Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 grudnia 2011 r.
17:38
Edytuj ten wpis

70 rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor

Japońskie myśliwce Mitsubishi Zero startują z lotniskowca  "Hiryu” (Latający Smok) na  Pearl Harbor
Japońskie myśliwce Mitsubishi Zero startują z lotniskowca \"Hiryu” (Latający Smok) na Pearl Harbor

Dokładnie siedemdziesiąt lat temu rozpoczęła się dla Stanów Zjednoczonych II wojna światowa. Japończycy zaatakowali Pearl Harbor.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ameryka oczywiście wiedziała, że 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, potem na inne kraje zachodnioeuropejskie i wreszcie - 22 czerwca 1941 roku - na Związek Radziecki. Jednak dopiero po bezpośrednim ciosie zadanym jej przez Japonię przystąpiła do wojny.

7 grudnia 1941 roku o godzinie 6:10 rano z siedmiu japońskich lotniskowców, które zbliżyły się w zasięg lotu do amerykańskiej bazy marynarki wojennej Pearl Harbor na Hawajach, ruszyła nawałnica samolotów bojowych pod dowództwem komandora Mitsuo Fuchidy.

Wykonywali wydany 4 listopada tegoż roku rozkaz admirała Isoroku Yamamoto , a polegający na zniszczeniu amerykańskiej Floty Pacyfiku i otwarciu drogi do morskiej inwazji Japonii na USA.

Prace nad inwazją trwały od dawna. Co ciekawe informacje o nich docierały do Stanów. Po pierwsze, dzięki złamaniu przez zespół amerykańskich kryptologów Williama Fredericka Friedmana najbardziej skomplikowanego japońskiego szyfru militarnego tzw. "Kodu Purpurowego”.



Po drugie, z... Moskwy. Pracujący, jako attache, w ambasadzie Niemiec w Tokio, agent GRU Richard Sorge przy współpracy japońskiego komentatora prasowego Hotsumi Ozaki, który miał dostęp do premiera Japonii Fumimaro Konoe, zdobył informację o ataku.

Sorge wcześniej informował Moskwę o dacie napaści Niemiec, ale Stalin ją zlekceważył. Potem zdobył informację, że Japonia nie uderzy równocześnie z Niemcami na Rosję Radziecką, dzięki czemu Stalin mógł wszystkie siły skoncentrować na froncie niemieckim. Kiedy więc uzyskał kolejną informację, że Japonia zaatakuje Stany, polecił przekazać ją do USA, od których spodziewał się pomocy militarnej. W tym samym czasie, w połowie października 1941 roku, Sorge i jego japoński pomocnik zostają aresztowani.

Jak wynika z ostatnio odtajnionych zasobów archiwalnych, jeszcze trzy dni przed japońskim atakiem prezydent Roosevelt otrzymał notkę od wywiadu, mówiącą o niezwykłym zainteresowaniu militarnym Japonii Hawajami i potencjalnej groźbie agresji.

Niestety, Waszyngton zignorował ostrzeżenia przed napaścią japońską, jak wcześniej Moskwa przed niemiecką. Następował zatem ciąg dalszy...

O godzinie 6:45 niszczyciel USS Ward dostrzega i atakuje małą japońską łódź podwodną u wejścia do portu Pearl Harbor. Natychmiast raportuje zdarzenie. O 7:02 operator radaru tej jednostki dostrzega na ekranie zmasowany ruch. Raportuje atak.

O 7:20 centrum radiolokacji ocenia, że operator z "Warda” się... pomylił i nie potrafił odróżnić samolotów wroga od amerykańskich.

O 7:40 pierwsza fala uderzeniowa dociera nad Pearl Harbor. Dziewięć minut później komandor Fuchida nadaje ze swego myśliwca Mistubishi Zero komunikat: "Tora, Tora, Tora” - oznaczający pełne zaskoczenie Amerykanów. Na dole rozgrywa się piekło. Znamy je z filmów.

Do godziny 13:00 zniszczeniu ulega niemal cała Flota Pacyfiku dziewięć okrętów liniowych, trzy krążowniki, trzy zbiornikowce i siedemnaście niszczycieli oraz 188 samolotów. Lotniskowce "Lexington” i "Enterprise”, które opuściły Pearl Harbor wcześniej, ocalały. Amerykanie stracili 2403 ludzi, w tym 2117 z marynarki i piechoty morskiej, 1178 zostało rannych.

Klęska była porażająca. 8 grudnia 1941 roku przed połączonymi izbami parlamentu, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt w porywającym przemówieniu nazwał wydarzenie sprzed kilkunastu godzin "Dniem Hańby” ("Day of Infamy”) i wypowiedział wojnę Japonii. Kończył tym samym z polityką wojennego izolacjonizmu i niemieszania się w wydarzenie zapoczątkowane atakiem na Westerplatte.

Dziś w Pearl Harbor znajduje się muzeum tamtych wydarzeń. Na tablicy upamiętniającej ofiary ataku znajduje się niemało polskich nazwisk.

Co roku data 7 grudnia 1941 roku obchodzona jest jako ważne memento. Dziś spodziewany jest tam prezydent Barack Obama, urodzony w Honolulu na hawajskiej wyspie Oahu, o pół godziny drogi od miejsca, gdzie II wojna uderzyła w Amerykę.


Pozostałe informacje

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

Targi Terrarystyczne LUBLIN – prawdziwa uczta dla fanów egzotyki!

25 maja odbędą się Targi Terrarystyczne "Exoticarium".

Azoty Puławy niewiele mogły zdziałać w Kwidzynie

Azoty Puławy gorsze od Energa MMTS Kwidzyn

W przedostatniej kolejce w grupie spadkowej Azoty Puławy przegrały z Energa MMTS Kwidzyn 36:40

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis
ZDJĘCIA
galeria

Lublinianka łatwo rozbiła Sygnał, Łada i Tomasovia na remis

Nie było niespodzianki w derbach Lublina. Sygnał przegrał u siebie z Lublinianka aż 0:6. A skoro swój mecz łatwo wygrała też Stal Kraśnik, to w drugiej kolejce z rzędu na szczycie Keeza IV ligi nic się nie zmieniło.

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna
galeria

Na scenie: Studencka Wiosna Teatralna

Pierwsze spektakle już za nami, ale w programie są jeszcze dwa dni i mnóstwo atrakcji. W Lublinie trwa XIII edycja Studenckiej Wiosny Teatralnej.

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Akcja Bezpieczny Lublin: 155 kontroli i 218 badań stanu trzeźwości

Wykroczeń było dużo, ale policjanci podkreślają, że zarejestrowali również sporo pozytywnych zachowań ze strony kierowców. Zwłaszcza w pobliżu przejść dla pieszych.

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są
Dni kultury studenckiej
23 maja 2025, 17:00

Lublinalia 2025: 20 artystów, 3 sceny i 3 dni zabawy. Bilety jeszcze są

Żabson i Bracia Figo Fagot. Zimny gulasz i Młody klakson. Kto jeszcze wystąpi? Lublinalia 2025 rozpoczynają się już w najbliższy weekend.

Mikołaj Kosior strzelił w środę swoją drugą bramkę w tym sezonie

Żelazna defensywa, kolejne zwycięstwo i bezpieczna pozycja Świdniczanki

Kolejna, bardzo ważna wygrana Świdniczanki. Drużyna Łukasza Gieresza pokonała w środowy wieczór Wiślan Skawina 2:0. Dzięki temu, w tabeli grupy czwartej przeskoczyła dwóch rywali i obecnie znajduje się na „bezpiecznym” miejscu.

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów nieletnim. Sejm przegłosował. Co teraz?

Zakaz sprzedaży wszystkich typów e-papierosów osobom nieletnim. Zabroniona ma być też sprzedaż e-papierosów bez nikotyny i woreczków nikotynowych na odległość, w tym przez internet, a także ich reklamowanie – to wszystko znajdziemy w ustawie właśnie uchwalonej przez Sejm.

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie
25 maja 2025, 19:00

Brzmienia kobiecości – Julia Pietrucha i Marta Zalewska wystąpią w Zgrzycie

"Neonova" to nowy projekt Julii Pietruchy i Marty Zalewskiej. Składają się na niego nowe, refleksyjne utwory odnoszące się do życia, relacji wewnętrznych i codziennych spostrzeżeń. Te dwie piękne i zdolne artystki wystąpią w najbliższą niedzielę (25 maja) w lubelskiej Fabryce Kultury Zgrzyt.

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej
ZDJĘCIA
galeria

Poezja, patriotyzm i dobro. SP nr 52 świętuje urodziny patronki, Marii Konopnickiej

Maria Konopnicka – kobieta z charakterem, piórem i misją – zagościła w sercach uczniów Szkoły Podstawowej nr 52 w Lublinie, której jest patronką. W 183. rocznicę urodzin pisarki społeczność szkolna zorganizowała Dzień Patrona.

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

W Żmijowiskach będą szukać śladów Słowian

Osady w Żmijowiskach i Kłodnicy za panowania Bolesława Chrobrego stanowiły ważne punkty na mapie wczesnopiastowskiej ekspansji na zachodnią Lubelszczyznę. Zaraz zaczną się tu szczegółowe badania i odwierty. - To będą kluczowe badania archeologiczne - zapowiadają badacze.

W takim miejscu dzieci mogą odpocząć od szpitalnej codzienności, pobawić się i po prostu częściej uśmiechać
galeria

Tu maluchy częściej się uśmiechają. Kolorowy kącik dla najmłodszych pacjentów

Mają nowiutkie, świetnie wyposażone, komfortowe sale, a teraz także urocze miejsce do zabawy. Kącik Radości dla dzieci leczonych na pediatrii szpitala „papieskiego” w Zamościu powstał dzięki współpracy placówki z Fundacją Dr Clown i Lego Polska.

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski i rzecznik prasowy MSZ Paweł Wroński podczas konferencji prasowej w Brukseli. Minister poinformował, że pomnik zamordowanych polskich więźniów w Miednoje został zdewastowany

Rosjanie zdewastowali pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje

Minister Radosław Sikorski poinformował, że pomnik zamordowanych polskich jeńców w Miednoje został zdewastowany. – Nie zrobili tego wandale, zrobiły to władze kompleksu cmentarnego na polecenie lokalnej prokuratury, a więc na polecenie państwa rosyjskiego – powiedział Sikorski. – To niedopuszczalne ingerowanie Rosji w prawdę historyczną.

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

Miejskie inwestycje pod nowym szyldem. Powstanie Zarząd Inwestycji Miejskich

1 sierpnia w Lublinie zacznie funkcjonować Zarząd Inwestycji Miejskich. Nowa jednostka organizacyjna przejmie zadania dotychczasowego Wydziału Inwestycji i Remontów. Jaki jest cel tej zmiany?

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Meldunek, flaga i odznaczenia. Dzień Strażaka w Zamościu

Do tego wyróżnienia oraz akty nadania wyższych stopni służbowych. A cztery jednostki OSP z tereny powiatu zamojskiego dostały decyzję o ponownym włączeniu do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego – tak wyglądał Dzień Strażaka w KM PSP Zamość.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium