Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

12 czerwca 2018 r.
19:03

To był historyczny szczyt. Co zyskał Kim, a co Trump?

0 2 A A
Historyczny szczyt w Singapurze. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent USA Donald Trump
Historyczny szczyt w Singapurze. Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un i prezydent USA Donald Trump (fot. Youtube )

To był historyczny szczyt w Singapurze. Jakie ustalenia poczynili we wtorek prezydent USA Donald Trump i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un?

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

Jak powiedział na konferencji prasowej Donald Trump, Stany Zjednoczone i Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna zadeklarowały, że wypracują nowe relacje i będą pracować na rzecz pokoju na Półwyspie Koreańskim. KRLD ma poza tym dalej wdrażać program denuklearyzacji oraz współpracować z USA w zakresie więźniów i jeńców wojennych.

Pojawiła się też zapowiedź, że Stany Zjednoczone „zamrożą” amerykańskie ćwiczenia wojskowe prowadzone wspólnie z Koreą Południową.

– Mało kto spodziewał się, że może dojść do sytuacji, w której przywódcy Stanów Zjednoczonych i Korei Północnej spotykają się twarzą w twarz – komentuje Sylwia Szyc, doktorantka w Instytucie Historii UMCS, zajmująca się m.in. historią Korei Północnej.

–Szczególnie, że strona północnokoreańska po 1989 roku wypuszczała przekaz jedynie do Chin lub krajów zaprzyjaźnionych. Ale do tej deklaracji trzeba podchodzić bardzo ostrożnie, chociażby z tego względu, że jest ona ogólna. Ze względu na delikatną sprawę, której ona dotyczy, media i obserwatorzy jej nie krytykują, ale musimy poczekać z ocenami, czy to spotkanie uda się przerodzić w rzeczywiste działania. Spotkanie pokazało, że są szanse na porozumienie, dlatego powinniśmy być dobrej myśli. Znamienne jest to, że nastąpił przełom w prowadzeniu polityki zagranicznej przez reżim północnokoreański – dodaje.

Singapurski szczyt z udziałem Donalda Trumpa i Kim Dzong Una komentował też na gorąco prof. Waldemar Jan Dziak, koreanista, wykładowca kilku polskich wyższych uczelni, m.in. Collegium Civitas i Akademii PISM, autor książek na temat Chin i Korei Północnej.

– Kim Dzong Un niewątpliwie chce zmiany, ale nie dlatego, że zakochał się w zmianie – mówił prof. Dziak, gość Renaty Kim w programie „Newsweek Opinie”. – On musi to zrobić dlatego, że ma świadomość (...), że świat strasznie odskoczył. Korea Północna, mimo że jest wielkim mocarstwem nuklearnym, to jest to jednak parias społeczności międzynarodowej, dyplomatyczny żebrak, kraj ekonomicznie słaby, na poziomie krajów afrykańskich. Dzisiaj wszyscy są zaskoczeni, że w zasadzie „z wielkiej chmury mały deszcz”. Wydano oświadczenie o gotowości do dialogu, do rozmów, ale ważniejsze jest to, co się wydarzyło obok tego oświadczenia. Donald Trump jest bardzo zadowolony, więc zakładamy, że Kim mu coś obiecał – stwierdził ekspert.

Prof. Dziak zauważył też, że do szczytu w Singapurze doszło głównie ze względu na mocne poparcie polityczno-dyplomatyczne Chin dla północnokoreańskiego przywódcy. – W ciągu bardzo krótkiego czasu Kim Dzong Un aż dwukrotnie spotkał się z Xi Jinpingiem (sekretarzem generalnym Komunistycznej Partii Chin – dop. red.). Oni mu powiedzieli, że ma rozmawiać, że rokowania z Koreą Południową i USA to dobry pomysł – przyznał.

Według eksperta rozbrojenie nuklearne Korei Północnej jest możliwe ze względu na zgodę największych mocarstw: Rosji, Stanów Zjednoczonych, Chin i Japonii. Ze strony Pekinu ma istnieć również obawa, że Koreańczycy z Północy spowodują katastrofę nuklearną na terenie poligonu doświadczalnego, oddalonego 70 km od chińskiej granicy.

Pozostałe informacje

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?
wybory 2024

Wyborcza dogrywka w powiecie lubelskim. Kto jeszcze walczy?

Rady gmin, miast i powiatów już wybrane. Część wójtów i burmistrzów także. Są jednak w naszym regionie takie miejsca, gdzie do wyborów, wybrać wójtów i burmistrzów, pójdziemy jeszcze raz.

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Będą włączać latarnie w dzień. O co chodzi?

Dzisiaj w ciągu dnia latarnie wzdłuż drogi krajowej nr 74 czyli tzw. małej obwodnicy Zamościa mogą świecić. Dlaczego? Miasto uprzedza o takiej możliwości i wyjaśnia.

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia
Pogoda na weekend
film

Prognoza pogody na weekend 19-21 kwietnia

Zapraszamy do obejrzenia weekendowej prognozy pogody przygotowanej przez meteorologów z Instytutu Nauk o Ziemi i Środowisku UMCS. Prognozę opracowali meteorolodzy mgr Anna Brzozowska-Junak i dr Krzysztof Siwek. Prezentuje Adam Skiba.

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan

Już koszą. Ale nie wszystkie miejskie trawniki będą gładkie jak dywan. 85 hektarów traw będzie oszczędzona. Wszystko z myślą o klimacie.

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Lider przyjeżdża do Łęcznej, Górnik spróbuje podtrzymać dobrą passę

Po zwycięskiej serii meczów z drużynami z dołu tabeli, w sobotę piłkarzy Górnika Łęczna czeka jedno z najbardziej wymagających starć w tym sezonie. Na stadion przy al. Jana Pawła II przyjedzie zmierzającą do PKO BP Ekstraklasy Lechia Gdańsk (godz. 17.30).

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

Po rozmowach w Brukseli ostra zapowiedź Tuska o ochronie granicy

- Najbliższe tygodnie mogą rozstrzygnąć o losach tej wojny — przesądza premier Donald Tusk po dwudniowym szczycie Unii Europejskiej.

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Bezpieczeństwo i aspekty higieniczne zbiorników na deszczówkę

Instalacja zbiornika na deszczówkę przy gospodarstwie domowym może przynieść różne korzyści – zarówno te ekologiczne, jak i ekonomiczne. Przed zdecydowaniem się na taki krok należy jednak zapoznać się z prawnymi aspektami, które dotyczą, m.in. bezpieczeństwa i opłat. Co więc warto wiedzieć?

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe – klucz do rozwoju swojej kariery

Szkolenia biznesowe stanowią niezależną platformę, która umożliwia udostępnienie poszerzenia Twojej wiedzy, posiadanie i udostępnienie, a także udostępnienie narzędzia umożliwiającego osiągnięcie sukcesu w konkurencyjnym środowisku biznesowym. Zapraszamy do lektury, która umożliwia zrozumienie, szkolenia biznesowe są dostarczane w ramach działania praktycznego. Otrzymujemy korzyści z emisji w szkoleniach, wyjście z formy zasilania, a także najlepsze praktyki, które działają w maksymalizacji wartości użytkowych.

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Najważniejsze zasady przy wyborze roweru dla dzieci

Wybór idealnego rowerka dla dziecka do podjęcia decyzji, który może mieć wpływ na rozwój motoryczny i z jazdy wstępnej. Rower nie tylko zapewnia bezpieczeństwo, ale także zapewnia równowagę i podstawowe bezpieczeństwo. W tym artykule omówimy kluczowe aspekty, które należy uwzględnić przy zakupie rowerka dziecięcego, aby zapewnić wygodę użytkownika, bezpieczeństwo i ilość gier.

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Wnuk kontra Zwolak. Zamość wybierze prezydenta w niedzielę

Różnicą 2854 głosów zamościanek i zamościan Rafał Zwolak pokonał w pierwszej turze wyborów w Zamościu urzędującego prezydenta Andrzeja Wnuka. Czy tę przewagę uda mu się utrzymać również w drugiej i wygrać?

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

Wiosenna Dycha w niedzielę. Będą utrudnienia w ruchu

W związku z organizacją zawodów biegowych na dystansie 10 km w najbliższą niedzielę w Lublinie kierowców czekają utrudnienia w ruchu. Które ulice lepiej omijać?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Motor w niedzielę zagra w Legnicy z Miedzią. Ostatnia szansa rywali na szóstkę?

Po serii udanych meczów z czołówką Motor zmierzy się z rywalem, który znajduje się poza strefą barażową. W niedzielę o godz. 15 piłkarze Mateusza Stolarskiego zagrają na wyjeździe z Miedzią Legnica.

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?
Wybory 2024

Ostatnie starcie wyborcze na Zamojszczyźnie. Gdzie mieszkańcy idą do urn?

W wielu miastach i gminach dawnego województwa zamojskiego wybory na burmistrzów i wójtów rozstrzygnęła już pierwsza tura. Ale nie wszędzie. Gdzie wyborcy pójdą do urn 21 kwietnia? I na kogo będą mogli oddać swój głos?

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem
Dzień Wschodzi
film

Kiedyś był rzecznikiem Czarnka, dziś Marek Wieczerzak chce zostać wójtem

Gorący pojedynek o fotel wójta Jastkowa. Marek Wieczerzak, kiedyś jeden z najbliższych współpracowników Przemysława Czarnka, gdy ten był wojewodą lubelskim, teraz chce rządzić podlubelską gminą.

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polski szpieg miał pomóc w zamachu na Zełenskiego

Polak zatrzymany pod zarzutem szpiegostwa na rzecz Rosji. Paweł K. miał zbierać informacje m.in. na temat zabezpieczenia lotniska Rzeszów-Jasionka.

ALARM24

Widzisz wypadek? Jesteś świadkiem niecodziennego zdarzenia?
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

Kliknij i dodaj swojego newsa!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium