Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

7 grudnia 2011 r.
17:38
Edytuj ten wpis

70 rocznica japońskiego ataku na Pearl Harbor

0 0 A A
Japońskie myśliwce Mitsubishi Zero startują z lotniskowca  "Hiryu” (Latający Smok) na  Pearl Harbor
Japońskie myśliwce Mitsubishi Zero startują z lotniskowca \"Hiryu” (Latający Smok) na Pearl Harbor

Dokładnie siedemdziesiąt lat temu rozpoczęła się dla Stanów Zjednoczonych II wojna światowa. Japończycy zaatakowali Pearl Harbor.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować
Ameryka oczywiście wiedziała, że 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy napadły na Polskę, potem na inne kraje zachodnioeuropejskie i wreszcie - 22 czerwca 1941 roku - na Związek Radziecki. Jednak dopiero po bezpośrednim ciosie zadanym jej przez Japonię przystąpiła do wojny.

7 grudnia 1941 roku o godzinie 6:10 rano z siedmiu japońskich lotniskowców, które zbliżyły się w zasięg lotu do amerykańskiej bazy marynarki wojennej Pearl Harbor na Hawajach, ruszyła nawałnica samolotów bojowych pod dowództwem komandora Mitsuo Fuchidy.

Wykonywali wydany 4 listopada tegoż roku rozkaz admirała Isoroku Yamamoto , a polegający na zniszczeniu amerykańskiej Floty Pacyfiku i otwarciu drogi do morskiej inwazji Japonii na USA.

Prace nad inwazją trwały od dawna. Co ciekawe informacje o nich docierały do Stanów. Po pierwsze, dzięki złamaniu przez zespół amerykańskich kryptologów Williama Fredericka Friedmana najbardziej skomplikowanego japońskiego szyfru militarnego tzw. "Kodu Purpurowego”.



Po drugie, z... Moskwy. Pracujący, jako attache, w ambasadzie Niemiec w Tokio, agent GRU Richard Sorge przy współpracy japońskiego komentatora prasowego Hotsumi Ozaki, który miał dostęp do premiera Japonii Fumimaro Konoe, zdobył informację o ataku.

Sorge wcześniej informował Moskwę o dacie napaści Niemiec, ale Stalin ją zlekceważył. Potem zdobył informację, że Japonia nie uderzy równocześnie z Niemcami na Rosję Radziecką, dzięki czemu Stalin mógł wszystkie siły skoncentrować na froncie niemieckim. Kiedy więc uzyskał kolejną informację, że Japonia zaatakuje Stany, polecił przekazać ją do USA, od których spodziewał się pomocy militarnej. W tym samym czasie, w połowie października 1941 roku, Sorge i jego japoński pomocnik zostają aresztowani.

Jak wynika z ostatnio odtajnionych zasobów archiwalnych, jeszcze trzy dni przed japońskim atakiem prezydent Roosevelt otrzymał notkę od wywiadu, mówiącą o niezwykłym zainteresowaniu militarnym Japonii Hawajami i potencjalnej groźbie agresji.

Niestety, Waszyngton zignorował ostrzeżenia przed napaścią japońską, jak wcześniej Moskwa przed niemiecką. Następował zatem ciąg dalszy...

O godzinie 6:45 niszczyciel USS Ward dostrzega i atakuje małą japońską łódź podwodną u wejścia do portu Pearl Harbor. Natychmiast raportuje zdarzenie. O 7:02 operator radaru tej jednostki dostrzega na ekranie zmasowany ruch. Raportuje atak.

O 7:20 centrum radiolokacji ocenia, że operator z "Warda” się... pomylił i nie potrafił odróżnić samolotów wroga od amerykańskich.

O 7:40 pierwsza fala uderzeniowa dociera nad Pearl Harbor. Dziewięć minut później komandor Fuchida nadaje ze swego myśliwca Mistubishi Zero komunikat: "Tora, Tora, Tora” - oznaczający pełne zaskoczenie Amerykanów. Na dole rozgrywa się piekło. Znamy je z filmów.

Do godziny 13:00 zniszczeniu ulega niemal cała Flota Pacyfiku dziewięć okrętów liniowych, trzy krążowniki, trzy zbiornikowce i siedemnaście niszczycieli oraz 188 samolotów. Lotniskowce "Lexington” i "Enterprise”, które opuściły Pearl Harbor wcześniej, ocalały. Amerykanie stracili 2403 ludzi, w tym 2117 z marynarki i piechoty morskiej, 1178 zostało rannych.

Klęska była porażająca. 8 grudnia 1941 roku przed połączonymi izbami parlamentu, prezydent USA Franklin Delano Roosevelt w porywającym przemówieniu nazwał wydarzenie sprzed kilkunastu godzin "Dniem Hańby” ("Day of Infamy”) i wypowiedział wojnę Japonii. Kończył tym samym z polityką wojennego izolacjonizmu i niemieszania się w wydarzenie zapoczątkowane atakiem na Westerplatte.

Dziś w Pearl Harbor znajduje się muzeum tamtych wydarzeń. Na tablicy upamiętniającej ofiary ataku znajduje się niemało polskich nazwisk.

Co roku data 7 grudnia 1941 roku obchodzona jest jako ważne memento. Dziś spodziewany jest tam prezydent Barack Obama, urodzony w Honolulu na hawajskiej wyspie Oahu, o pół godziny drogi od miejsca, gdzie II wojna uderzyła w Amerykę.


Pozostałe informacje

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

EHF z nowym domem, Polska z niezłym losowaniem

Niedziela zaczęła się od uroczystego otwarcia nowego budynku EHF, tak zwanego Domu Europejskiej Piłki Ręcznej usytuowanego przy Baumgasse 60A w Wiedniu. Sześciopiętrowy, utltranowoczesny obiekt oddany do użytku w ciągu 18 miesięcy będzie miejscem pracy 96 osób.

Kandydat KO na prezydenta RP w niedzielę spotkał się z dużymi przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie i Werbkowicach

Trzaskowski obiecuje efektywną obronę interesów polskiego rolnictwa

Efektywna obrona interesów polskiego rolnictwa jest absolutnym priorytetem - powiedział kandydat KO na prezydenta Rafał Trzaskowski po spotkaniu z przedsiębiorcami rolnymi w Zosinie. Zaznaczył, że Polska powinna prowadzić politykę asertywną, zgodną z naszym interesem. To było kolejne spotkanie w Lubelskiem kandydata PO na prezydenta. Wcześniej był w Werbkowicach.

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Skoki narciarskie. Weekend w Titisee-Neustadt dla reprezentanta gospodarzy. Polacy wreszcie w TOP 10 zawodów

Weekend w Titisse-Neustadt należał do gospodarzy. Zarówno w sobotę jak i niedzielę na skoczni Hochfirstschanze rządził Pius Paschke. Niemiec w sobotę wygrał dość wyraźnie, a w niedzielę dosłownie o centymetry. Polscy kibice doczekali się za to dwóch miejsc w czołowej dziesiątce naszych przedstawicieli

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Azoty Puławy bez punktów w Lubinie. Szybki nokaut po przerwie

Czwarta porażka z rzędu Azotów Puławy. Tym razem w Lubinie z Zagłębiem aż 31:40. O ile w pierwszej połowie drużyna Patryk Kuchczyńskiego często była na prowadzeniu, to w drugiej szybko straciła szansę na zwycięstwo.

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie
Aktualizacja

91 mln 256 tys. 729 zł trafione w Eurojackpot. Tym razem Podkarpacie

Miniony piątek trzynastego wcale nie był pechowy! W Polsce trafiono główną wygraną w Eurojackpot. Szczęśliwy kupon, warty 91 256 729,60 zł, nabyto w punkcie LOTTO w powiecie rzeszowskim (woj. podkarpackie). Ponadto w losowaniu 13 grudnia w Warszawie padła wygrana III stopnia (5+0) w wysokości 1 278 106,60 zł.

Komisarz Monika Dudek

Policjantka potrzebuje naszego wsparcia

Komisarz Monika Dudek to policjantka jednego z wydziałów Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach. W kwietniu pękł jej naczyniak tętniczo-żylny rdzenia kręgowego i doszło do krwotoku śródrdzeniowego. Dziś policjantka potrzebuje wsparcia.

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Trafił za kraty, bo połasił się na „koguta”

Do policyjnego aresztu trafił 47-latek z Radzynia Podlaskiego. Mężczyzna zdemontował i ukradł lampę ostrzegawczą, która zamocowana była na samochodzie zaparkowanym na terenie jednej z miejscowych firm. 47-latek wpadł, bo następnego dnia przechodząc w pobliżu tej firmy został rozpoznany przez właściciela, który przejrzał zapis monitoringu. Sprawcy kradzieży grozi teraz do 5 lat pozbawienia wolności.

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

Grunwald ograł Padwę Zamość. Daleki wyjazd AZS AWF Biała Podlaska bez sukcesu

KPR Padwa Zamość przegrała minimalnie na własnym parkiecie z Grunwaldem Poznań. Nieudany wyjazd AZS AWF Biała Podlaska do Szczecina

To kolejny krok świdnickiego urzędu ku jego cyfryzacji oraz usprawnienia komunikacji z mieszkańcami.

Koniec z postami na spotted? Świdnik ma nową aplikację

Świdnik dołącza do grona miast, które stawiają na nowoczesną komunikację z mieszkańcami. Pomóc ma nowa aplikacja mobilna Świdnik, której celem jest nie tylko usprawnienie przepływu informacji, ale także szybkie reagowanie na zgłoszenia mieszkańców.

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają
Lublin
galeria

Lokalne rękodzieło i świąteczne inspiracje. Sprawunki 2024 już trwają

Warsztaty Kultury w Lublinie wypełniły się dziś niezwykłą atmosferą świątecznych przygotowań. Sprawunki – Targi Wyjątkowych Rzeczy właśnie przyciągają mieszkańców na stare miasto, oferując niebanalne prezenty, lokalne rękodzieło i ekologiczne produkty.

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Monika Skinder została sprinterską mistrzynią Polski

Mistrzostwa Polski odbyły się w słowackim Strskim Plesie przy okazji zawodów Slavic Cup. Skinder była faworytką imprezy, chociaż w tym sezonie reprezentantka MULKS Grupa Oscar Tomaszów Lubelski miała mało startów. Uczestniczka ostatnich igrzysk olimpijskich nie rozpoczęła jeszcze chociażby sezonu w Pucharze Świata.

Weekend w Berecie
foto
galeria

Weekend w Berecie

Wiemy, że lubicie się zabawić w popularnym Berecie. Ostatnio dużo się działo przy okazji imprezy mikołajkowej. To była niezapomniana noc pełną emocji, nostalgii i radości w rytmie najlepszych polskich i zagranicznych przebojów. Tak się bawi Lublin.

Rafał Trzaskowski na spotkaniu w Lublinie

Trzaskowski w Lubelskiem: Polska musi się rozwijać równomiernie

Prezydent powinien dbać, żeby cała Polska rozwijała się równomiernie - powiedział kandydat na prezydenta RP Rafał Trzaskowski podczas spotkania z sympatykami w Werbkowicach (Lubelskie). Stwierdził, że potrzebna jest prezydentura aktywna, która będzie inspirowała rząd.

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków. Łowcy głów zatrzymali go w Holandii

Poszukiwany czerwoną notą Interpolu 59-latek z Lublina został zatrzymany w Holandii. Uciekał przed odsiadką za przemyt narkotyków.

zdjęcie ilustracyjna

Miasto będzie testować bezpłatną linię. Z cmentarza na cmentarz

Jest testowa i bezpłatna. W środę w Zamościu zacznie kursować nowa linia autobusowa „B”.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium