, na miejscu rodziców wniosłabym pozew z powództwa cywilnego o odszkodowanie. Jak tak taki,,nauczyciel,, zapłaci za leczenie takiego dziecka to zrozumie. Tylko dotkliwa kara finansowa może czegoś nauczyć.
Avatar
olo / 12 czerwca 2019 o 11:27
+25
Ja pie....lę, ten dyrektor to nawet nie nadaje się do pasienia świń..... ale mamy poziom dydaktyczny w niektórych szkołach? Kto go zatrudnił, że te wszystkie KOMISYJE nie widziały, że to jakiś beton? Żeby tak dziecko chore traktować?
Avatar
Pfffff / 12 czerwca 2019 o 09:12
+20
To nie jest wina tego człowieka to     SYSTEM zrobił z niego  p-cę ,Kto tam uczy religii też  brak reakcji ,To ujawniony jeden przypadek  a ile jest tysięcy podobnych w szkołach .a bedzie jeszcze gorzej ,To co pani minister zrobiła dzieciom powinna wyladować za kratami a nie w UE
 Co Ty człowieku bredzisz.  Żaden ,,system" nie zwalnia człowieka z bycia człowiekiem  !!! To nie system, tylko ludzie, bo ludzie tworzą system. To co teraz dzieje się z ludźmi przechodzi wszelkie wyobrażenie. Ludzie wyzbyli się człowieczeństwa.  Tylko władza,  pieniądz się liczy.  
 Co Ty człowieku bredzisz.  Żaden ,,system" nie zwalnia człowieka z bycia człowiekiem  !!! To nie system, tylko ludzie, bo ludzie tworzą system. To co teraz dzieje się z ludźmi przechodzi wszelkie wyobrażenie. Ludzie wyzbyli się człowieczeństwa.  Tylko władza,  pieniądz się liczy.   rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 08:45
+20
Bydło nie nauczyciel!
Avatar
sliwa / 12 czerwca 2019 o 08:41
+18
Wylewają swoje frustrację na niewinnych dzieciach. Przecież to może i do samobójstwa doprowadzić. 10 lat więzienia co najmniej! Kto się "zajmuje" naszymi dziećmi? Ile jest przypadków znęcania się nauczyciela nad uczniem, które jeszcze nie zostały odkryte?
Avatar
Mmmmmmmmmm / 12 czerwca 2019 o 10:47
+15
Proste jedno pytanie: dlaczego takie dzieci są razem z normalnymi,  terroryzują całą klasę, nauczycieli i nie pozwalają realizować materiału? przecież są dla nich specjalne, lepsze  dla nich szkoły.
 Po pierwsze nie ma informacji, żeby z dziewczynką był taki akurat problem. Po drugie jeśli nawet tak było, jeśli dziewczynka przez jakieś swoje zachowanie utrudniala pracę klasy to jak to się ma do tego, w jaki sposób traktowali ją nauczyciele? Czy to Pani zdaniem właściwa reakcja, dążenie do rozwiązania problemu? Czy tylko sposób wyrzucenia swoich frustracji na chorym dziecku przez niedojrzalych emocjonalnie dorosłych? Takie zachowania ze strony dyrektora i nauczycielki mogły tylko potegowac problemy z zachowaniem dziewczynki 
 Po pierwsze nie ma informacji, żeby z dziewczynką był taki akurat problem. Po drugie jeśli nawet tak było, jeśli dziewczynka przez jakieś swoje zachowanie utrudniala pracę klasy to jak to się ma do tego, w jaki sposób traktowali ją nauczyciele? Czy to Pani zdaniem właściwa reakcja, dążenie do rozwiązania problemu? Czy tylko sposób wyrzucenia swoich frustracji na chorym dziecku przez niedojrzalych emocjonalnie dorosłych? Takie zachowania ze strony dyrektora i nauczycielki mogły tylko potegowac problemy z zachowaniem dziewczynki  rozwiń
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 09:43
+13
******niepelnosprawni.pl/ledge/x/2419 . Ci co uważają takie dzieci za kreatury niech przeczytają. Aż się krew w człowieku gotuję jacy ludzie są podli. Tylko jak by im to się przytrafiło czy też by nazywali tak swoje dzieci.
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 21:29
+11
Jak mieszkałem w Anglii zaobserwowałem taką sytuację. Był piątek. Rodzina z niepełnosprawnym nastolatkiem przychodzi do pubu. W pubie pełno ludzi. Oni siadają, coś zamawiają. Dziecko trochę hałasuje. Nikt nie zwraca im uwagi. Na koniec ojciec z niepełnosprawnym synem przyłącza się do gry w bilarda do grupy podpitych mężczyzn, wszyscy się bawią i akceptują taką sytuację. Nikt nikogo nie poniża. CO JEST NIE TAK Z NASZYM SPOŁECZEŃSTWEM?????
Avatar
X / 12 czerwca 2019 o 16:05
+9
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygrywały konkursy kuratoryjne i olimpiady przedmiotowe i to wcale nie z jednego przedmiotu. Po dziewczynce z materiału też widać ponadprzeciętną elokwencję jak na 11-latkę. Jako nauczycielowi nóż mi się w kieszeni otwiera słuchając nagrań i tego jak zachowywał się dyrektor. Mam ogromną nadzieję, że Rzecznik Dyscyplinarny podejmie jedyną właściwą decyzję w przypadku tego pana. A rodzicom i dziewczynce życzę wiele siły i wytrwałości. Wszystko się ułoży i mam nadzieję, że będziecie już spotykać samych dobrych ludzi na Waszej drodze. Ściskam!
 I takich nauczycieli nam trzeba. Dziękuję. przywraca mi Pani wiarę w nauczycieli .  Swoją drogą to prawda,  wbrew pozorom to są baaaarrrdzooo inteligentne 
 I takich nauczycieli nam trzeba. Dziękuję. przywraca mi Pani wiarę w nauczycieli .  Swoją drogą to prawda,  wbrew pozorom to są baaaarrrdzooo inteligentne  rozwiń
Avatar
SANTIAGO / 16 września 2019 o 18:16
0
TEN DYREKTOR TO NIEZŁY JEST :) WIDAĆ ŻE LUBI SE POMACAĆ...
Avatar
kazik / 7 sierpnia 2019 o 12:46
+2
Czy dyrektorzy podlegają jakiejś weryfikacji ?. Wyrażnie facet nie ma pojęcia o tym co robi. Nawet nie chce i tworzy własną pedagogikę.
Avatar
zyczliwy / 12 czerwca 2019 o 22:10
+1
Jestes pustym nie wyedukowanym osobnikiem poczytaj pan o chorobach ludzkich i zamknij sie w komurce moze zrozumiesz o ludzkim cierpieniu cyego Ci nie zycze.dobrego zdrowia na przyszlosc.
Avatar
Ja / 12 czerwca 2019 o 21:34
-8
Proste jedno pytanie: dlaczego takie dzieci są razem z normalnymi,  terroryzują całą klasę, nauczycieli i nie pozwalają realizować materiału? przecież są dla nich specjalne, lepsze  dla nich szkoły. [/quote] [quote] bo teraz kształcimy tumanówi program nie musi być realizowany,jak to mówiom przez zabawe do nauki i takie tam pier..nieochopinie.głabami sie lepiej rzadzi ,pis coś o tym wie
Do hehe: "tuman" to sam jestes tŁumanie bo pisze sie mówią a nie mowiom. 
Avatar
Gość / 12 czerwca 2019 o 21:29
+11
Jak mieszkałem w Anglii zaobserwowałem taką sytuację. Był piątek. Rodzina z niepełnosprawnym nastolatkiem przychodzi do pubu. W pubie pełno ludzi. Oni siadają, coś zamawiają. Dziecko trochę hałasuje. Nikt nie zwraca im uwagi. Na koniec ojciec z niepełnosprawnym synem przyłącza się do gry w bilarda do grupy podpitych mężczyzn, wszyscy się bawią i akceptują taką sytuację. Nikt nikogo nie poniża. CO JEST NIE TAK Z NASZYM SPOŁECZEŃSTWEM?????
Avatar
hehe / 12 czerwca 2019 o 16:23
-9
Proste jedno pytanie: dlaczego takie dzieci są razem z normalnymi,  terroryzują całą klasę, nauczycieli i nie pozwalają realizować materiału? przecież są dla nich specjalne, lepsze  dla nich szkoły.
bo teraz kształcimy tumanówi program nie musi być realizowany,jak to mówiom przez zabawe do nauki i takie tam pier..nieochopinie.głabami sie lepiej rzadzi ,pis coś o tym wie
 wiedziałem tumany ,ze wam sie wpis nie spodoba hehe
Avatar
X / 12 czerwca 2019 o 16:05
+9
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygrywały konkursy kuratoryjne i olimpiady przedmiotowe i to wcale nie z jednego przedmiotu. Po dziewczynce z materiału też widać ponadprzeciętną elokwencję jak na 11-latkę. Jako nauczycielowi nóż mi się w kieszeni otwiera słuchając nagrań i tego jak zachowywał się dyrektor. Mam ogromną nadzieję, że Rzecznik Dyscyplinarny podejmie jedyną właściwą decyzję w przypadku tego pana. A rodzicom i dziewczynce życzę wiele siły i wytrwałości. Wszystko się ułoży i mam nadzieję, że będziecie już spotykać samych dobrych ludzi na Waszej drodze. Ściskam!
 I takich nauczycieli nam trzeba. Dziękuję. przywraca mi Pani wiarę w nauczycieli .  Swoją drogą to prawda,  wbrew pozorom to są baaaarrrdzooo inteligentne 
 I takich nauczycieli nam trzeba. Dziękuję. przywraca mi Pani wiarę w nauczycieli .  Swoją drogą to prawda,  wbrew pozorom to są baaaarrrdzooo inteligentne  rozwiń
Avatar
ewaa / 12 czerwca 2019 o 13:22
0
która to szkoła????
Avatar
hehe / 12 czerwca 2019 o 12:18
-8
Proste jedno pytanie: dlaczego takie dzieci są razem z normalnymi,  terroryzują całą klasę, nauczycieli i nie pozwalają realizować materiału? przecież są dla nich specjalne, lepsze  dla nich szkoły.
 bo teraz kształcimy tumanówi program nie musi być realizowany,jak to mówiom przez zabawe do nauki i takie tam pier..nieochopinie.głabami sie lepiej rzadzi ,pis coś o tym wie
Avatar
R. / 12 czerwca 2019 o 12:14
+33
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygrywały konkursy kuratoryjne i olimpiady przedmiotowe i to wcale nie z jednego przedmiotu. Po dziewczynce z materiału też widać ponadprzeciętną elokwencję jak na 11-latkę. Jako nauczycielowi nóż mi się w kieszeni otwiera słuchając nagrań i tego jak zachowywał się dyrektor. Mam ogromną nadzieję, że Rzecznik Dyscyplinarny podejmie jedyną właściwą decyzję w przypadku tego pana. A rodzicom i dziewczynce życzę wiele siły i wytrwałości. Wszystko się ułoży i mam nadzieję, że będziecie już spotykać samych dobrych ludzi na Waszej drodze. Ściskam!
Jestem nauczycielem z 8-letnim stażem. W swojej dotychczasowej pracy miałem możliwość uczyć klasy, w których znajdowały się dzieci z aspergerem. O ile rzeczywiście niekiedy były problemy z zachowaniem dyscypliny, bo te dzieciaki po prostu nie rozumiały pewnych utartych schematów społecznych (choć należy też podkreślić, że nawet te problemy nijak mają się do tego jak czasem zachowują się te "zdrowe" dzieci), o tyle ilorazem inteligencji te dzieciaki biły na łeb na szyję swoich rówieśników. Były to dzieci ponadprzeciętne, często wygr... rozwiń