Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Kraj Świat

5 grudnia 2020 r.
13:41

Dziś Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

Autor: Zdjęcie autora oprac. ask
Szlachetna Paczka
Szlachetna Paczka (fot. archiwum/MK)

5 grudnia na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. To dobra okazja, żeby podziękować ochotnikom i organizacjom zajmującym się wolontariatem, za ich zaangażowanie oraz chęć niesienia pomocy. Dzięki nim świat staje się lepszy, bardziej przyjazny i pełen nadziei.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

- W tym roku jest to szczególny Dzień Wolontariusza, bo czasie pandemii. Ale przez to powinien być obchodzony szczególnie radośnie, bo niesie z sobą nadzieję, której tak bardzo dziś potrzebujemy. Nadzieję z tego, że mimo tego trudnego czasu są wokół nas ludzie, którym się chce działać, angażować, robić coś dla innych – mówi dr Wojciech Wciseł z Instytutu Dziennikarstwa i Zarządzania KUL, wieloletni autor i koordynator programów wolontarystycznych w Centrum Wolontariatu w Lublinie. - Pandemia, kwarantanna pokazała jak bardzo, jeszcze bardziej niż zwykle, potrzebujemy dziś drugiego człowieka, a nawet zwykłego spotkania z nim. A z drugiej strony widzimy, że mimo pozamykania w domach – nie pozamykaliśmy naszych serc. Dlatego tak bardzo, szczególnie dziś powinniśmy pamiętać o wolontariuszach, którzy w wielu miejscach świata, ale też i tuż obok nas, angażują się w pomoc innym – dodaje Wciseł.

Jak zauważa ekspert KUL, udział osób zaangażowanych społecznie w Polsce, choć z roku na rok wzrasta, to na tle międzynarodowym wypada słabo, a także jest niewystarczający w stosunku do potrzeb.

W zrealizowanym przez Charities Aid Foundation badaniu „World Giving Index” analizującym zaangażowanie społeczne obywateli, Polska zajęła odległe 86 miejsce na 126 uwzględnionych w raporcie krajów. Pozycja poszczególnych krajów w WGI zależy od wyników sondaży, w ramach których zadawane są trzy pytania – czy w ciągu ostatniego miesiąca pomogli nieznajomej osobie, czy przekazali pieniądze na cele charytatywne, a także czy poświęcili swój czas na dobrowolną pracę na rzecz organizacji.

Dr Wojciech Wciseł odnosi się również do specyfiki badań nad wolontariatem, zaznaczając, że ich wyniki bardzo zależą od przyjętej definicji badanego zjawiska. 

- Wolontariat można różnie postrzegać. Inaczej jest on rozumiany w krajach skandynawskich, inaczej w Europie Zachodniej, a inaczej w Polsce. Polacy rozumieją wolontariat bardzo ideowo, jako szlachetną pomoc na rzecz osób, organizacji lub idei, której sednem jest bezinteresowne zaangażowanie wykraczające poza zwykłą życzliwość – podkreśla Wciseł.

Centrum Wolontariatu definiuje wolontariat jako dobrowolną i bezpłatną pracę na rzecz innych osób (z pominięciem najbliższego kręgu rodziny i znajomych). Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Stowarzyszenie Klon/ Jawor, wolontariat rozumiany jest przede wszystkim jako nieodpłatna pomoc świadczona na rzecz innych ludzi będących w potrzebie.

W Polsce zasady działania wolontariatu reguluje ustawa o działalności pożytku publicznego i wolontariacie. Pierwszy zapis regulujący działania wolontariuszy w Polsce pojawił się dopiero w 2000 r. w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej.

e-Wydanie

Pozostałe informacje

Padwa Zamość nie miała najmniejszych problemów z ograniem AZS AWF

Padwa łatwo pokonała w derbach AZS AWF Biała Podlaska

W piątek, po raz ostatni w tym sezonie przed własną publicznością wystąpili szczypiorniści Padwy Zamość. Traf chciał, że ich rywalem był AZS AWF Biała Podlaska. Podopieczni trenera Zbigniewa Markuszewskiego na pożegnanie ze swoimi kibicami łatwo ograli rywali 38:30.

Bartłomiej Korbecki strzelił w piątek swojego 16 gola w tym sezonie

Kiepska passa trwa, Chełmianka przegrała z Koroną II

Na finiszu sezonu 24/25 Chełmianka wyraźnie zgubiła formę. W piątkowy wieczór drużyna Grzegorza Bonina przegrała u siebie z Koroną II Kielce 1:2. To czwarty mecz z rzędu bez wygranej biało-zielonych.

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku
SZYBCY I WYSZKOLENI

Żołnierze z lubelskiej brygady najlepsi i najszybsi. Zdobyli tytuł kierowców roku

Blisko 170 żołnierzy ze wszystkich brygad obrony terytorialnej i centrów szkoleniowych w Polsce od poniedziałku do piatku rywalizowało o tytuł Wojskowy Kierowca Roku 2025. Najlepiej poszło żołnierzom z lubelskiej brygady, którzy tryumfowali w klasyfikacji generalnej.

Ciepłownia Veolii Wschód w Szopinku pod Zamościem

Spalarni odpadów nie będzie. Veolia ma inne pomysły na Zamość

Jeszcze dwa lata temu sprawa wydawała się przesądzona. Ale okazuje się, że w Zamościu jednak nie powstanie spalarnia odpadów. Veolia Wschód zamierza skorzystać z innych rozwiązań, by wyprodukować ciepło dla mieszkańców, a przy okazji zadbać o środowisko.

Szturm Twierdzy Zamość odbędzie się w tym roku z udziałem ok. 300 rekonstruktorów z grup nie tylko polskich, ale również zagranicznych
23 maja 2025, 19:00
galeria

Szturm na twierdzę jak przed wiekami. Wielka impreza wraca do Zamościa

W zeszłym roku się nie odbyła. W tym już będzie, niedługo, w weekend 23-25 maja. Miasto stanie się kolejny raz areną starć. A to za sprawą XXI Szturmu Twierdzy Zamość.

Praca strażników więziennych nie jest łatwa, ale nieźle płatna. Do obsadzenia jest sporo etatów

Jest 70 etatów do obsadzenia. Na początek co najmniej 5,4 tys. „na rękę”

Są wakaty i jest nabór. Służba więzienna w Lubelskiem rekrutuje. Chętni mają jeszcze trochę ponad tydzień, aby się zgłosić. Formacja kusi ich niezłymi zarobkami, urlopem i bonusami.

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach
galeria

Trochę z sumo, trochę z ju-jitsu. Mistrzostwa Polski w Koluchstyl w Werbkowicach

Od dzieci, przez młodzików, kadetów, juniorów aż po seniorów. W Werbkowicach odbywają się dzisiaj XVII Mistrzostwa Polski Seniorów w Koluchstyl, a także analogiczna impreza dla młodszych adeptów tej sportowej dyscypliny.

26-latek trafił już do zakładu karnego w celu odbycia zasądzonych kar pozbawienia wolności. Teraz najbliższe prawie 2 lata spędzi za kratkami

26 lat i trzy listy gończe na koncie. Nie wymknął się "łowcom głów"

Jakiś czas się ukrywał, ale to już przeszłość. Teraz przed młodym mieszkańcem Lublina wyrok. Wyjdzie z wiezienia za dwa lata.

KULturalia czas start - mieszkańcy bawią się do piosenek Grzegorza Hyżego i Chrisa Cugowskiego
ZDJĘCIA
galeria

KULturalia czas start - mieszkańcy bawią się do piosenek Grzegorza Hyżego i Chrisa Cugowskiego

Pierwszy dzień koncertów za nami. Na scenie wystąpili Grzegorz Hyży, Chris Cugowski oraz Dawid Tyszkowski. Kulturalia to jedyna darmowa studencka impreza w tym roku.

Drzewa wycięli, ale śmieci im już nie przeszkadzały - oburza się nasz Czytelnik
Alarm24
galeria

Zniknęły drzewka i krzewy na kilku kilometrach. Mieszkaniec: „Zmasakrowali ten teren”

To były to dzikie jabłonie, wiśnie, śliwy, brzozy, trochę samosiejek iglastych. Rosły też krzewy. Ale już ich nie ma. Wycinka zrealizowana przez gminę oburzyła jednego z mieszkańców Biszczy (pow. biłgorajski). Wójt zapewnia, że zrobiono to dla dobra mieszkańców, a także po prośbach wielu z nich.

Co na niedzielny obiad? Mamy kilka podpowiedzi
Przepisy

Co na niedzielny obiad? Mamy kilka podpowiedzi

Nie zawsze musi być rosół i schabowy albo pieczony kurczak. Warto rodzinie urozmaicać niedzielne obiady. Podpowiadamy więc dzisiaj, co można przyrządzić. To sprawdzone, ale nieoczywiste przepisy.

Hrubieszowski Ośrodek Sportu i Rekreacji

Dyrektorka z wyrokiem. Nikt nic nie wiedział? Już szukają następcy

Kiedy sprawa wyszła na jaw, dotychczasowa dyrektor złożyła rezygnację. Bo okazało się, że ciąży na niej wyrok. Miasto szuka teraz jej następcy. Ma być wybrany w konkursie.

Azoty Puławy już trzy razy w tym sezonie grały ze Śląskiem Wrocław

Azoty Puławy grają ze Śląskiem Wrocław. Do końca walczą o przyszłość

Azoty Puławy podejmą Śląsk Wrocław. Sobotnie spotkanie rozpocznie się o godzinie 16.

Natura lekiem na całe zło. Przed nami weekend z florystyką
ZDJĘCIA
galeria

Natura lekiem na całe zło. Przed nami weekend z florystyką

Plac Teatralny w Lublinie i wnętrza Centrum Spotkania Kultur już po raz siódmy zamieniają się w kwitnącą oazę kreatywności i przyrodniczej refleksji. Wszystko za sprawą wydarzenia Weekend z Florystyką, które w tym roku odbywa się pod hasłem NATUROTERAPIA.

Arkadiusz Najemski zostaje w Motorze Lublin

Motor Lublin przedłużył umowę z obrońcą

Kolejny zawodnik zostaje w Lublinie. Motor w piątkowy wieczór pochwalił się, że Arkadiusz Najemski podpisał nowy kontrakt, do końca sezonu 25/26, z opcją przedłużenia o kolejne 12 miesięcy.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium